Belediye Yardımları

Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Bolu Belediyesi ihtiyaç sahiplerine farklı eşyaları, nakit desteğini ve gıdaları ulaştıran belediyeler arasında yer alır. Özellikle hayırseverlerin bağışladığı yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırma konusunda son derece hassas davranan Bolu Belediyesi sosyal yardımları ile anılmaktadır.

Zorlu koşullarda altında yaşamını idame ettirmeye çalışanlar için Bolu Belediyesi yardım başvurusu şartları açıklanırken, sizler için başvurunun merak edilen tüm detaylarını bir araya getirdik.

Bolu Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Kendi bütçesine ek olarak vatandaşlarla yapılan işbirliği doğrultusunda çok sayıda ailenin yüzünü güldürmeye devan eden Bolu Belediyesi yardımları yönünden merak edilen bir ekipten oluşur. Geride bıraktığımız senelerde olduğu gibi bu sene de gıda ve para yardımlarını ihtiyaçları olanlardan esirgemeyen Belediye’nin bu alanda yaptığı çalışmalarla, pek çok aile için geçim şartlarının zorlukları hafiflemekte ve temel gereksinimlere ulaşmak kolaylaşmaktadır.

Farklı kategorilerde gerçekleştirilen Bolu Belediyesi sosyal yardımları kapsamında nakdi ve ayni yani ihtiyaç malzemesine yönelik yardımlar dikkat çeker. Sosyal belediyecilik anlayışını her yönden benimsemiş olan Belediye yetkilileri bu yardımlara ek olarak sosyal ve kültürel etkinliklere de desteklerini sunmakta, örnek olarak öğrencilere moral desteği olmak, maddi yetersizlikler nedeniyle geride kalmamak adına ücretsiz Çanakkale gezisi gibi organizasyonlar sunmaktadır.

Öğrencilere verilen kırtasiye malzemelerinin yanı sıra Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile yapılan işbirliği doğrultusunda yapılan yardımlar yine önemli desteklerden biri olmaktadır. Ayrıca maddi yardım alan engelli, yaşlı veya hasta bireyler için gerekli görülmesi halinde medikal cihaz, ortez /protez, ilaç gibi sağlığa ilişkin ayni yardımlar da yapılmaktadır.

Belediyenin sunduğu ayni veya nakdi yardımların haricinde sünnet, evlendirme, hastalar veya yaşlılar için evde tıraş, ev tadilat işlemleri, evde veya rehabilitasyon merkezinde bakım, ev temizliği gibi farklı hizmetler de sunulmaktadır.

Bolu Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Yardımda bulunacak olan kişilerin gerçek ihtiyaç sahipleri olması konusunda son derece hassas davranan Belediye, farklı kategorilerde farklı kriterleri karşılayan vatandaşlar için ilgili desteği sunmaktadır. Bolu Belediyesi yardım başvurusu yapabilecek olan kişiler başlıca şu şekildedir:

 • Ailesinde kişi başına düşen sürekli gelirler asgari ücretin en az üçte biri kadar veya daha az olanlar
 • Engellik, yaşlılık gazilik gibi nedenlerden dolayı yaşamını idame ettirecek gelir düzeyine veya sağlık imkanlarına sahip olmayanlar
 • Şehit aileleri veya ailesinin geçiminden sorumlu olup askerlik görevini yerine getirmekte olanların ailesi
 • Öğrenim görmekte olup maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler
 • Doğal afetler nedeniyle muhtaç duruma düşenler

Yardım talebinde bulunmak için talep edilen belgelerin İnceleme Kurulu’na sunulmasının ardından heyet başvuru sahibinin durumunu kapsamlı değerlendirmeye alarak puanlama sistemine başvurur. Yardımda hangi adayların öncelikli olduğuna bu puanlama sonrasında karar verilir ve ilgili liste oluşturularak yardımlar ulaştırılır.

Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlara başvurabilmek adına öncelikle hangi kategoriden başvuru yapılacağının bilinmesi gerekmekte, muhtaçlığa neden olan duruma göre alınması gereken belgeler de değişkenlik göstermektedir. Kişinin yoksulluk durumunu ibrazı için bağlı olduğu muhtarlıktan fakirlik ilmühaberi, öğrenim bursu için öğrencilik belgesi, ailede varsa şehit / gazi belgesi veya engelli olduğunu ispatlamak için sağlık kurulundan heyet raporu alarak sunması gerekir. Yoksulluk nedeniyle alınacak olan Bolu Belediyesi para yardımı başvurusu için ek olarak maaş bordrosu, sosyal güvenlik kurumuna ait sigorta primlerinin dökümü, tapu kayıtları veya kira kontratı gibi ek belgeler istenebilir.

Bolu Belediyesi yardım başvurusu için gerekli belgeler Belediye tarafından önceden duyurulmakta, istenen belgelerle birlikte ilgili birime başvurmak gerekmektedir. Birim sosyal yardım dosyası açarak belgeleri bir araya getirmekte, Değerlendirme Kuruluna sunmakta, kurulun gerekli görmesi halinde inceleme için kişinin adresini ziyaret etmesi söz konusu olmaktadır. Kişi ve ailenin genel yaşam şartları, sosyal durumu, talep ettiği yardım türüne uygunluğu veya sosyal yardım için öncelikli grupta yer alıp almadığı inceleme sonrasında dosyaya eklenir ve nihai karar alınır.

Bolu Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye’nin ilgili birimine başvuru amacıyla ulaşan vatandaşlara bilgilerini düzenlenmiş olarak kendi ifadeleriyle yeniden tasdiklemeleri için Bolu Belediyesi yardım başvuru formu verilir ve formun gerçek, güncel bilgilerle doldurulması istenir. Bilgiler sonradan hem resmi belgelerle hem yerinde incelemelerle kontrol edileceğinden, başvurunun olumsuz yanıt almaması ya da kişinin suç kapsamına girmemesi için bilgilerin şeffaflıkla forma yazılması önemlidir.

Formda hanenin genel durumuna, ekonomik, sosyal, fiziksel veya hijyenik şartlarına dair farklı maddeler yer alır. İnceleme kurulu başvuru sahibinin yardıma ihtiyacı olup olmadığını belirlerken bu maddelere göre puanlama yapmaktadır.

Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediye yetkilileri ile görüşerek yönlendirilmiş olduğunuz ve başvuru belgelerinizi teslim ettiğiniz birimle yeniden temasa geçerek Bolu Belediyesi yardım başvurusu sorgulama talebinde bulunmanız mümkündür. Yetkililer sürecin sonuçlanmasından sonra iletişim bilgilerinden ulaşarak bilgilendirmede bulunmakta, ancak merak edilenleri danışmak için Belediye binasının sosyal yardım birimini ziyaret etmeniz de bir diğer seçenek olmaktadır.

Bolu Belediyesi yardım başvuru sorgulama işlemleri için ayrıca yetkililere telefon veya mail ile de ulaşılması mümkün olmakta, bu iletişim bilgilerinden ulaştığınız görevliler aynı zamanda merak ettiğiniz kişisel sorularınızı da yanıtlamada yardımcı olmaktadır.

Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal yardımlar hakkında bilgi almak için ulaşabileceğiniz telefon numarası 444 2 658 olmakta, ayrıca Bolu Belediyesi resmi web sitesinin iletişim sekmesine tıklayarak mesajınızı iletmeniz de mümkün olmaktadır.

bolu belediyesi gıda yardımı

Bolu Belediyesi Gıda Yardımı

Ramazan aylarında yoğunlaştırmak üzere ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi dağıtan Belediye, bu amaçla 444 26 58 numaralı hattan ulaşanlara sene boyunca yardımcı olmaktadır. Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan çağrılarda sık sık yardıma muhtaç kişileri kendilerine ulaşmaya davet eden Bolu Belediyesi gıda kolisi ile pek çok kişinin evinde ay boyunca taze ve sıcak yemek pişerek sağlık koşullarının yükselmesini sağlamaktadır.

Yalnızca 2 gün içerisinde binlerce koli dağıtmak gibi farklı çalışmalarda adı geçen Belediye, ihtiyaç sahiplerinin kolilere ek olarak su faturasında %50 indirim uygulamasında bulunmakta, bu ek yardımla evin temel giderlerini karşılamak pek çok kişi için çok daha kolay bir hal almaktadır.

Öğrencilere ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara belirlenen tarih, saat ve yerlerde sıcak yemek, çorba ile kahvaltı dağıtımı da yapılmakta, bu yardımlar için duyurulan adresi ziyaret etmeniz yeterli olmaktadır.

Bolu Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Bolu Belediyesi gıda yardımı başvurusu yaparak sizlere belediyesi gıda yardımı kolisi alabilirsiniz. Dar gelirli vatandaşlara verilen gıda yardımı almak için 08.30- 17.30 saatleri arasında 444 26 58 numarası arayarak gıda kolisi yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Bolu Belediyesi gıda yardımı Bolu il sınırları içerisinde yaşayan kişilere maddi durumuna bağlı olarak belli aralıklarla yada düzenli olarak yapılmaktadır.

Bolu Belediyesi Yardım Kolisi ve Erzak Kolisi

Bolu Belediyesi yardım kolisi ve Bolu Belediyesi erzak yardımı Ramazan ayında ve Kurban bayramında muhtarlık ve belediye yetkilileri tarafından belirlenen ailelere teslim edilmektedir. Bolu Belediyesi hiç kimse yatağa aç girmesin diye başlattığı kampanya ile 444 26 58 numarasını arayan dar gelirli vatandaşlara yardım elini uzatmaktadır.

Bolu Belediyesi yardım kolisi başvurusu bizzat, muhtarlık yada belediye iletişi numarasını arayabilirsiniz.

Bolu Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Bolu Belediyesi düzenli olarak sosyal yardım alan kişilere erzak kolisi yada gıda kolisi vermek yerine sosyal yardım kartı vererek hem rencide olmalarını önlemek hem de diledikleri marketten diledikleri gibi gıda alış verişi yapmalarına imkan vermektedir.

Bolu Belediyesi yardım kartı maddi durumunuza göre aylık olarak kart içerisinde yüklenen bakiyeyi kullanma imkanız bulunmaktadır. Belediye tarafından verilen sosyal yardım başvurusu sonrası gerekli inceleme yapıldıktan sonra uygun görülen ailelere bu kart teslim edilecektir.

Bolu Belediyesi Para Yardımı Başvurusu

Bolu Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara her ay 2.000 TL yardımda bulunmaktadır. Bu yardımdan faydalanmak için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir:

 • Belediye sınırları içinde ikamet ediyor olmanız
 • Türk vatandaşı olmanız
 • İhtiyaç sahibi olmanız

Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi (maaş bordrosu, emeklilik maaşı belgesi, işkur maaş belgesi vb.)
 • Hane halkı gelir durum belgesi (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alınabilir)
 • Muhtar onaylı gelir beyanı
 • Aile nüfus kayıt örneği

Bolu Belediyesi para yardımı başvurusu için herhangi bir son tarih bulunmamaktadır. İhtiyaç sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız, her zaman başvuru yapabilirsiniz.

Bolu Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Bolu Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Bolu Belediyesi, yeni doğan bebekleri için “Hoş Geldin Bebek” projesi kapsamında ailelere destek oluyor. Bu proje ile Bolu’da yaşayan ve yeni bebek sahibi olan aileler, belediyeden çeşitli hediyeler ve yardımlar alabiliyor. Bu hizmetten yararlanmak isteyen ailelerin, bebeğin doğum tarihinden itibaren 3 ay içinde Bolu Belediyesi’ne başvurması gerekiyor.

Başvuru yapan aileler, belediyeden şu hediyeleri alabilir:

 • Bebek battaniyesi
 • Bebek bakım seti
 • Bebek bezi
 • Emzirme önlüğü
 • Anne sütü saklama poşeti
 • Anne sütü arttırıcı çay

Bolu Belediyesi, bu proje ile hem bebeklerin hem de annelerin sağlığına ve mutluluğuna katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bolu’da yeni doğan her bebeğe “Hoş Geldin” diyoruz.

Bolu Belediyesi Süt Yardımı

Bolu Belediyesi süt yardımı hem sağlıklı nesillerin yetişmesi hem de süt içme alışkanlığı kazanmaları için belediye tarafından 0-6 yaş aralığında çocuklu ailelere teslim edilmektedir. Süt yardımı hava şartlarından ve panedeminde dolayı geçici olarak durdurulmasına karşın ilerleyen dönemde tekrar başlanacaktır.

Bolu Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

Bolu belediyesi her sene olduğu bu senede gıda yardımı ve maddi yardım yapmaktadır. Hayırsever kişiler tarafından yardım kolilerine belediye tarafından belirlenen ailelere ulaştırmaktadır. Maddi durumu kötü olan ailelere verilen Ramazan Kolisi yardımı belediye yetkilileri tarafından belirlenen ailelere ulaştırılmaktadır.

Bolu Belediyesi Ramazan kolisi yardımından yararlanmak için mahallenizde muhtarlık yada bulunduğunuz bölgedeki belediyelerin sosyal işler müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Geçen sene 4000 kolisi gıda yardımı yapan belediye bu sene daha fazla aileye gıda yardımı yapmayı hedeflemektedir.

Bolu Belediyesi Maddi Yardım

Sağlık sorunları veya ekonomik zorlukların üstesinden gelebilmek adına vatandaşlarına nakdi yardımda bulunan Bolu Belediyesi, bu yardımın süre ve miktarına yapılan incelemelerden sonra karar verir. Doğal afetler nedeniyle yerleşim yeri değişen, tedavi görmekte olan veya maddi yetersizlik içinde olanlar nakdi yardımlardan yararlanabilir ve bu kişilere gerekli görülmesi halinde ek olarak kırtasiye, ilaç, gıda, giyim  ürünleri gibi ayni yardımlar da sunulabilir.

Nakdi yardım yapılırken kişilerin onurunu zedelememek adına Değerlendirme Kurulu tarafından belirlenen farklı opsiyonlarla ekonomik destek olunabilmekte, bu amaçla nakit yerine geçen alışveriş çeki, akıllı kart, kart kontörü gibi farklı kartlar verilebilmektedir.

Sizlere bu yazımızda Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu 2024, Bolu Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu ve Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu