Güncel Konular

SGK Muayene Katılım Payı ve İlaç Parası Sorgulama

SGK Muayene Katılım Payı ve İlaç Parası Sorgulama 2024; Ülkemizde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre sağlık hizmetlerinden yararlanan kişilerin veya bakmakla yükümlü oldukları kişilerin bir miktar muayene katılım payı ödemeleri gerekiyor.

Aynı zamanda vatandaşların kendilerine reçete edilen ilaçlar için de ilaç katılım payı ödemeleri gerekiyor.

İlaç ve muayene katılım payları yani kendisine ilaç reçete edilen ya da hastanede muayene edilen kişilerin ödemeleri gereken tutar; e-devlet platformu üzerinden kolaylıkla sorgulanabiliyor.

Bu yazımızda kısaca SGK muayene katılım payı ve ilaç katılım payı sorgulama nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Muayene Katılım Payı Nedir?

Sigortalı olarak çalışan ya da 4/A, 4/B veya 4C sigorta kollarından birine mensup olarak emekli olan emekli kişilerin ya da bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişilerin yararlandıkları sağlık hizmetleri karşılığında bir miktar ücret ödemeleri gerekiyor.

Sağlık hizmetleri ve muayene ücretleri; ülkemizde SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı tarafından büyük oranda karşılanmakla birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanan kişilerden de bir miktar ücret alınıyor.

SGK tarafından karşılanmayan muayene ücretine, muayene katılım payı ismi veriliyor.

Muayene katılım payının sağlık hizmeti alan sigortalı tarafından ödenmesi gerekiyor.

Hastalara ilaç yazılmasa dahi tedavi olan hastaların mutlaka muayene katılım payı ödemeleri gerekiyor.

İlaç Katılım Payı Nedir?

Muayene olunan doktor tarafından kendisine ya da sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişilere ilaç reçete edilenlerin ödemeleri gereken miktara ise ilaç katılım payı deniliyor.

Ülkemizde bazı ilaçlardan ilaç katılım payı alınmamakla birlikte çoğu ilaçtan katılım payı alınıyor.

Ayakta tedavi olunan durumlarda kurumdan gelir veya aylık alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişiler için %10, diğer kişiler içinse %20 oranında ilaç katılım payı alınıyor.

İlaç katılım payı alınmayacak olan ilaçlar ise SUT eki ‘Hasta Katılım Payından Muaflar İlaç Listesi(EK-4/D)’de belirtiliyor.

Listede belirtilen ilaçlar dışındaki diğer tüm ilaçlar için ilaç katılım payı ödemek gerekiyor.

SGK Muayene Katılım Payı Sorgulama

SGK muayene katılım ve ilaç katılım payı; e-devlet platformu üzerinden sorgulanabiliyor.

Vatandaşlar, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden muayene katılım payı sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

SGK İlaç Katılım Payı Sorgulama

SGK ilaç katılım payı da tıpkı muayene katılım payı gibi e-devlet üzerinden sorgulanabiliyor.

Vatandaşlar, e-devlet üzerinden ilaç ve reçete katılım tutarı, toplam ilaç fiyat farkı, reçete içeriği vb. bilgileri görüntüleyebiliyorlar.

İlaç katılım payı sorgulama işlemi ise https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-ilac-e-recete-recete-bilgileri-sorgulama linki üzerinden yapılabiliyor.

Kimlerden Muayene ve İlaç Katılım Payı Alınmaz?

Kimlerin ilaç ve muayene katılım payı ödemek zorunda olmadığını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Meslek hastalığı ya da iş kazası dolayısıyla ilaç kullanmak zorunda olanlar
  • Afet ya da savaş halinde sağlık hizmeti alanlar
  • Askeri tatbikatlarda sağlık hizmeti alanlar
  • Yeşil alan hariç acil servislerde sağlık hizmeti alanlar
  • Kök hücre, organ ya da doku nakli yapılan hastalar
  • Şeref aylığı alanlar ve bu kişilerin eşleri
  • Harp malulü aylığı alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri

Yukarıdaki kişilerden hiçbir şekilde ilaç ve muayene katılım payı talep edilmiyor.

Muayene Katılım Payı Ne Kadar?

Muayene katılım payları, her yıl Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor ve ülke genelinde bu fiyat tarifesi uygulanıyor.

Muayene katılım paylarının üzerinde muayene olunan hastanenin türü ve alınan sağlık hizmetinin şekli belirleyici oluyor.

Devlet hastaneleri, özel hastaneler, üniversitelere ait eğitim ve araştırma hastaneleri ya da üniversite ile ortak kullanılan Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastaneleri için farklı miktarlarda muayene katılım payı ödemek gerekiyor.

Çalışan kişilerin ödemeleri gereken muayene ve ilaç katılım paylarının eczanelere ödenmesi gerekirken; emeklilerin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin katılım payları ise emeklilerin maaşından kesiliyor.

SGK İlaçların Yüzde Kaçını Ödüyor 2024?

SGK; emekliler ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için %10 oranında katılım payı alıyor.

Yani ilaçların %90’ını karşılıyor.

Çalışanlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler içinse %20 katılım payı alıyor. Çalışanların ilaçlarının %80’ini karşılıyor.

Bu yazımızda kısaca SGK muayene katılım payı sorgulama nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu