Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?
A+
A-

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında başlatılan ve günümüzde hala devam eden Süt Kuzusu Projesi ile muhtaç ve dar gelirli ailelerin 1-5 yaş aralığındaki çocuklarının sağlıklı gelişimlerini desteklemek amaç ediniyor.

Süt Kuzusu Projesi’ne başvuran ve başvurusu kabul edilen kişiler; her bir çocukları için aylık 8 litre süt alma şansını elde ediyorlar.

İzmir’in neredeyse tüm ilçelerinde yoksul ailelere dağıtılan sütler sayesinde maddi yetersizlikler yüzünden çocuğunun en temel ihtiyacı olan süt ihtiyacını bile karşılayamayan ailelere destek olunuyor.

Bu yazımızda kısaca Süt Kuzusu başvurusu nasıl yapılır? Süt Kuzusu başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? vb. soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Süt Kuzusu Projesi Nedir?

Süt üreten kooperatiflerle işbirliği içerisinde sağlıklı ve temiz sütleri 2005 yılında İzmir’in 240 okulunda toplam 210 bin çocuğa dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan projeye Süt Kuzusu Projesi ismi veriliyor.

2012 tarihine gelindiğinde tüm devlet okullarında miniklere süt dağıtım projesinin diğer belediyeler tarafından da hayata geçirilmesi sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2012 yılından bu yana sütleri ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine teslim etmeye devam ediyor.

Günümüzde bu proje kapsamında her gün yetkili kişiler, şehir genelinde muhtaç kişilerin evlerine kadar süt götürüyor.

1-5 yaş aralığında yani gelişim çağında çocuğu olan tüm aileler; başvurularının kabul edilmesi üzerine bu projeden yararlanabiliyorlar.

Çocuğu 5 yaşını dolduran, bu yüzden de süt alma hakkı sonra eren aileler; 1-5 yaş aralığındaki diğer çocukları için bu projeden yararlanmaya devam edebiliyorlar.

Proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi; yoksul ailelere UHT yani uzun ömürlü süt dağıtıyor.

Yani çocuklar; en sağlıklı ve en temiz sütlerden biri ile besleniyorlar. Üstelik bu sütlerde hiçbir şekilde katkı maddesi yer almıyor.

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürütmekte olduğu Süt Kuzusu projesine başvurmak için başvuru için gerekli belgelerle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi’ne gidebilirsiniz.

Alternatif olarak bağlı olduğunuz muhtarlığa belgeleri teslim ederek de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak muhtarlık üzerinden yapılan başvuruların Süt Kuzusu Birimi’ne gidilerek yapılan başvurulara nazaran daha uzun bir süre içerisinde sonuçlandığını da hatırlatmak istiyoruz.

Süt Kuzusu Başvuru Online

Süt kuzusu projesine başvurmayı düşünen ihtiyaç sahibi aileler; başvurularını e-devlet üzerinden ya da online platformda gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini de öğrenmek istiyorlar.

E-devlet üzerinden ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan internet sitesi üzerinden bu projeye başvuramıyorsunuz.

Yani bizzat başvuru adresine gitmeniz ve gerekli belgeleri bu adrese teslim etmeniz gerekiyor.

Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama

Başvurular, e-devlet üzerinden ya da online platformda yapılamasa da başvuru sonuçları internet üzerinden kolaylıkla sonuçlanıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, https://www.izmir.bel.tr/tr/HosgeldinBebekDurumSorgula/4064 linki üzerinden başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar, https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/sutum-nerede linki üzerinden süt dağıtımlarının hangi aşamada olduğunu takip edebiliyorlar.

Süt Kuzusu Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Süt Kuzusu’na başvurmayı düşünen dar gelirli ya da yoksul ailelerden talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

  • Annenin, babanın ve 1-5 yaş aralığında çocuğun ya da çocukların kimlik fotokopisi
  • Boşanan çiftler söz konusu olduğunda ‘boşanma mahkeme kararı’(çocuğun velayetinin bu projeye başvuran kişide olması gerekiyor)
  • Resmi nikahı olmayan çocuklar söz konusu olduğunda nüfus müdürlüğünden alınması gereken nüfus kayıt örneği(Çocuk Tanıma ibaresinin mevcut olduğu belge)
  • Başvuru dilekçesi

**Başvuru dilekçesini muhtarlıklardan temin edebilirsiniz. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra Süt Kuzusu birimine posta yoluyla göndermek suretiyle de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Oluşturduğunuz dilekçede ad, soyad, telefon ve mail vb. iletişim bilgilerinize yer vermeyi unutmamalısınız.

Başvuru dilekçesiyle birlikte diğer tüm bilgileri de eksiksiz bir şekilde göndermelisiniz.

Süt Kuzusu Başvuru Birimi

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

1.adres: Laleli mahallesi, Menderes caddesi, no: 418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca-İzmir

2.adres: Milli kütüphane caddesi, no: 41/A Z47(Katlı otopark altı) Konak/İzmir

Yukarıda bahsettiğimiz adreslerden birine bizzat giderek ya da başvuru dilekçesini ve belgeleri posta yoluyla göndererek, projeye başvurabilirsiniz.

Süt Kuzusu Başvurusu Muhtarlık

Daha önce de bahsettiğimiz gibi başvurular, muhtarlıklar aracılığıyla da yapılabiliyor.

Bu durumda ihtiyaç sahibi vatandaşların ikametgahlarının bulunduğu yerdeki muhtarlığa gitmeleri ve muhtara gerekli belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

Ardından muhtarlık, kişinin başvurusunu ilgili başvuru birimine iletiyor.

Muhtarlığa birçok kişi başvurduğu için muhtarlık tarafından Süt Kuzusu Birimi’ne başvuruların iletilmesi daha uzun süreli olabiliyor.

Bu yüzden başvurusunun daha kısa sürede sonuçlanmasını isteyen kişilere muhtarlık üzerinden başvuruyu önermiyoruz.

Süt Kuzusu Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlara muhtaç ya da dar gelirli kişiler başvurabiliyorlar.

Yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri; asgari ücretin 1/3’üne ya da altına tekabül eden kişiler; Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek, bu projeye başvurabiliyorlar.

Bununla birlikte başvuran kişinin mutlaka 1-5 yaş aralığında çocuğunun ya da çocuklarının olması gerekiyor. 5 yaşını dolduran çocuklar için yapılan süt yardımı; belediye tarafından kesiliyor.

Muhtaç ve dar gelirliler; İzmir Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne giderek, bu projenin yanı sıra diğer sosyal yardımlara da başvurabiliyorlar.

Gıda yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, para yardımı vb. yardımlar; ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilecekleri en önemli yardımlar arasında bulunuyor.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Yerleri

Süt Kuzusu Projesi kapsamında sütler; Balçova, Bayraklı, Buca, Bornova, Gaziemir, Çiğli, Karşıyaka, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Narlıdere ve Konak ilçelerinin tamamına dağıtılıyor.

Menderes, Torbalı, Seferihisar, Urla, Kemalpaşa, Foça, Menemen, Aliağa ilçelerinin toplam 96 merkez mahallesinde de dağıtım yapılıyor.

Süt Kuzusu Kaç Yaşa Kadar?

Projeden 1-5 yaş aralığında çocuğu olan kişiler yararlanabiliyorlar. Yani çocuğun 5 yaşını doldurup, 6 yaşına girmesiyle birlikte aynı çocuk için süt dağıtımı yapılmıyor. Ancak aileler, diğer 1-5 yaş aralığındaki çocukları için süt almaya devam ediyorlar.

Süt Kuzusu Neden Gelmiyor 2021?

Koronavirüs sürecinde birtakım aksaklıklar yüzünden ailelere sütleri birkaç gün geç dağıtılabiliyor.

Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi, 62 ekiple birlikte her gün dağıtım yapmayı büyük bir gayret ile sürdürüyor.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Günleri 2021

2021 yılında da her gün muhtaç ailelere belediye ekipleri, süt dağıtıyor.

Dağıtımlar; her gün farklı ailelere yapılmakla birlikte her aileye aylık 8 litre süt dağıtılıyor.

Yani aynı aileye ayda bir sefer dağıtım yapılıyor.

Süt Kuzusu projesi kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere her bir çocuk için aylık 8 litre süt dağıtılıyor. Yapılan dağıtım ise ailenin adresini değiştirmesi sonrasında kesintiye uğruyor.

Bu yüzden de aylık 8 litre süt almak isteyen ailelerin Nüfus Müdürlüğü’nde adres değişimi gerçekleştikten sonra Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nü aramaları ve adres değişikliğine dair Müdürlüğü’e bilgi vermeleri gerekiyor.

Ardından aileler; sütleri yeni adreslerinden teslim alabiliyorlar.

Teslim alacağı sütlerin farklı bir adrese gönderilmesini isteyenler; Süt Kuzusu Birimleri’ne bizzat giderek, sütlerin diğer adrese gönderilmesini de sağlayabiliyorlar.

Bu yazımızda Süt Kuzusu projesine dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Süt Kuzusu projesinden yararlanıyorsanız ya da yararlanmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.