Belediye Yardımları

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Her sene binlerce aileye ekonomik ve sosyal anlamda pek çok yardımda bulunan Malatya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlar ile insan onuruna yakışır yaşam standartlarının yakalanması için çalışmaktadır.

Her geçen sene Malatya Büyükşehir Belediyesi yardımları ile daha çok insana erişebilmeyi hedefleyen Belediye’nin bu kapsamda pek çok projesi bulunmaktadır. Sizler için Malatya Belediyesi yardım başvurusu sürecine ilişkin merak edilen soruları yanıtlıyor, süreci sizler için kolaylaştırmaya devam ediyoruz.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Genel olarak yardımlarını ayni ve nakdi olmak üzere iki farklı kategoride gerçekleştiren Belediye, yardımlarını muhtaçlık düzeyine veya nedenine göre yapabilmektedir. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı yardımların başında gelen Kart 44 isimli sosyal kart uygulaması yardımların hem dağıtımında hem kullanımında büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu uygulama sayesinde Malatya il sınırlarındaki tüm marketlerden karta yüklenen bakiye kadar alışveriş yapılabilmekte, Kart 44 başvurusu olumlu sonuçlanan pek çok yoksul durumdaki ailenin bütçesine önemli katkılar sağlanmaktadır. Kartlara yüklenen bakiyelerin miktarı ise ailelerin yardıma olan ihtiyacına göre belirlenmekte, ayrıca karta ne sıklıkta yükleme yapılacağı da yine incelemeyle belirlenmektedir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı da ayni yardımlar kapsamında yer alan ve çokça merak edilen yardım kollarından biri olmakta, hayırsever vatandaşların yardımlarıyla alınan erzak kolileri farklı sıklıklarda dağıtılmaktadır. Ayni yardımlar bir diğeri olan yakacaklar ise odun ve kömüre sıkça ihtiyaç duyulan ve kışın çetin geçtiği ilde son derece önemli bir diğer gereksinimdir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Önceden belirlenen kriterler doğrultusunda ve çizilmiş genel hatlara göre yardımlarını gerçekleştiren Belediye yetkilileri, diğer tüm belediyeler gibi yoksulluk içinde olup yaşamını idame ettiremeyen kişileri öncelikli yardım grubu olarak kabul etmektedir. Genel olarak Malatya Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapabilecek farklı gruplar şu şekildedir:

  • İşsizlik nedeniyle geliri olmayan veya kazancı hane halkının geçimini sağlayabilecek düzeyde olmayanlar,
  • Evdeki nüfus için temel ihtiyaçları karşılayamayacak durumda olanlar,
  • Ev halkının geçimini üstlenen kişinin kronik hastalık, engellilik veya ileri yaş gibi nedenlerden dolayı çalışamaz durumda olması,
  • Trafik kazası nedeniyle iş göremez raporu olanlar,
  • Eşi vefat eden ve geçim kaynağı olmayan dul kadınlar,
  • Ailesinin maddi durumu nedeniyle eğitim hayatını sürdürmekte güçlük çekenler,
  • Şehit yakınları ile gaziler ve aileleri.

Genel olarak yaşam standartlarının çok düşük olduğunu beyan ederek maaş bordrosu veya SGK dökümü sunan tüm yoksul ve muhtaç kişilerin Malatya Belediyesi yardım başvurusu yapması gerekir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardımlardan faydalanmak isteyenlerin başvuru yapmak için tercih edebileceği iki farklı yol bulunur. Kendi internet sayfası üzerinden Malatya Büyükşehir Belediyesi yardım formu dolduran kişilere formdaki bilgileri inceledikten sonra fiziki değerlendirme için ulaşılır. Böylece belediye binasına gitmeye gerek kalmadan talep iletilebilir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait resmi web sitesi olan  https://www.malatya.bel.tr/ linkine tıklamanız halinde sağ kolonda bulunan sosyal medya hesabı logolarından tercih ettiğinizi seçmeniz mümkün olmakta, buradan mesaj yazabileceğiniz sayfaya yönlendirilmeniz sağlanmaktadır. Belediye’nin erişim için açtığı bu sekmeler içerisinde WhatsApp’ten Telegram’a pek çok seçenek mevcuttur. Ayrıca yine Belediye’ye ait olan https://www.malatya.bel.tr/iletisim/ linkine tıklayarak mesajınızı gönderebilir ve sizinle temasa geçilmesini bekleyebilirsiniz.

Tercih edilebilecek bir diğer Malatya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu kanalı da şahsen giderek form doldurmak olacaktır. Bu kişilerin Malatya Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında bulunan sosyal yardım birimine ulaşması ve memurdan bilgi alarak istenen belgeleri sunması gerekecektir.

Belediye, her iki yoldan ulaşanlara da mümkün olduğunda hızlı geri dönüş yapmak için gayret göstermekte ve her iki yöntemle de sene boyunca başvurular kabul edilmektedir. Başvurular için herhangi bir tarih kısıtlaması olmamakla birlikte belediye binasına gidecek olanların elbette mesai saatleri dahilinde ulaşması gerekir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye’ye şahsen danışan ve yardım talebinde bulunan kişilere temel bilgilerinin yanı sıra hane halkının da durumuna ilişkin bilgilerin yer aldığı bir form doldurtulur. Bu bilgileri inceleyen yetkililer fiziksel bir inceleme için fikir edinebilmekte, ancak beyan edilen her bilgi sonradan kontrol edileceğinden form dürüstlük ve şeffaflıkla doldurulmalıdır.

Ayrıca online başvuruda bulunan kişilerin iletişim bilgilerini ve taleplerini ilettiği bir ön başvuru formu bulunmakta, yetkililer online başvuranlar için gerekli görülmesi halinde ek belge talebinde bulunarak inceleme yapmaktadır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarından faydalanmak isteyenler için elbette sürecin nasıl ilerlediğini ve nasıl netice aldığını bilmek son derece önemlidir. Bu amaçla başvuru sahipleri e-devlet sistemine giriş yapabilir veya Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım birimine giderek burada başvurusunun durumunu sorabilirler.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye’ye ait olan +90 444 51 44 şeklindeki hattı tuşlayarak santrale bağlanmanız ve tüm soru ya da görüşlerinizi iletmeniz mümkündür.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Nakit yardımı için kullanılan Kart 44 ile aynı zamanda gıda alışverişlerine katkı sağlayan Belediye, böylece dolaylı olarak Malatya Belediyesi erzak yardımı için de kart sistemi kullanmaktadır. Gerekli görülmesi halinde senenin farklı dönemlerinde erzak kolisi de dağıtan Belediye, bu koliler için sene boyunca başvuru almaktadır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Malatya Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvuruları belli dönemler içerisinde yapılarak yardımlar ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Gıda yardımı başvurusu bilgisi için Malatya Beyaz Masa üzerinden yetkililer ile iletişime geçebilir veya e-devlet üzerinden gıda ve erzak yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Malatya belediyesi gıda yardımı, erzak yardımı ve yardım kolisi başvurusu e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak yapabilirsiniz.

Beyaz Masa çağrı merkezi çalışanlarının size yönelteceği soruları cevaplamanız halinde, birim tarafından sizin adınıza başvuru formu doldurulacaktır. Başvuru formları incelenen kişilerin yardımlarının kabul edilmesi halinde gıda yardımı almaya hak kazanırlar.

Gıda yardımının tek seferlik mi yoksa düzenli mi yapılacağı ailenin muhtaçlık durumunda göre değişmektedir. Tek seferlik yapılan yardımlar yardım kolisi olarak evlere teslim edilmektedir.

Düzenli gıda yardımı almaya hak kazanan kişilerin yardımları Kart44 sosyal yardım kartına yüklenir. Sosyal destek kartı ile vatandaşlar kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilirler.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Malatya Belediyesi yardım kolisi Ramazan, Kurban Bayramı öncesi ve belli dönemlerde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Belediyenin ve muhtarlıkların tespit etmiş olduğu ihtiyaç sahiplerinin yardımları başvuru yapmadan evlerine teslim edilmektedir.

Malatya Belediyesinden yardım kolisi almak isteyen vatandaşların Beyaz Masa Hattı’nı araması gerekmektedir.

Yardım kolisi başvurusu kabul edilen vatandaşların yardımları ev adreslerine teslim edilmektedir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Malatya Büyükşehir Belediyesi yardım kartı düzenli olarak gıda yardımı ve erzak yardımı alan kişilere gıda kolisi ermek yerine bu ailelere verilen yardım kartı ile diledikleri gibi market ve bakkaldan gıda alış verişi yapma imkanı bulmaktadırlar.

Malatya Büyükşehir Belediyesi yardım kartı içerisine aylık yüklenen bakiye gıda ve mutfak alış verişi için kullanılır. Maddi durumunuza göre kartın içerisine her ay otomatik olarak yükleme yapılır.

Malatya Sosyal Market Yardımı Başvurusu

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından dar  gelirli muhtaç aileler için yapılmış sosyaş marketler ihtiyaç sahibi ailelerin temel gıda maddelerine kolay ulaşmasını sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi muhtaç ailelere verilen yarıdm kartı ile sosyal markette gidip ücretsiz olarak alış veriş yapabilirsiniz.

Malatya sosyal market yardımı başvurusu için belediye bizzat gidebilir yada resmi sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Malatya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu için Malatya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu formunu doldurduktan sonra yapılacak incelemeye bağlı olarak sosyal marketten alış veriş yapabilirsiniz.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kart 44 Başvurusu

Malatya Belediyesi Kart44 sosyal yardım kartı projesi ile birçok aileye düzenli maddi yardım sağlamaktadır. Belediyenin en çok başvuru aldığı yardım türlerinin başında gelen sosyal destek kartı yardımı ile muhtaç aileler kimseye mahcup olmadan ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Maddi desteğin yanı sıra düzenli gıda yardımı ödemeleri de Kart44 aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine iletilmektedir.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Malatya Belediyesi Kart 44 projesi, yoksulluk içindeki vatandaşların maddi destek alarak rahatlamasını amaçlamaktadır. Yoksul, dar gelirli, muhtaç durumda olan maddi gelirinin yetersizliği nedeniyle kendisinin ya da ailesinin geçimini sürdürmekte güçlük çeken kişiler Malatya Belediyesi Kart 44 başvurusu yapabilirler.

Malatya Kart44 başvurusu için gerekli evraklar ile birlikte Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ya da Malatya Büyükşehir Belediyesine başvuru yapmanız gereklidir. Dönem dönem Beyaz Masa üzerinden de başvuru alınmaktadır.

Beyaz Masa Hattı üzerinden gerekli evraklar ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal hizmetler biriminin yapacağı inceleme sonrası yardım alıp alamayacağınız netlik kazanmaktadır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Malatya Büyükşehir Belediyesi süt yardımı çocukların gelişimini desteklemek hem de sağlıklı büyümeleri için belediye yetkilileri tarafından evinizi kadar teslim edilmektedir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi süt yardımı almak Malatya Beyaz Masa numarası olan 444 51 44 numarasını aramanız ve süt yardımı talep ettiğinizi söylemeniz yeterlidir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı

Malatya Büyükşehir Belediyesi hoş geldin bebek projesi kapsamında doğum yapan tüm anne adaayları bebeğin temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu hoş geldin bebek paketi göndermektedir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi hoş geldin bebek projesi kapsamında hazırlanan bebek paketi başvuru belediyenin resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Malatya il sınırları içerisinde doğum yapan tüm anneler başvuruda bulunabilir. Doğum sonrası 3 ay içerisinde başvuru yapmanız yeterlidir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Tüm nakit yardımlarını Kart 44 sistemiyle yapan Malatya Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine direkt olarak para vermemekte, bunun yerine alışverişlerde kullanılabilecek olan nakit yüklemelerini karta yaparak bütçeye katkı sağlamaktadır. Yoksulluk durumunun beyan edilmesi halinde incelemeler başlatılmakta, yardımın acilliği ve gerekliliğine göre yükleme miktarı belirlenmektedir.

Malatya Belediyesi nakit yardımı Kart44 aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. İhtiyaç sahiplerine yardımlar nakit olarak verilmemektedir.

Kart44 ile ihtiyaçlarınızı anlaşmalı marketlerden karşılayabilirsiniz.

Maddi yardım alabilmeniz için muhtaç olmalı ve bu durumu fakirlik belgesi ile ispat etmeniz gerekmektedir.

Yapılacak olan yardımın miktarı ailedeki kişi sayısına ve ailenin muhtaçlık durumuna göre değişmektedir.

Yazımızın içeriğinde Malatya Belediyesi sosyal yardımlar ve Malatya Belediyesi yardım başvurusu süreci detaylarını paylaştık.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu