Güncel Konular

Üniversite Kayıt Nasıl Yapılır? E-Devlet Üniversiteye Kayıt

Üniversite Kayıt Nasıl Yapılır? E-Devlet Üniversiteye Kayıt 2024; 17-18 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan YKS sınavı sonrasında üniversite kayıtlarının nasıl yapılacağı; sınava girecek olan öğrenciler tarafından şimdiden merak ediliyor.

YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından öğrenciler; belirlenen tarihlerde üniversite kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Üniversiteyi kazanan öğrencilerin belirlenen kayıt tarihleri arasında bizzat kazandıkları üniversiteye gitmeleri gerekecek.

Ön kayıtlar, zorunlu olmamakla birlikte e-devlet platformu üzerinden yapılabilecek.

Bu yazımızda kısaca üniversite kaydı nasıl yapılır? E-devlet üniversiteye kayıt nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

E-Devlet Üniversite Kayıt Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden öğrenciler, online platformda üniversite kayıt işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

İnternet üzerinden yapılabilen ön kayıt işlemi; herhangi bir zorunluluk arz etmiyor.

E-devlet üzerinden üniversiteye kayıt olan öğrencilerin aynı zamanda kazandıkları üniversiteye bizzat giderek de kayıt olmaları gerekiyor.

Yani e-devlet üzerinden kayıt olmak, tek başına yeterli olmuyor.

E-devlet üzerinden üniversiteye kayıt olmak adına https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit linkini tıklayabilirsiniz.

Üniversiteye Gitmeden Kayıt Yapılır Mı?

Eskiden üniversiteye kayıt olmak için üniversiteyi kazanan kişinin mutlaka üniversiteye bizzat giderek kayıt olması gerekiyordu. Ancak artık üniversiteye uzaktan kayıt olmak mümküm. Üniversiteye gitmeden kayıt olmak için e-devlet üzerinden kayıt işlemini yapmanız mümkün.

Yapılan bu düzenlemeye E-Kayıt sistemi denmektedir. Elektronik kayıt işlemi için öğrencinin bizzat e-devlet üzerinden başvuru yapması gereklidir.

Üniversite Kaydı İçin Gerekli Belgeler

Üniversiteye kayıt olmak için öğrencilerin yukarıda da bahsettiğimiz gibi kazandıkları yani eğitim görecekleri yükseköğrenim kurumuna gitmeleri ve kayıt işlemlerini bizzat gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Başvuru esnasında öğrencilerin teslim etmeleri gereken birtakım belgeler bulunuyor.

Üniversite kaydı için gerekli olan bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Mezun olunan ortaöğretim kurumundan alınması gereken diploma aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli öğrenci mezuniyet belgesi
  • Yükseköğretim kurumlarınca talep edilmesi halinde 12 adet 4.5 cmx 6 cm boyutunda fotoğraf
  • Katkı payının ve öğretim ücretlerinin ödendiğini gösteren belge
  • Adayın ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak mezuniyet belgesinde ya da diplomasında alanının belirtilmemiş olmaması halinde öğrencinin hangi okuldan ya da alandan mezun olduğunu gösteren belge
  • Kayıt işlemleri esnasında öğrencinin YÖKSİS veri tabanında farklı bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olduğunun fark edilmesi üzerine aynı düzey örgün bir programa kayıt yaptırmaması durumunda ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kayıt yapılabiliyor. Bu durumda daha önce kayıt yapıldığının öğrencinin daha önce kayıt olduğu üniversiteden bilgi alınıp, teyit edilmesi gerekiyor.
  • Üniversite tarafından ilan edilen diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

Üniversite Kayıt Nasıl Yapılır 2024?

Üniversiteye ilk kez kayıt olacak olan yani YKS sınavını kazanıp, hayalindeki üniversiteye yerleşecek olan öğrencilerin bizzat üniversiteye gidip, yukarıda sizlerle paylaştığımız belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

Ön kayıt işlemi ise e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

E-Devlet Üniversite Kayıt Sorgulama

Öğrenciler, üniversiteye kayıt olup olmadıklarını e-devlet platformu üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Üniversite kayıt bilgilerine e-devlet üzerinden erişmek isteyen öğrencilerin https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-kurulu-universite-e-kayit-belge-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

BAKINIZ>>>> Üniversite Kaydı Nasıl Dondurulur? Üniversite Kayıt Dondurma

E-Devlet Üzerinden Üniversite Kaydı Yeterli mi?

E-devlet üzerinden yapılan kayıtlar, zorunlu olmamakla birlikte ön kayıt olarak kabul ediliyor.

Kişilerin kazandıkları üniversiteye kayıt tarihleri arasında gitmeleri ve bizzat kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Yani e-devlet üzerinden yapılan ön kayıt işleminin tek başına yeterli olmadığını söyleyebiliriz.

Üniversiteye Kayıt Yaptırdım Ama Gitmedim Kaydım Silinir Mi?

Üniversiteye kayıt yaptırdım ancak hiç gitmedim. Bu durumda kaydınızın silinip silinmeyeceği üniversitenin kayıt politikalarına bağlı olarak değişebilir. Genellikle, belirli bir süre içinde herhangi bir ders kaydı yapılmazsa veya öğrenci belirli bir süre boyunca herhangi bir akademik aktivitede bulunmazsa, üniversiteler öğrencinin kaydını silebilir. Bu süre üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Kaydınızın durumu hakkında en doğru bilgiyi almak için kayıt yaptırdığınız üniversitenin öğrenci işleri veya kayıt ofisi ile iletişime geçmeniz en iyisidir.

Bu yazımızda üniversite kayıt işlemlerine ilişkin merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu