Belediye Yardımları

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Yoksul ve muhtaç vatandaşlarına yönelik olarak gerçekleştirdiği ayni ve nakdi yardımları ile pandemi sürecinde de ihtiyaç sahiplerine destek olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi; asgari ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan kişilere yardım eli uzatıyor.

Para yardımı, erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi ve mobilya yardımı vb. yardımları ile ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, yoksul öğrencilere ve yetimlere de kırtasiye yardımı, eğitim yardımı, ulaşım desteği vb. pek çok yardım sunuyor.

Bu yazımızda kısaca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahipleri için yapılan ayni ya da nakdi yardım türlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Engelliler için yapılan medikal cihaz yardımları
 • Kronik hastalar için yapılan medikal cihaz yardımları
 • Muhtaç dul kadınlara ve çocuklarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Kira yardımı
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Mültecilere ve sığınmacılara yapılan yardımlar
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Para yardımı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi; Tekirdağ il sınırlarında ikamet eden ve hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişilere yani dar gelirlilere ve hiçbir işi olmayanlara yani işsiz kişilere ve ailelerine yardımlar yapıyor.

Kimsesi olmayan yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler için evde kişisel bakım, temizlik ve sağlık hizmetleri sunan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi; böylelikle yaşlıların, kronik hastaların ve engellilerin rutin sağlık kontrollerinin görevliler tarafından yapılmasına, evlerinin temizlikçiler tarafından temizlenmesine, saç kesim, traş vb. kişisel bakımlarının da görevlilerce gerçekleştirilebilmesine olanak tanıyor.

Engelliler ve kronik hastalar için onların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda işitme cihazı, tekerlekli sandalye, beyaz baston vb. protez ve medikal cihaz yardımları yapmaktan geri kalmayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşları için hasta bezi yardımı da yapabiliyor.

Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için bebek bezi ve bebek maması yardımlarını düzenli bir şekilde yapabilen belediye, aynı zamanda bebeklerin anne ve babalarına bebek beşiği, bebek kıyafetleri, bebek battaniyesi vb. bebeklerinin ihtiyaçlarına dair malzemelerin yer aldığı hediye paketi de armağan ediyor.

Tekirdağ’da yer alan aşevlerinde her gün usta aşçılar tarafından pişirilen sıcak ev yemekleri, ihtiyaç sahiplerine, muhtaçlara ve kimsesizlere dağıtılıyor. Hatta pandemi sürecinde belediye aşevine gidemeyen yaşlılara, hastalara ve engellilere yemeklerini ev adresine kadar götürüyor.

Kış aylarında fakir ve yoksul vatandaşlarına sunduğu yakacak yardımı ile onların soğuk havalarda ısınabilmelerini sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, evinde sobası olmayan ailelere soba armağan ediyor. Giysi ve eşya yardımları kapsamında muhtaç ve kimsesizlere ikinci el giysiler, koltuk, yatak, buzdolabı vb. eşyalar sunuyor.

Afetzede vatandaşlarına da en zor günlerinde destek olan belediye; evi yaşanamayacak hale gelenlerin bir süreliğine barınma ihtiyaçlarını karşılıyor. Ev eşyaları zarar görenlere örneğin yangın ve deprem sonrası eşyası kalmayanlara ise beyaz eşya, mobilya ve kıyafet vb. yardımlar yapabiliyor.

Mülteci ve sığınmacıları unutmayarak onlara da gıda yardımı, kıyafet yardımı vb. yardımlar sunmaktan geri kalmayan belediye, fakir mahallelerde yaşayan engellilere, yaşlılara, kimsesizlere, yetimlere ve ailelere ise düzenli olarak erzak ve gıda yardım kolileri götürüyor.

Kira masraflarını karşılamakta zorlanan, ev sahibine birikmiş kira borcu olan ve bu yüzden de sokakta kalma riski taşıyan kişilere ve ailelerine ise bir miktar para yardımı yapıyor.

Evi sağlıksız, bakımsız olan ve hijyenik koşullar altında yaşamayan ailelere ev bakım, boya, badana, tamirat ve onarım ihtiyaçları için de nakdi yardım yapıyor. Böylelikle aileler, çocuklarıyla birlikte daha sağlıklı ve bakımlı yani insan onuruna yakışan evlerde yaşayabiliyorlar.

Yoksul çocuklar için kırtasiye ve eğitim desteği kapsamında onlara kalem, kitap vb. kırtasiye malzemelerini daha kolay ve maddi anlamda sıkışmadan satın alabilmeleri adına da nakdi yardım yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, onlara ayak ve beden numaralarına uygun mont, kaban, ayakkabı, önlük gibi giysileri hediye ediyor.

Şehit yakınları için taziye çadırları düzenleyen ve çadırlarda fakirlere ve davetlilere sıcak yemekler dağıtan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, yoksul gazi, asker ve şehit yakınlarının ayni ya da nakdi yardım başvurularına öncelikli olarak dönüş gerçekleştiriyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, il sınırlarında yaşayan kimsesizlere, yetim ve öksüzlere, kimsesiz dul kadınlara, kimsesiz yaşlılara, engellilere, kronik hastalara, dar gelirlilere, muhtaçlara, mülteci ve sığınmacılara, afetzedelere kısacası maddi yardıma ihtiyacı olan tüm Tekirdağlılara yardımcı oluyor.

Muhtaç ya da dar gelirli olma şartını karşılayan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından talep edilen belgeleri zamanında belediyeye teslim eden kişiler; başvuruları kabul edildiklerinde başvurdukları ayni ve nakdi yardımlardan faydalanmaya başlayabiliyorlar.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, başvuruları 3-4 hafta gibi bir sürede sonuçlandırsa da kimi zaman başvurulardaki yoğunluk doğrultusunda bu süre, uzayabiliyor.

Belediyenin vatandaşlardan talep ettikleri belgeler de başvurulan sosyal yardım türüne ve başvuru sahibinin özel durumuna göre farklılık gösterebiliyor.

Örneğin, çocuğu için kırtasiye yardımına başvurmayı düşünen anne ya da babanın TC kimlik no fotokopisi, fakirlik belgesi, SGK maaş bordrosu, çocuğuna ait öğrenci belgesi, başvuru formu ile birlikte belediyeye başvurması gerekiyor.

Engellilerden ise tam teşekküllü bir devlet hastanesinden almaları gereken sağlık kurulu raporu isteniyor.

Afetzedelerin yardımlardan faydalanabilmeleri içinse belediye tarafından görevlendirilen bilirkişi raporunda kaza ve doğal afetin kanıtlanmış olması gerekiyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, yardım başvuru formunu ve teslim edilen belgeleri detaylıca inceledikten sonra kişinin muhtaç olup olmadığına yani belediye yardımlarına ihtiyacı olup olmadığına karar veriyor.

Muhtaç ve ihtiyaç sahibi olduğu kişilerin evine inceleme komisyonu gönderip, 3-4 kişiden oluşan bu komisyondan ailenin maddi durumuyla ilgili bir rapor hazırlamasını talep ediyor.

Bu raporu inceleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulu üyeleri, üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım edeceği aileleri kararlaştırıyor. Bu kişiler ve aileler, listeleniyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yardımlarına büyükşehir belediyesine ya da bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek, başvuru formunu doldurmak ve sizden istenilen belgeleri teslim etmek suretiyle başvurabilirsiniz.

Ön başvurularınızı e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilir, böylelikle randevu günü gerekli belgelerle birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle sıra bekleme zorunluluğundan da kurtulabilirsiniz.

Başvurularınızı e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirmek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ayni ya da nakdi yardım başvurularınızın sonucunu öğrenmek istediğinizde başvurunuzun üzerinden ortalama 3-4 hafta geçtikten sonra belediyeyi arayabilir, belediyeye gidebilir veya e-devlet başvuru sayfası üzerinden başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Yukarıda paylaştığımız Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru ve sorgulama linki üzerinden hızlıca başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını ve hangi yardımlardan faydalanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz, ön başvurularınız için ALO 153 TEKİM(Tekirdağ İletişim Merkezi) arayabilir, belediye sosyal yardımlarına dair her türlü sorunuz için yetkili kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Tekirdağ yardım başvurusu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, başvurunuzun sonucunu öğrenmek, başvuru için istenilen belgeleri ve diğer başvuru şartlarını sorgulamak adına ALO 153 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Dilerseniz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 0850 459 59 59 telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvuran kişilerin mutlaka doldurmaları gereken başvuru formunda başvuru sahibi, muhtaçlığını kanıtlamak adına birtakım soruları yanıtlıyor.

Bu sorular arasında aylık gelirlerine, giderlerine, hane halkı kişi sayısına, aylık hane kazancına, aylık fatura ödemelerine yönelik sorular bulunuyor.

Bu soruların yanıtlarına bakan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, hangi başvuru sahiplerinin yardım başvurusunu kabul edeceğini kararlaştırıyor.

Bu formda sırf belediye yardımlarından ücretsiz bir şekilde yararlanmak amacıyla yanlış bilgiler veren, geliri iyi olmasına rağmen kendini ihtiyaç sahibi ve yoksul gösteren kişiler; daha sonra belediyeye bildirildiklerinde ya da belediye tarafından tespit edildiklerinde bu kişilere belediye, cezai yaptırım uyguluyor.

Yaptırım dahilinde yardımları alan kişilerin tüm aldıkları yardımları faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Borçlarını ödemeyi reddeden kişiler ise Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ve erzak yardımı İl ve ilçe belediyelerde yaşayan maddi durumu yetersiz olan ailelere yapılmaktadır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına yapılan tüm başvuruları değerlendiren belediye uygun bulunan ailelere gıda kolisi ve gıda paketi hazırlayarak dağıtmaktadır.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sosyal hizmetleri birini 153 numarasından arayarak gıda yardımı kolisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yapılan inceleme sonrası uygun bulunan ailelere temel gıda malzemelerinden oluşturulan gıda kolisi teslim edilecektir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye, düzenli aralıklarla gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere ve hanelerine erzak içeren yardım kolileri dağıtıyor.

Bu kolilere bağlı olduğunuz belediyeye ya da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne giderek, başvurabiliyorsunuz. Ayrıca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı numarasını arayarak yada 153 numarasında yarım talebinizi iletebilirsiniz.

Başvuru formunda ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretlemek suretiyle başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Aynı form ile gıda yardımı dışında diğer tüm yardımlara da ihtiyaç duymanız halinde başvurabiliyorsunuz.

Başvurunuz kabul edildiği takdirde erzak içeren ve bir aylık gıda ihtiyacınızı karşılayan erzak paketlerini belediye görevlilerinden ev adresinizde teslim alıyorsunuz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı dar gelirli vatandaşlara belli aralıklarla belediye tarafından yapılan sosyal yardımlardan biridir. Her hangi bir geliri olmayan yada maddi durumu çok kötü olan kişilere verilen erzak kolisi yardımı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sosyal hizmetler birimi tarafından belirlenen yada başvuruda bulunan kişilere verilmektedir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu için ALO 153 hattını arayarak hemen gıda ve erzak yardımı talebinizi iletmeniz yeterlidir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yardım kartı düzenli olarak gıda yardımı ve erzak yardımı alan kişilere her ay gıda kolisi vermek yerine bu ailelere teslim edilen yardım kartı ile diledikleri market yada bakkaldan gıda alış verişi yapmalarına olanak sağlar.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvuru yapmak isteyenlerin her hangi bir geliri ve sosyal güvencelerinin bulunmaması gereklidir. Başvuru sonrası belediye tarafından detaylı inceleme yapıldıktan sonra uygun görülen kişilere yardım kartı teslim edilecektir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi süt yardımı ekonomik zorluk çeken ailelerin çocukların süt içmesini sağlamak için verdiği sosyal yardım hizmetlerinden biridir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi süt yardımı 2 ile 5 yaş aralığında çocuğu bulunan ailelere başvurusu üzerine verilmektedir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yeni Doğan Bebek Yardımı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, yeni doğan bebek sahibi olan ailelerin maddi yükünü hafifletmek amacıyla “Hoşgeldin Bebek” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, yeni doğan bebek sahibi olan ailelere bebek bezi, mama, bez değiştirme pedi, ıslak mendil, biberon, mama kaşığı, emzik, tulum, battaniye, havlu, şampuan, pişik kremi, ıslak mendil gibi çeşitli malzemelerden oluşan bir hediye paketi verilmektedir.

Bu yardımdan yararlanmak için başvurular, bebeğin doğduğu hastaneden yapılabilmektedir. Hastane tarafından hazırlanan başvuru formunun doldurulmasının ardından, ailenin sosyal durumu ve maddi durumu, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından incelenmektedir. Başvurusu uygun görülen ailelere, hediye paketleri teslim edilmektedir.

Bu yardımdan yararlanmak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

 • Bebeğin Tekirdağ ilinde doğmuş olması
 • Bebeğin ailesinin Tekirdağ ilinde ikamet ediyor olması
 • Ailenin maddi durumunun yetersiz olması

Bu yardımdan yararlanmak isteyen aileler, başvurularını 153 numaralı Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı danışma hattından da yapabilirler.

2024 yılı için “Hoşgeldin Bebek” projesi kapsamında verilen hediye paketinin içeriği şu şekildedir:

 • 100 adet bebek bezi
 • 2 kutu mama
 • 1 kutu bez değiştirme pedi
 • 1 kutu ıslak mendil
 • 2 adet biberon
 • 2 adet mama kaşığı
 • 2 adet emzik
 • 1 adet tulum
 • 1 adet battaniye
 • 1 adet havlu
 • 1 adet şampuan
 • 1 adet pişik kremi
 • 1 adet ıslak mendil

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvuru Formu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvuru Formu belediyenni resmi sitesinden yada bizzat belediye binasına gidilerek doldurulmaktadır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvuru Formu doldurduktan sonra ev adresinize hoş geldin bebek paketi gönderilecektir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı Ramazan ayında ve Kurban Bayramında olmak üzere yılda 2 defa verildiği gibi ihtiyaç sahibi ailelere gerekli inceleme sonrası düzenli olarak yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin başvurusu sonrası gerekli inceleme yapıldıktan sonra durumu kötü olan ailelere erzak kolisi ve yardım kolisi verilmektedir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi maddi yardımı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi  para yardımı alabilmek için maddi durumunuzun kötü olması ve her hangi bir sosyal güvencenizin bulunmaması gereklidir. Belediye sosyal hizmetler birimine başvurabilir yada 153 yardım destek hattını arayarak maddi yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi maddi yardım başvuruları gerekli inceleme sonrası uygun bulunan hane haklına düzenli olarak her ay yapılmaktadır.

Tekirdağ Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Tekirdağ Vefa Sosyal Destek Grubu, Binlerce Haneye Ulaşmaya Devam Ediyor! Tekirdağ Vefa Sosyal Destek Grubu, Tekirdağ il sınırlarındaki yaşlılara ve kronik hastalara yardımcı olmaya devam ediyor.

Vefa Grubu, yaşlıların ve hastaların gıda, giyim, meyve, ilaç vb. tüm temel ihtiyaçları için talepler doğrultusunda alışveriş yapıyor.

Daha sonra da bu malzemeleri ihtiyaçlarını beyan eden yaşlıların ve kronik hastaların ev adreslerine teslim ediyor.

Teslimat esnasında ise malzemenin ücretini talep ediyor.

Kimi zaman muhtaç olduğunu düşündüğü Tekirdağlı ihtiyaç sahiplerinden para talep etmeyebiliyor.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun; 112, 155 ya da 156 numaralarından birini arayarak, ulaşabileceğiniz Vefa gönüllüleri, sizin için bankadan para bile çekebiliyor.

Bu yazımızda kısaca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Tekirdağ il sınırlarında ikamet ediyorsanız; belediye sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. 3 tane çocuğum var ev kiredisi ödüyoruz faturalar aldı başını gidiyor 4 aylık bebeğim var bez mama kıyafet alamıyorum çocuklarımın geçimini sagliyamiyorum tek çalışan ve hiçbir şeyin yanına yaklasilmiyor lütfen bebeğime bez mama yardımı istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu