Maddi Yardım

Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Verilecek? Kaç Ay Yatacak?

Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Verilecek? Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Yatacak? Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Sürecek? Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Yatar? detayları yazımızda.

Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Verilecek? Ülkemizdeki dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin asgari ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilmeleri adına belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşu; bu ailelere düzenli olarak nakdi yardımda bulunuyor.

Yoksul ve dar gelirli aileler; kamu kurum ve kuruluşlarına başvurup, başvurularının onaylanması halinde sosyal yardım parası alabiliyorlar.

Kurumlar tarafından ihtiyaç sahiplerinin banka hesaplarına yatırılan sosyal yardım parası miktarı; kurumdan kuruma değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Destek Paketi kapsamında ihtiyaç sahiplerine ödenen sosyal yardım parası, bir yıl için yani her ay ödeniyor.

Bu yazımızda kısaca sosyal yardımlaşma nakdi yardım ne kadar? Aile Destek Ödemesi kaç ay verilecek? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sosyal Yardım Nedir?

Ülkemizde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere dernekler, vakıflar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, ünlü sanatçılar ve ünlü iş adamları tarafından ihtiyaç sahibi ve yoksul aileler için yapılan ayni ve nakdi yardımlara sosyal yardım ismi veriliyor.

Sosyal yardımlar; para yardımı yani nakdi yardım ya da ayni yardım yani ihtiyaç sahiplerine ürün, mal ya da hizmet teslim edilmesi şeklinde de olabiliyor.

En çok ilgi gören sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Odun ve kömür yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Aşevi yardımı(günlük sıcak yemek dağıtımı)
 • Çocuklar için eğitim ve kırtasiye yardımı
 • Çocuklar için burs yardımı
 • En az %40 engel oranına sahip olan engelliler için yapılan yardımlar(tıbbi malzeme ve cihaz yardımları)
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar(tıbbi malzeme ve cihaz yardımları)
 • Gelirsiz ve işsiz dul kadınlar ve yetim çocukları için yapılan yardımlar(gıda, erzak, eğitim, sağlık vb.)
 • Tıbbi malzeme ve cihaz yardımları
 • Sağlık yardımları
 • Muhtaç asker aileleri için yapılan yardımlar(eğitim, sağlık, gıda vb.)
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Diğer yardımlar

Belediyelerin yardımlarına ilişkin bilgi edinebilmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarına ilişkin bilgi almak istediğinizde ise ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahipleri; belediyelerin ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yardımlarına e-devlet platformu üzerinden başvurabiliyorlar.

Belediye yardımlarına başvurmak isteyenler; ön başvurularını ALO153 Beyaz Masa hattını ya da bağlı oldukları belediyeyi arayarak da gerçekleştirebiliyorlar.

Aynı zamanda yoksul vatandaşlar, bağlı oldukları belediye binasına, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğüne giderek, başvurularını bizzat gerçekleştirebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yardımlarına başvurmak isteyenlerin ise ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Alternatif olarak ihtiyaç sahipleri; ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayarak da ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet platformu üzerinden belediye sosyal yardım ön başvurularınız için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

E-devletten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarına ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz.

Aile Destek Programı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kısa bir süre önce hayata geçirdiği Aile Destek Programı dahilinde ihtiyaç sahibi olan ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından sosyal yardım alanlara nakdi yardım yapılıyor.

Aile Destek Programı dahilinde ailelere bir yıl boyunca her ay için 850 TL ile 1250 TL arasında para yardımı sunuluyor.

Ailelere her ay Aile Destek Programı kapsamında yardım paraları ödeniyor.

Bakanlık tarafından başlatılan bir diğer proje olan Çocuk Destek Bileşeni kapsamında da yoksul ailelerin çocukları için aylık 350 TL ile 650 TL arasında nakdi yardım sunuluyor.

Çocuk Destek Bileşeni yardım paraları da tıpkı Aile Destek Programı’nda olduğu gibi her ay için ödeniyor.

Aile Destek Ödemesi Kaç Ay Verilecek?

Aile Destek Ödemesi; ihtiyaç sahiplerine bir yıl için yani 12 ay boyunca ödeniyor.

Çocuk Destek Bileşeni kapsamında yapılan yardım paralarının da bir yıl boyunca ödenmesi planlanıyor.

Türkiye Aile Destek Programı Her Ay mı Ödeniyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Aile Destek Programı yardım paraları, ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına her ayın belirli günlerinde yatırılıyor.

Aile Destek Ödemesi Ne Kadar?

Aile Destek Ödemeleri; proje ilk başladığında 950 TL ile 2500 TL aralığında idi.

Ancak yapılan son güncelleme ise Aile Destek Ödemesi; 1500 TL-3500 TL bandına çekildi.

Belediye Para Yardımı Ne Kadar?

Belediyeler tarafından da ülkemizde muhtaç ve işsiz vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar için de para yardımı yapılabiliyor.

Yapılan yardım miktarı, başvurulan yani bağlı olan belediye bütçesine göre değişebiliyor.

Aynı zamanda başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumları da yapılacak para yardımı miktarı üzerinde değişebiliyor.

Bu bağlamda aileler için aylık 500 TL-1000 TL aralığında yardım yapılabiliyor.

Yapılan yardım; yılda tek sefer, birkaç sefer ya da her ay için olabiliyor.

Belediye para yardımından düzenli bir şekilde yararlanıp yararlanamayacağınıza dair bilgi alabilmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Verilecek?

İhtiyaç sahiplerine ödenen sosyal yardım paralarının düzenli mi, tek seferli mi yoksa birkaç sefer için mi olacağı; kurumlar tarafından yürütülen sosyal yardım projelerine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin, Aile Destek Programı kapsamında sosyal yardım parası, 12 ay boyunca veriliyor.

Çocuk Destek Bileşeni ödemeleri de her ay veriliyor.

İhtiyaç sahipleri; Doğalgaz Tüketim Desteği kapsamında Bakanlık para yardımından yılda 4 sefer için yararlanabiliyorlar.

Elektrik Tüketim Desteği; her ay için yapılıyor. Elektrik Tüketim Desteği dahilinde aileler, PTT şubelerinden elektrik faturalarını indirimli olarak ödeyebiliyorlar.

Belediye soysal yardım paraları ise her ay için ödenebileceği gibi yılda birkaç sefer için de ödenebiliyor.

Gerçek anlamda yoksul ve dar gelirli olan kişiler için belediyeler, bu kişilerin muhtaçlıkları sona erene dek her ay için yardım parası ödeyebiliyorlar.

Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Sürecek?

Bu yıl verilen verilen sosyal yardım parası, Aile Destek Programı kapsamında en fazla 12 ay süreyle ödenmiştir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2024 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konusu destek programı sona erecektir.

Bu yıl Aile Destek Programı Haizran ayı ,le beraber biteceği açıklanmıştı ancak Cumhur Başkanımız tarafndan yapılan açıklama ile beraber 12 ay uzatıldı. Aile destek ödemeleri 2024 Haziran ayına kadar devam edecektir.

Sosyal Yardım Parası Başvuru Sorgulama

Sosyal yardım parasına başvuran ihtiyaç sahipleri; başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden takip edebiliyorlar.

Belediye sosyal yardım parası sonuçları, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden sorgulanabiliyor.

Sonuçlar; başvurulan belediye, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğü veya ALO153 Beyaz Masa hattı aranarak da öğrenilebiliyor.

Aynı zamanda başvuru sahipleri, başvuru adresine giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para yardımı başvuru sonuçları da e-devlet üzerinden öğrenilebiliyor.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Sosyal Yardım Parası Kimlere Verilir?

Aile Destek Programı yardımına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan yani vakıftan sosyal yardım alanlar, başvurabiliyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar; gerek belediyelerden gerekse sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından nakdi yardım ya da ayni yardım alabiliyorlar.

Yardım paraları, öncelikle işsiz ve gelirsiz kişiler için ödeniyor.

Sosyal yardım parasına kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Kronik hastalar
 • Gelirsiz ve işsiz dul kadınlar
 • Sahipsiz ve kimsesiz yaşlı vatandaşlar
 • Şehit, gazi yakınları
 • Muhtaç asker aileleri
 • Afetzede vatandaşlar
 • Muhtaç üniversite öğrencileri
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler veya sığınmacılar

Ancak başvuru sahibi kişinin veya aile bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul tespit edilmesi durumunda bu kişilerin başvuruları, başvurulan kurum tarafından onaylanmıyor.

Sosyal Yardım Parası Nereye Yatar?

Sosyal yardım paraları, genelde başvurusu onaylanan kişilerin PTT hesabına yatırılıyor.

Bazı yardım paraları ise kişilerin Ziraat Bankası hesabına ya da diğer banka hesaplarına yatırılabiliyor.

Sosyal Yardım Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal yardım parasına başvuranların başvuruları esnasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da belediyelere teslim etmeleri gereken bazı belgeler bulunuyor.

Bu belgeler, başvurulan sosyal yardım türüne göre değişebiliyor.

Teslim edilmesi gereken temel belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin hane bireylerine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Öğrenci çocuklar için öğrenci belgesi
 • Yeni doğan çocuklar için doğum raporu
 • Ev kira sözleşmesi
 • Diğer belgeler

**Diğer belgeler; başvuru sahiplerinin sağlık sorunlarına göre değişebiliyor. Aynı zamanda başvurulan yardım türüne göre de teslim edilmesi gereken belgeler, farklılık gösterebiliyor.

Örneğin; engelli bireyler için 2024 engelli belgesinin, kronik hastalar içinse sağlık kurulu raporunun teslim edilmesi gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca sosyal yardım parası başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de kurumlardan sosyal yardım parası alıyorsanız ya da sosyal yardım parasına başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu