Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
A+
A-

Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Belediyecilik anlamındaki başarılarıyla ve halkına ulaştırdığı yardımlarla takdir toplayan Doğu Anadolu Belediyeleri arasında yer alan Bingöl Belediyesi yardım başvurusu kabul ederek ihtiyaç sahiplerine ulaşan illerden biridir. Dar gelirlilerden sağlık durumu elverişli olmayanlara, öğrencilerden yaşlılara kadar pek çok kişiyi yardımları kapsamına dahil ederek onların yanlarında olan Bingöl Belediyesi hem ayni yani kıyafet, gıda, yakacak gibi yardımlarla hem de nakit yardımlarıyla pek çok kişinin hanesine adeta can vermektedir.

Sizler için Bingöl Belediyesi yardım başvurusu sürecine ilişkin merak edilenleri açıklıyor ve bu sürece nasıl dahil olabileceğinize ilişkin tüm soruları yanıtlandırıyoruz.

İşte Bingöl Belediyesi yardım başvurusu, Bingöl Belediyesi gıda yardımı ve Bingöl Belediyesi maddi yardım başvurusu detayları;

Bingöl Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Yoksul ve yardıma muhtaç durumda olup yaşamını devam ettirmekte ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken vatandaşlar için nedenlerine bağlı olarak kategorize etmek üzere Bingöl Belediyesi sosyal yardımları yapılmaktadır. Bu anlamda en yaygın yardımın para yardımları ile ayni yardım yani kıyafet, kırtasiye malzemesi, gıda veya yakacak gibi elzem malzemeler olduğu söylenebilir, ancak mağdur ve muhtaç kişilerin ihtiyaçlarına göre bu yardımlar bir hayli çeşitlendirilmektedir.

Bingöl Belediyesi yardımları kapsamında unutulmayan bireyler arasında yer alan engelli vatandaşlar, kendi ihtiyaçlarını karşılayamaması, geçimini sürdürememesi halinde Belediye’den baston, tekerlekli sandalye gibi yardımcı ve yaşam kolaylaştıran cihazlar alabilmektedirler.

Kış aylarının en temel ihtiyaçlarından ve önemli gider kaynaklarından biri olan yakacak da yine sosyal yardımlara dahil edilmekte ve bu aylarda muhtaç durumda olan yoksul, yaşlı, engelli gibi kişiler için odun ve kömür desteği sağlanmaktadır. Belediye’nin çalışmaları bunlarla sınırlı kalmamakta ve dul yani boşanmış, eşi vefat etmiş veya eşi tarafından terk edilmiş olan kadınlar için ekonomik bağımsızlığa sahip değillerse çocukların bakımını desteklemek adına mama, bez gibi ihtiyaçlar gönderilmektedir.

Hayırsever kişiler tarafından bağışlanan kıyafet, mobilya, ev eşyası gibi malzemelerin kullanılabilir ve temiz durumda olanları ayrıştırılarak depolanmakta ve yardıma ihtiyacı olduğunu belirten ailelere kullanabilecek olmaları doğrultusunda bu malzemelerin dağıtımı yapılmakta, böylece muhtaç durumda olan kişilere daha rahat bir yaşam ortamın sunulmaktadır.

Kişilerin en temel ihtiyaçlarına biri olmasına karşın sağlık, işsizlik, maddi yetersizlik gibi durumlardan en çok etkilenen sağlıklı beslenme konusu da yine Bingöl Belediyesi yardım başvurusu kapsamına dahil edilmekte, bu amaçla dağıtılan kuru erzak kolileri ile her ay yüzlerce ailenin evinde sıcak ve taze yemek pişirmesi mümkün olmaktadır. Yalnızca gıda yardımlarıyla geçinemeyen hanelerin değil, kırtasiye malzemeleri desteğiyle öğrencilerin de yüzünü güldüren Belediye, aynı durumlar dahilinde kitap, defter gibi eğitim malzemelerini de karşılamaktadır.

Bingöl Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Düzenli veya sabit bir geliri olmayan, bu anlamda herhangi bir SGK kaydı olmayan veya geliri hane halkı için yetersiz olan (evde yaşayan her birey için aylık gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması) vatandaşlara sosyal yardımlarda bulunulur. Ek olarak kişilerin alacağı yardım türüne yani Bingöl Belediyesi yardım başvurusu aracılığıyla talep ettiği desteğe bağlı olarak dahil olması gereken yardım grubu ve buna bağlı sunması gereken belgeler de değişkenlik göstermektedir.

Engelliler, şehit ve gazi aileleri, 65 yaş üstü yaşlılar, eşinden ayrılmış veya eşi vefat etmiş kadınlar, yoksulluk nedeniyle eğitim hayatını devam ettiremeyen öğrenciler, yeni doğan ve uygun ortama sahip olmayan bebekler, işyeri kapalı olan esnaflar, kaza sonrası çalışma yeteneğini kaybeden kişiler ilgili belgeleri sunarak ve Bingöl Belediyesi yardım başvurusu formu içerisinde alakalı bilgileri vererek yardımlara dahil olabilmektedir.

Duruma örnek vermek gerekirse, kişinin kırtasiye malzemeleri talebinde bulunması için hem kendisinden sorumlu olan ebeveynleri yoksulluk durumunu hem de öğrenciliğinin devam ettiğini göstermesi gerekmekte, engelli olup yardımcı cihaz talep edenlerin cihaz alabilecek maddi durumunun veya düzenli gelirinin olmadığını gösterdiği gibi en %40 engelliliğine ilişkin sağlık raporu bulunması gerekmektedir. Yapılan tüm başvuruları değerlendirmeye alan Bingöl Belediyesi yardımın acillik durumuna, yardım miktarına, başvuru sırasına göre yardımları ulaştırmaktadır.

Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm Belediyelerde olduğu gibi Bingöl Belediyesi yardım başvurusu için de ilk seçenek bizzat Belediye binasına erişim sağlamak ve personelle görüşerek ilgili birimde form doldurmak olmaktadır. Bingöl Belediyesi yardım başvurusu yapmak için diğer bir seçenek de https://www.bingol.bel.tr/ linkini tıklamak ve hemen sonrasında ‘’İletişim’’ menüsünden taleplerin dile getirildiği bir ileti yazmaktır. Yardıma ihtiyacınızın olduğunu ve nedenlerinizi belirtmeniz halinde mesajınızı gören Belediye yetkilileri en kısa sürede uygun iletişim kanallarıyla sizlere ulaşmaktadır.

Başvuruları inceleyen Belediye çalışanları özel olarak görevlendirilen bir heyetler vatandaşları adresinde inceleme yapmak üzere ziyaret etmektedir. Kişinin yoksulluk veya muhtaçlık durumuna ilişkin bir rapor hazırlayan Belediye, aynı zamanda formda yazan veya ulaşan kişi tarafından belirtilen bilgilerin gerçekliğini araştırmaktadır. Hazırlanan rapor Belediye kuruluna teslim edilmekte, bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra rapordan alınan puana göre alınacak yardım türü ve miktarı belirlenmektedir.

Bingöl Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Pek çok Belediye’nin de uyguladığı bir sistem olarak Bingöl Belediyesi yardım başvurusu formu doldurmak maddi durumu, hane içerisindeki çalışma durumunu veya kişisel bilgileri öğrenmek adına Belediye çalışanlarının işlerini kolaylaştırmaktadır. Bu form doğrultusunda incelemeye alınan kişilere aylık veya dönemsel yardımlar ulaştırılmakta, tüm bilgiler personel tarafından detaylı şekilde araştırıldığı için yanlış veya eksik olmaması son derece önemli olmaktadır. SGK kaydı gibi önemli bilgilerin sorgulandığı formu en yeni bilgilerle doldurmanız, Bingöl Belediyesi yardım başvurusu sürecini olumlu şekilde geçirmeniz adına şarttır.

Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Tıpkı başvuru yaparken olduğu gibi Bingöl Belediyesi yardım başvurusu sorgulama işlemi adımında da Belediye’yi ziyaret ederek başvurunun güncel durumunu öğrenmeniz mümkündür. Başvurusunu online olarak gerçekleştiren veya Belediye binasına erişim imkanı olmayanlar ise mail adresi, telefon numarası gibi diğer iletişim bilgilerinden yetkililere ulaşarak güncel durum hakkında bilgi talebinde bulunabilirler.

Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Nakit yardımı, Bingöl Belediyesi gıda kolisi gibi temel ihtiyaçlara ilişkin yardımlar hakkında talepte bulunmak veya öncesinde bilgi almak için belediyeye ait 0426 213 12 18 numaralı telefon hattını çevirerek görüşme sağlanabilmektedir. Sağlık veya yaş gibi nedenlerden dolayı alışverişlerini yapamayan kişilerinse Bingöl’deki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmesi veya aynı amaçla , 155 ya da 156 hatlarından birini araması uygun olmaktadır.

Bingöl Belediyesi Gıda Yardımı

Bingöl Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalardan biri olan ve merkezde yer alan Sıdıka Hanım Aşevi her gün kimsesiz, yardıma muhtaç veya yetim kişiler için sıcak ve taze yemek sunmaktadır. Kişilerin herhangi bir nedenden aşevine ulaşamaması halinde başvuruda bulunmasıyla birlikte yemeklerinin adreslerine teslim edilmesi sağlanmaktadır. Yalnızca Ramazan ayında 2000 aileye sıcak yemek dağıtmış olan Bingöl Belediyesi gıda yardımı kapsamında vakıflarla iş birliğine girerek gıda kolileri de dağıtmaktadır.

Bingöl Belediyesi Maddi Yardım

Temel ihtiyaçlarını karşılamak için başvuruda bulunan yoksul, yaşlı veya hasta kişiler için maddi yardım alternatifleri bulunan Bingöl Belediyesi, bu yardımları kira desteği amaçlı nakit şeklinde veya alışveriş esnasında kullanılabilen kuponlar şeklinde yapabilmektedir. Yapılan başvuruların değerlendirilmesinden sonra belirlenmek üzere maddi yardımlar tek seferlik veya düzenli aralıklarla olabilmekte, iş kaybı gibi durumlarda genellikle tek seferlik ve büyük ölçekli olan bu yardımlar, yaşlılık durumunda aylık şekilde yapılabilmektedir.

Sizlere bu yazımızda Bingöl Belediyesi yardım başvurusu, Bingöl Belediyesi gıda yardımı ve Bingöl Belediyesi maddi yardım başvurusu hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.