Maddi Yardım

Askerlik Yol Parası Sorgulama? Yol Parası Ne Kadar?

Askerlik Yol Parası Sorgulama? Yol Parası Ne Kadar? Askerlik yol parası, askere gidecek olan bireylerin gidiş ücretlerini karşılamaları amacıyla devlet tarafından ödenen miktarı ifade etmektedir. Her asker için ayrı olarak belirlenen ücretler, askerliğe gitmeden önce bireylerin hesaplarına yatırılıyor. Askerlik yol ücreti belirlenme aşamasında kilometre bazında hesaplamalar yapılıyor.

Askere ödenecek yol parası belirlenirken aynı zamanda yol izninin de kaç gün olacağı yine bu aşamada belirleniyor. Bu doğrultuda yol izni daha öncesinde belirtilirken ödemeler de askerlik öncesinde bireylerin hesaplarına devlet tarafından yatırılıyor.

Askerlik Yol Parası Nedir? Neden Verilir?

Askerlik yol parası, Milli Savunma Bakanlığı tarafından askerlik sevkini alan ve askere gidecek olan kişilere yapılan ödemelerden biridir. Askerlerin, ikamet ettikleri konumdan askerliklerini yapacakları şehre giderken yolda ne kadar süre harcayacağı ve yol ücretinin ne kadar tutacağı hesaplanır. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan kilometre bazında hesaplamaların ardından askerlere yol parası yatırılmaktadır. Askerlik yol ücretleri, her askerin alacağı yardımlardan biridir.

Askerlik Yol Parası Ne Kadar?

Tecili biten ve sevk kağıdı çıkan askerlerin, askerliklerini nerede yapacakları belli olduktan sonra merak edilen ilk nokta ne kadar yol parası alacakları oluyor. Askerlik yol parası her asker için ayrı şekilde belirleniyor ve bu doğrultuda ödemeler gerçekleşiyor.

Askerlere yol parası ödemeleri hesaplanırken ikamet edilen şehir ve askerlik yapılacak olan şehir arasındaki mesafe baz alınıyor. Kilometre bazında yapılan hesaplamaların ardından askerlere ödenen günlük yol ücreti şu şekilde;

 • 0 ila 600 arası km yol gidecek olan askerler: 300 TL
 • 601 ile 1200 km arası yol gidecek olan askerler: 560 TL
 • 1201 ile 1800 km arası yol gidecek olan askerler: 740 TL

Yukarıdaki belirlenen aralıklarda her asker ödeme alıyor. 0 ile 600 km arası yol yapacak olan askerlerin yol izni 1 gün sayılıyor. 601 ile 1200 km arasında yol izni 2 gün olurken 1201 ile 1800 km arasında yol gidecek olan askerlerin yol izni ise 3 gün. Bu sebeple askerlik yol parası da her güne 300 TL olacak şekilde belirleniyor.

Güncel Askerlik Yol Parası 2024

Askerlik yol ödeneği, askerlerin günlük 0-600 KM yol gidecekleri için 30 TL, 601-1200 KM yol gidecekleri için ise iki günlük 560 TL ve 1201-1801 KM yol gidecekleri için üç günlük 740 TL olarak verilmektedir.

Askerlik yol parası gidilecek yol iznine bağlı olarak ödenmektedir. Askeri birlik ne kadar uzakta alacağınız yol ücreti buna bağlı olarak artmaktadır.

Askeralma Yönetmeliği’nin 102’nci maddesi gereğince Karayolları Genel Müdürlüğü’nün genel ağında yayımlanan iller arası mesafe cetveli ve il /ilçe arası mesafe cetvelinde belirtilen mesafeler baz alınarak hesaplanmaktadır.

Buna göre; nüfusa kayıtlı olduğunuz yerin bulunduğu il/ilçe merkezinden, sevk edildiğiniz yerin bulunduğu il/ilçe merkezine kadar olan mesafenin;

 • A. 400 kilometreye kadar olan mesafeler için gidilecek mesafenin 1,6 katının,
 • B. 400 ile 799 kilometre için gidilecek mesafenin 1,4 katının,
 • C. 800 ile 1200 kilometre için gidilecek mesafenin 1,2 katının,
 • D. 1201 kilometre ve daha fazla olan mesafeler için gidilecek mesafenin,

Güncel memur maaş katsayısı ile çarpılması ile bulunan tutar yol ücreti olarak belirlenir. Ayrıca, iaşe bedeli de yol ücreti ile birlikte ödenir.

Yol masrafı = ( KM x Memur Maaş Katsayısı x Mesafe Katsayısı) + İaşe Bedeli

Askerlik Yol Parasını Hangi Kurum Verir?

Askerlik yol parası devlet destekli olarak yapılan ödemelerden biridir. Ülkemizde askerlik konusunda tüm düzenlemeler ve işlemler Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak yapılmaktadır. Bu nedenle askerlere verilecek olan yol ücretleri de yine Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilmektedir. Yol parası verilirken yapılan hesaplamalar da yine bakanlık tarafından askerlik şubelerine bağlı olarak yapılır.

Askerlik Yol Parası Hesaplama

Askerlik yol parası hesaplama işlemi Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Askerlere yol için verilecek olan ücretlerin belirlenmesindeki en önemli faktör mesafedir. İkamet edilen şehir ile askerlik yapılacak olan şehir arasındaki mesafe km bazından ölçülerek ödenecek ücret belirlenir.

Asker yol parası hesaplanırken ücretler üç ayrı şekilde sınıflandırılır. Bunlar; 0 – 600 km, 601 – 1200 km ve 1200 – 1800 km şeklindedir. İki şehir arasındaki mesafe uzadıkça ödenecek olan ücret de değişmektedir.

Askerlik yol parası hesaplama Yol masrafı = ( KM x Memur Maaş Katsayısı x Mesafe Katsayısı) + İaşe Bedeli formülü kullanılır.

Askerlik Yol Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik yol parası sorgulama işlemi, internetten veya yüz yüze olarak yapabileceğiniz işlemlerden biridir. Askerlik sevkini alan bireylerin yol paralarını sorgulamak için yapmaları gerekenler oldukça basittir. Birkaç farklı yol ile askerlik parasını sorgulayabilirsiniz. Askerlik yol ücretlerini sorgulamak için aşağıdaki yöntemleri tercih edebilirsiniz;

PTT ile Askerlik Yok Parası Sorgulama

Askerlik sevk kağıdı çıktıktan sonra PTT şubelerinden birine giderek yol paranızın ne kadar olacağını ve ne zaman yatacağını sorgulayabilmeniz mümkündür. Ancak bu yöntem ile sorgulamak için sevk kağıdınızın çıkmış ve askerlik yerinizin belirlenmiş olması gerekmektedir. T.C. kimlik numarası ile PTT şubelerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Ziraat Bankasından Askerlik Yol Parası Sorgulama

Askerlik başvurusu yaparken ziraat bankası hesap bilgilerinizi askerlik şubeye vermeniz durumunda askerlik yol parası banka hesabınıza da yatırılabilir. Bunun için banka hesap bilgilerinizi daha önceden bildirmiş olmanız gerekmektedir. Mobil bankacılık ve Ziraat Bankası şubelerinden kart bilgilerinizle kolaylıkla yol parasını sorgulayabilirsiniz.

E Devletten Askerlik Yol Parası Sorgulama

E Devlet ile online olarak askerlik yol ücretinin sorgulamasını yapabilirsiniz. Bunun için öncelik olarak E-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Şifreniz var ise turkiye.gov.tr adresine bağlanın. Ardından e-devlet giriş bilgilerinizi yazın giriş yapın. Sonrasında arama kısmında ‘’askerlik yol parası sorgulama’’ yazın ve işlemi gerçekleştirin. Bu adımları uygulayarak kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz.

Askerlik Yol Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

Askerlik yol parası sevk kağıdı çıktıktan sonra yapılan kilometre hesaplamalarının ardından belirli süreler içerisinde yatırılmaktadır. Askerlik yol ücretleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından birkaç yöntem doğrultusunda ödenir. Bu sebeple farklı kurumlardan bu ücreti alabilmeniz mümkündür. Askerlik yol ücretini almak için aşağıdaki yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz;

PTT ile Askerlik Yol Ücreti Alma

Kimi zaman şahıs ödemeleri direkt olarak PTT üzerinden yapılmaktadır. Diğer yardım ödemelerinde de olduğu gibi askerlik için yapılan ödemelerde de PTT tercih edilmektedir. PTT üzerinden askerlik ödemenizi almak için T.C. kimlik kartı veya kimlik numaranız ile PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir. PTT şubelerine giderek kolay bir şekilde yol ücretini çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası ile Askerlik Yol Ücreti Alma

Askerlik yol ücretinizi almanın bir diğer yolu da Ziraat Bankasıdır. Askerlik şubeye banka hesap bilgilerinizi teslim ettiyseniz şahıs ödemeleriniz banka aracılığıyla yapılabilir. Ziraat Bankasına hesap bilgileriniz veya kimlik bilgileriniz ile giderek yol ücretini kolaylıkla çekebilirsiniz. Para kimlik bilgilerinize değil direkt olarak hesabınıza yattığı durumlarda mobil bankacılık ve internet bankacılığı uygulamaları üzerinden de kolaylıkla parayı çekebilmeniz mümkündür.

Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar

Askerlik yol parası ne zaman yatar sorusuna cevap vermek gerekirse sevke ilişkin sevk edildiğinize dair belgeyi aldıktan sonra askerlik yol parası 3 gün içerisinde yatar. Askerlik yol parası 3 gün içerisinde çekilebilir.

Askerlik Yol Parası Alınmazsa Ne Olur?

Askerlik yol parası alınmazsa ne olur? ve Askerlik yol parası yanar mı sorusuna cevap vermek gerekirse sevk evrakınızı aldıktan sonra adınıza askerlik yol parası yatırılır. Askerlik yol parası 1 yıl içerisinde çekilmediğinde geri iade olur.

Askerlik Yol Parası PTT ATM’sinden Çekilir Mi?

Askerlik yol parası PTT aracılığı ile askere gidecek kişilere ödenmektedir. Askerlik yol parası PTT şubelerinden ya da PTT ATM’lerinden kartsız işlem menüsü üzerinden çekebilirsiniz. Askere gidecek kişi PTT ATM’lerine giderek kartsız işlem menüsünden T.C. kimlik numarasını girerek adına yatan askerlik yol parasını alabilir.

Askerlik Yol Parası Yatmadı

2024 tarihi itibariyle, askerlik yol parasının ödemesi, sevk evrakının alındığı tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde PTT’ye yapılmaktadır. Ancak, bazı durumlarda yol parasının ödenmesinde gecikme yaşanabilmektedir.

Askerlik yol parasının yatmaması durumunda, aşağıdaki nedenlerden kaynaklanıyor olabilir:

 • Sevk evrakının PTT’ye zamanında iletilmemesi
 • Yol parasının hesaplanmasında hata yapılması
 • Yol parasının ödenmesi için gerekli belgelerin eksik olması
 • Yol parasının ödenmesi için gerekli onayların alınmaması

Askerlik yol parasının yatmadığını düşünüyorsanız, öncelikle PTT şubesine giderek yol paranızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Yol paranız yatmışsa, ancak hesabınızda görünmüyorsa, PTT şubesine durumu bildirerek paranızın hesabınıza aktarılmasını talep edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu