Yardım Kartı Başvurusu

BİM Hediye Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Bakiye Sorgulama

BİM Yardım Kartı Başvurusu, BİM Hediye Kartı Bakiye Öğrenme, BİM Yardım Kartı Nasıl Alınır? BİM Yardım Kartı Kimlere Verilir? BİM Hediye Kartı Limiti Ne Kadar? BİM Yardım Kartı Bakiye Sorgulama detayları yazımızda.

BİM Hediye Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Formu 2023; Ülkemizdeki yoksul ve muhtaç vatandaşlara gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı, mobilya yardımı vb. yardımlar yapan belediyelerimiz tarafından ihtiyaç sahiplerine sosyal yardım kartları da dağıtılıyor.

İBB, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere belediyeler tarafından dağıtılan yardım kartları sayesinde vatandaşlar; BİM, Migros, Carrefoursa vb. marketlerden ihtiyaçlarına yönelik olarak alışveriş yapabiliyorlar.

İhtiyaç sahiplerinin tütün ve alkol ürünleri dışında diğer tüm maddeleri satın alırken kullanabilecekleri yardım kartlarına her ay ya da belirli aralıklarla limitler tanımlanıyor.

Bu yazımızda kısaca BİM yardım kartı nedir? BİM yardım kartı nasıl alınır? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

BİM Yardım Kartı Nedir?

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılan sosyal yardım kartlarına halk arasında BİM yardım kartı ismi veriliyor.

Yani yalnızca BİM alışverişlerinde geçerli olan bir sosyal yardım kartı bulunmuyor.

Vatandaşlar; başvuruları kabul edildiği takdirde sosyal yardım kartlarını BİM marketlerde de kullanabildiklerinden bu kartlara BİM yardım kartı denilebiliyor.

Sosyal yardım kartı almak isteyen vatandaşların bağlı oldukları ilçe belediyesine gitmeleri ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Sosyal yardım kartı alarak, BİM’de ücretsiz alışveriş yapmak isteyen ihtiyaç sahipleri, sosyal yardım kartına e-devlet üzerinden de kolaylıkla başvurabiliyorlar.

BİM Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin sosyal yardım başvuru formunda vatandaşların yararlanabilecekleri yardım türleri açık ve net bir şekilde belirtiliyor.

Gıda ve erzak yardımı, sosyal yardım kartı, kırtasiye yardımı, yakacak yardımı vb. yardımlar; vatandaşların başvurabilecekleri yardımlar arasında bulunuyorlar.

BİM marketlerde geçerli sosyal yardım kartı almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin başvuru formundaki ön ödemeli kart (sosyal yardım kartı) seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Başvurular; e-devlet üzerinden de hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

E-devlet BİM yardım kartı almak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, başvuru formundaki mevcut sosyal yardım türleri arasından ‘sosyal destek kartı’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

E-devlet üzerinden yapılan tüm başvurular; ön başvuru olarak kabul ediliyor ve başvurulan belediye tarafından değerlendirmeye alınıyor.

İhtiyaç sahipleri, e-devlet üzerinden BİM yardım kartının yanı sıra gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, yakacak yardımı vb. belediyeler tarafından yapılmakta olan ve ihtiyaç duydukları diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

BİM 2000 TL Yardım Kartı Başvurusu

Tayvan merkezli vakıftan tarafından toplamda 40.000 ailelere 2000 TL BİM yardım kartı dağıtımı yapılacak. Başvuru yapacak kişilere teslim edilecek 2000 TL bim yardım kartı sadece deprem bölgesinde etkilenmiş 11 ilde yaşayan kişilere verilecek.

BİM 2000 TL Hediye kartı almak isteyen vatandaşlar,  [email protected] adresine mail atması veya 0534 064 35 54 numarasın telefonlarından mesaj atarak randevu almaları gereklidir. Başvurusu onaylanan kişilere mesaj ile BİM yardım kartını alacakları dağıtım yeri mesaj olarak atılacak.

BİM Yardım Kartı 2000 TL

BİM 2000 TL yardım kartı almak isteyen dar gelirli vatandaşlar verilen e posta adresine yada telefon numarasına 2000 TL yardım kartını almak istediklerini SMS ile bildirmeleri gereklidir. Başvurusu onaylanan kişilere bilgi verilecek BİM 2000 TL yardım kartını alacakları yer bildirilecektir.

BİM Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Sosyal yardım kartı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek adına hemen ALO 153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Bağlı olduğunuz belediye tarafından yürütülmekte olan yardımlarla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek adına Beyaz Masa hattı yetkililerine 7/24 danışabilirsiniz.

Dilerseniz; başvurunuzu bizzat giderek ve başvuru formu doldurarak gerçekleştirdiğiniz belediyeyi arayabilir ya da belediyeyi ziyaret edebilirsiniz.

E-devlet başvuru sayfası üzerinden aynı zamanda sosyal yardım kartı başvuru sonucunuzu da öğrenebilirsiniz.

BİM Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

Belediyeler tarafından dağıtılan, BİM marketler zincirinin yanı sıra ŞOK, Migros, Carrefoursa vb. marketlerde de geçerli olan sosyal yardım kartı başvuru şartlarına, başvuru için geçerli şartlarına ve başvuru esnasında talep edilen belgelere dair ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO 153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Ya da ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeyi de arayabilirsiniz.

BİM Yardım Kartı Başvuru Formu

Sosyal yardım kartına başvurmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin doldurmaları gereken başvuru formunda aynı zamanda vatandaşların başvurabilecekleri diğer yardımlar da bulunuyor.

Başvuru formunda vatandaşların aylık kazançlarına, giderlerine, hane toplam gelirine, hane halkı kişi başı kazancına dair soruları bizzat yanıtlamaları gerekiyor.

İhtiyaç sahiplerinin yanıtları doğrultusunda belediyeler; sosyal yardım kartına ihtiyacı olan kişileri tespit ediyorlar.

Sosyal yardım kartlarının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması noktasında tüm başvuru sahiplerinin sorulara doğru yanıt vermeleri gerekiyor.

Düzenli geliri ve işi olmalarına rağmen kendilerini işsiz ve ihtiyaç sahibi gösterip yardım kartı alan ya da diğer yardımlardan faydalanan kişiler; muhtaç olmadıklarının sonradan yardım aldıkları belediye tarafından tespit edilmesi halinde aldıkları yardımların güncel nakit karşılığını faizleriyle birlikte geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Aksi halde ödeme yapmayanlar, belediyeler tarafından mahkemeye veriliyorlar.

BİM Yardım Kartı Kimlere Verilir?

BİM, Migros, Onur Market, Carrefoursa vb. marketlerde kullanılabilen yardım kartları; işsiz ve muhtaç vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırı altında yaşayan kişilere yani dar gelirli ve yoksul vatandaşlara da verilebiliyor.

BİM sosyal yardım kartının kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • İşsiz ve muhtaç vatandaşlar
 • Dar gelirli ve yoksullar
 • Çalışmaya engeli olan engelliler ve kronik hastalar
 • Eşi vefat eden ya da eşinden ayrılan dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları

**Ülkemizde hane halkı aylık net kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünü hiçbir şekilde aşmayanlar yani muhtaçlık sınırının altında olanlar, dar gelirli ve yoksul olarak kabul ediliyorlar.

Düzenli bir geliri ve sigortalı işi olmayanlar ise muhtaç sınıfında yer alıyorlar.

BİM yardım kartları; aynı zamanda en az %40 engel oranına sahip engellilere ve kronik hastalara da veriliyor.

Eşi vefat eden veya eşinden ayrılan, düzenli işi ve geliri olmayan ve velayetindeki çocuklara bakmakla yükümlü olan dul kadınlar da BİM yardım kartının yanı sıra belediyenin diğer yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Afetzedeler, muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları da belediye sosyal yardım kartlarından faydalanabiliyorlar.

Üzerine kayıtlı ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulu veya araba, traktör vb. değerli menkulü olan kişiler; BİM yardım kartı alamıyorlar.

BİM Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Belediyeler tarafından dağıtılan yardım kartlarının limiti; belediyenin bütçesine, başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahiplerinin muhtaçlık durumlarına, ailedeki kişi sayısına göre değişebiliyor.

Aylık olarak, yardım kartlarına 500 TL, 750 TL, 1000 TL ve 2000 TL gibi rakamlar yüklenebiliyor.

İlk seferde tüm başvuru sahiplerinin kartlarına 500 TL limit tanımlanıyor.

Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılan sosyal yardım kartına başvuran kişilerden talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Mal beyanı
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi

Yukarıdaki belgelerin yanı sıra başvuran kişilerin özel durumlarına yönelik olarak engelli belgesi, sağlık kurulu raporu vb. belgeler de teslim etmeleri gerekebiliyor.

Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

Belediyeler tarafından dağıtılan yardım kartları, BİM’in yanı sıra Migros, Carrefoursa, ŞOK gibi marketlerde de kullanılabiliyor.

Kartların hangi marketlerde kullanılabileceği ise belediye tarafından belirleniyor.

Yani kartlar, yardım kartının alındığı belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerde geçerli oluyor.

Örneğin; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan İstanbulkart; UCZ, Happy Center, ŞOK, Çağrı, BİM, Carrefoursa, Migros, Rammer ve Kim marketlerde kullanılabiliyorlar.

BİM Hediye Kartı Nedir?

Zaman zaman BİM marketler tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılan ve ihtiyaç sahiplerinin BİM marketlerden alışveriş yapabilmelerine olanak tanıyan karta BİM hediye kartı ismi veriliyor.

Hayırsever vatandaşlar; BİM hediye kartlarından alarak, bu kartların BİM tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtabilmesini sağlayabiliyorlar.

Hediye kartlarına hayırseverler tarafından yapılan bağış kapsamında limit yükleniyor.

Örneğin, hayırsever bir vatandaş, ihtiyaç sahibine ulaştırılmak üzere BİM hediye kartına 200 TL yükleme yaptırabiliyor.

BİM hediye kartlarına en az 100 TL yüklenebiliyor.

İhtiyaç sahipleri, kartlarındaki limiti tek seferde kullanabilecekleri gibi birkaç alışverişlerinde yani parça parça olacak şekilde kullanmayı da tercih edebiliyorlar.

Özellikle Ramazan aylarında bu kartlar, hayırseverler tarafından yoğun bir ilgi görüyorlar. Böylelikle Ramazan aylarında ihtiyaç sahipleri, gıda, temizlik vb. malzemeleri satın alabiliyorlar.

BİM hediye kartlarının 1 yıllık geçerlilik süresi bulunuyor. 1 yıllık süre dolduğunda ihtiyaç sahibi vatandaşlar, artık bu yardım kartlarını kullanamıyorlar.

BİM hediye kartları bölge müdürlüklerinin yanı sıra herhangi bir BİM mağazasından da satın alınabiliyor.

Hediye kartında yer alan miktar, hiçbir şekilde nakit paraya çevrilemiyor ve sadece BİM marketlerde kullanılabiliyor.

Hediye kartları; genellikle patronlar tarafından çalışan personellere veya ihtiyaç sahibi kişilere hediye çeki olarak armağan edilebiliyor.

Hediye çekini alan personeller; Ramazan aylarında, kurban bayramlarında ve yılbaşlarında bu kartları kullanabiliyorlar.

BİM Hediye Kartı Hangi Ürünlerde Geçerli

Hayırseverler, dernek ve vakfılar tarafından verilen BİM hediye yardım kartı BİM markette bulunan tüm ürünlerde kullanılır. Size verilen BİM yardım kartı ile gıda, temizlik ve tüketim maddelerini almak için kullanabilirsiniz.

BİM Hediye Kartı Kullanım Süresi

BİM Hediye kartı kullanım süresi kartın alındı tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerlidir. 1 yıl boyunca dilediğiniz BİM marketten bu kartı kullanabilirsiniz.

BİM Hediye Kartı Limit Öğrenme

BİM hediye kartı limit öğrenme ve BİM hediye kartı bakiye öğrenmek için her hangi BİM mağazasına giderek kartın içerisinde bulunan güncel bakiyeyi öğrenebilirsiniz.

BİM Hediye Nakite Çevirme

BİM Hediye kartı nakite çevirmek için kartı başka birine satabilir yada BİM’de alışveriş yapacak bi yakınızız ile anlaşarak bim yardım kartını kullanarak nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. BİM hediye kartları asla nakite çevirmemektedir.

BİM Hediye Yardım Kartı Nereden Alınır

BİM Hediye yardım kartı nerden alınır sorusuna cevap vermek gerekirse BİM hediye yardım kartları dağıtan vakıflar, dernekler ve iş adamlarına ulaşmanız gereklidir. Ayrıca çalışıyorsanız çalıştığınız firma size BİM yardım kartı verebilir.

Her sene Ramazan ayında bazı hayır sever kişiler bir çok kişiye BİM hediye yardım kartı vermektedir.

BİM Hediye Kartı İçinde Ne Kadar Var?

BİM hediye kartında ne kadar bir miktar limit olacağı, bu kartı satın alan hayırsever kişi tarafından belirleniyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi hediye kartlara en az 100 TL limit yüklenebiliyor.

ŞOK Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

A101 Yardım Kartı Başvuru Nasıl Yapılır

BİM Yardım Kartı Nereden Alınır

Bim yardım kartı nereden alınır sorusuna cevap vermek gerekirse bir çok yardım kuruluşu ve belediye BİM ile anlaşama yaparak dar gelirli vatandaşlara market yardım kartı dağıtmaktadır. Sosyal yardım kaydı bulunan ve belediyeden yardım alan kişilere ve ayrıca muhtarlıkta yardım talebi kaydı bulunan kişilere yardım kartı yardım yapan kurum yada vakıf tarafından verilir.

BİM Hediye Kartı 2023 Bakiye Sorgulama

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, hediye kartlarında ne kadar bir limit kaldığını BİM marketlerde çalışan kasiyerden öğrenebiliyorlar.

Yani bakiye sorgulamanın farklı bir yöntemi bulunmuyor. Sorgulama işlemi, internet üzerinden de hiçbir şekilde yapılamıyor.

Bu yazımızda kısaca BİM yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? BİM yardım kartı nasıl alınır?  vb. soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de sosyal yardım kartı kullanıyorsanız ya da yardım kartına başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

33 Yorum

 1. Yardıma desteğe ihtiyacım var kirada oturuyorum odaya muhtacım var aile babasıyım 3 çocuk toplam 5 kişi zor durumdayım işte herkesek çalışamıyorum çalışamıyorum

 2. Bana da yardım ederseniz çok sevinirim eşimden ayrılmışım tek yaşıyorum kiracıyım Durumum çok kötü

  1. Evim kira milasta oturuyom evimde erzak bile yok vakiftan geciniyorumbimkarti talep ediyorum kizim okuyor onabeslenme alcak param bile yok bimkarti iatiyorum ihtiyaxim var

 3. Yardım ihtiyacim var durumum yok esi amilyat gecirecek kalpten cocuklarim var yardim ostiyorum

 4. Dul ve 3 cocuk annesiyim yardıma cok ihtiyacım var yardımcı olursanız cok sevinirim zor durumdayım

 5. Evim kirakizimla yasiyorum milasta erzk gida temizlikmazemesi bim kartina ihtiyacim var zordurumdayim evimdede biseyyok yardim bekliyorum

 6. Yardıma ihtiyacım var eşim çalışmıyor evim kıramadım 3 çocuğum var

 7. Yeni evlim ve ihtiyacim var soba yakiyorum yakacak biseyim veya evimde erzak kalmadi siz buyuklerimden yrdim bekliyorum benim icin olmasda yeni dogacak bebegim icim yardim bekliyorum

 8. Merhaba benim adım sevgi sofi 4 çocuk annesiyim 3 tane engelli çocuğum var 1 normal çocuğum var heryere borcum var sağdon soldan borç aldım onu bile ödeyemedim 2 aylık kiram birikti onu bile ödeyemedim eşim yurt dışında ceza aldı 5 sene Türkiye’ye girememez kırmızı mühür yedi ahlah için nolur bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden hayırlı günler

 9. Iyi günler öncelikler cümlemize rabbim yardımcı olsun inşallah işsizim babamla birlikte iki çocugumla yaşıyorum babamın emekli maaşı yetmiyor kendi işimde maaşlı eleman olarak iş bulamiyorum gundeliktede yabancı uyruklu göçmenler çalışıyor zor durumdayim banada yardımcı olursanız çok sevinirim durumumu arz eder şimdiden teşekkür ederim

 10. Evimkira kizim okuyor erzak gida pazar meyve temizlik mazemesine ihtiyacim var milasta oturuyorum beslenme bile alamiyorum kizima bim yardim kartini nerden alabilirim cevap bekloyom

 11. Milasta oturuyorum evim kira zordurumdayim kizimla yasiyorum erzak gida pzarlik meyve temizlikmazemesi beslenme bunlara ihtiyacim var bim yardim kartina cok ihtiyacim var kizim beslenme ihtiyaclarini alamiyorum yardiminizi bekliyorum zordurumdayim

 12. Eşim 6 aydır cezaevinde ve daha 1 yıldan fazla var çıkmasına ben ev hanımıyım sigortam hicbirseyim yok çok zor durumdayım maddi sıkıntılar içindeyim evimin ihtiyacı faturalari karşılayamıyorum okula giden çocuklarım var biri ilköğretim biri lise öğrencisi maddi destek istiyorum çocuklarımin ihtiyacı beslenmesine bile doğru düzgün birşey koyamiyorum lutfen yardım edin

 13. 5 tane cocugum var 7 kisiyiz gecimim zor oluyor calisamiyorum da yardim ederseniz sevinirim

 14. Ev kira 4 çocuğum var durumum yok eşim işsiz durumum iyi değil Allah rıza sı için yardım istiyorum 4 çocuğum için yardım edin 😭

 15. 4 çocuğum var kiracıyım durumum yok Allah rızası için yardım istiyorum

 16. Babam şeker hastası biz ailede 9 kişiyiz babam bize baka mı yo ben Hira evin küçük kızı bize yardım edin

 17. 4 cocugum var kiracigim lutfen yardim edin cok maduruz lutfen

 18. Benim çok ihtiyacım var iki çocuğum var bezini bile zor alıyorum eşim günlük çalışıyor

 19. kıracıyım 3aydir eşm dogru durust çalişmiyor ekonomi şartlardan dolayı 2 5 yaş 3cocuk la yaşiyoruz sutu bezi hazırda3 kurus vardi o da biti kıme bas vuracagımızı bilemedik aylık cocuklara yardmci ola bilseniz yeterdi tesekkur ler

 20. Kiracıyım 3 çocuğum var geçinemiyoruz bize yardımcı olabilir misiniz

 21. Yardıma ihtiyacım var esimden ayrildim iki tane çocuk var yardim edin

 22. BİM Hediye Kartı için Başvuru Yardımının yapılmasını Saygılarımla Arz ederim.Zihinsel Engelli Kızım var.

 23. Yardım istiyorum kartı istiyorum çok ihtiyacım var 5 tane çocuğum var kıradayım çok ihtiyacım var

 24. Sayın yetkilim evimiz ağır hasarli olarak görünüyor üç çocuğum. var Okuyor ve masrafını karşılayamiyoruz herhangi bir gelirimiz yok eşim işsiz kaldı rica etsem kart yardımı yaparmisiniz saygımız

 25. İyi günler efendim 4 tane çocuğum var zor durumdayım bimm yardım kartına bende baş vurmak istiyorum teşekkürler

 26. Kiracıyım durumum yok eşim çalıyor sobal evde yaşyorum 3 yarbmamuk bacım

 27. Eşim inşaattan düştü vefat etti iki cocugum var çalışmıyorum evim kira yardım istiyorum kızım liseye gidiyor masraflarını karşılayamıyorum depremden dolayı kombim yandı alamadım yetişmiyor masraflar dolayi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu