Güncel Konular

Türkiye Kart Nedir? Nasıl Alınır? E-Devlet Başvuru ve Başvuru Formu

Türkiye Kart Nedir? Nasıl Alınır? E-Devlet Başvuru ve Başvuru Formu 2024; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Türkiye Kart artık neredeyse hayatımızın bir parçası olacak kartlardan biridir. Ulaşımdan para yatırmaya, para çekmeye ve harç ödemesi dahil bir çok işlemde kullanılacak Türkiye Kart yıl sonuna kadar 6 ilde aktif olarak kullanılması planlanmaktadır.

Her ilin kendine ait olan belediye kartının yerini alması planlanan Türkiye Kart ile başka şehire gittiğinizde ücret ödeyip kart almanıza gerek kalmayacak. Ayrıca ulaşımda kolaylık sağlayan Türkiye Kart ile dilediğiniz şehirde vapur, otobüs, tranvay dahil ulaşım araçlarında rahatlıkla kullanabileceksiniz. POS ve ATM cihazlarında, belediye harçları, vergi, otopark ve taksi ödemeleri ile anlaşmalı iş yerlerinde, yiyecek ve içecek için de kullanabileceğiniz Türkiye Kart önümüzdeki yıl itibari ile tüm Türkiye’de kullanılmaya başlanacak.

Sizlere bu yazımzıda Türkiye Kart Nedir? Türkiye Kart Nerelerde Geçerli? Türkiye Kart Nasıl Alınır? ve Türkiye Kart Başvurusu hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Türkiye Kart Nedir?

Türkiye Kart Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve tüm Türkiye’de kullanılması planlanan ulaşım kartlarından biridir. Türkiye kart sahibi bir kişi İstanbul Metrosu, GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBAN dahil tüm ulaşım araçlarına tek kart ile binebilecektir.

Banka kartı özelliği taşıyan Türkiye kart tüm ATM ve POS cihazlarından geçerli olacak ve alış verişte aktif olarak kullanılacaktır. Tüm ulaşım kartlarını tek çatı altında toplayan Türkiye Kart artık tüm iller için farklı kart almanıza gerek kalmayacak.

Türkiye Kart Kimlere Verilir?

Türkiye Kart almak için T.C. kimlik sahibi olmanız ve Türkiyede yerleşik olarak yaşıyor olmanız yeterlidir. Türkiye Kart almak isteyen kişiler kimlikleri ile beraber PTT şubelerinden kartlarını alabilirler.

Türkiye Kart Ne İşe Yarar?

Türk kart asıl amaçlarından biri her ile özel olan belediye ulaşım kartlarının tek çatı altında toplanmasıdır. İstanbulda yaşayan biri artık bu kartı tüm Türkiye’de dilediği ilde rahatlıkla hiç bir ek ücret ödemeden kullanabilir.

Türkiye kart ilk olarak ulaşımda kullanılmasının yanında banka kartı özelliği taşıyacağı için POS ve ATM cihazlarında, belediye harçları, vergi, otopark ve taksi ödemeleri ile anlaşmalı iş yerlerinde, yiyecek ve içecek için kullanılabilecek. 

Türkiye kart banka kartının tüm özelliklerini taşıdığı için herkesin bu kartı alması önerilmektedir.

Türkiye Kart Nerelerde Kullanılır?

Şimdiden bir çok belediye ile yapılan anlaşma ile beraber Türkiye Kart tüm belediye ödemelerinde kullanılabileceği gibi belediyelerin ulaşım hizmetlerinde kullanılabilir. Kart içerisinde para yüklediğinizde alış veriş yapabilme imkanı tanımaktadır.

Türkiye kart kullanım alanları ise;

 • Belediye ulaşım hizmetleri
 • Belediye fatura ödemeleri
 • Pos cihazlarında ödeme
 • ATM para çekme
 • Harç ve vergi ödeme
 • Para yükleme ve Para çekme
 • İnternet kullanımı
 • Online işlemlerde
 • TCDD
 • Metro hizmetleri
 • Market alışverişi

Yukarıda saydığım işlemlerin yanında yapılan bir çok anlaşma ile kullanım alanı her geçen gün artacaktır.

Türkiye Kart Nasıl Alınır?

Trükiye Kart sahibi olmak isteyen kişiler en yakın PTT şubesine giderek kart satın alabilirler. Kimliğiniz ile beraber başvuru yaparak hemen Türkiye Kart sahibi olmanız mümükün.

Türkiye Kart Başvurusu

Türkiye kart başvurusu şu an için internetten online olarak yada e-devlet üzerinden başvuru yapmanız mümkün değil. Kart sahibi olmak isteyen kişiler şu an için sadece PTT şubelerine giderek kartını alabilir.

Türkiye kart şu an için proje aşamasında olduğu için bir çok ilde halen aktif olmadı. Yapıaln anlaşmalar ve alt yapı çalışmaları ile beraber yıl sonuna kadar bir çok belediyede kullanılmaya başlanacak.

PTT Türkiye Kart Başvurusu

Türkiye Kart Başvurusu PTT şubelerinden yapılmaktadır. Kart almak isteyen kişiler PTT şubelerine giderek Türkiye Kart alabilirler. Her hangi bir prosedür olmadığı için kartınız hemen size teslim edilir. Aynı şekilde karta para yükleme ve çekme işlemini PTT aracılığı ile yapabilirsiniz.

Türkiye Kart yaygınlaşması ile beraber kart başvuru e-devlet üzerinden yapılması planlanmaktadır.

Türkiye Kart Ne Zaman Çıkacak

Türkiye Kart sadece 1 ilde pilot proje olarak kullanılmaya başlandı. Yıl sonuna kadar bir çok ile hayata geçirilmesi için çalışmalar ve anlaşmalar yapılmaktadır.

Türkiye Kart Hangi İlllerde Var?

Trükiye Kart aktif olarak belli illerde kullanıma açıldı. Türkiye kart kullanılan iller sizlere listelemek istiyorum. Kart diğer illerde aktif olunca diğerlerini ekleyeceğim.

 • Konya
 • Kayseri
 • Yozgat
 • Gümüşhane
 • Rize

Türkiye Kart Ücreti Ne Kadar

Türkiye kart ücreti şu sadece pilot ilimizde ücretsiz olarak kullanıma açıldı. Kart tüm Türkiye’deaktif olduğunuzda Türkiye Kart fiyatı belli olacak.

Türkiye kart proe detayları netleştiğinde size daha ayrıntılı bilgi vereceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu