Devlet Yardımları

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Evde Bakım Maaşı Başvurusu, Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları, E-Devlet Evde Bakım Maaşı Başvurusu, Evde Bakım Maaşı Başvuru Formu detayları yazımızda.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından özel bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşların ve yaşlıların bakımlarını üstlenen aile bireylerine ya da vasilerine ödenen evde bakım maaşı; engellilerin ve muhtaç yaşlıların daha iyi yaşam şartlarına erişebilmesine olanak tanıyor.

Engellilerin ve yaşlı bireylerin temel ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla bu kişilere bakan yakınlarının PTT hesaplarına yatırılan evde bakım maaşı; maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara umut oluyor.

Engelli ya da yaşlı bireylerin bakımını üstlenen aile bireyleri ya da vasileri, evde bakım maaşı alabilmek adına ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip, burada başvuru formu doldurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca evde bakım maaşı nasıl alınır? Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan engelli ya da muhtaç yaşlıların bakımını üstlenen yakınlarına ya da vasilerine bağlanan, her ay düzenli olarak bu kişilerin PTT hesaplarına yatırılan maaşa evde bakım maaşı ismi veriliyor.

Bakıma muhtaç olanlar, ağır engelliler, muhtaç yaşlılar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu kişilerin yakınlarına her ay ödeme yapılıyor.

Kendisine ödeme yapılan kişiler, bu maaş sayesinde engelli ya da muhtaç vatandaşların bakımlarını daha iyi bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

Bununla birlikte kendisine evde bakım maaşı bağlanacak engelli ya da muhtaç yaşlıların birtakım başvuru şartlarını da taşıyor olmaları gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli ya da muhtaç vatandaşlara bakmakla yükümlü yakınları ya da vasileri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il ya da ilçe temsilciliklerine giderek, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar; ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek de burada başvuru formu doldurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden ya da internette farklı bir platform üzerinden şu an için evde bakım maaşına başvurulamıyorlar.

Vatandaşlar; ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak, evde bakım maaşı başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere, evde bakım maaşı alıp alamayacaklarına dair detaylı bilgi edinebiliyorlar.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Başvurusu

Evde bakım maaşı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Evde bakım maaşı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak isteyen kişiler kimlikleri ile beraber ikametgah adreslerine yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfna bizzat giderek evde bakım maaşı başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları

Evde bakım maaşı almak için başvuruda bulunmadan önce aşasıdaki şartların olması gereklidir. Evde bakım maaşı almak için gereken şartlar ise;

 • Evde bakım parası alacak kişinin sağlık raporunda “ağır engelli’’ olarak işaretlenmesi gereklidir
 • Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen hastanelerden alınmış sağlık raporu olmalıdır
 • Sağlık raporunda az %50 ve “Ağır engelli” İbaresi “evet” işareti mutlaka olmalıdır
 • Haneye girecek toplam gelirin asgari ücretin 3/2 den az olması gereklidir. Haneye giren toplam gelir kişi sayısına bölünerek hesaplanır.
 • Başvuru sonrası eve gelecek yetkili kişinin engelli kişinin bakıma muhtaç olduğunu tespit etmesi gereklidir

Yukarıda şartları taşıyan kişilere evde bakım maaşı bağlanacaktır. Evde bakım raporu vermeye yetkili hastanelerin tam listesini incelemek için tıklayınız >>>> Engelli Raporu Vermeye Yetkili Hastanelerin Tam Listesi 

Ev Bakım maaşı almak için aranan şartlar için Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, burada hane kayıt formu dolduran vatandaşlar; evde bakım maaşının yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan diğer sosyal yardımlara da başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar; e-devlet üzerinden de başvurularının kabul edilip edilmediğini sorgulayabiliyorlar.

E-devlet platformu üzerinden vatandaşlar, başvurdukları diğer sosyal yardımların sonuçlarını da takip edebiliyorlar.

Evde bakım maaşı başvuru sorgulama ve takip işlemi için hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Link üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı diğer başvuru sonuçlarınızı da görüntüleyebilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu öğrenmek adına alternatif olarak ALO183 ya da ALO144 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı; yalnızca ağır engelli ve muhtaç yaşlıların yakınlarına ya da vasilerine bu kişilerin bakımlarıyla ilgilenmeleri koşuluyla bağlanıyor.

Evde bakım maaşının kimlere verildiğini yani evde bakım maaşı başvurusu için gerekli olan şartları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Ağır engelli vatandaşlar( Bu noktada kişinin tam teşekküllü bir hastaneden en az %70 engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu alması gerekiyor)
 • Bakıma muhtaçlık kriterlerini taşıyan kişiler(yemek yapma, yıkanma, tuvalete gitme gibi temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan kişiler)
 • SGK tarafından belirtilen gelir sınırının altında yaşayan engelli ve muhtaç yaşlılar

Evde bakım maaşı; SGK tarafından belirtilen gelir sınırının altında yaşayan kişilere bağlanıyor. Yani işsiz ve muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşların yanı sıra aylık hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri, asgari ücretin 2/3’ünün altında olan vatandaşlar için de evde engelli bakım aylığı bağlanabiliyor.

Eskiden sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ ifadesi yer alıyordu. Bu ifade yer alan kişilere evde bakım ve engelli aylığı bağlanıyordu.

Ancak günümüzde yapılan son güncelleme ile eski ifadeler kaldırıldı.

Arttık sağlık kurulu raporunda ‘çok ileri düzeyde özel gereksinimi var’, ‘Belirgin düzeyde özel gereksinimi var’,  ‘Özel koşul gereksinimi var’ yazan kişiler için evde bakım maaşı bağlanıyor.

Bu kişiler, en az %70 oranında engel oranına sahip oldukları için engelli bakım maaşına başvurabiliyorlar.

Yani bu kişilerin yakınları ya da vasileri; bakıcı maaşına başvurabiliyorlar.

Sağlık kurulu raporunda ‘Özel gereksinim var’, ‘Hafif düzeyde özel gereksinim var’, ‘Orta düzeyde özel gereksinim var’, ‘İleri düzeyde özel gereksinim var’ şeklinde ibareler yer alan kişiler için evde bakım maaşına başvurulamıyor. Yani %69’a kadar engel oranına sahip olanlar için bu maaş bağlanmıyor. 

Evde Bakım Maaşı Başvuru Formu

Bakıcı olarak evde bakım maaşına başvurmayı düşünen engelli ya da muhtaç yaşlı yakınlarının ya da vasilerinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ya da ilçe temsilciliklerine gittiklerinde öncelikle hane kayıt talep formu doldurmaları gerekiyor.

Kişiler, ihtiyaç sahibi yaşlılar ve engelliler için burada evde bakım maaşının yanı sıra gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı gibi diğer vakıf yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Başvuru formunda başvuran bakıcı adayının mesleğine, engelli bireyin aylık kazancına, giderlerine ve diğer kişisel bilgilerine yönelik soruları yanıtlaması gerekiyor.

Vakıf; başvuru formundaki bilgiler ışığında evde bakım maaşı bağlayacağı kişilere karar vereceği için başvuru sahibi vasinin ya da yakının başvuru formunda mutlaka doğru ve güncel bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Aksi halde yanlış bilgiler beyan eden ve kendilerine bakıcı maaşı bağlanan kişiler; sonradan engelli ve muhtaç kişinin ihtiyaç sahibi olmadığının fark edilmesi durumunda aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü oluyorlar.

Kişilerin ödeme yapmamaları halinde ise bu kişilere vakıf tarafından dava açılıyor.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Sorgulama Telefon Numarası

Evde bakım maaşı ön başvuru işlemini gerçekleştirmek, bakım maaşı başvuru şartlarına ve başvuru için gerekli belgelere dair bilgi edinmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını dilediğiniz zaman arayabilir; 7/24 hizmet veren yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Denetleme Nasıl Oluyor?

Evde bakım maaşı alan kişileri hane ziyaretleri belli aralıklarla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ekipleri tarafından yapılmaktadır. Hane ziyaretlerinden yapılan denetlemede başvuru yapan kişinin ve evde bakım hizmeti alacak kişinin kontrolleri yapılmaktadır.

Evde bakım maaşı için denetlemeye gelen ekiplerin yaptıkları kontroller hakkın detaylı bilgi için Ulusal Hane Ziyareti Programı yazısını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaşına başvurmayı düşünen kişilerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Engelli ya da bakıma muhtaç kişinin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Bakıcı olmak için başvuran kişinin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Heyetten alınması gereken ağır engelli raporu
 • Engelli sağlık kurulu raporu
 • Bakıcı olmak için başvuran kişinin son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 3 adet vesikalık fotoğrafı
 • Bakıcı olmak için başvuran kişinin eğitim durumunu gösteren belge
 • Engelli ya da bakıma muhtaç kişiye ait gelir belgesi
 • Bakıcı ve engelli kişilere ait ikametgah belgeleri
 • Bakıcı olarak başvuran kişinin vasi olduğunu gösteren mahkeme kararı
 • Engelli ve bakıma muhtaç kişiye ait yazılı mal beyanı ve gelirine dair diğer belgeler
 • Vesayet altına alınacak olan 18 yaş altındaki muhtaç engelli kişiler için vasi altına alınmasına dair mahkeme kararı
 • Akıl hastalığı ya da akıl zayıflığı yüzünden kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan, hem kendisinin hem de başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atan 18 yaş üstü kişiler için vasi altına alınmasına dair mahkeme kararı

Bakıcı olarak kendisine engelli evde bakım maaşı bağlanması talebinde bulunmayı düşünen kişilerin başvuru esnasında yukarıdaki belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

İlgili temsilciliklere ya da vakıflara evde engelli bakım maaşına başvurmak adına giden kişilerin teslim ettikleri belgeler ve paylaştıkları bilgiler; sonradan başvurulan kurum tarafından detaylıca inceleniyor.

İnceleme sonrasında gerekli gördüğü hallerde kurum; engellinin ya da muhtaç yaşlının evine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Yolladığı komisyon; kişinin muhtaçlığına ve engellilik haline dair bir rapor hazırlıyor.

Vakıf mütevelli heyeti ya da başvurulan temsilcilikler; bu raporu da inceledikten sonra evde engelli bakım maaşı bağlayacakları muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilere dair bir liste hazırlıyor.

Listenin hazırlanması başvurulardaki yoğunluk durumuna göre birkaç hafta sürebileceği gibi birkaç ay da sürebiliyor.

2024 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı; her yıl memurlara yapılan zamlara paralel olarak artış gösteriyor.

Temmuz ayında açıklanan enflasyon rakamları sonrasında 2024 yılı itibariyle bakıcılara 4337 TL maaş ödeniyor.

Evde Bakım Maaşı Almak için Gereken Şartlar

Evde bakım maaşı alacak kişilerde aranan şartları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ailenin gelir şartına uyuyor olması:

Evde bakım maaşına başvuran engelli ya da muhtaç bireyin hane kişi başı aylık ortalama gelirinin asgari ücretin 2/3’ünü aşmaması gerekiyor.

Yani 2024 yılının ikinci yarısı için ailedeki kişi başına düşen aylık kazancının en fazla 1704,67 TL olması gerekiyor.

 • Hastanın bakıma muhtaç olması:

Bakıcı olmak isteyen kişiler, yalnızca bakıma muhtaç yaşlılar ve engelliler için evde bakım maaşına başvurabiliyorlar.

Kendisi adına evde bakım maaşına başvurulacak engelli kişinin ya da muhtaç yaşlının yemek yeme, tuvalete gitme, banyo yapma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması gerekiyor.

Kendisine ya da çevresine zarar verme riski olan yani akli dengesi yerinde olmayan ya da akıl sağlığı zayıf hastalar da bakıma muhtaç sınıfında yer alıyorlar.

 • Hastanın sağlık kurulu raporunun olması:

Bakıma muhtaç hastanın mutlaka tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan sağlık kurulu raporunun bulunması da gerekiyor.

Bu raporda ölçüt olarak; ‘çok ileri düzeyde özel gereksinimi var’ ifadesinin de mevcut olması gerekiyor. Yani en az %50 engel oranına sahip olan hastalar için evde bakım maaşına başvurulabiliyor.

Eğer evde bakım maaşınız kesildiyse kesilme nedenleri için Evde Bakım Maaşı Neden Kesildi? Kesilme Sebepleri yazısını okuyabilirsiniz.

Emekli Maaşı Alanlar Evde Bakım Maaşı Alabiliyor mu?

Emekli maaşı alan engelli ya da muhtaç yaşlılar da aylık hane halkı kişi başı net kazancın asgari ücretin 2/3’ünü aşmaması şartını taşıyor olmaları halinde evde engelli bakım maaşına başvurabiliyorlar.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde engelli bakım maaşı başvuruları, ortalama birkaç ay içerisinde sonuçlanmakla birlikte bazen bu süre; başvurulardaki yoğunluk durumuna göre daha da uzun olabiliyor.

Vatandaşlar, bu süreçte başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden takip edebiliyorlar.

E-devlet üzerinden evde engelli bakım maaşı başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenmek isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkini tıklamaları gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Gelir Kriteri

Evde bakım maaşı almak için en önemli husus gelir kriteridir. Evde bakım maaşı almak için hanede yaşayan toplam kişisi ile haneye giren toplam gelirin ortalaması alınır. 2024evde bakım yardımı maaşı almak için hanede yaşayan kişi başına düşen gelirin 3666 TL den düşük olması gereklidir.

Evde bakım maaşı için toplam geliri kişi sayısına böldüğünüzde kişi başına düşen gelir 3666 TL düşük alması en önemli gelir kriteridir

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvuru Şartları

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir

Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir hesaplaması haneye giren belgelenebilir gelirin kişi sayısına bölünmesi ile bulunmaktadır.  Asgari ücreti 3/1 bulunarak haneye gelirinizi hesaplayabilirsiniz. Asgari ücreti 3 böldüğünüzde ortaya çıkan rakam 1417 TL dir bu rakama kişi başına düşen gelirdir.

Evde Bakım Maaşı Hafta Sonu Yatar Mı

Evde bakım parası hafta sonu yatar mı evde bakım maaşı cumartesi yada pazar yatar ı sorusu ödeme bekleyen bir çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Devlet daireleri ve resmi kurumların hafta içerisinde çalışma saatleri 17:30’da bitmektedir. Bu nedenden dolayı hafta içi 17:30’dan sonra ev hafta sonu kesinlikle ödemeler hesaplarınıza yatmaz.

Evde Bakım Maaşı E-Devlette Görünmüyor

Evde bakım maaşı e-devlette gözükmüyor ve sizde bunu göremiyorsanız her ay yapılan güncellemede belli aralıklarla gözükmemektedir. Her ay başında yapılan güncelleme sonrası tekrar görünecektir.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde bakım maaşı yatan iller ve evde bakım maaş yatan illerin listesi bir çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Evde bakım maaşı yatan iller tamamen sistem tarafından otomatik olarak belirlenmektedir. Her ayın 15 ile 31’i arasında otomatik olarak il il yatacaktır.

Evde bakım maaşı yatan illerin güncel listesi için Evde Bakım Maaşı Yatan İller 2024 yazımızı okuyabilirsiniz.

Evde bakım maaşı başvuru dilekçesi için Evde Bakım Maaşı Başvuru Dilekçe yazısını inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı ve Engelli Maaşı Aynı Anda Alınır Mı?

Evde bakım maaşı ve engelli maaşı aynı anda alınır mı? sorusuna cevap vermek gerekirse hem evde bakım maaşı hem engelli maaşı aynı anda alınabilir. Engelli maaşı almak için sağlık kurulu rapor oranı yüzde 40 olması gerekirken evde bakım maaşı almak için sağlık kurulu rapor oranının %50 ve raporda ağır özürlüdür ibarelerinin olması

Evde Bakım Maaşı Bu Ay Neden Yatmadı?

Evde bakım maaşı alan bir çok kişi ödemeleri ne zaman yatacağını merak etmektedir. Evde bakım maaşı ay içerisinde hangi gün yatacağı tam olarak belli olmamaktadır. Her ay ayın 15’inden sonra il il yatırılan bakım maaşı aynı ilde olanlar aynı gün aldıkları için çevrenizde bu maaşı alan kişiler iletişime geçebilirsiniz.

Evde bakım maaşı yatmadıysa Evde Bakım Maaşı Neden Yatmadı? Ne Zaman Yatar? yazısını okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda evde bakım maaşı başvuru şartlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya, evde bakım maaşı nasıl alınır? sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Sizler de evde engelli bakım maaşı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu