ALO 170 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri

ALO 170 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri
A+
A-

ALO 170 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri 2021; TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak, 2010 yılından bu yana 7/24 online hizmet veren ALO 170; vatandaşlara çalışma hayatlarına dair pek çok konuda yetkili kişilere danışabilme imkanı tanıyor.

ALO170; Çalışma Hayatı İletişim Merkezi olarak, TC vatandaşlarına ÇSGB, İŞKUR, MYK ve SGK ile ilgili olarak birçok işlemi gerçekleştirebilme ve kurumlarla ilgili olarak bilgi alabilme şansı sunuyor.

Vatandaşlar; ALO170 hattını arayarak, her türlü soru, şikayet, talep ve önerilerini yetkili kişilere iletebilecekleri gibi ALO170’e ait olan resmi internet sitesine girerek ve burada Online İşlemler kategorisine tıklayarak da birçok işlemi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca ALO170 nedir? ALO170 ücretli mi? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

ALO 170 Nedir?

Vatandaşların ÇSGB, İŞKUR, MYK ve SGK mevzuatlarına dair bilgi edinebilmeleri amacıyla faaliyet gösteren ALO170 hattı; vatandaşların İş Kanunu, sosyal güvenlik uygulamaları ve İşkur’a dair şikayet, talep ve önerilerini iletebildikleri bir danışma hattı olma özelliği taşıyor.

Vatandaşlar; bu hattı aramak suretiyle çalışma hayatlarında maruz kaldıkları her türlü sorunu yetkili kişilere iletebiliyor ve sorunlarının kısa bir süre içerisinde yetkili makamlar tarafından çözüme kavuşturulmasını talep edebiliyorlar.

Vatandaşlar; çalışma hayatlarının yanı sıra Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mevzuatıyla ilgili bilgi edinmek adına da bu hattı arayabiliyorlar.

Örneğin, vatandaşlar maaşları yatırılmadığında ya da mesai ücretleri hesaplarına yansımadığında bu durumun olası nedenlerini öğrenmek ve şikayette bulunmak için ALO 170 hattını arayabiliyorlar.

ALO170 hattı; ihbar hattı olarak da hizmet veriyor. Kişiler; kendi çalıştıkları ya da başka bir işyerinde sigortasız işçi çalıştırıldığına dair ihbarda bulunmak için bu hattı arayabiliyorlar.

Vatandaşlar; ülkemizdeki kayıt dışı istihdama ve kayıt dışı göçmenlere dair yetkili kişilere haber vermek adına da bu hattı aramayı tercih edebiliyorlar.

Emekliliği yaklaşan kişiler; emekli tarihlerini öğrenmek yani emekliliklerini sorgulamak için bu hattı arayabiliyorlar.

Son olarak, vatandaşların anlaşmalı boşanma şikayetlerini dile getirmek için de ALO170 hattını arayabileceklerini ifade edebiliriz. Söz konusu çekişmeli boşanma davaları olduğunda ise bu hattan yardım alınamıyor.

ALO 170 Ücretli mi?

ALO170 ücretli bir hat olarak hizmet veriyor. Bu hattı arayan kişiler, 1 dakikalık bir görüşme için 50 kuruş ödüyorlar. Örneğin; 5 dakikalık bir görüşme için kişinin 2,5 TL ödemesi gerekiyor.

Vatandaşlar, ALO170 hattını sabit hatlardan arayabilecekleri gibi kendi GSM operatörlerinden de arayabiliyorlar. Her iki şekilde de kişilerin dakika başına 50 kuruş ödemeleri gerekiyor.

ALO 170 Çalışma Saatleri

ALO179 hattı, 7/24 hizmet veriyor. Yani vatandaşlar, diledikleri zaman bu hattı arayabiliyor, bilgi edinebiliyor veya randevu alabiliyorlar.

Hat; genellikle sabah ve öğle saatlerinde oldukça yoğun olduğundan kişilerin müşteri temsilcisi ile iletişime geçmek adına dakikalarca beklemesi gerekebiliyor.

Akşam ve gece saatlerinde ise müşteri temsilcisine bağlanmak, sabah ve öğle saatlerine göre daha kolay oluyor.

ALO 170 Şikayeti Ne Zaman Sonuçlanır?

ALO170 hattını arayan vatandaşların başvurularının son durumlarına dair bilgi edinebilmeleri için en az 3 gün beklemeleri gerekiyor.

Yani vatandaşlar, 3 gün sonra bu hattı tekrar arayarak, başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığına dair bilgi edinebiliyorlar.

Ancak bu durum; başvurunun 3 gün sonra sonuçlanacağı anlamına da gelmiyor.

Başvuruların ne zaman sonuçlanacağı, yoğunluk durumuna ve başvuru konusuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Başvuru konusuna göre başvurular, 3 günün sonunda sonuçlanabileceği gibi başvurunun sonuçlanması 5-6 ayı bile bulabiliyor.

ALO 170 İnternet Sitesi Var mı?

Vatandaşlar; ALO170 hattını arayarak, şikayet, talep, görüş ve önerilerini yetkili kişilere iletebilecekleri gibi ALO170 internet sitesini ziyaret edip, Online İşlemler üzerinden de aynı işlemleri gerçekleştirebiliyorlar.

Sizler de hemen https://www.alo170.gov.tr/#onlineislemler linkini tıklayabilir, başvurunuzu dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda site üzerinden canlı destek de alabilirsiniz.

Bildirim yani başvuru sorgulama işlemini de ALO170 resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

ALO 170 Cevap Vermiyor ve Ulaşılamıyor

Başvuru, şikayet, öneri ya da ihbarların yoğun olduğu dönemlerde ALO170 hattına ulaşmak, vatandaşlar için oldukça zor olabiliyor.

Hatta vatandaşlar, dakikalarca hatta beklemek zorunda kalabiliyorlar.

Bu durum; bazen sistemsel bir hatadan da kaynaklanabiliyor. Bu hatanın ortadan kalkması ile vatandaşlar, tekrar müşteri temsilcileriyle iletişime geçebiliyorlar.

Bu gibi durumlarda ALO170 hattını aramak yerine resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapmayı ya da ihbarda bulunmayı tercih edebilirsiniz.

ALO 170 Nasıl Aranır?

Sabit hatlardan ya da GSM operatörünüzden 170 ‘i aramak yani 1-7-0 rakamlarını tuşlamak suretiyle bu hattı arayabiliyorsunuz.

Ardından sizi, otomatik bir yönlendirme sesi karşılıyor. Otomatik yönlendirme sesi, sizlere yapmak istediğiniz işlemle ilgili birtakım sorular yöneltiyor.

Bu yönlendirmeler sonrasında bazı tuşlamalar yaparak, müşteri temsilcisine ulaşabiliyorsunuz.

AL0 170 Hattını Aramadan Önce Bilmeniz Gerekenler

ALO170 hattını aramadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • ALO170 hattını aradığınızda sizlere başvurunuza dair bir başvuru numarası veriliyor. Daha sonra başvurunuzla ilgili olarak bilgi edinmek istediğinizde sizden bu başvuru takip numarası talep ediliyor. Bu yüzden başvuru takip numaranızı not edebilmek adına arama esnasında yanınızda kalem ve kağıt bulundurmalısınız.
  • Hattı aradığınızda danışmak ve bilgi almak istediğiniz konuya dair yetkili kişiler, size birtakım sorular yöneltebiliyorlar. Sizden TC kimlik bilgileriniz dahil bazı kişisel bilgilerinizi isteyebiliyorlar. Bu yüzden arama öncesinde TC kimlik kartınızı da mutlaka yanınıza almalısınız.
  • İşvereninizle ilgili şikayette ya da ihbarda bulunmak istiyorsanız; yetkili kişilere düzgün bilgi verebilmek adına işyeri isim, unvan, açık adres, işe giriş ve çıkış tarihi vb. önemli bilgileri arama öncesinde bir yere not etmeyi unutmamalısınız.
  • İşyerinizde ya da başka bir işyerinde sigortasız çalışan kişi ihbarında bulunmayı düşünüyorsanız, sigortasız çalışan kişinin isim ve soyisim bilgilerini de mutlaka öğrenmelisiniz.

ALO170 hattını arayıp şikayette ya da ihbarda bulunduğunuzda size dair bilgiler, hiçbir şekilde 3. kişiler ile paylaşılmıyor.

Yani patronunuzu sizi ilgilendirmeyen bir konuda şikayet ettiğinizde şikayet eden kişinin siz olduğu, patronunuza hiçbir şekilde bildirilmiyor.

Tüm görüşmeler, büyük bir titizlikle gizlilik içerisinde yürütülüyor.

Şikayet, başvuru ve ihbarlarınız; yetkililerce değerlendirildikten sonra gerekli mercilere iletiliyor.

Ardından bu merciler; ihbar ya da şikayetinizle ilgili olarak gerekli işlemleri başlatıyorlar.

Bu yazımızda ALO170 hattına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.