Belediye Yardımları

Uşak Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Uşak Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama;Tarih boyunca Hititler, Frigler, Lidyalılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan, Ege Bölgemizin turizm potansiyeli yüksek şehirlerinden biri olan Uşak’ta faaliyette olan Uşak Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile muhtaç vatandaşlarının yüzünü güldürüyor.

Yoksul vatandaşlarına düzenli bir şekilde gıda ve erzak yardımı yapan Uşak Belediyesi; muhtaç ve dar gelirli kişilere zaman zaman para yardımı da yaparak, onların en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Bu yazımızda kısaca Uşak Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlara dair sizleri bilgilendirmeye, Uşak Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Uşak Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Uşak il sınırlarında ikamet eden, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak yapılan sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar ve engelliler için yapılan yardımlar
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim ve kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebekler için mama ve bebek bezi yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Mülteciler ve sığınmacılar için yapılan yardımlar
 • Asker, şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar

Uşak il sınırlarında yaşayan kimsesiz gençlere, yetim ve öksüzlere, kimsesiz yaşlılara, kimsesiz dul kadınlara, düşkünlere, garibanlara, dar gelirlilere ve muhtaçlara yardımcı olarak, onların geleceğe daha umutla bakabilmeleri adına yardım çalışmalarına devam eden ve sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında ayni ve nakdi yardımlarını sürdüren Uşak Belediyesi, mülteci ve sığınmacıları unutmuyor.

Başka ülkelerden gelerek, Uşak ilimizde yaşayan sığınmacı ve mültecilere yardım eli uzatan belediye, bu kişilere gıda yardımı, para yardımı, eşya yardımı gibi birçok yardım sunuyor.

Kimsesi olmayan yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler için tıbbi ve medikal cihaz yardımı yapan Uşak Belediyesi, tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston vb. malzemeleri ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor.

Yoksul ailelerin maddi imkansızlıklar içerisinde eğitimine devam etmek zorunda olan çocukları için eğitim ve kırtasiye yardımı yapan Uşak Belediyesi; yetim ve öksüz çocuklara da elbise, mont, kaban, önlük, okul çantası, bot vb. giysiler hediye ediyor.

Maddi açıdan yetersiz ailelerin çocuklarına eğitim yardımı dahilinde para yardımı yapabilen belediye, kimsesizlerin, kronik hastaların ve yaşlıların sağlık kontrollerini yaptırmak üzere sağlık görevlileri görevlendiriyor.

Temizlik yapmaya gücü ve yeteneği olmayan yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler için zaman zaman evde temizlik hizmeti de veren belediye, böylelikle bu kişilerin daha temiz, daha hijyenik evlerde yaşayabilmelerini sağlıyor.

Maddi gücü yeterli olmayan, yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için anne ve babalarına hediye ettiği yardım paketinde ise bebek beşiği, bebek maması, bebek bezi vb. malzemelere yer veren Uşak Belediyesi, böylelikle hem anne ve babaların yükünü hafifletiyor hem de bebeklerin gelişimini destekliyor.

Belediyeye yaptığı başvuru kabul edilen kişiler, düzenli bir şekilde bebek maması ve bebek bezi yardımından da faydalanabiliyorlar.

Yakacak yardımı yaparak, ailelerin ve çocuklarının soğuklarda daha iyi ısınabilmelerine öncülük eden belediye, evde tadilat ve tamirat hizmeti ile oldukça bakımsız, sağlıksız ve kötü evlerde yaşayan ailelerin evlerini görevlendirdiği ustalara ücretsiz bir şekilde yeniletiyor. Yenileme hizmeti kapsamında aileler, evlerinin çatı onarım, boya ve badana vb. temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabiliyorlar.

Kira bedelini ödemekte zorlanan ya da eski kira borçları biriken ve evsiz kalma tehlikesi ile karşılaşan kişilere de yardımcı olmaktan geri kalmayan Uşak Belediyesi; evi tamamen yangın, sel, deprem vb. doğal afetler ya da kazalar sonrası zarar görmüş kişilerin bir süreliğine barınma ihtiyaçlarını karşılıyor.

Evinde oturacak eşyası olmayanlara ikinci el mobilya ve beyaz eşya yardımlarında da bulunan Uşak Belediyesi, yoksul şehit ve gazi yakınlarının evlerini sık sık ziyaret ederek, onların ihtiyaçlarını öğrenip, ihtiyaçları doğrultusunda onlara yardımcı oluyor.

Şehitlerimiz için düzenlediği taziye çadırları ve organize ettiği yemekler ile şehit yakınlarının taziyeleri kabul etmesini sağlayarak, onların acısını da paylaşıyor.

Uşak’taki aşevi ise her gün binlerce yoksul, düşkün, kimsesiz ve garibanın karnını lezzetli ve sağlıklı ev yemekleri ile doyuruyor.

Üstelik aşevine gelmeyen kişilerin yemeklerini ise onlara ev adreslerinde teslim ediyor. Yaşlıların, engellilerin, kronik hastaların evlerine kadar pandemi sürecinde her gün yemeklerini götürüyor.

Uşak Belediyesi; belirli aralıklarla gecekondularda ve fakir mahallerde yaşam mücadelesi veren vatandaşlarına yardımcı olmak adına onlara gıda ve erzak içeren yardım kolileri götürüyor.

Bu kolilerde ortalama 4 kişilik bir ailenin ortalama bir aylık kahvaltılık ve yemeklik malzeme ihtiyaçlarını karşılayan zeytin, makarna, peynir vb. malzemeler yer alıyor.

Pandemi dolayısıyla gıda ve erzak yardım kolileri yoksul vatandaşların yanı sıra işten çıkarılanlara ve işleri kötü giden esnaflara da dağıtılıyor.

Kısacası Uşak Belediyesi; vatandaşlarının yaralarına merhem olmaya çalışıyor.

Uşak Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uşak Belediyesi sosyal yardımlarına bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek ve burada başvuru formu doldurarak başvurabiliyorsunuz.

Günümüzde belediye sosyal yardımlarına son yapılan güncelleme dahilinde e-devlet üzerinden de başvurulabiliyor.

Yani Türkiye’nin neresinde yaşıyor olursanız olun, bağlı olduğunuz ilçe belediyelerine ya da büyükşehir belediye yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

E-devlet başvurularınız için hemen sizler de https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Başvurmak istediğiniz belediyenin adını ve yardım türlerini seçip, başvuru formunu doldurarak, ön başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Uşak Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ön başvuru işlemini gerçekleştirebileceğiniz e-devlet linki üzerinden başvurunuzu sorgulayabilir yani başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek adına Uşak Belediyesi’ni arayabilir ya da başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeye de bizzat gidebilirsiniz.

Uşak Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yardım başvurunuzun sonucunu öğrenmek adına yukarıda da bahsettiğimiz gibi belediyeyi arayabilirsiniz.

0276 221 40 00 telefon numarası üzerinden belediye yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Belediyenin güncel sosyal yardım türlerine, başvuru şartlarına dair detaylı bilgi almak için de bu numarayı arayabilirsiniz.

Uşak Belediyesi Yardım Başvuru Formu

E-devlet ön başvurularınız esnasında ya da belediyede yardımlara başvurmak istediğinizde başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda başvurabileceğiniz ve yararlanabileceğiniz tüm yardım türlerini görebiliyor ve birden çok yardımı işaretleyebiliyorsunuz. Yani tek bir form üzerinden ayni ve nakdi yardımlara başvurabiliyorsunuz.

Ülkemizdeki tüm belediyeler, yardım edecekleri kişi ve ailelere karar verme aşamasında başvuru formunu inceliyorlar.

Bu yüzden de bu formda başvuran kişilere mesleklerine, aylık gelirlerine, aylık giderlerine, evli olup olmadıklarına dair sorular yöneltiyorlar.

Şayet başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız, başvuru formundaki tüm soruları yanıtlamalısınız.

Yani muhtaçlık seviyenize ve ekonomik durumunuza dair doğru bilgiler paylaşmalısınız.

Başvuru formunda yanlış bilgiler paylaştığınız, örneğin gelirinizi olduğundan daha düşük gösterdiğiniz ve yardım aldığınız takdirde suç işlemiş olacağınızı unutmamalısınız.

Bu durumun belediye tarafından fark edilmesi halinde de cezai yaptırıma maruz kalacağınızı ve aldığınız tüm yardımları faizleriyle geri ödemek zorunda kalacağınızı da aklınızdan çıkarmamalısınız.

Uşak Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Faydalanabilir?

Uşak Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarına kimsesiz yaşlılar, kronik hastalar, kimsesizler, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları, yoksullar ve işsizler başvurabiliyorlar.

İşsiz kişiler yani SGK kaydı bulunmayan muhtaçlar ve hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan dar gelirli ve yoksullar, Uşak Belediyesi yardımlarından öncelikli olarak faydalanabiliyorlar.

Uşak Belediyesi; yardım başvuru formlarını inceledikten sonra en muhtaç aileleri başvuru formlarında paylaşılan bilgiler ışığında tespit ediyor.

Bu kişilerden fakirlik belgesi, engelli belgesi, SGK maaş bordrosu vb. belgeleri talep ettikten ve bu belgeleri de inceledikten sonra yardım edeceği kişilere ve ailelere dair bir liste hazırlıyor.

Listedeki kişilerin ikametgah adreslerine bir inceleme komisyonu yollayarak, muhtaç olup olmadıklarını bir de evlerinde inceleme komisyonuna inceletiyor.

İnceleme komisyonunun yaptığı inceleme sonrasında hazırladığı raporu değerlendiren Uşak Belediyesi değerlendirme kurulu; üyelerinin salt çoğunluğunun kararıyla yardım edeceği kişilere ve hanelere dair son kararını veriyor.

Uşak Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uşak Belediyesi gıda ve erzak içeren yardım kolilerine başvurmak için bağlı olduğunuz ilçe belediyesine gidebileceğiniz gibi ön başvurularınızı e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru formunda ‘Gıda ve Erzak Yardımı’ seçeneğini işaretleyerek, belediyeye yardım kolisine ihtiyaç duyduğunuzu iletebilirsiniz.

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda yemeklik ve kahvaltılık malzemeler içeren yardım kolilerini belediye görevlilerinden ev adresinizde teslim alabilirsiniz.

Uşak Belediyesi Gıda Yardımı

Uşak Belediyesi gıda yardımı ve erzak yardımı Ramazan ayında ve Kurban Bayramında belediye tarafından belirlenen ailelere yardım kolisi olacak şekilde verilmektedir. Özellikle Ramazan ayında ayni ve nakdi yardım yapan belediye sosyal yardım birimi tarafından her sene ihtiyaç sahibi aileleri belirleyerek yardım kolisi dağıtmaktadır.

Uşak Belediyesi gıda yardımı başvurusunda bulunmak için 0276 221 40 00 – 184 yada 153 yardım hattını arayarak talebinizi iletebilirsiniz.

Uşak Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Maddi durumu yetersiz, gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan yoksul bireyler Uşak Belediyesi erzak yardımı başvurusu yaparak belediyeden erzak kolisi alabilir. Bu erzak kolileri tek seferlik verilmek üzere özellikle de bayram dönemleri dağıtılabildiği gibi kimi aile ya da bireylere düzenli olarak belirli zaman aralıklarıyla da verilmektedir.

Başvuruda bulunmak için internet üzerinden online bir şekilde form doldurup talebinizi iletebilirsiniz. Yine aynı başvuruyu dileyen kişiler belediye binasına giderek de yapabilirler. İnternet üzerinden işlem yapmakta zorluk çeken ve belediye binasına giderek işlemini gerçekleştirmek istemeyen bireyler için ALO 153 Beyaz Masa iletişim hattı da hizmet vermektedir. Bu numara aracılığı ile her türlü bilgiyi alabilir, başvuru yapabilir, diğer belediye hizmetleriyle ilgili sorularınızı da iletebilirsiniz.

Uşak Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Uşak Belediyesi çeşitli yardımlar yaparken yeni bebek sahibi olan aileleri unutmamakta, onlara da hem bebeğin bakımında kullanılmak üzere hem de nakit olarak çeşitli yardımlar yapmaktadır. Gerekli belgelerin hazırlanması ile belediye binasına giderek Uşak Belediyesi süt yardımı başvurusu yapabilir, bu yardımdan faydalanabilirsiniz. Bu yardımdan sadece kadınlar faydalanmakta, erkeklere herhangi bir yardım yapılmamaktadır.

Uşak Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı Başvurusu

Uşak Belediyesi, yeni doğan bebekleri için ailelere hoş geldin bebek paketi yardımı yapmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ailelerin, bebeğin doğum tarihinden itibaren 3 ay içinde Uşak Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru yapan ailelerin Uşak il sınırları içinde ikamet etmesi, bebeğin ilk çocuk olması ve ailenin gelirinin asgari ücretin altında olması şartları aranmaktadır. Başvuru sonucu olumlu olan ailelere hoş gedlin bebek paketi Uşak Belediyesi, yeni doğan bebeklerin sağlıklı ve mutlu bir hayata başlamaları için bu yardımı sunmaktadır. Başvuru ve detaylı bilgi için Uşak Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Uşak Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Uşak Belediyesi Kırtasiye Yardımı, ilçedeki ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu proje kapsamında, belediye tarafından belirlenen kriterlere göre seçilen öğrencilere, okul malzemeleri ve kitaplar dağıtılmaktadır. Projenin amacı, eğitime erişimde fırsat eşitliği sağlamak, öğrencilerin motivasyonunu artırmak ve ailelerin ekonomik yükünü hafifletmektir. Proje, Uşak Belediyesi Eğitim ve Kültür Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup, her yıl eylül ayında başlamaktadır. Proje hakkında daha fazla bilgi almak için belediyenin resmi web sitesini ziyaret ederek başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

Uşak Belediyesi Burs Yardımı Başvurusu

Uşak Belediyesi, eğitimine devam eden başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs yardımı sağlamaktadır. Burs yardımından yararlanmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

 • Uşak ilinde ikamet ediyor olmak veya Uşak ilinde bir üniversitede kayıtlı olmak
 • Aile geliri asgari ücretin altında olmak
 • Öğrenim gördüğü kurumda başarılı olmak (Ortaöğretimde 4 üzerinden en az 2.5, yükseköğretimde 4 üzerinden en az 2.0 not ortalamasına sahip olmak)
 • Disiplin cezası almamış olmak
 • Başka bir kurum veya kuruluştan burs almıyor olmak

Burs yardımı başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Başvuru formu (Uşak Belediyesi web sitesinden indirilebilir)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Transkript
 • Gelir belgesi veya muhtarlıktan alınmış aile gelir beyanı
 • İkametgah belgesi veya muhtarlıktan alınmış ikametgah beyanı
 • 2 adet vesikalık fotoğraf

Başvuru formu ve gerekli belgeler eksiksiz olarak Uşak Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir. Başvuru süresi 15 Kasım tarihine kadardır. Başvurular değerlendirilerek sonuçlar 30 Kasım tarihinde Uşak Belediyesi web sitesinden ilan edilecektir. Burs yardımı miktarı aylık 1000 TL’dir ve öğrencilerin banka hesaplarına yatırılacaktır. Burs yardımı, öğrencilerin mezuniyetine veya öğrenim görmeye devam ettikleri sürece verilecektir.

Uşak Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Uşak Belediyesi maddi yardımı almak isteyen kişilerin gelir durumunun kötü olması ve her hangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir. Uşak Belediyesi il sınırları içerisinde yaşayan kişiler yardım parası almak için başvuruda bulunmak için 153 numarası aramanız gereklidir.

Uşak Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Uşak Vefa Sosyal Destek Grubu İletişim Bilgileri: 81 ilimizin tamamında olduğu gibi Uşak’ta da pandemi dolayısıyla oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu; kronik hastaların ve yaşlıların temel ihtiyaçlarını karşılamak adına onlar için alışveriş yapabiliyor.

Markete giderek, onların gıda, temizlik malzemesi vb. ihtiyaçlarını gören Uşak Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerine 65 yaş üstü yaşlılar ve kronik hastalar; 112, 155 ya da 156 telefon numaraları üzerinden ulaşabiliyorlar.

Yaşlılar ve kronik hastalar, bankadan para çekmeleri, pazardan sebze ve meyve almaları için de gönüllülerden yardım talep edebiliyorlar.

Uşak Belediyesi Beyaz Masa İletişim Bilgileri

Uşak Belediyesi Beyaz Masa’yı arayarak da sosyal yardımlara dair bilgi edinebilirsiniz.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ALO 153 Beyaz Masa yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Uşak Belediyesi Maddi Yardım

Uşak Belediyesi Korona Yardımı ile Esnaflarına Sahip Çıkıyor!

Korona yardımı kapsamında işsiz kalan esnaflarına ve işten çıkarılanlara da yardımcı olan Uşak Belediyesi; gıda ve erzak yardımına başvuran esnafların da yardım başvurularını kabul ediyor.

Aynı zamanda belediye, esnaflara maske ve hijyen malzemeleri vb. malzemeler de dağıtmaya devam ediyor.

Bu yazımızda Uşak Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Uşak il sınırlarında ikamet ediyorsanız, Uşak Belediyesi sosyal yardımlarıyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu