Belediye Yardımları

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Bitlis’te ikamet etmekte olup maddi yetersizlik, geçim zorluğu ve yaşamı idame ettirmede güçlük çeken vatandaşlar için Bitlis Belediyesi yardım başvurusu süreci devam etmektedir. Yoksul ve muhtaç durumda olan vatandaşlarının yanında olan Belediye’nin yaptığı bu önemli yardımlar ise sizler için rehberimizde detaylı şekilde ele alınmaktadır.

İşte Bitlis Belediyesi yardım başvurusu, Bitlis Belediyesi gıda yardımı ve Bitlis Belediyesi maddi yardım hakkında merak edilenler;

Bitlis Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Zor zamanlarında halkının yanında olmak için çalışan Bitlis Belediyesi yardım başvurusu yapan kişilere durumlarına göre yiyecek, kıyafet gibi bazı ihtiyaçlarını karşılamak adına veya maddi destek sağlama amaçlı yardımlarda bulunabilmektedir.

Genel olarak farklı işbirlikleri ve kampanyalarla desteklenen Bitlis Belediyesi sosyal yardımları şu şekilde özetlenmektedir:

 • Gıda kolisi veya sıcak yemek dağıtımı
 • İkinci el veya sıfır giysi bağışlarının dağıtılması
 • Öğrenciler için kırtasiye malzemeleri
 • Kış ayları için yakacak kömür veya odun dağıtımı
 • Yaşlılar için sağlanan bakım hizmetleri
 • Engelliler için medikal cihaz, sandalye, baston, protez vb. alımı
 • Kira veya fatura yardımları
 • Alışveriş çekleri veya nakit ödemesi
 • Bebekler için mama, bez vb. yardımı
 • Hijyenik ürün ve temizlik malzemeleri yardımı

Bitlis Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Dar gelirli kimseler ve temel ihtiyaçlarını alamayacak maddi yetersizlik içerisinde olanlar yardımlar değerlendirilirken öncelikli olarak görülmekte, başvurulan yardım türüne göre değerlendirmeye tabi tutulan vatandaşların grupları da değişkenlik göstermektedir. Sigortalı bir işi olmayan, sigortalı işte çalışmasına karşın hanesinin geçimini sağlamakta güçlük çeken, geliri yetersiz veya düzensiz olan ya da ailesinde sayıca fazla kişi olduğu için temel ihtiyaçları karşılayamayan kişiler yoksulluk kapsamında değerlendirilmektedir. Kişinin ailesindeki her bireyin aylık harcama miktarının asgari ücretin 3’te 1’inden az olması yine yoksulluğa ilişkin bir kanıt olmakta ve bu öncelikli grupta yer almak adına muhtarlıktan yoksulluk belgesi çıkarılması gerekmektedir.

Dar gelirli aileler haricinde kurul raporuyla engellilik durumunun %40’ın üzerinde olduğu ispat edilen engelli vatandaşlar, 65 yaş üstü yaşlılar, geçirdiği kaza nedeniyle iş göremez durumda olanlar, ekonomik gücü olmaksızın eşinden ayrılmış veya eşi vefat etmiş kadınlar Bitlis Belediyesi yardımları dahilinde değerlendirilmektedir. Ayrıca ailesinin durumu nedeniyle eğitim hayatına devam edemeyen öğrenciler, yoksulluk içerisinde olmasına karşın bebek sahibi olanlar, şehit yakınları veya gazilerin kendileri ile aileleri, kısaca Bitlis Belediyesi sosyal yardımları kapsamına girmektedir.

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye’ye şahsen gitmek ve yetkililerle görüşmek Bitlis Belediyesi yardım başvurusu için en sık tercih edilen kanallardan biri olmakta, dileyenlerin online sistem üzerinden de başvuru yapması mümkün olmaktadır. Bu amaçla https://bitlis.bel.tr/ linkine tıklanmalı ve iletişim sekmesinden talebi ifade eden bir mesaj yazılarak yetkililerin ulaşması beklenmektedir. Maddi durum yetersizliği gibi konular detaylandırıldığı takdirde belirtilen iletişim bilgileri aracılığıyla ilgili personel vatandaşlara ulaşmaktadır.

Online başvurunun haricinde Belediye’nin telefon numaralarından ulaşmak ve bu şekilde yardım talebinde bulunmak da mümkün olmakta, kişinin internete veya telefona erişimi yoksa yakınlarından veya muhtarlarından rica üzerine bu kişilerin kendisi adına talep iletmesini sağlaması da mümkün olmaktadır.

Bitlis Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Her belediye gibi başvurular için istenen bilgilerin hem düzenli şekilde sunulması hem de güncel şekilde derlenmesi için Bitlis Belediyesi de başvurularda form doldurulmasını talep etmektedir. Bitlis Belediyesi yardım başvuru formu içerisinde başvuruda bulunan kişinin yanı sıra ailesindeki diğer kişilerin de bilgileri sorgulanmakta, bunlar isim, soyisim, adres, iletişim bilgileri temel bilgilerin yanı sıra iş, maddi gelir, kira, mal varlığı, sağlık durumu gibi yardım ilişkin detay bilgiler de olabilmektedir.

Bitlis Belediyesi yardım başvuru sürecine dahil olan herkesin formu detaylı şekilde değerlendirmeye alınmakta ve bilgilerin doğruluğundan emin olunmaktadır. Bu nedenle hem herhangi bir cezai işlem kapsamına girmemek hem de yardım başvurusundan olumlu yanıt alabilmek adına formdaki soruların şeffaflık ve dürüstlükle doldurulması önerilir.

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım alma talebinde bulunan herkes için sürecin hangi aşamada olduğu veya neticede nasıl bir yardım alınacağı merak edilen konuların başında gelir. Bu durumda aralıklı şekilde Belediye binasını ziyaret ederek başvuru yapılan birimden bilgi almak mümkün olurken, yine online iletişim adreslerinden veya telefon numarasından da yetkililere süreç hakkındaki soruları yöneltmek mümkündür. Başvuruların değerlendirilmesi aşamasında formda belirtilen telefon numarasının veya mail adresinin düzenli şekilde kontrol edilmesi ve yetkililerin size ulaşıp ulaşmadığından emin olmanız önerilir. Başvurular genel olarak birkaç hafta içerisinde neticelendirilmektedir.

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye yardım başvurularına ilişkin bilgi almanın yanı sıra sürecin güncel durumunu da öğrenmek için belediyeye ait 0434 228 63 10 telefon numarasını aramanız mümkündür.  Bu numarayı başvuru yapmak amacıyla da değerlendirmek mümkün olmaktadır.

Bitlis Belediyesi Gıda Yardımı

Muhtaç ve yoksul vatandaşların gıda ihtiyaçlarını karşılamadaki en büyük desteği olan Belediyeler, bu anlamda pek çok aileye ümit olmaktadır. Her ay binlerce aileye içerisinde son derece zengin ürün seçenekleri bulunan gıda kolileri ulaştıran Bitlis Belediyesi de yine bulgur, zeytinyağı, makarna gibi yemeklik temel malzemelerin yanı sıra peynir, zeytin gibi kahvaltılıkların da ihtiyaç sahiplerine dağıtımını üstlenmektedir.

Ramazan aylarında iftar saatleri öncesinde olmak üzere aşevinde pişirilen yemekleri de günlük olarak ailelere dağıtan Belediye, yaşlılar, engelliler, sağlık sorunu olanlar için sağlıklı beslenme imkanlarının sağlanmasına aracı olmaktadır.

Bitlis Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Bitlis Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak için Bitlis Belediyesi sosyal yardımlaşma birimine bizzat başvuruda bulunabilir 0434 228 63 10 numarasını arayabilir yada https://bitlis.bel.tr/iletisim/ bu form üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Bitlis Belediyesi gıda yardımı başvurusu için dilerseniz e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bitlis Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Bitlis Belediyesi maddi durumu kötü her hangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan ailelere belli aralıklar erzak yardımı ve yardım kolisi vermektedir. Bitlis Belediyesi erzak yardımı Ramazan ayında ve Kurban Bayramında sosyal yardım alan yada belediyeye başvuruda bulunan adreslere teslim edilmektedir.

Bitlis Belediyesi erzak yardımı başvuru yapmak yada erzak yardımı talep etmek için  0434 228 63 10 numarasını arayabilirsiniz.

Bitlis Belediyesi Süt Yardımı

Bitlis Belediyesi süt yardımı dar gelirli ve çocuğuna süt alamayan ailelerin en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bitlis Belediyesi süt yardımı daha önce dağıtımı yapılırken pandemi döneminde süt yardımı desteği kesintiye uğramıştır.

Bitlis Belediyesi süt yardımı ilerleyen dönemde tekrar dağıtılmaya başlanacaktır.

Bitlis Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Bitlis Belediyesi, yeni doğan bebekleri ve ailelerini desteklemek için “Hoş Geldin Bebek” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, doğum yapan annelere evlerinde ziyaret ederek bebek bakım seti hediye edilmektedir.

Başvuru Şartları

 • Başvuru sahibinin Bitlis ilinde ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Başvuru, Bitlis Belediyesi’nin e-belediye uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Bitlis Belediyesi’nin web sitesine giriş yapın.
 • E-belediye uygulamasına tıklayın.
 • “Başvuru Yap” bölümüne gidin.
 • “Hoş Geldin Bebek” başvurusunu seçin.
 • Gerekli bilgileri girin ve başvurunuzu gönderin.

Hoş geldin bebek seti, aşağıdaki ürünleri içermektedir:

 • 10 adet zıbın
 • 10 adet alt bezi
 • 10 adet ıslak mendil
 • 1 adet bebek şampuanı
 • 1 adet bebek losyonu
 • 1 adet bebek pudrası
 • 1 adet bebek tırnak makası
 • 1 adet bebek diş fırçası
 • 1 adet bebek diş macunu
 • 1 adet bebek çorab
 • 1 adet bebek şapkası
 • 1 adet emzik
 • 1 adet mama kutusu

Bitlis Belediyesi’nin “Hoş Geldin Bebek” projesi, yeni doğan bebeklerin ve ailelerin mutluluğuna ortak olmak ve onlara destek olmak amacıyla hayata geçirilmiştir. Bu proje sayesinde, yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçları karşılanmakta ve ailelere moral desteği sağlanmaktadır.

Bitlis Belediyesi Sosyal Yardım Kartı 

Bitlis Belediyesi sosyal yardım kartı Bitlis il sınırları içinde yaşayan dar gelirli ve maddi durumu kötü ailelere gıda yardımı, erzak yardımı ve yardım kolisi vermek yerine bu ailelere sosyal destek kartı vererek diledikleri market yada bakkalda alış verişi yapmasına imkan tanımaktadır.

Bitlis Belediyesi sosyal yardım destek kartı her hangi bir gelirin ve sosyal güvencenin bulunmaması şartı aranmaktadır. Ayrıca başvuru sonrası yapılacak inceleme sonrası gerekli görülen ailelere yardım kartı teslim edilecektir.

Bitlis Belediyesi Maddi Yardım

Muhtaç kişiler için gıda, kişisel bakım, temizlik malzemeleri, ilaç gibi ürünlerle destek sağlayan Bitlis Belediyesi yardım başvuru sürecine dahil olanlara ayrıca bu gereksinimlerini kendileri karşılayabilmeleri adına nakit desteği de sağlamaktadır. Yapılan başvurular neticesinde tespit edilen muhtaçlık durumuna bağlı olarak tek seferlik alışveriş çekleri veya düzenli aylık ödemeler şeklinde yapılan bu yardımlarla vatandaşlar kendi market alışverişlerini kendileri de yapabilmektedir.

Sizlere bu yazımızda Bitlis Belediyesi yardım başvurusu, Bitlis Belediyesi gıda yardımı ve Bitlis Belediyesi maddi yardım hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Zor durumdayım yakacak odun parası yok maalesef kiramı zor karşılıyorum yardım istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu