Sosyal Yardımlar

Temizlik Malzemesi Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

Temizlik Malzemesi Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024; Temizlik sağlığı ve toplum sağlığı için önemlidir. Temiz olmayan kişiler aslında herkesi tehdit etmektedir. Bu nedenle herkesin kişisel temizliğine önem vermesi çok önemlidir. Temizliğine önem vermek isteyen fakat imkanı olmayan vatandaşlara bu nedenle temizlik yardımı yapan kurumlar vardır. Bu kurumlar temizlik malzemesi alamayan dar gelirli vatandaşlara belirli aralıklarla yardım etmektedir.

Aşağıdaki yazımızdan temizlik yardımı başvurusunun nasıl yapılacağı, temizlik yardımının kimlere verileceği, temizlik yardımında hangi ürünlerin olduğu gibi merak edilen soruların cevabı yer almaktadır.

Temizlik Malzemesi Yardımı Nedir?

Temizlik yardımı belediyeler, dernekler ve diğer yardım kuruluşları tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen temizlik ürünleridir. Temizlik yardımı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara deterjan, çamaşır suyu ve diş macunu gibi temel temizlik ürünleri verilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan koronovirüs nedeniyle insanlar temizliğine daha çok dikkat eder hale gelmiştir. Bu nedenle temizlik yardımı için yapılan başvurular bir hayli artış göstermiştir.

Temizlik Malzemesi Yardımı Kimlere Verilir?

Temizlik malzemesi yardımı gelir durumu asgari ücretin 1/3’ünden az olan, çalışacak durumu olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir.

Temizlik malzemesi yardımından engelli bireyler, eşinden ayrılan ihtiyaç sahibi kadınlar, ihtiyaç sahibi olan gazi ve şehit yakınları faydalanabilmektedir.

Eğer yukarıda belirtilenler dışında olası bir durumunuz var ise başvuru yapacağınız kurum ile iletişime geçerek durumuzu izah edebilirsiniz. Başvuru yapacağınız kurum tarafından yapılan değerlendirmeler ile temizlik malzemesi yardımından yararlanıp yararlanamayacağınız belirlenmektedir.

Temizlik Malzemesi Yardımı Nereden Alınır?

Temizlik malzemesi yardımı alabileceğiniz yerler şunlardır:

 • Belediyeler: Belediyesi, ilçe belediyeleri ve mahalle muhtarları temizlik malzemesi yardımı yapmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler belediyelerin internet sitelerinde veya ilgili birimlerde bulunmaktadır.
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV), ihtiyaç sahibi vatandaşlara temizlik malzemesi yardımı yapmaktadır. Başvuru için gerekli belgeler SYDV’lerin internet sitelerinde veya ilgili birimlerde bulunmaktadır.
 • Dernekler ve vakıflar: Bazı dernekler ve vakıflar da ihtiyaç sahibi vatandaşlara temizlik malzemesi yardımı yapmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için dernek veya vakıfların internet sitelerini veya ilgili birimlerini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Temizlik malzemesi yardımı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İhtiyaç sahibi olduğunuzu belgeleyen belgelerle birlikte başvuru yapacağınız kuruma gidin.
 2. Başvuru formunu doldurun ve gerekli belgeleri teslim edin.
 3. Başvurunuz değerlendirildikten sonra sonuç size bildirilecektir.

İzmir’de temizlik malzemesi yardımı başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

Temizlik Malzemesi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde artan fiyatlar nedeniyle vatandaşlar temizlik ürünleri bile alamaz hale gelmiştir. Bu nedenle temizlik malzemesi başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmektedir.

Temizlik malzemesi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar ikamet ettiği bölgedeki belediyelere, sosyal hizmetler şube müdürlüklerine bizzat giderek veya e-Devlet sistemi ile başvuru yapabilmektedir.

e-Devlet sisteminden başvuru yapmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak T.C . kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunda temizlik malzemesi başvurusu yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Temizlik Malzemesi Yardımı Başvuru Formu

Başvuru yapılacak olan platform fark etmeksizin temizlik malzemesi yardımı ve diğer yardımlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların doldurması gereken formdur. Formda başvuru yapan vatandaşın gelir durumu, iletişim bilgileri, adres bilgileri ve hanede yaşayan kişi sayısı gibi bilgiler bulunmaktadır. Formda bulunan bilgilerin eksiksiz ve doğru cevaplanması önemlidir. Eğer formda eksik ya da yanlış bilgi verilirse temizlik yardımı için yapılan başvurular değerlendirilmeyecektir. Yanlış bilgi verilirse başvuru yapan vatandaş hakkında yasal takip başlatılacaktır.

Boron Toz Deterjan Yardımı Nasıl Alınır?

Boron Toz deterjan yardımı başvuru yapmak isteyen kişiler başvurunun nasıl yapılacağını merak etmektedir. Boron toz deterjan yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kaydı bulunan ve sosyal yardım alan kişilere verilecektir. Dar gelirli ihtiyaç sahibi aileler bunun için başvuru yapmasına gerek yoktur.

Boron Toz Deterjan Yardımı Başvuru Formu

Boron Toz deterjan yardımı almak isteyen kişiler başvuru formu doldurmasına gerek yoktur. Boron Toz deterjan yardımı için ikametgah adresinizin yakın olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Ayni Temizlik Malzemesi Yardımı Nasıl Alınır?

Ayni temizlik malzemesi yardımı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara temizlik malzemeleri dağıtılması yoluyla yapılan bir yardım türüdür. Bu yardımdan yararlanmak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ayni Temizlik Malzemesi Yardımı devletten düzenli olarak sosyal yardım alan kişilere verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek sosyal yardım başvurusu yaptığınızda temizlik malzemesi yardımı ve toz teterjan yardımından yararlanabilirsiniz.

Temizlik Malzemesi Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Temizlik yardımı ve diğer yardımlara başvuru yaparken kurumlar tarafından bazı belgeler talep edilmektedir. Başvuru yaparken talep edilen belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Kimlik fotokopisi
 • Muhtardan alınacak muhtaçlık belgesi
 • Başvuru formu
 • SSK gelir belgesi

Belediyeler ve bazı kurumlardan yukarıda belirtilen belgeler dışında belgelerde istenebilir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce hangi kuruma başvuru yapacaksanız iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Temizlik Malzemesi Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Temizlik yardımı başvurusu yapan vatandaşların merak ettiği sorulardan biriside sorgulama işleminin nasıl yapılacağıdır. Sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşlar başvuru yaptığı kurumlara bizzat giderek veya telefon ile arayarak sorgulama işlemi yapabilecektir.

e-Devlet sisteminden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar sisteme T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaparak sorgulama yapabilmektedir.

Başvuru yapılan bazı kurumların web sitesinden de temizlik yardımı sorgulaması yapılabilmektedir.

Sorgulama işlemi yapmadan önce başvuru tarihinden itibaren belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Başvuru sonucu bazı kurumlar tarafından SMS ile veya başka yöntemler ile başvuru yapan vatandaşlara bildirilmektedir.

Deniz Feneri Temizlik Malzemesi Yardımı

Deniz Feneri temizlik malzemesi yapan kurumlar arasındadır. Kurum ihtiyaç sahibi vatandaşların kişisel temizliğine dikkat etmeleri için bu yardımı yapmaktadır. Kurum yardımsever kişilerden topladığı bağışlarla ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlamaktadır. Deniz Feneri yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların https://www.denizfeneri.org.tr/iletisim/ linkine tıklayarak başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Aşağıda Deniz Feneri tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen temizlik seti içeriği yer almaktadır.

 • 4 kg. çamaşır deterjanı -> 1 adet
 • 750 ml. Bulaşık deterjanı -> 2 adet
 • 4’lü banyo sabunu -> 1 paket
 • 600 ml. Şampuan -> 2 adet
 • 400 ml. sıvı sabun -> 2 adet
 • 90’lı ıslak mendil -> 1 paket
 • Diş fırçası -> 2 adet
 • 100 ml. diş macunu -> 2 adet
 • 810 ml. çamaşır suyu -> 2 adet

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Temizlik Malzemesi Yardımı

Gelir durumu asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı temizlik malzemesi ve gıda yardımı yapmaktadır. Yapılan yardımlar ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlanmaktadır. Vakıf ihtiyaç sahibi vatandaşlara çamaşır suyu, deterjan, diş macunu, diş fırçası, şampuan gibi temizlik malzemesi yardımı yapmaktadır. Yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlar kimlik kartları ve dilekçe ile başvuru yapabilmektedir.

Belediyeler Temizlik Malzemesi Yardımı

Belediyelere temizlik malzemesi başvurusu yapılabilmektedir. Belediyelere temizlik malzemesi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sisteminden, belediyelerin web sitesinden, belediye binasına bizzat giderek ve belediyeyi arayarak başvuru yapabilmektedir.

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen temizlik malzemesi koliler halinde veya yardım kartına belirli bir miktar bakiye yüklemesi yapılarak verilmektedir. Aşağıda temizlik malzemesi yapan bazı belediyeler yer almaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Temizlik Malzemesi Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi il sınırların yaşayan vatandaşlara temizlik malzemesi yardımında bulunmaktadır. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların belediyeye bizzat gitmesi ve belediyeyi araması gerekmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinden veya e-Devlet sisteminden de temizlik malzemesi yardım başvurusu yapılabilmektedir.

Temizlik malzemesi yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların Ankara ili sınırlarında ikamet etmesi, yoksulluk sınırlarının altında olması gibi şartları taşıması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi temizlik malzemesi başvurusu için belediye tarafından bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler;

 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru belgesi

Başvuru sonuçları hakkında bilgilendirme SMS ile yapılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Temizlik Malzemesi Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara birçok yardım yapmaktadır. Belediyenin zor durumda olan vatandaşlara yaptığı yardımlardan biri de temizlik malzemesi yardımıdır. Temizlik malzemesi yapmak isteyen vatandaşların Bursa ili sınırlarında ikamet etmesi ve ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir.

Temizlik yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar belediye binasına bizzat giderek, belediyeyi arayarak, e-Devlet sisteminden veya belediyenin web sitesinden başvurusu yapabilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen temizlik malzemesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara temizlik kolisi olarak veya Kart16 hesaplarına para yüklemesi yapılarak ulaştırılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi temizlik malzemesi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlardan belediye tarafından bazı belgeler talep edilmektedir. Başvuru için gerekli belgeleri belediye ile iletişime geçerek öğrenebilmeniz mümkündür.

Ayni Temizlik Malzemesi Yardımı Ne Kadar?

İzmir’de ayni temizlik malzemesi yardımı miktarı, ailenin büyüklüğüne ve ihtiyaç durumuna göre değişmektedir. Genel olarak, her aileye 300-500 TL değerinde temizlik malzemesi yardımı yapılmaktadır.

4 Yorum

 1. 3 tane çogum var kirada oturum durumuz iyi değil borcuz çok çok mağduruz Allah razı için yardım edin lütfen

 2. iyi günler öctane çocuğum var kiradayim eşim çalışamıyor zor durumdayım sizden yardım istiyorum gıda temizlik ürünleri çok ihtiyacım var lütfen sesimi duyan

 3. Kiradayim mağdurum kızim okula gidiyor ityaclarini gönderemiyorum çok mağdurum yardımlarınızi bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu