Devlet Yardımları

Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu ve Sorgulama

Yeşil Kart Nedir? Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Yeşil Kart Yardım Başvurusu, Yeşil Kart Maddi Yardım Başvurusu, Yeşil Kart Kimlere Verilir? Yeşil Kart Başvuru Şartları v Yeşil Kart Başvuru Formu detayları yazımızda.

Yeşil Kart Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu ve Sorgulama 2024; Ülkemizde SGK tarafından ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlara verilen yeşil kart sayesinde vatandaşlar; sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyorlar.

Emekli Sandığı, SSK ya da Bağkur’a tabi olmayan fakir vatandaşların başvurabileceği Yeşil Kart başvurusu kabul edilen vatandaşlarımız devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olabiliyorlar.

Yeşil Kart; muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişilere veriliyor.

Bu yazımızda kısaca Yeşil Kart başvurusu nasıl yapılır? Yeşil Kart kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Yeşil Kart Nedir?

1992 yılında başlatılan Yeşil Kart uygulaması; 1 Ekim 2008 tarihinde sona ermiş olsa da günümüzde 60C/1 sigortası adı altında yeşil kart uygulaması devam ediyor.

1 Ocak 2012 tarihinden bu yana Yeşil Kart; 60C/1 sigortası olarak isimlendiriliyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşların herhangi bir sigorta primi ödemeksizin devlet hastanelerinde muayene olabilmelerine ve ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanabilmelerine aracılık eden belgeye yeşil kart ismi veriliyor.

60C/1 sigortası olarak da adlandırılan yeşil kart sahibi kişilerin aylık sigorta primleri, Hazine tarafından ödeniyor.

Yani vatandaşların aylık sigorta primlerinin işverenleri ya da kendileri tarafından yatırılmasına gerek kalmıyor.

Bu kişilerin sigorta primleri, devlet tarafından karşılanıyor.

Herhangi bir sosyal güvencesi mevcut olmayan kişilere destek olmak adına yürütülen yeşil kart uygulamasından yalnızca belirli şartları taşıyan vatandaşlar, yararlanabiliyorlar.

Yeşil Kart Kimlere Verilir?

Yeşil Kart; herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, muhtaç ve fakir vatandaşlara veriliyor.

Kimlerin yeşil kart alabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Fakir ve yoksul olanlar
 • Hane halkı kişi başı aylık net geliri, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar
 • Emeklilik hali bulunmayanlar
 • SSK/Bağkur ya da Emekli Sandığı’na tabi olmayanlar

Yukarıdaki tüm şartları taşıyan vatandaşlar, yeşil karta başvurabiliyorlar.

Kişinin yeşil kart alabilmesi için mutlaka başvurusunun SGK tarafından onaylanması da gerekiyor.

Yeşil Kart’a başvuran vatandaşlar, öncelikle başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından gelir testine tabi tutuluyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında yaşadığı tespit edilenler, Yeşil Kart alabiliyorlar.

Muhtaçlık sınırının üstünde yaşayan kişilerin sağlık hizmeti alabilmesi için Genel Sağlık Sigortası primlerini düzenli bir şekilde ödemeleri gerekiyor.

Yeşil Kart Kimlere Verilmez?

Kimlerin yeşil karta başvuramayacağını ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanamayacağını ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Hane halkı aylık ortalama net kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar
 • SSK kapsamında sigortalı olarak çalışanlar
 • Emekli Sandığı’na tabi olanlar
 • Bağkur kapsamında kendi sağlık sigortalarını ödeyenler
 • Yurtdışında ikamet eden vatandaşlar
 • Kira geliri vb. ek geliri olan kişiler
 • Üzerinde kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul bulunanlar
 • 18 yaş altında olanlar(18 yaş altındaki vatandaşlarımız, sağlık sigortasından ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar)

UYARI: Hanesinde sigortalı çalışan birey mevcut olan kişiler de Yeşil Kart’a başvuramıyor.

65 yaş üstü yaşlılık maaşı alan gelirsiz ve sigortasız vatandaşlar da Yeşil Kart kapsamında sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyorlar.

En az %40 engel oranına sahip olan ve engeli yüzünden çalışamayan vatandaşlar da Yeşil Kartlı kabul ediliyor ve 60C/1 sigortası kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti alabiliyorlar.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil karta başvurmak isteyenlerin öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, burada gelir testine girmeleri gerekiyor.

Vatandaşlar; gelir testine e-devlet üzerinden de girebiliyorlar.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

E-devlet ön başvurusu kabul edilen ya da başvurduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından muhtaç olduğu tespit edilen vatandaşların kendilerine verilen randevu tarihinde gerekli belgeleri SGK il ya da ilçe müdürlüklerine bizzat teslim etmeleri gerekiyor.

Başvuru sahipleri tarafından teslim edilen belgeler, SGK müdürlükleri tarafından değerlendiriliyor.

Değerlendirme sonrası başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler, Yeşil Kart almaya hak kazanıyorlar.

Başvuruların olumlu ya da olumsuz sonucu, e-devlet üzerinden açıklanıyor.

Yani vatandaşlar, başvuru sonuçlarını e-devlet platformu üzerinden takip edebiliyorlar.

Yeşil Kart Yardım Başvurusu

Maddi zorluk çeken muhtaç ailelere verilen yeşil kart ile dar gelirli vatandaşlara maddi yardım, para yardımı ve gıda yardımı yapılmaktadır. Yeşil kart yardım başvurusu ve Yeşil kart maddi yardım başvurusu için Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden online olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Yeşil kart maddi yardım başvuru için e-devlet üzerinden başvuru formunu doldurmalarısınız. Başvuru sonrası gerekli inceleme yapıldıktan sonra uygun görülen hanelere sosyal yardım verilecektir.

Yeşil Kartlılara Kömür Yardımı Veriliyor Mu?

Muhtaç ailelere verilen yeşil kart alan kişilere kışın ısınma giderlerine destek olmak adına yakacak yardımı verilmektedir. Sosyal yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına giderek yada e-devlet üzerin başvuruda bulunarak kömür yardımında yararlanabilirsiniz.

Kömür yardımı hakkında detaylı bilgi için Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil Kart Başvurusu E-devletten Yapılır mı? İhtiyaç sahibi vatandaşlar, yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeşil kart ön başvurularını e-devlet platformu üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar; e-devlet üzerinden gelir testine girdikten sonra SGK il ya da ilçe müdürlüklerine giderek, yeşil karta başvurabiliyorlar. E-devletten yeşil kart başvurusu ve İnternetten yeşil kart başvurusu için aşağıdaki adımları uyulabilirsiniz.

E-Devlet yeşil kart başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz.

İnternetten Yeşil Kart Başvurusu

Adım adım e-devlet üzerinden yeşil karta nasıl başvurabileceğinizi aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • İlk olarak turkiye.gov.tr sitesine tıklayın.
 • Ardından TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ana sayfadaki E-Hizmetler bölümüne tıklayın.
 • Daha sonra Kurumlar kategorisine tıklayın.
 • Kurumlar arasından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na tıklayın.
 • Son olarak da Gelir Testi Sonucu Sorgulama bölümüne tıklayın.

E-devlet üzerinden Gelir Testi Sonucu Sorgulama seçeneğine tıkladığınızda karşınıza yeni bir form yani gelir testi çıkıyorsa bu durum; sizin henüz Genel Sağlık Sigortası veri tabanında mevcut olmadığınıza delalet ediyor.

Bu durumda gelir testini doldurmanız yani size yöneltilen tüm soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor.

Gelir testiniz sonrasında muhtaçlık sınırının altında yaşadığınız çıkıyorsa yeşil kart ön başvurunuzu e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yapacağınız test sonrasında test sonucunuzda G0 yazıyorsa yeşil karta başvurabiliyorsunuz.

Yani daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, gelir testine girmediyseniz; gelir testine girdikten sonra yeşil kart ön başvurunuzu e-devletten yapabiliyorsunuz.

Bir diğer deyişle daha önce gelir testine girmemiş olan vatandaşlar;  e-devlet üzerinden gelir testine girip, test sonuçları doğrultusunda SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gerekli belgeleri teslim ederek, başvurularını yapabiliyorlar.

UYARI: Gelir Testi Sorgulama seçeneğine tıkladığınızda herhangi bir teste girmemenize rağmen direk olarak karşınıza G0 çıkıyorsa bu sizin zaten yeşil kartlı olduğunuz anlamına geliyor!

Yeşil Kart Başvuru Formu

Yeşil kart almak isteyen kişiler Yeşil kart başvuru formu doldurmak için Kaymakamlık ve Valiliklerde bulunan sosyal yardım birimine bizzat gitmeleri gereklidir. İl merkezinde yaşayan kişiler Valiliğe ilçe merkezinde yaşayan kişiler ise Kaymakamlık birime giderek yeşil kart başvuru formu doldurabilirler.

Yeşil kart başvuru formu doldurulduktan sonra kişi hakkında ayrıntılı gelir ve mal dokümanı çıkarılır. Eğer her hangi bir  geliri yada sosyal güvencesi yoksa yeşil kart verilerek devletin tüm yardımlarından yararlanmaya başlar.

Yeşil Kart Başvuru Formu TIKLA İNDİR

Yeşil Kart Başvuru Sorgulama

TC vatandaşları, hangi sağlık sigortasına tabi olduklarını ve Yeşil Kartlı olup olmadıklarını e-devlet platformu üzerinden öğrenebiliyorlar.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Gelir Testi Sorgulama ’ya tıkladığınızda karşınızda direk olarak G0 yazıyorsa bu sizin yeşil kartlı olduğunuzu gösteriyor.

Gelir Testi Sorgulama’ya tıkladığınızda yeni form yani gelir testi çıkıyorsa bu durum;  henüz gelir testine girmediğiniz anlamına geliyor.

Bu durum da yeşil kartlı olmadığınıza delalet ediyor.

Henüz yeşil kartlı değilseniz; gelir testini doldurup, yeşil kart ön başvurunuzu e-devletten yapabiliyorsunuz.

Yeşil Kart Başvurusu Telefon Numarası

Yeşil kart başvurusuna, başvuru için sizden talep edilen belgelere, başvuru şartlarına dair bilgi alabilmek adına ALO183 ya da ALO144 telefon numaralarını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak, başvurmayı düşündüğünüz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilir ya da vakfa bizzat gidebilirsiniz.

Yeşil Kart Geçerlilik Süresi

Yeşil kartların 2 yıllık geçerlilik süresi bulunuyor. 2 yıllık süre dolduğunda gelir testi sonuçlarının yenilenmesi yani vatandaşların tekrar gelir testine girmesi gerekiyor.

Yeşil Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler ve Evraklar

Yeşil karta başvuran kişilerin SGK il ya da ilçe müdürlüklerine teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Hane bireylerine ait kimlik fotokopileri
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınmış, onaylı fakirlik belgesi
 • Başvuru sahibinin oturduğu eve ait kira sözleşmesi
 • Kişinin kendine ya da hane bireylerinde engelli birey varsa bu kişiye dair alınması gereken 2024 engelli belgesi
 • SGK gelir testi sonucu
 • Başvuru formu
 • Hane bireylerine dair gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • 18 yaş altı hane bireyleri için öğrenci belgesi

Vatandaşlardan kendilerinin ya da hane bireylerinin özel durumlarına göre birtakım ek belgeler talep edilebiliyor.

Örneğin, kronik hastalığı dolayısıyla çalışamayan hastalara dair sağlık kurulu raporu teslim edilmesi gerekebiliyor.

Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Yeşil kart almak isteyenlerin öncelikle e-devletten ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, gelir testine girmeleri gerekiyor.

Gelir testi sonrası G0 sınıfında olduğu tespit edilenler; gerekli belgelerle birlikte SGK il ya da ilçe müdürlüklerine giderek, yeşil kart başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvurular ve başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeler; başvurulan SGK il ya da ilçe müdürlüğü tarafından incelendikten sonra başvuru şartlarını taşıyan vatandaşların başvuruları kabul ediliyor.

Vatandaşlar, başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabiliyorlar.

E-devlet sayfası üzerinden de başvuru sonuçları görüntülenebiliyor.

Alternatif olarak, başvuru sahipleri başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayıp, başvuru sonuçlarına dair detaylı bilgi alabiliyorlar.

yeşil kart başvurusu e-devlet

Arabası Olan Yeşil Kart Alabilir mi?

Arabası olanların yeşil kart başvuruları, kabul edilmiyor. Kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanması için üzerine kayıtlı değerli menkul bulunmaması gerekiyor.

Kişinin daha sonradan araba ya da ev alması halinde de yeşil kartı iptal oluyor.

Evi Olanlar Yeşil Kart Alabilir mi?

Gelir testinde başvuru sahibine mesleğine, aylık kazancına, aylık hane toplam kazancına, hanesindeki çalışan kişilere, aylık giderlerine, üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul olup olmadığına dair sorular yöneltiliyor.

Kişinin G0 sınıfında değerlendirilmesi için üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması da gerekiyor.

Yani ev, arsa, tarla, araba vb. üzerine kayıtlı gayrimenkul veya menkul bulunanlar, yeşil karta başvuramıyorlar.

Bu kişiler, girdikleri gelir testi sonrası GO sınıfında değerlendirilmedikleri için yeşil kart da alamıyorlar.

Yeşil Kart Diş Yapımını Karşılıyor Mu?

Yeşil kart sahibi bir çok kişi yeşil kart diş yapımını ve diş hastalıklarını karşılıyor mu sorusudur. SGK tarafından yapılan düzenleme ile beraber diş tedavisi için yeşil kart sahipleri yararlanacak şekilde düzenlenmiştir. Artık yeşil kart sahibi hastalar tüm diş bakımı, diş çekimi ve diş yapımını karşılayacaktır.

Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar Nelerdir?

Yeşil kartlılar; ülkemizdeki belediyelere, kaymakamlıklara, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ve sosyal yardımlar yapan diğer kurumlara ayni ya da nakdi yardımlar almak adına başvurabiliyorlar.

Yeşil kartlılara verilen en önemli yardımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Odun, kömür yardımı
 • Elektrik yardımı
 • Doğalgaz desteği
 • Kira yardımı
 • Çocuklar için mama, bez ve süt yardımı
 • Çocuklar için aşı yardımı
 • Çocuklar için şartlı eğitim yardımı
 • Çocuklar için SED yardımı
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Engelli bireyler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • SSPE ve silikozis hastalarına maaş bağlanması
 • Tüberküloz hastalarına maaş bağlanması
 • Öğrenciler için kırtasiye ve burs yardımı
 • Öğrenciler için giysi yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Diğer yardımlar

Alabileceğiniz yardımlarla ilgili detaylı bilgi için ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeye ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına danışabilirsiniz.

Yeşil Kartı Olanlar Nelerden Faydalanabilir 2024?

Yeşil kart sahibi vatandaşlar, sağlık ocaklarında, devlet hastanelerinde ve devlete bağlı olan diğer sağlık kurumlarında ücretsiz bir şekilde muayene olabiliyorlar.

Aynı zamanda ilaçlarını da herhangi bir katılım payı ödemeden yani tamamen ücretsiz bir şekilde alabiliyorlar.

Ancak yeşil kartlıların özel hastanelerde muayene olmak istediklerinde ise muayene bedeli, ilaç vb. tüm masrafları ödemeleri gerekiyor.

Yeşil kart sahipleri, aynı zamanda belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gıda yardımı, kömür ve odun yardımı, elektrik desteği vb. ayni ya da nakdi yardımlar almak için de başvurabiliyorlar.

Yeşil Kart Kaç Günde Çıkar?

Yeşil karta başvurmak için gelir testine giren vatandaşların başvuruları, ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanıyor.

Yoğunluk durumunda bu süre, bir aya kadar uzayabiliyor.

Ardından vatandaşların belgeleri SGK il ya da ilçe müdürlüklerine teslim etmeleri gerekiyor.

Başvurular, SGK tarafından ortalama 2-4 hafta içerisinde sonuçlandırılıyor.

Yani kişinin yeşil kart başvurusunun sonuçlanması, iki ay sürebiliyor.

Yeşil Kart Hangi Durumlarda İptal Olur?

Yeşil kartların daha önce de bahsettiğimiz gibi 2 yıllık geçerlilik süreleri bulunuyor.

Bu süre dolduğunda kişilerin gelir testi; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından güncelleniyor.

Yeşil kart iptaline neden olan en önemli faktörleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Güncellenen gelir testi sonrasında kişinin hane halkı kişi başı aylık kazancının asgari ücretin 1/3’ünün üstünde çıkması
 • Kişinin sigortalı bir işe girmesi
 • Kişinin hanesindeki bireylerden birinin sigortalı bir işe girmesi
 • Kişinin emekli olması
 • Kişinin yurtdışına çıkması
 • Kişinin annesinin, babasının, eşinin ya da çocuklarının sigortasından yararlanmaya başlaması
 • Kişinin ev ya da araba satın alması

Yeşil Kart Olan Kişiler Elektrik Yardımı Alabilir Mi?

Yeşil kart sahibi kişiler devlet tarafından verilen bir çok sosyal yardımdan yararlanmaktadır. Eğer sizinde yeşil kartınız varsa elektrik faturası tüketim desteği alabilirsiniz. Yeşil kart sahibi kişiler elektrik faturası ile beraber PTT şubesine giderek elektrik tüketim desteğin yararlanmak için başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Yeşil Kart Sahibi Doğal Gaz Yardımı Alabilir Mi?

Bir çok belediye ve Devlet tarafından yapılan yapılan doğalgaz yardımı almak isteyen yeşil kart sahipleri e-devlet yada sosyal yardımlaşma müdürlüğüne giderek doğal gaz yardımı alabilirler. Eğer yeşil kartınız varsa doğalgaz yardımı almak için Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma birimine bizzat başvuruda bulunabilir yada e-devlet üzerinden başvurusunu tamamlayabilir.

Yeşil kartı olan kişiler başvuruda bulunmaları halinde doğalgaz yardımından yararlanırlar.

Yeşil Kartlılara Aile Destek Parası Ödemesi

Yeşil kart sahiplerine devlet tarafından bir çok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan biride Yeşil kartlılara aile destek parası yardımıdır. 1 yıl boyunca her ay 950 TL 1250 TL yardım parası almak isteyen yeşil kart sahipleri e-devlet üzerinden Aile Destek Parası başvurusu yapabilir.

Yeşil kartlılara verilen para yardımı her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan geliri olmayan kişilere verilmektedir.

Yeşil kartlılara aile destek parası hakkında detaylı bilgi için Aile Destek Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeşil Kartlılar Özel Hastaneye Gidebilir Mi?

Muhtaç ailelere verilen yeşil kart sahipleri özel hastanede muayene olabilir mi? Yeşil kartlılara özel hastaneye gidebilir mi? sorusuna cevap vermek gerekirse acil servis hariç yeşil kartlılar özel hastaneye gittiklerinden ek ücret alınmaktadır.

Bu yazımızda yeşil kart başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu