Belediye Yardımları

Belediye Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Bakiye Sorgulama

Belediye Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama 2024; Belediyeler zor durumda olan vatandaşlara yardım elini uzatmaktadır. Ülkemizde birçok belediye sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket etmektedir. Bu nedenle maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara gıda, erzak, temizlik malzemesi, kırtasiye ve yardım kartı gibi çeşitli yardımlar vermektedir. Yardım kartından faydalanan vatandaşlar diledikleri gibi alışveriş yapabilmektedir.

Aşağıdaki yazımızdan belediyelerin verdiği yardım kartı ile ilgili merak edilen bütün soruların cevabı yer almaktadır.

Belediye Yardım Kartı Nedir?

Belediye yardım kartı ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir. Verilen yardım kartı ile ihtiyaç sahibi vatandaşların bütçesine katkı sağlanmaktadır. Yardım kartları ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara fırsat eşitliği sağlanması ve yapılan yardımların daha kısa sürede zor durumda olan vatandaşlara ulaştırılması amaçlanmaktadır. Yardım kartı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar kırtasiye, gıda erzak, kırtasiye, kıyafet ve fatura gibi ihtiyaçları karşılamaktadır.

Yardım kartına tek seferlik veya belirli aralıklarla bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Yüklenen bu bakiye belediye tarafından belirlenen marketlerde geçerlidir.

Belediye Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Belediye yardım kartından faydalanmak isteyen vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olması gerekmektedir. Gelir durumu asgari ücretin 3’te birinden az olan, çalışmasına engel teşkil eden durumu bulunan, engeli bireyler, eşinden ayrılan geçim sıkıntısı yaşayan kadınlar, gazi ve şehit yakınları belediye tarafından verilen yardım kartından faydalanabilmektedir.

Sosyal yardım kartından kimlerin faydalanabileceğine belediyeler tarafından karar verilmektedir. Belediyeler başvuru yapan vatandaşların gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığını değerlendirmektedir. Eğer ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilirse yardım kartından faydalanabilmektedir.

Sosyal Yardım Kartı Veren Belediyeler

İzmir’de sosyal yardım kartı veren belediyeler şunlardır:

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi
 • Trabzon Büyükşehir Belediyesi
 • Adıyaman Belediyesi
 • Adana Büyükşehir Belediyesi
 • Antalya Büyükşehir Belediyesi

Bu belediyeler, ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda, giyim, yakacak gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için sosyal yardım kartı vermektedir. Sosyal yardım kartı başvurusu yapmak için belediyelerin ilgili birimlerine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Belediye Yardım Kartı Başvurusu Nereden Yapılır?

Belediye yardım kartı başvurusu, belediyelerin ilgili birimlerine şahsen yada internetten online olarak belediyenin resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Başvuruların değerlendirme süresi, belediyeler tarafından belirlenmektedir. Başvurular, genellikle 1 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Sosyal yardım kartı başvurusu yapmak için belediyelerin ilgili birimlerine başvurmak gerekmektedir. Başvuru sırasında gerekli belgeler ibraz edilmelidir.

Belediye Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye yardım kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların ikamet ettiği bölgedeki belediyelere giderek başvuru yapabilmektedir.

Belediyeye gitme durumu olmayan vatandaşlar internet üzerinden veya telefon ile belediyelerin sosyal destek hattını arayarak yardım kartı başvurusu yapılabilmektedir.

Online olarak başvuru yapacak olan vatandaşlar belediyenin web sitesine girerek iletişim alanındaki başvuru formunu doldurmalıdır.

Belediye Yardım Kartı Başvurusu E-Devlet

e-Devlet sisteminden de yardım kartı başvurusu yapılabilmektedir. E-Devlet’ten başvuru yapacak olan vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra ikamet ettiğiniz belediyenin ismini arama kutucuğuna yazarak e-Devlet sisteminden başvuru yapabilirsiniz.

Cimer sisteminden de yardım kartı başvurusu yapılabilmektedir. Cimer sisteminden başvuru yapacak olan vatandaşların https://www.cimer.gov.tr/  linkine tıklayarak e-Devlet kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru yapacağınız kurumu ve yardım kartından faydalanmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Belediye Yardım Kartı Başvurusu Formu

Belediye tarafından verilen yardımlara ve yardım kartına başvuru yapacak olan vatandaşların doldurması gereken formdur.  Başvuru formunda ihtiyaç sahibi olan vatandaşın durumunu analiz edebilecek bazı sorular bulunmaktadır. Formda iletişim bilgileri, adres bilgileri, gelir durumu ve hanede yalayan kişi sayısı gibi sorular bulunmaktadır. Bu soruların eksiksiz ve doğru cevaplanması gerekmektedir.

Başvuru yapan bütün vatandaşların formda yazdığı bütün bilgiler belediyede ilgili birimler tarafından değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirmelerde başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru olması en önemli kriterdir. Eksik veya yanlış bilgi verildiği tespit edilen vatandaşların yardım kartından faydalanması mümkün değildir.

Belediye Yardım Kartı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Belediye yardım kartı başvurusu yapan vatandaşların merak ettiği sorulardan biri de başvuru sorgulamasının nasıl yapılacağıdır. Başvuru sorgulaması birçok farklı yöntemle yapılabilmektedir. Sorgulama yapmak isteyenlerin ilk sorgulama yapabileceği yöntem belediye binasına bizzat gitmektedir.

Belediye binasına gitme imkanı olmayan vatandaşlar telefon ile başvuru yaptıkları belediyeleri arayarak sorgulama yapabilmektedir.

e-Devlet sisteminden veya belediyenin web sitesinden yapılan başvurular ise online olarak sorgulanabilmektedir. E-Devlet sisteminden sorgulama yapmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yaparak başvuru sonucunu öğrenebilmektedir.

Cimer’den başvuru yapan vatandaşların https://www.cimer.gov.tr/ linkine tıklayarak “Başvuru Sorgula“ seçeneğine tıklamalıdır. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra e-Devlet kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapılarak başvuru sonucu öğrenebilmektedir.

Başvurular ortalama 15-30 gün arasında sonuçlanmaktadır. Başvuruların sonuçlanması yoğunluğa göre değişiklik göstermektedir. Birçok belediye tarafından yardım kartı başvurusu yapan vatandaşlara başvuru sonuçları SMS ile bildirilmektedir.

Belediye Yardım Kartından Faydalanmak İçin Gerekli Belgeler

Belediyeler yardım kartına başvuru yapacak olan vatandaşlardan bazı belgeler talep etmektedir. Bu belgelerin istenmesinin nedeni başvuru yapacak olan vatandaşların durumunu analiz edebilmesi ve gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunun tespit edilmesi için önemlidir. Aşağıda belediyeler tarafından istenilen belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Başvuru formu
 • Muhtardan alınacak muhtaçlık belgesi
 • Kimlik kartı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Engelli bireyler için sağlık kurulundan alınacak %40 engelli raporu
 • Gazi ve şehir ailesi ise bunu belirten belge
 • Afetzedeler için bu durumu gösteren belge

Belediye Yardım Kartı Limiti

Belediyeler yardım kartı limitini bütçesine göre belirlemektedir. Belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardım kartı limiti 100-500 TL arasında değişmektedir. Belirlenen limit ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar diledikleri gibi alışveriş yapabilmektedir.

Belediyesi Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak

Belediyeler tarafından maddi zorluk çeken ve geçinmekte zorlanan kişilere verilen sosyal yardım kartı başvurusu onaylanan kişilere gönderildikten sonra hemen açılmakta ve aktif olmaktadır. Belediye sosyal yardım kartı bulunduğunuz ilin belediyesine göre değişiklik gösterebilir.

Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Gelmedi

Maddi zorluk çeken kişilere verilen belediye yardım kartı başvuru sonuçlanan kişilere SMS bilgi verilmekte ve adreslerine teslim edilmektedir. Eğer belediye yardım kartınız gelmediyse ve size teslim edilmediyse bizzat belediyeye gidebilir yada ALO 153 destek hattını arayabilirsiniz.

Belediyelerin yardım kartları için https://yardimbasvurusu.com/yardim-karti-basvurusu/ linkine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Belediyesi Yardım Kartı Kullanım Süresi

Belediye tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen sosyal yardım kartları kullanım süresi belediyenize bağlı olarak değişmesine karşın 1 yıl yada 2 yıl olarak belirlenmektedir.

Belediye Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Belediye yardım kartından faydalanan vatandaşlar tarafından merak edilen sorulardan birisi de yardım kartı bakiyesinin nasıl sorgulanacağıdır. Yardım kartı bakiyesi maalesef online olarak yapılamamaktadır. Bakiye sorgulaması yapmak isteyen vatandaşları alışveriş yaptıktan sonra kasa görevlisinden fişi isteyerek bakiyesini öğrenebilmektedir.

Belediye Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardım kartları genellikle Vakıfbank pos cihazları bulunan A101, BİM, ŞOK gibi marketlerde geçerlidir.

Fakat bazı belediyeler belirli marketlerle anlaşma sağlamaktadır. Bu nedenle yardım kartı yalnızca anlaşmalı marketlerde geçerli olmaktadır.

Sosyal yardım kartının hangi marketlerde geçerli olduğu bilgisi kart dağıtımı sırasında hak kazanan vatandaşlara bildirilmektedir.

Belediye Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Belediyeler yardım kartı bakiye yüklemesini sürekli veya tek seferlik yüklemektedir. Yardım kartı yüklemesi her ay, iki ayda bir, altı ayda bir gibi zaman aralıklarında yüklenmektedir. Belirtilen süre belediyeden belediyeye değişmektedir. Tek seferlik yardım kartı yüklemesi de bir defaya mahsus yapılmaktadır. Yardım kartının ne zaman yükleneceği ile ilgili bilgilendirme kart sahiplerine bildirilmektedir. Ne zaman yükleneceği hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar belediyeyi arayarak bilgi sahibi olabilecektir.

[toggle title=”Belediye Sosyal Yardım Kartım Ne Zaman Gelir” state=”close”]Belediye yardım kartı başvurusu yapan kişilere verilen yardım kartı 1 hafta ile 2 hafta içerisinde teslim edilmektedir.[/toggle]

[toggle title=”Belediye Yardım Kartı Nasıl Alınır” state=”close”]Belediyeler tarafından maddi zorluk çeken kişilere verilen yardım kartı olmak için bizzat belediyeye gidebilir yada internetten online başvuruda bulunabilirsiniz.[/toggle]

[toggle title=”Belediye Yardım Kartı Nerelerde Geçerli” state=”close”]Belediye tarafından dar gelirli ailelere verilen yardım kartı BİM, A101, ŞOK marketlerde ve Vakıfbank POS cihazı olan tüm marketlerde geçerlidir. Ayrıca bir çok belediye küçük esnaf ile yaptığı anlaşamaya bağlı olarak kullanılabilir.[/toggle]

2 Yorum

 1. Yardıma ihtiyacım var Yardımcı olursanız çok sevinirim erzak bez ihtiyacım var bana biraz yardımcı olur musunuz

 2. Adana da oturuyorum 3 tane çocuğum var ne kırtasiye nede giyim erzak almıyorum eğer yardım hakedene yapılacaksa nerde ben cocularim için yaşıyorum hep eksik hep lütfen bu kadar zor mu keyfi yerinde olanlara yapılıyor

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu