Sosyal Yardımlar

Sosyal Hizmetler Telefon Numarası Nedir?

Sosyal Hizmetler Telefon Numarası Nedir? Sosyal hizmetler telefon numarası ALO 144 olarak yer alır. ALO 144 ile yapılabilecek işlemler şartlı sağlık ve eğitim yardımları, kömür yardımı, engelli aylığı, gıda yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar, çoklu doğum yardımı, barınma yardımı gibi alanlarda detaylı bilgi ve başvuru yapacağınız alandır.

Genellikle ALO 183 ile karıştırılmaktadır. ALO 183 en çok ön plana koyduğu hizmet istismar, ihmal ve şiddet gibi vakaları önlemek amacıyla kuruluştur. Ayrıca engelli, kadın, çocuk, yaşlı, şehit ve gazi yakınlarına rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

ALO 144 Hangi Saatler Açık?

ALO 144 Sosyal yardım hattı 08.00-18.00 arasında sadece hafta içi hizmet vermektedir.

ALO 144 Ne İşe Yarar?

ALO 144 yapılabilecek işlemler listesi;

 1. Gıda yardımı
 2. Barınma yardımı
 3. Kömür yardımı
 4. Şartlı Sağlık yardımı
 5. Şartlı eğitim yardımı
 6. Engelli aylığı
 7. Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar
 8. Çoklu doğum yardımı
 9. Nakit yardımı gibi alanlarda bilgi ve destek sağlamaktadır.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

ALO 144 üzerinde sosyal yardım başvuruları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Sosyal yardım başvuruları en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafında veya E-devlet Sosyal Yardım Başvuru alanında yapılmaktadır.

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından Başvuru Yapmak: Bulunduğunuz il veya ilçede en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek kimlik kartınızla başvuru yapabilirsiniz. Bulunduğunuz ilde en yakın yardımlaşma vakfına gitmek için internetten arama yaparak veya ALO 144 üzerinden arama yaparak detaylı bilgi yardımı alabilirsiniz.
 • E-devlet Sosyal Yardım Başvurusu Yapmak: E-devlet sosyal yardım başvurusu yapabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının kurmuş olduğu başvuru sayfasından yapmanız gerekmektedir. E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresinden başvuru işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Gelen başvuru ekranında sizden sosyal yardımla ilgili başvuru bilgileri soracaktır. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak ve istediğiniz yardımı dilekçe metninde belirterek yazınız. Bütün işlemlerden sonra başvuru onaylayarak işlemi tamamlayın. İlerleyen zamanda başvuruyla ilgili sorgulama ekranından son durumu öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

ALO 144 üzerinden sosyal yardım başvurusu sorgulaması hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından başvuru yaptıysanız son bilgileri buradan alabilirsiniz. E-devlet üzerinden Sosyal yardım başvurusu sağladıysanız E-devlet hesabınıza giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti ilgili linkten başvuru sorgulama işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Telefon Numarası Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı merkez teşkilatı telefon numarası 0312 705 40 00 olarak yer almaktadır.

ALO 144 Whatsapp Hattı Var mı?

ALO 144 Sosyal hizmetlerin Whatsapp iletişim hattı bulunmamaktadır. Sadece telefon görüşmelerinden hizmet vermektedir.

ALO 144 Ücretsiz mi?

ALO 144 sadece yurt içi aramalarında ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.

ALO 183 Ne İşe Yarar?

ALO 183 destek verdiği hizmetler;

 1. Aile içi şiddet konusunda yardımcı olmak (anne, çocuk, yaşlı vs.)
 2. Engelli, şehit ve gazi yakınları, çocuk, aile içerisinde rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermek
 3. İhmal, istismar ve şiddet vakalarında önlenmesi için yardım verilmesi
 4. Töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için rehberlik etmek
 5. Gelen ihbarları Acil Müdahale ekibine aktararak kolluk kuvvetlerine bildirmekle yükümlüdür.
 6. Gelen şiddet, istismar veya töre cinayeti gibi durumlar ilgili kuvvet birimleri en kısa süre içerisinde olay yerine ulaştırılmasını sağlamaktadır.

ALO 144 İşaret Dili Telefon Numarası Nedir?

ALO 144 işaret dili ile konuşma yapılabilmektedir. Bunun için 0549 441 2 144 numaralı hatla iletişime geçilmesi gerekmektedir.

ALO 183 Hangi Saatler Açık?

ALO 183 hattı 7 gün 24 saat boyunca açık bir şekilde çalışmaktadır.

ALO 183 Whatsapp Hattı Nedir?

ALO 183 hattı alınan kararla Whatsapp üzerinden de hizmet vermektedir. Sosyal Destek Hattı Whatsapp telefon numarası 0501 183 0 183 telefon numarasından Whatsapp görüşmesi yapılmaktadır.

Yapılan görüşmede şiddet vakası, ihmal, istismar, evde bakım aylığı gibi hizmet modelleriyle destek sağlamaktadır. Gelen vakalarda başvuru değerlendirilmesi sağlanarak ilgili birimlerin aktarılması sağlanmaktadır. Bireyler uygun olduklarında bu hat üzerinden uygulama sayesinde iletişime geçebilirler.

ALO 183 Ücretsiz mi?

ALO 183 sadece yurt içi aramalarda ücretsiz hizmet vermektedir.

ALO 183 Yabancı Dil Desteği Var mı?

ALO 183 içerisinde Kürtçe ve Arapça dil bilen çağrı destek elemanı da bulunmaktadır.

ALO 183 İşaret Dili Telefon Numarası Nedir?

ALO 183 işaret dili görüntü telefon numarası 0549 381 0 183 telefon numarasından iletişime geçebilirler. Hafta içi 08:00 24:00 arasında iletişime geçebilirsiniz. Cumartesi günleri ek olarak hizmet vermektedir. 08.00-17:00 arasında Cumartesi iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu