Belediye Yardımları

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında başlatılan ve günümüzde hala devam eden Süt Kuzusu Projesi ile muhtaç ve dar gelirli ailelerin 1-5 yaş aralığındaki çocuklarının sağlıklı gelişimlerini desteklemek amaç ediniyor.

Süt Kuzusu Projesi’ne başvuran ve başvurusu kabul edilen kişiler; her bir çocukları için aylık 8 litre süt alma şansını elde ediyorlar.

İzmir’in neredeyse tüm ilçelerinde yoksul ailelere dağıtılan sütler sayesinde maddi yetersizlikler yüzünden çocuğunun en temel ihtiyacı olan süt ihtiyacını bile karşılayamayan ailelere destek olunuyor.

Bu yazımızda kısaca Süt Kuzusu başvurusu nasıl yapılır? Süt Kuzusu başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? vb. soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Süt Kuzusu Projesi Nedir?

Süt üreten kooperatiflerle işbirliği içerisinde sağlıklı ve temiz sütleri 2005 yılında İzmir’in 240 okulunda toplam 210 bin çocuğa dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan projeye Süt Kuzusu Projesi ismi veriliyor.

2012 tarihine gelindiğinde tüm devlet okullarında miniklere süt dağıtım projesinin diğer belediyeler tarafından da hayata geçirilmesi sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2012 yılından bu yana sütleri ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine teslim etmeye devam ediyor.

Günümüzde bu proje kapsamında her gün yetkili kişiler, şehir genelinde muhtaç kişilerin evlerine kadar süt götürüyor.

1-5 yaş aralığında yani gelişim çağında çocuğu olan tüm aileler; başvurularının kabul edilmesi üzerine bu projeden yararlanabiliyorlar.

Çocuğu 5 yaşını dolduran, bu yüzden de süt alma hakkı sonra eren aileler; 1-5 yaş aralığındaki diğer çocukları için bu projeden yararlanmaya devam edebiliyorlar.

Proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi; yoksul ailelere UHT yani uzun ömürlü süt dağıtıyor.

Yani çocuklar; en sağlıklı ve en temiz sütlerden biri ile besleniyorlar. Üstelik bu sütlerde hiçbir şekilde katkı maddesi yer almıyor.

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Şartları

Süt kuzusu projesinden 1-5 yaş arası çocuklar yararlanmaktadır. İzmir il sınırları arasında yaşayan 5 yaşına kadar olan çocuklara süt yardımı verilecektir. Süt kuzusu projesi kapsamında süt yarıdmı alamk için başvuru bulunmanız gereklidir.

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürütmekte olduğu Süt Kuzusu projesine başvurmak için başvuru için gerekli belgelerle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi’ne gidebilirsiniz.

Alternatif olarak bağlı olduğunuz muhtarlığa belgeleri teslim ederek de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak muhtarlık üzerinden yapılan başvuruların Süt Kuzusu Birimi’ne gidilerek yapılan başvurulara nazaran daha uzun bir süre içerisinde sonuçlandığını da hatırlatmak istiyoruz.

İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nereye Yapılır

İzmir süt kuzusu başvurusu nereye yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru için Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü bizzat başvuruda bulunabileceğiniz gibi 444 40 35 numarasını arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bizzat Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü giderek süt kuzusu başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Süt kuzusu başvuru internetten yapmak isteyn kişiler https://bizvariz.izmir.bel.tr/sutKuzusu linke tıklayarak başvuru formunu doldurmaları gereklidir.

Süt Kuzusu Başvuru Online

Süt kuzusu projesine başvurmayı düşünen ihtiyaç sahibi aileler; başvurularını e-devlet üzerinden ya da online platformda gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini de öğrenmek istiyorlar.

E-devlet üzerinden ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan internet sitesi üzerinden bu projeye başvuramıyorsunuz.

Yani bizzat başvuru adresine gitmeniz ve gerekli belgeleri bu adrese teslim etmeniz gerekiyor.

Süt kuzusu başvurusu online olarak internetten yapmak isteyen kişiler https://bizvariz.izmir.bel.tr/sutKuzusu linke tıklayarak başvuru yapabilirler.

Süt Kuzusu Başvurusu E-Devlet

İzmir Büyükşehir Beleidyesi süt kuzusu projesi kapsamında süt yardımı almak isteyen kişiler başvuruları belediyenin resmi sitesi üzerinden yapabilecekleri e-devlet üzerinden başvuru yapmaları mümkün. İzmir Büyükşehir Beleidyesi süt kuzusu baaşvurusu e-devlet üzerinden yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak yapabilirler.

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Telefon Numarası

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu hakkında bilgi almak yada başvuruda bulunmak için HIM iletiş merkezi numarası olan 444 40 35 numarasını arayabilirsiniz. Ayrıca web sitesi (www.izmir.bel.tr), e-posta ([email protected]), fax(293 39 95), telefon (444 40 35 ve 185 nolu hatlar) numaralarından ulaşabilirisniz.

Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama

Başvurular, e-devlet üzerinden ya da online platformda yapılamasa da başvuru sonuçları internet üzerinden kolaylıkla sonuçlanıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, https://bizvariz.izmir.bel.tr/basvuruSorgula linki üzerinden başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar, https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/sutum-nerede linki üzerinden süt dağıtımlarının hangi aşamada olduğunu takip edebiliyorlar.

Süt Kuzusu Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Süt Kuzusu’na başvurmayı düşünen dar gelirli ya da yoksul ailelerden talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

  • Annenin, babanın ve 1-5 yaş aralığında çocuğun ya da çocukların kimlik fotokopisi
  • Boşanan çiftler söz konusu olduğunda ‘boşanma mahkeme kararı’(çocuğun velayetinin bu projeye başvuran kişide olması gerekiyor)
  • Resmi nikahı olmayan çocuklar söz konusu olduğunda nüfus müdürlüğünden alınması gereken nüfus kayıt örneği(Çocuk Tanıma ibaresinin mevcut olduğu belge)
  • Başvuru dilekçesi

Süt Kuzusu Dilekçe Formu

**Başvuru dilekçesini muhtarlıklardan temin edebilirsiniz. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra Süt Kuzusu birimine posta yoluyla göndermek suretiyle de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Oluşturduğunuz dilekçede ad, soyad, telefon ve mail vb. iletişim bilgilerinize yer vermeyi unutmamalısınız.

Başvuru dilekçesiyle birlikte diğer tüm bilgileri de eksiksiz bir şekilde göndermelisiniz.

İnternetten online olarak İzmir Süt kuzusu başvuru formu doldurmak için https://bizvariz.izmir.bel.tr/sutKuzusu linke tıklayarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Süt Kuzusu Başvuru Birimi

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

1.adres: Laleli mahallesi, Menderes caddesi, no: 418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca-İzmir

2.adres: Milli kütüphane caddesi, no: 41/A Z47(Katlı otopark altı) Konak/İzmir

Yukarıda bahsettiğimiz adreslerden birine bizzat giderek ya da başvuru dilekçesini ve belgeleri posta yoluyla göndererek, projeye başvurabilirsiniz.

Süt Kuzusu Başvurusu Muhtarlık

Daha önce de bahsettiğimiz gibi başvurular, muhtarlıklar aracılığıyla da yapılabiliyor.

Bu durumda ihtiyaç sahibi vatandaşların ikametgahlarının bulunduğu yerdeki muhtarlığa gitmeleri ve muhtara gerekli belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

Ardından muhtarlık, kişinin başvurusunu ilgili başvuru birimine iletiyor.

Muhtarlığa birçok kişi başvurduğu için muhtarlık tarafından Süt Kuzusu Birimi’ne başvuruların iletilmesi daha uzun süreli olabiliyor.

Bu yüzden başvurusunun daha kısa sürede sonuçlanmasını isteyen kişilere muhtarlık üzerinden başvuruyu önermiyoruz.

Süt Kuzusu Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlara muhtaç ya da dar gelirli kişiler başvurabiliyorlar.

Yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri; asgari ücretin 1/3’üne ya da altına tekabül eden kişiler; Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek, bu projeye başvurabiliyorlar.

Bununla birlikte başvuran kişinin mutlaka 1-5 yaş aralığında çocuğunun ya da çocuklarının olması gerekiyor. 5 yaşını dolduran çocuklar için yapılan süt yardımı; belediye tarafından kesiliyor.

Muhtaç ve dar gelirliler; İzmir Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne giderek, bu projenin yanı sıra diğer sosyal yardımlara da başvurabiliyorlar.

Gıda yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, para yardımı vb. yardımlar; ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilecekleri en önemli yardımlar arasında bulunuyor.

Gebe ve hamilelere verilen süt yardımı almak için İzmir Büyükşehir Belediyesi Gebe Beslenme Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 linkine tıklayabilir.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Yerleri

Süt Kuzusu Projesi kapsamında sütler; Balçova, Bayraklı, Buca, Bornova, Gaziemir, Çiğli, Karşıyaka, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Narlıdere ve Konak ilçelerinin tamamına dağıtılıyor.

Menderes, Torbalı, Seferihisar, Urla, Kemalpaşa, Foça, Menemen, Aliağa ilçelerinin toplam 96 merkez mahallesinde de dağıtım yapılıyor.

İzmir Süt Kuzusu Adres Değişikliği

İzmir Büyükşehir Belediyesi süt kuzusu adres değişikliği ilk olarak Nüfus Müdürlüğünden adres bilgilerini değiştirdikten sonra İzmir Süt Kuzusu Müdürlüğünü arayarak süt yardımın yeni adrese gelmesini talep edebilirsiniz. Süt kuzusu adres değişikliği için 444 40 35 ve 185 numarası arayabilirsiniz. Adres değişikliği sonrası sütler artık yeni adresinize gelecektir.

İzmir süt kuzusu adres değişikliği için ayrıca https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/iletisim bu link üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İzmir Süt Kuzusu Kaç Yaşa Kadar?

Projeden 1-5 yaş aralığında çocuğu olan kişiler yararlanabiliyorlar. Yani çocuğun 5 yaşını doldurup, 6 yaşına girmesiyle birlikte aynı çocuk için süt dağıtımı yapılmıyor. Ancak aileler, diğer 1-5 yaş aralığındaki çocukları için süt almaya devam ediyorlar.

Süt Kuzusu Neden Gelmiyor 2024?

Koronavirüs sürecinde birtakım aksaklıklar yüzünden ailelere sütleri birkaç gün geç dağıtılabiliyor.

Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi, 62 ekiple birlikte her gün dağıtım yapmayı büyük bir gayret ile sürdürüyor.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Günleri 2024

2024 yılında da her gün muhtaç ailelere belediye ekipleri, süt dağıtıyor.

Dağıtımlar; her gün farklı ailelere yapılmakla birlikte her aileye aylık 8 litre süt dağıtılıyor.

Yani aynı aileye ayda bir sefer dağıtım yapılıyor.

Süt Kuzusu projesi kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere her bir çocuk için aylık 8 litre süt dağıtılıyor. Yapılan dağıtım ise ailenin adresini değiştirmesi sonrasında kesintiye uğruyor.

Bu yüzden de aylık 8 litre süt almak isteyen ailelerin Nüfus Müdürlüğü’nde adres değişimi gerçekleştikten sonra Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nü aramaları ve adres değişikliğine dair Müdürlüğü’e bilgi vermeleri gerekiyor.

Ardından aileler; sütleri yeni adreslerinden teslim alabiliyorlar.

Teslim alacağı sütlerin farklı bir adrese gönderilmesini isteyenler; Süt Kuzusu Birimleri’ne bizzat giderek, sütlerin diğer adrese gönderilmesini de sağlayabiliyorlar.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtımı Durduruldu Mu?

Belli bir süredir Süt yardımı alamayan bir çok kişi İzmir süt kuzusu dağıtımı durdu mu, İzmir süt yardımı neden gelmiyor sorusunu sıklıkla sormaktadır. Belli dönemlerde süt dağıtımı ve alımı için ihaleye çıkıldığından bir süre süt dağıtımı yaılmayacaktır.

Bu yazımızda Süt Kuzusu projesine dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Süt Kuzusu projesinden yararlanıyorsanız ya da yararlanmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımları için İzmir Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

7 Yorum

  1. Eşim epleks hastası çalışamıyor 2tane çocuğum var birisi ilkokula gidiyor kırtasiye ve tablet lazım yardım. Biriside 6 aylık bebek bez ıslak mendil yardım. Anne sütü az geliyor çocuğumuza süt yetmiyor yardım .

  2. Benim en küçük oğıum daha yeni 5yaşına girdi süte ihtiyacı var

  3. Benim ikizlerim var banada süt ihtiyaç im var lütfen yardım istiyorum

  4. Evim kira 2 çocuğum var. Maddi durumum iyi değil. Halk sütten bende yararlanmak istiyorum.

  5. Üç tane çocuk var yardım almak için başvurdum lütfen bize yardımcı olun lütfen artık onlarda süt alamıyorum lütfen bize yardımcı olun lütfen eşim tek şalışıyor onlara artık süt alamıyorum lütfen bize yardımcı olun lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu