Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu

Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu
A+
A-

Yozgat Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; İç Anadolu Bölgemizin gezilip görülmeye değer şehirlerinden biri olan Yozgat’ta ikamet eden yoksul vatandaşlarına 2021 yılında ve pandemi sürecinde de yardımcı olan Yozgat Belediyesi; sosyal yardımları ile binlerce aileye umut oluyor.

Dar gelirli ve yoksul ailelere düzenli şekilde kuru gıda ve erzak yardımı yapan Yozgat Belediyesi; para yardımı ile maddi anlamda zorda olan kişilerin yaralarına bir nebze de olsa merhem oluyor.

Ailelerin yanı sıra yoksul ve kimsesiz yetimlere, öksüzlere, engellilere ve dul kadınlara da yardımcı olmaktan geri kalmayan Yozgat Belediyesi sosyal yardımlarına belediyeye giderek ya da e-devlet üzerinden hızlıca başvurabiliyorsunuz.

Bu yazımızda kısaca Yozgat Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardım çalışmalarına dair sizleri bilgilendirmeye, Yozgat Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Yozgat Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Yozgat Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar ve engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Mültecilere ve sığınmacılara yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımları
 • Kira yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı

Yozgat’ta yer alan ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bağlı olarak faaliyetlerine devam eden aşevi; her gün binlerce muhtaç ve kimsesiz vatandaşının karnını doyuruyor.

Yozgat Belediyesi; düzenli olarak dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilerin evlerine gıda ve erzak yardım kolilerini görevlendirdiği personeller aracılığıyla teslim ediyor.

Aşevinde pişirilen sıcak ev yemekleri ise kronik hastaların, engellilerin ve yaşlıların evine her gün görevliler tarafından götürülüyor.

Engellilerin, kimsesiz kronik hastaların yaşamlarını iyileştirmek ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak adına onlara ücretsiz psikolojik destek sunan Yozgat Belediyesi; bu kişilere medikal ve tıbbi malzeme yardımında da bulunuyor.

Başvurusu kabul edilenler, belediyeden ücretsiz bir şekilde baston, havalı yatak ve tekerlekli sandalye alabiliyorlar.

Sağlık yardımı kapsamında hastalığı olan ancak SGK kaydı bulunmayan kişilere ilaç ve ameliyat vb. yardımlar da yapan Yozgat Belediyesi, yaşlıların ve kronik hastaların evlerine ise onların periyodik sağlık kontrollerini yapmaları için sağlık görevlileri yolluyor.

Kişisel bakım hizmeti vererek, yaşlıların ve hastaların periyodik sakal, saç kesim vb. kuaför işlemlerini de gerçekleştiren belediye, evini temizleyemeyen yaşlıların, engellilerin ve kronik hastaların evlerini temizlik görevlilerine temizleterek, bu kişilerin hijyenik bir ortamda yaşayabilmelerini sağlıyor.

Muhtaç çocuklar için burs desteği veren belediye, öğrencilerin maddi imkansızlıklar yüzünden eğitim hayatlarından uzaklaşmalarını ve derslerini aksatmalarını önlemek adına onlara kırtasiye yardımı, ulaşım yardımı ve giysi yardımı gibi yardımlar da yapıyor.

Ulaşım yardımı dahilinde okula otobüs ya da dolmuşla gitmeye bütçesi olmayan çocukların ulaşım giderlerini karşılıyor.

Kırtasiye yardımı dahilinde bu çocuklara okulda kullanmaları için defter, kalem, kitap vb. malzemeler hediye ediyor.

Giysi yardımı dahilinde ise çocuklara beğendikleri, beden ve ayak numaralarına uygun ayakkabı, önlük, mont, kaban, bot vb. kıyafetler armağan ediyor.

Yoksul ailelerin eğitim çağındaki çocuklarının yanı sıra yeni doğan bebeklerini de önemseyen Yozgat Belediyesi; muhtaç ailelerin bebekleri için bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği ve battaniyesi vb. malzemelerin bulunduğu Hoş Geldin Bebek hediye paketlerini ailelere hediye ediyor.

Mülteci ve sığınmacılara da destek olan belediye, kalacak yeri olmayan kişilerin bir süreliğine barınma ihtiyaçlarını karşılıyor. Zaman zaman bu kişilere para yardımı da yapan belediye,  hayırseverler tarafından bağışlanan giysileri, mobilyaları ve eşyaları da bu kişilere dağıtıyor.

Afetzede vatandaşlarının yaralarını sarıp sarmalamak ve onlara yardımcı olmak amacıyla bu kişilere de para yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı, barınma yardımı gibi yardımlar yapıyor.

Yozgat Belediyesi; kirada oturan ancak kira giderini karşılamakta zorlanan kişilere bir miktar para yardımı yapıyor.

Evinin boya ve badanaya ya da tadilata ihtiyacı olan yoksul kişilere ise başvurularının kabul edilmesi üzerine tadilat ve tamirat hizmeti sunuyor.

Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde tüm vatandaşlar, bağlı oldukları ilçe belediyesinin ya da büyükşehir belediyesinin ayni ya da nakdi yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriyle başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Yozgat Belediyesi yardımlarına başvurmak ve yardımları öğrenmek isteyen Yozgatlı ihtiyaç sahiplerinin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Burada yer alan başvuru formunu doldurup, başvurulmak istenen belediye Yozgat belediyesi olarak seçilerek, formda yer alan yardımlardan dilediğinize başvurabiliyorsunuz.

Başvurular; bizzat Yozgat Belediyesi’ne gidilerek ve burada başvuru formu doldurularak da yapılabiliyor.

Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yozgatlı ihtiyaç sahipleri, daha önce başvurdukları yardımları sorgulamak istediklerinde de sorgulama işlemini e-devlet üzerinden TC kimlik no ve şifre bilgileri ile gerçekleştirebiliyorlar.

Başvuru sorgulama amacıyla Yozgat Belediyesine ait olan telefon numarasını da arayabiliyorsunuz.

Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediye binasına giderek de başvurunuzun son durumunu yani sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Yardım başvurunuzun sonucunu öğrenmek adına yukarıda sizlerle paylaştığımız linki tıklayabilirsiniz.

Yozgat Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Yozgatlı ihtiyaç sahiplerinin ayni ya da nakdi yardımlara başvururken mutlaka doldurmaları zorunluluk arz eden başvuru formunda başvuran kişileri birtakım sorular bekliyor.

Bu sorular sayesinde Yozgat Belediyesi, yardıma başvuran kişilerin gerçekten yoksul ya da dar gelirli olup olmadıklarını tespit ediyor.

Başvurulara verilen yanıtlar doğrultusunda da yardım edeceği kişilere karar veriyor.

Örneğin, başvuru sahibinin aylık gelirine, aylık kazancına, hanedeki kişi sayısına, medeni haline, evinin mülkiyetinin kendine ait olup olmadığına, aylık fatura ödemelerine, hane toplam aylık kazancına dair bazı soruları mutlaka yanıtlaması gerekiyor.

Muhtaç ya da dar gelirli olmamalarına rağmen sırf bazı yardımlardan yararlanmak adına belediye başvuru formunda kendini yoksul ya da işsiz gösteren ve bu durum daha sonra belediye tarafından fark edilen Yozgatlılar, belediye tarafından uygulanan cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin aldıkları tüm ayni ve nakdi yardımları mutlaka Yozgat Belediyesi’ne güncel faizleriyle birlikte geri ödemeleri gerekiyor.

Borcunu ödememekte ısrarcı olan kişilere ise belediye, belirli bir süre veriyor.

Bu süre içerisinde borcunu ödemeyen kişilerin borcunu ise onlara dava açarak, yani icra yoluyla tahsil ediyor.

Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Bizzat Yozgat Belediyesi’ni arayıp, güncel sosyal yardım türlerini, başvuru şartlarını ve başvuru için gerekli belgeleri öğrenmek adına belediyeye ait olan 0354 666 66 66 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Her türlü soru, görüş, talep ve önerileriniz için bu numara üzerinden belediye yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Yozgat Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yozgat il sınırlarında ikamet etme şartını taşıyan tüm ihtiyaç sahipleri, belediyenin sunduğu ayni ve nakdi yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Yani ayni ve nakdi yardımlar, kimsesiz yaşlıları, muhtaçları, düşkünleri, engellileri, kronik hastaları, dul kadınları, muhtaç şehit, gazi ve asker yakınlarını kapsıyor.

Bu kişilerin yardım başvuru formunu teslim etmenin yanı sıra kendilerinden belediye tarafından talep edilen birtakım belgeleri de zamanında belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Örneğin engellilerin engelli belgesini, yoksul ve muhtaç çocukları için eğitim ve kırtasiye yardımına başvuracak olan anne ya da babaların ise çocuklarına dair öğrenci belgesini teslim etmeleri gerekiyor.

Fakirlik belgesi, SGK maaş bordrosu talep edilen diğer belgeler arasında bulunuyor.

Yozgat Belediyesi, bu belgeleri detaylıca inceledikten sonra yardım edeceği kişilerin isimlerinin yer aldığı bir liste hazırlıyor.

Bu listede yer alan Yozgatlı muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilerin evine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Daha sonra da inceleme komisyonunun hazırladığı rapora bakarak, ailenin sosyo-ekonomik durumuna dair fikir ediniyor.

Yozgat Belediyesi değerlendirme kurulu, tüm belgeleri, raporu ve başvuru formunu son bir kez inceleyerek, yardım edeceği kişilere dair son kez karar veriyor.

Yardım başvuruları kabul edilen ve yardım alan kişilerin muhtaçlıklarının ortadan kalkması halinde ise mutlaka bu duruma dair belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor.

Bu durumda bu kişilere yapılan yardımlar kesiliyor ve diğer ihtiyaç sahiplerine yardım edilmeye devam ediliyor.

Yozgat Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda ve erzak içeren yardım kolileri sayesinde aileler, temel beslenme ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Yardım kolileri, ortalama dört kişilik bir ailenin bir aylık gıda ihtiyaçlarını karşılayan malzemelerden oluşuyor.

Düzenli olarak bu yardım kolilerini ev adreslerinden teslim almak isteyen Yozgatlı ihtiyaç sahiplerinin ise başvuru formunda yer alan sosyal yardım türleri arasından mutlaka Gıda ve Erzak Yardımı seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Gıda ve Erzak Yardımı seçeneğini işaretleyen kişiler, aynı başvuru formu ile diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Yozgat Belediyesi Gıda Yardımı

Yozgat Belediyesi gıda yardımı Ramazan ayında ve Kurban Bayramında önce belediye sosyal hizmetler birimine başvuruda bulunan kişilere verilmektedir. Yozgat Belediyesi yardım kolisi almak için belediyeye bizzat başvuruda bulunabileceğiniz gibi dilerseniz e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Yozgat Belediyesi Maddi Yardım

Yozgat Belediyesi maddi yardım ve para yardımı Yozgat il sınırları içerisinde yaşayan her hangi bir geliri bulunmayan ve sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verilmektedir. Maddi yardım başvurusunda bulunan kişiler için detaylı inceleme yapıldıktan sonra destek verilmektedir.

Yozgat Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Yozgat Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlılara ve Kronik Hastalara Yardım Etmeye Devam Ediyor. Ülkemizin tüm illerinde ve çoğu ilçelerinde pandemi dolayısıyla dışarı çıkma kısıtlamalarına maruz kalan 65 yaş üstü yaşlılara ve kronik hastalara yardım elini uzatan Vefa Sosyal Destek Grubu Yozgat gönüllüleri, Yozgatlı yaşlı ve hastalara yardım ediyor.

112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek hatlarını aradığınızda gönüllülerden sizin için markete, pazara, eczaneye hatta bankaya gitmelerini bile rica edebiliyorsunuz.

Böylelikle dışarı çıkmadan ve virüs kapma tehlikesiyle karşılaşmadan temel ihtiyaçlarınızı evinizden karşılayabiliyorsunuz.

Bu yazımızda kısaca Yozgat Belediyesi yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Yozgat il sınırlarında ikamet ediyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.