İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; İzmir’de ikamet etmekte olup sosyal ve ekonomik zorluklar içerisinde olanlar için yapılan İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları ile pek çok muhtaç durumdaki vatandaşa yardım eli uzatılır. Yaşlılar, kimsesizler, hastalar, engelliler, şehit aileleri veya öğrenciler gibi pek çok yardıma muhtaç kişi İzmir Belediyesi yardım başvurusu yapabilmektedir. Vatandaşlarımıza ulaştırdığı yardımlarla umut ışığı olan İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu süreciyle rehberimizde detaylandırılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

İzmir Belediyesi’ne ait yardım kategorileri bir hayli çeşitli olmakta, Bizİzmir gıda yardımı bunların en yaygınlarından biri olmaktadır. Gıda yardımlarıyla sınırlı kalmayan Belediye, nakdi yardımlarda  da bulunmakta, özellikle Bayram dönemlerine özel para dağıtımı sağlamaktadır. İzmir Büyükşehir yardım parası almak isteyenler bayram dönemi öncesinde başvurularını yaparak bu özel zamanlarda bir nebze olsun daha rahat olabilmektedir.

0-5 yaş arası çocuğu olanlar içinse ulaşım kartı desteğinde bulunan Belediye, ihtiyaç sahibi olduğuna dair kaydı bulunan ailelere her ay 10 biniş hakkı tanıyan ulaşım kartlarını ücretsiz şekilde vermektedir. Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü aracılığıyla yapılan bir diğer İzmir Belediyesi gıda yardımı kalemi de Süt Kuzusu Projesi ile yürütülen süt destekleri olmakta, 1-5 yaş arasında okul öncesi çağdaki çocuklar için ayda bir kereye mahsus olmak üzere 8 litre süt dağıtımı yapılmaktadır. İl sınırları içinde ikamet etmekte olan muhtaç, kimsesiz veya düşkün haldeki kişiler için ayrıca giysi, ev eşyası ve yakacak yardımları yapılabilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyo-ekonomik yoksulluk içindeki vatandaşların hastalık, engellilik veya yaşlılık gibi nedenlerden günlük yaşamsal faaliyetlerini tek başına getirememesi durumunda da yardımlarını esirgememektedir. İhtiyaç sahiplerine düzenli aralıklarla yara bakımı, psikolojik destek, fizik tedavi, kişisel bakım ve ev temizliği hizmeti sunulmaktadır. Engelli vatandaşlar için de farklı yardımları bulunan Belediye, İzmir sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır öğrenerek kendisine müracaat eden engelli vatandaşlara özellikle tıbbi malzeme desteği ve maddi desteklerle yardımcı olmaktadır.

İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla ve ilköğretim ile ortaöğretim okul yöneticileriyle yapılan görüşmeler sonucunda ihtiyaç sahibi öğrencileri belirleyen Belediye, muhtaç durumdaki ailelerin çocukları için eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla mont, bot ve kırtasiye malzemesi dağıtmakta, dağıtımı yine okul yönetimi aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

İzmir il sınırlarında ikamet etmekte olup yakını şehit düşen ailelere ise acılı günlerinde destek olmak için taziye çadırları kurulmakta, merkez ilçelerde olmadığı için çadıra erişimi olmayanlara ise taziye evi paketleri gönderilmektedir. Söz konusu yardımlar olduğunda yalnızca kendi il sınırlarıyla yetinmeyen Belediye, doğal afet durumlarında başvuran kişilere nakdi yardımda bulunmakta, böylece maddi hasara uğrayanlar için önemli destekler sağlamaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Belediye’nin verdiği yardımlardan pek çok kişi faydalanmakla birlikte, herkesin başvurabileceği veya alabileceği yardım türü gibi başvurusu kabul edilecek muhtaçlık statüsü de bir hayli değişkendir. Bilindiği gibi öncelikle muhtaç, yoksul veya kimsesiz olanlara yardım eli uzatılmakta, ek olarak doğal afette zarar görenlere, şehit yakınlarına ve öğrencilere de yardım edilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapacak kişilerin dilekçe ve kimlik gibi belgelerini takdim etmesiyle değerlendirmesi başlamakta, yardım alınıp alınamayacağına Belediye yetkilileri karar vermektedir.

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü, İzmir’de yaşayan engelli bireyler için son derece önemli medikal destekler sunmaktadır. 5 senede bir olmak üzere verilen akülü tekerlekli sandalyeler için akülü tekerlekli sandalye kullanır ibareli bir engelli sağlık kurulu raporu, kimlik fotokopisi, Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nden alınan sosyal güvence belgesi ve dilekçeyle başvuru yapılması gerekmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında iki yılda bir verilen akü, üç yılda bir verilen manuel tekerlekli sandalye, bir kez verilen hasta yatağı ile masası, ayda iki paket verilen yetişkin hasta bezi ile görme engelli bastonu gibi farklı cihazlar ve ürünler bulunmaktadır. Yine tüm bu engelli yardımları için de benzer ve ilgili belgelerin temin edilmesi gerekecektir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır konusunu detaylandırdığımız rehberimizde başvurunun diğer adımlarıyla birlikte istenen belgeler de açıklanmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bayram aylarına özel para yardımı veya Biz.İzmir gıda paketi yardımı için kimlik fotokopisi ve dilekçeyle birlikte vatandaşların şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir. Gerekli koşulları sağladığını beyan etmek isteyen ve bu amaçla istenen belgeleri yetkililere sunarak İzmir Belediyesi nakit yardımı almak isteyen vatandaşlar dilekçelerini Buca Gürçeşme Huzurevi ve Konak Katlı Otopark altındaki danışma bürolarına teslim edebilmektedir. Yine engelliler için sağlanan medikal cihaz yardımları veya gıda paketi gibi ayni yardımlar için de aynı başvuru adresleri geçerlidir.

Doğal afet nedeniyle İzmir Belediyesi para yardımı almak isteyen başvuru adaylarının ise dilekçe ve kimlik fotokopisine ek olarak ikametgah belgesi, itfaiyeden alınacak su çekme zaptı raporu, tapu fotokopisi ve şayet iş yeri ise vergi levhasının fotokopisi ile vekaletname ve imza sirküleri sunması gerekmektedir.

İzmir erzak yardım başvurusu nasıl yapılır gibi soruların ortak yanıtı ise Belediye’ye ait yardım büroları olmakta, farklı semtlere dağılan bu bürolara bahsedilen belgelerle başvurmanız gerekmektedir. Merkez ilçe olan Konak’ta 3, ek olarak Buca’da 1 adet olmak üzere farklı semtlere dağılan bu bürolara hem danışma hem de Bizİzmir başvuru formu doldurma amacıyla gitmeniz mümkündür.

Giysi yardımı talep etmek veya başvuru onayı sonrasında ihtiyaç miktarınca giysi almak için gidebileceğiniz Bizİzmir giyim noktası ise Karabağlar semtinde konumlanmaktadır. Süt desteğinden yararlanmak isteyen aileler ise detaylı bilgi, başvuru veya başvuru sorgulama için www.sutkuzusu.com.tr adresine tıklayabilmekte, bu yardım için başvuru dilekçesine ek olarak anne, baba ve çocuğun nüfus cüzdan fotokopisi sunulması istenmektedir.

him.izmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sürecine dair merak edilen bir diğer konu da öğrenciler için verilen kırtasiye ve giysi yardımlarına nasıl erişim sağlanabileceğidir. Bunun için ihtiyaç sahibi veliler kimlik bilgilerini belirterek okul müdürlüğüyle görüşme sağlamalı, bu kişiler ek bir başvuru olmadan İzmir sosyal destek kartı ile ihtiyaç duyulan malzemeleri alabilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Dijital çağın gereklerinden faydalanan İzmir Belediyesi yardım başvurusu kabul etmek için online sayfaları aktif olarak kullanan belediyelerden biridir. biz.İzmir başvuru formu ile yetkililere muhtaçlık durumunu ispat etmek isteyen vatandaşlar https://www.bizizmir.com/tr/him/BasvuruKayit şeklindeki linkten formu bulabilir. Askıda fatura için tıklayabileceğiniz form ve bilgi linki ise https://www.bizizmir.com/askidafatura şeklindedir. https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/6 veya 7 şeklindeki linkler ise direkt başvuru formu doldurmak için tıklamanız gereken linklerdir. Bu formlar him.İzmir başvuru formu arayanlar için son derece pratik ve kurtarıcı olmakta, başvuru adaylarına ve yetkililere zaman kazandırmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvurular hakkında detaylı bilgi almak için ziyaret edilebilen him.izmir başvuru sayfasından yapılan başvuruları sorgulamanız da mümkün olmaktadır.  https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/6 veya https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/7 şeklinde belirtilen form linki, aynı zamanda sorgulama ekranı olarak da kullanılabilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı maddi durumu kötü her hangi bir geliri olmayan ve her hangi bir sigorta güvencesi bulunmayan kişilere yapılan düzenli nakit yardımı için verilen sosyal yardım kartıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı il ve ilçe belediyelerine bizzat başvurularak alınmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusunda bulunmak için 444 40 35 numarasını arayabilirsiniz. Sosyal yardım kartı başvurusunda bulunmak için kimlik ve başvuru formu doldurmanız yeterlidir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bayramlarda verilen 400 TL para yardımı hem Vakıfbank şubelerinden hem de sosyal yardım kartlarından çekilebilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne ulaşmak için 444 40 35 numaralı telefonu aramanız gerekmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi para yardımı almak isteyenlerinse 293 17 02 numaralı telefondan yetkililere ulaşması mümkündür. Yaşamını yatağa bağlı sürdüren hastaların pansuman desteği almak içinse önce İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’yle iletişime geçmesi gerekmekte, bu numara ise 0 232 293 80 00 şeklindedir. Su faturalarında indirim almayı talep eden yoksul vatandaşlar ise ayrıntılı bilgiye 293 22 06 numaralı hattan erişebilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Gıda kolilerini yalnızca muhtaç ailelere destek olmak için temel gıdalardan oluşturmayan Belediye, bu konuda sağlığa ilişkin son derece önemli hamlelerde bulunmasıyla dikkat çekmektedir. İzmir Belediyesi erzak yardımı için hazırladığı gıda kolileriyle çölyak hastalarına da yardımcı olmakta, senede üç kez glutensiz gıda paketi yardımı yapmaktadır.

Sağlık raporu, kimlik fotokopisi ve dilekçeyle birlikte ilgili birimlere başvurmak yeterlidir. Fenilketonüri hastaları için de yine senede 3 kereye mahsus düşük proteinli gıda paketi dağıtan Belediye, aynı belgelerle aynı adreslerde başvuruları almaktadır.

izmir belediyesi sosyal yardım kartı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için kimlik fotokopisi ve gıda yardım dilekçesi ile beraber aşağıdaki adresleri bizzat başvuruda bulunulması gerekmektedir.

  • Laleli Mah. Menderes Cad. No:420 (Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi) Buca/İZMİR
  • Milli Kütüphane Caddesi No:41/A Konak/İZMİR (YKM arkasında bulunan katlı otopark altı)
  • Mimar Sinan Mahallesi Şair Eşref Bulvarı No:50 Konak/İZMİR (Lozan Kapısı Girişi)
  • Göksu  Mahallesi 684/11 Sokak No:38 / A   Buca/İZMİR
  • Mehmet Akif Mahallesi 2739 Sokak No:36 / A Zemin Kat Konak/İZMİR
  • Süvari Mahallesi 803 Sokak No:87 Zemin Kat Konak/İZMİR
  • Güney Mahallesi 1150 Sokak No:35 Konak/İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu bulunduktan sonra yetkililer tarafından gerekli inceleme sonra uygun görülen ailelere düzenli olarak gıda yardımı yapılacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

İhtiyaç sahiplerinin gerekli koşulları yerine getirmesi halinde İzmir Belediyesi bayram yardımı olarak hem Ramazan hem Kurban bayramlarında nakdi yardımda bulunmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan bu yardımlar için tıpkı diğer ayni yardımlarda da geçerli olduğu üzere Buca Gürçeşme Huzurevi ve Konak Katlı Otopark altındaki danışma bürolarına istenen belgelerin teslimi gerekmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Para Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi para yardımı her sene bayramlardan 1 hafta önce Vakıfbank aracılığı ile yapılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi para yardımı başvurusunda bulunmak için kimlik fotokopisi ve para yardımı dilekçesi ile belediyenin sosyal yardım birimlerine bizzat gidilmesi gerekmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi para yardımı başvuru bulunduktan sonra yardım talebinizin sorgulaması belediyenin resmi sitesinden ve 444 40 35 numarasını arayarak öğrenebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.