Sosyal Yardımlar

Bursa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Muhtaç ve kimsesiz yoksul vatandaşlarına yönelik olarak gerçekleştirdiği sosyal yardımları ile diğer belediyelerimize adeta örnek teşkil eden Bursa Büyükşehir Belediyesi; Kart16 isimli sosyal yardım kartlarını 2024 yılında da ihtiyaç sahibi vatandaşlarına dağıtmaya devam ediyor.

Bursa ilimizin toplam 17 ilçesindeki tüm marketlerde geçerli olan sosyal yardım kartı ile vatandaşlar; Vakıfbank post cihazının mevcut olduğu tüm alışveriş merkezlerinden ve mağazalardan alışveriş yapabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal yardım kartlarına aylık tanımlanan limitlerini temel ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? Kart16 başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir? 

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine ve zor durumda olan kişilere dağıtılan sosyal yardım kartı; vatandaşların anlaşmalı marketlerden gıda başta olmak üzere temizlik malzemesi, kişisel bakım malzemesi, kıyafet vb. malzemeleri satın alabilmelerine olanak tanıyan kartı ifade ediyor.

Kart16 olarak adlandırılan bu sosyal yardım kartına Bursa Büyükşehir Belediyesi; belirli aralıklarla genellikle ayda bir sefer olacak şekilde yardım parası yatırıyor.

Karta yatırılan paranın miktarı ise başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahibinin maddi durumuna göre değişebiliyor.

Yoksul, işsiz ve kimsesiz olup, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı fazla olan başvuru sahiplerinin kartlarına daha yüksek rakamlarda yardım parası yatırılabiliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kart16 yardım kartına Bursa il sınırlarında ikamet etme, muhtaç veya yoksul olma şartını taşıyan tüm Bursalılar başvurabiliyorlar.

Yardım kartına başvurarak, Kart16 sahibi olmak ve temel ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılamak isteyen vatandaşlar; başvurularını bağlı oldukları ilçe belediyesine ya da Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne giderek, gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar; Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na gitmek suretiyle de Kart16’ya başvurabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım kartı dahil tüm yardım başvurularını kendi internet sitesi üzerinden de kabul ediyor.

Online platformda sosyal yardımlara başvurmak isteyen vatandaşların https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru linkini tıklamaları gerekiyor.

Dar gelirli ve zor durumdaki vatandaşlar; 18 yaşından büyük olmaları şartıyla Kart16 başvurularını site üzerinden tamamlayabiliyorlar.

Vatandaşlar; başvuru formunu doldurmak suretiyle Kart16 sosyal yardım kartının yanı sıra hasta yatağı ve karyolası, glütensiz gıda paketi, akülü tekerlekli sandalye vb. başvuruları için de online internet sitesi üzerinden başvuru yapabiliyorlar.

Bursalı ihtiyaç sahipleri; Kart16 ve diğer yardımlara e-devlet üzerinden de kolaylıkla başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden sosyal yardım kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; başvuru formu üzerinden Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kart16 dışında diğer sosyal yardımlarını da görüntüleyebiliyor; ihtiyaç duydukları diğer yardımlara da başvurabiliyor.

Kart16 başvurusu yapmak isteyen vatandaşların SOSYAL KART(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini mutlaka işaretlemeleri gerekiyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Bursalı başvuru sahipleri sosyal yardım kartı yani Kart16 başvuru sonuçlarını başvurdukları belediyeye ya da büyükşehir belediyesine giderek, öğrenebilecekleri gibi belediyeye ya da büyükşehir belediyesine ait telefon numarasını arayıp, yetkili kişilerden de başvuru sonuçlarına dair bilgi edinebiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi online sitesi üzerinden Kart16’ya başvuranlar ise başvuru formunda belirttiği mail ya da hotmail adreslerine ya da telefon numaralarına gönderilen mesaj sayesinde başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Başvurular; e-devlet sosyal yardım başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden yani https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden de öğrenilebiliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

Bursalı vatandaşlar; ALO 153 Beyaz Masa hattını aramak suretiyle mevcut Kart16 başvurularının sonuçlarını sorgulayabiliyorlar.

Dilerlerse sorgulama için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 1 600 telefon numarasını da arayarak, başvurularının son durumuna dair ayrıntılı bilgi edinebiliyorlar.

Vatandaşlar; başvurularını gerçekleştirdikleri ilçe belediyesini de arayabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; Kart16 sosyal yardım kartı başvurularını ortalama 1 ay içerisinde sonuçlandırıyor.

Kart16 başvurusunun yoğun olduğu zamanlarda ise başvuruların sonuçlanması; birkaç ay sürebiliyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin başvuru sonuçlarını öğrenebilmeleri için en az birkaç ay beklemeleri gerekiyor.

Özellikle pandemi sürecinde işsiz kalan ya da işyerini kapatan esnafların da Kart16’ya başvurduklarını, başvurulardaki yoğunluk nedeniyle başvuruların en az birkaç ay içerisinde sonuçlandığını da hatırlatmak istiyoruz!

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Kart16’ya özel bir başvuru formu bulunmuyor. İhtiyaç sahiplerinin genel sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi resmi sitesinden, bağlı olunan ilçe belediyesinden ya da e-devlet üzerinden yapılan tüm başvurularda başvuru sahiplerinin mutlaka bu formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaları; başvuruların kabul edilmesi ve yardımların gerçek anlamda muhtaç vatandaşlara iletilmesi noktasında oldukça önem arz ediyor.

Sosyal yardım kartı başvuru formunda vatandaşlar; Kart16’ının yanı sıra başvurabilecekleri diğer yardım türlerini de görebiliyor ve bu yardımlara başvurabiliyorlar.

Örneğin; ihtiyaç sahibi kişiler; Kart16 ile birlikte odun ve kömür yardımı, giyecek yardımı, erzak ve gıda yardımı taleplerini aynı sosyal yardım başvuru formunu doldurarak, belediyeye iletebiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; Kart16 ve diğer yardımlara başvuran ihtiyaç sahiplerinin doldurduğu başvuru formunu inceliyor ve muhtaç olduğunu düşünüp, yardım etmeyi planladığı kişilerin ikematgah adreslerine yardım öncesi bir inceleme komisyonu gönderiyor.

Komisyon; başvuru sahibinin ikametgah adresine gittiği için başvuru sahibinin formda mutlaka kendi ikametgah adresini bildirmesi gerekiyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; daha sonra komisyonun hazırladığı raporu inceliyor.

İnceleme sonrasında da Kart16 yardımı yapacağı kişilere dair bir liste hazırlıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Kart16 limiti; başvuru sahibinin aylık kazancına, düzenli bir gelirinin bulunup bulunmadığına, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına, ailesindeki toplam kişi sayısına, mal varlığına göre değişiyor.

Hane halkı kişi sayısı fazla olan başvuru sahiplerinin limiti; daha yüksek rakamlarda seyredebiliyor.

Başvuru sahiplerine verilen sosyal yardım kartının aylık limitinin ne kadar olacağına Bursa Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulu; üyelerinin salt çoğunluğu ile karar veriyor.

Bu bağlamda aylık limitler; 1000 TL, 1750 TL, 2500 TL gibi farklı rakamlarda olabiliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu esnasında başvuru sahiplerinden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişilerin işsiz olduklarını gösteren ve SGK’dan alınması gereken belge
 • Engelliler için engelli belgesi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi

**Başvuru sahiplerinin yukarıdaki belgelerin yanı sıra özel durumlarına göre de ek belgeler teslim etmeleri gerekebiliyor.

Örneğin; bakmakla yükümlü olduğu çocukları olan ve eşi vefat eden dul kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi talep ediliyor.

Emekli maaşı, yaşlılık maaşı, dul aylığı vb. maaş alan kişiler; muhtaç ve dar gelirli oldukları takdirde Kart16 alabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartından Kimler Yararlanabilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartına kimlerin başvurabileceğini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Dar gelirli ve yoksullar
 • İşsizler ve muhtaçlar
 • Engelliler
 • Kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak halde olanlar
 • Afetzedeler
 • Kimsesiz yaşlılar
 • Dul kadınlar
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları
 • Üniversite öğrencileri
 • Kimsesizler
 • Pandemi dolayısıyla işten çıkarılanlar
 • Pandemi dolayısıyla işyerini kapatan esnaflar

**Ülkemizde SGK kaydı olmayan, sigortalı bir işte çalışmayanlar; işsiz ve muhtaç olarak kabul ediliyor.

Hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’üne ve daha altında bir miktara denk gelen aileler ise dar gelirli ve yoksul olarak nitelendiriliyorlar.

Kart16 Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bursa Kart16 Bakiye sorgulama işlemi; internet üzerinden ya da başka bir şekilde gerçekleştirilemiyorlar.

Vatandaşlar; kartlarında kalan bakiyeyi alışveriş yaptıkları market ya da mağazadaki kasiyerden öğrenebiliyorlar.

Kart16 Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Bursa Büyükşehir Belediyesi; Kart 16 başvuru sonuçlarını ortalama birkaç ay içerisinde açıklıyor.

Bazen başvuru sahibinin daha uzun bir süre yani 4-5 ay beklemesi de gerekebiliyor.

Bursa Kart16 Ne Zaman Gelir?

Başvurusu kabul edilen kişiler; belediye tarafından başvurularının kabul edildiğine dair bilgilendiriliyorlar.

Ortalama 15 gün içerisinde de kartlarını başvuru formunda belirttikleri ikametgah adreslerinden teslim alıyorlar.

Başvuru sahibinin evinde olmaması halinde Kart16; aile bireylerinden birine teslim ediliyor.

Başvurusu kabul edilenler ve Kart16 sosyal yardım kartını teslim alanlar; yaklaşık 24 saat sonrasında kartlarını kullanmaya başlayabiliyorlar.

Bursa Kart16 Hangi Marketlerde Geçerli?

Bursa Kart16; Bursa’nın toplam 17 ilçesindeki tüm marketlerde kullanılabiliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Vakıfbank işbirliği ile Kart16 sosyal yardım kartı dağıttığından kart sahipleri; Vakıfbank post cihazının mevcut olduğu tüm market ve mağazalarda limitleri doğrultusunda alışveriş yapabiliyorlar.

Yani kartlarını bir alışveriş kartı olarak kullanabiliyorlar.

Kart16 Ayın Kaçında Yatıyor?

Kart16 başvurusu kabul edilenler; sosyal yardım parasının kartlarına ayın kaçında yatırıldığını da öğrenmek istiyorlar.

Bu noktada belirli bir tarih olmadığını, paraların farklı günlerde yatırıldığını yani başvuru sahibine özel bir gün belirlendiğini ifade edebiliriz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

Bursa Belediyesi Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Kart16 İletişim Numarası

Kart16 başvurunuza, başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere dair ayrıntılı bilgi için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ya da ALO 153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca Kart16 başvurusuna dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Kart16 kullanıyorsanız ya da Kart16’ya başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Kart 16 talebinde bulunuyorum yardımınıza ihtiyacımız var müftac aile olduğumuz için sizden kart16 talebimizi arıca ediyoruz

 2. Allah sizden razı olsun şu anda esim calismiyor çocuklarımın ihtiyaçlarının bu kartla karşılıyorum çok sagolun Allah kimseyi darda koymasin

 3. Sizden kart 16 yardım yapmanızı rica ediyorum çok ihtiyacımız var

 4. Yardım edin lütfen ben gerçekten çok zor durumda yım yardım istiyorum Allah razı için çok zor durumda yım

 5. İhtiyacımız var alışveriş yapacağız 750 TL’ye kadar limit istiyorum

 6. Kart 16 yardımı istiyorum eşim ise yeni başladı 2 aydır işsiz di durumumuz iyi değil 1 evladım var okula başlayacak lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

 7. Bana yardım edin lütfen kaç defa yerden başvurusu yapıyorsun hala bir sonuç çıkmadı kart yardımı

 8. Eşimden ayrıldım çocuklarım okuyo yardıma ihtiyacım var lütfen bnada dönüş yapın kızımın oğlumun ihtiyaçlarını gideremedim ☹️☹️☹️

 9. Kart16 başvurdum bana gelmedi her hangi yardıma baş vurduysam gelmiyor kirada olduğum içinmi ihtiyacım var 3cocugum var 2ögrencim var eşim calışmıyor hicbir gelırım yok sızden yardım istiyorum

 10. Benim eşim vefat etti İki tane çocuğum var çocuklarımla birlikte yaşıyorum ama çok zor geçim sağlıyorum Lütfen bana yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu