Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ( Gıda ve Maddi Yardım)

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ( Gıda ve Maddi Yardım)
A+
A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Bursa ili sınırlarında ikamet etmekte olan vatandaşların sosyo ekonomik açıdan zorluk yaşaması halinde farklı yardımlarla destek sağlanmaktadır.  Bursa Belediyesi yardım başvuruları kapsamında özellikle Kart16 Sosyal Destek Kartı dikkat çeken maddelerden biri olmaktadır. Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken vatandaşlara yardım eli uzatan Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları hakkında merak edilenler sizler için rehberimizde detaylandırılmaktadır.

İşte Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu, Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda ve erzak yardım ve Bursa Büyükşehir Belediyesi maddi yardım hakkında merak edilenler.

Bursa Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Geçim sıkıntısı çeken veya yaşamsal zorluklarla mücadele etmekte olan vatandaşlara farklı kategoriler kapsamında yardımlar ulaştıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, özellikle KART16 Sosyal Yardım Kartı ile gündeme gelmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapan kişilere nakdi yardıma ihtiyaçları olduğunun tespit edilmesiyle birlikte verilen bu kart, ilk dağıtım etabında 900 kişiye ulaşmıştır. Güncel olarak dağıtımına devam edilen ve daha çok ihtiyaç sahibi vatandaşa ulaşması amaçlanan bu kart, Belediye –  Vakıfbank işbirliğiyle basılarak dağıtılmakta,  ihtiyaç sahipleri alışverişlerinde bu kartı kullanabilmektedir.

Başlatmış olduğu ‘’Bursa ile Omuz Omuza’’ sloganına sahip yardım kampanyası ile sıkıntı içerisinde olan vatandaşlara gıda kolisi dağıtımıyla destek olan Bursa Belediyesi, özellikle pandemi döneminde iş kaybı yaşanmasıyla hızlanan bu çalışmalarını gün geçtikçe daha geniş bir alana yaymaktadır. İstenen evrakların eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması, ek olarak kişinin yoksulluk durumuna karar verilmesi halinde bu kolilerin düzenli şekilde gönderimi sağlanabilmektedir. Kuru erzak dağıtımının haricinde içerisinde farklı taze meyve ve sebzelerin olduğu ‘’ C Vitamini Destek Paketi’’ de dağıtmakta olan belediye, böylece bağışıklığın ve sağlığın korunmasına ilişkin gıda desteklerini de sağlamaktadır.

Bursa ile Omuz Omuza kampanyasının bir diğer kategorisi olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Çalışanı Gıda Destek Paketi de bilinmesi gereken yardımlar arasındadır. Bir diğer gıda yardımı olup hayırseverler ile yardıma muhtaç vatandaşları bir araya getiren Bursa Büyükşehir Belediyesi “Ekmek Sepeti” yardımı ise gönüllü yardımı esas alınarak yoksullara süt, ekmek ya da yumurta alma şansı vermektedir. Glütensiz gıda paketi de yine sağlıklı beslenmeye ilişkin önemli gıda destekleri arasında yer almakta ve belirli gıdaları tüketmesi sakıncalı olmasına karşın besin tercihi yapabilecek durumda olmayan vatandaşlara önemli bir destek sağlamaktadır.

Bursa Belediyesi yardımları arasında yer alan bir diğer madde de engelli yardımları olmakta, il sınırlarında ikamet etmekte olan ancak ekonomik yardıma ihtiyacı olan engelliler için ailelerine veya kendilerine yardım ulaştırılmaktadır. Ek olarak engelli olmasına bakılmaksızın medikal ürün veya tıbbi malzeme ihtiyacı olanlar için de Belediye içerisinde ilgili başvuru sayfaları bulunmakta, böylece sağlıkla ilişkili yardımlar da unutulmamaktadır. İşitme cihazı, takip cihazı, manuel veya akülü tekerlekli sandalye, hasta yastığı veya karyolası, tekerlekli sandalye aküsü, oksijen tüpü gibi ürünler bahsedilen tıbbi malzemeler arasındadır.

Engelliler veya yoksullar için sağlanan Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımları yalnızca kart, tıbbi malzeme veya gıda ile sınırlı kalmamakta, giysi, eğitim seti, bebek bezi, mama gibi ihtiyaç malzemeleri de eş zamanlı şekilde dağıtılmaktadır. Konuya örnek olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hoşgeldin Bebek Projesi ile devlet hastanelerinde yeni doğum yapanlar için içerisinde ateş ölçer, bebek bezi, battaniye ve hastane çıkış seti bulunan bir yeni doğan çantası dağıtımına dayanmakta, böylece ailesine yeni üyeler katılan anne babaların sevincine sevinç katılmaktadır.

Bursa Belediyesi yardım başvurusu seçenekleri bunlarla sınırlı kalmamakta, yetkililer sürekli güncellemek ve geliştirmek üzere yeni yardım paketlerini açıklamaya devam etmektedir. Dönem dönem veya belli şartlar altındaki kişilere özel olarak sağlanan diğer Bursa Belediyesi sosyal yardımlar ve hizmetleri şu şekilde eklenebilir:

 • Afet sonrası sosyal destek hizmeti
 • Ramazan sosyal destek çekleri
 • Kadın sığınma evi yardımları
 • Kimsesizler için erkek konuk evi destekleri
 • Dış göç mağdurlarına destek hizmetleri

Bursa Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Başvurulacak olan yardım kategorisine bağlı olarak yardım kapsamına dahil edilecek kişiler de değişkenlik göstermekte, bu anlamda birincil öncelik muhtaçlık ve yoksulluk durumu olmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin Kart16 Sosyal Yardım Kartı başvurusu için karşılaması gereken en temel kriter Bursa’da ikamet ediyor olmak ve sabit bir gelir düzeyine sahip olmamaktır.

Tıbbi ürün, gıda kolisi gibi yardım taleplerine ilişkin öncelikle doldurulan forma bakarak kişinin ihtiyaç durumu belirlenmekte, yoksulluk veya sağlık problemlerinin tespiti halinde bu vatandaşlara yardım iletilmektedir. Bebek yardım çantası ise devlet hastanelerinde doğum yapanlara başvuru gerekmeksizin verilmekte, tamamı tek seferlik olan bu yardımların maddi yetersizlik nedeniyle düzenli yapılması için Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına dilekçe ile bildiride bulunulması gerekmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için Osmangazi’de bulunan Belediye binasının ziyareti en yaygın seçenek olmaktadır. Buna ek olarak telefon numarası veya online platformlar üzerinden de yetkililere ulaşmak mümkündür.

Kart16 almak amacıyla başvuruda bulunacak olan Bursalı vatandaşların Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na şahsen erişim sağlamaları gerekmektedir. Yine engelli yardımı almayı talep eden vatandaşlar veya engelli aileleri de taleplerini iletmek üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na başvurabilmekte, ailenin beyan ettiği bilgileri incelemek üzere ev ziyaretinde bulunacak bir heyet görevlendirilmektedir. Bu inceleme sonucunda hazırlanan rapor, ihtiyaç düzeyinin ortaya konmasını ve yardım miktarını belirlemeyi sağlamaktadır.

Kişilerin Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sırasında yaptığı başvuru kategorisine bağlı olarak temin etmesi gerekebilecek olan form harici evraklardan bazıları şu şekildedir:

 • Hanede engelli birey varsa; engel durumuna ilişkin sağlık kurulu raporu
 • E-devlet üzerinden alınan SGK dökümü
 • E-devlet üzerinden alınan işsizlik ödeneği veya iş kaybı tazminat belgesi
 • Başvuru yapan kişinin eşi cezaevindeyse; Cezaevi Belgesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi vitamin destek paketi almak isteyenlerin ise ALO 153 hattını arayarak talepte bulunması veya resmi web sitesinde yer alan online başvuru formunu doldurması yeterli olmaktadır. BESAŞ’ın internet sitesine girmek ve talepte bulunmak için https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru şeklindeki linke tıklamanız ve Bursa ile Omuz Omuza Kampanyası kapsamındaki sosyal desteklerden ihtiyacınız olanı talep etmeniz yeterli olmaktadır.

Verilen link üzerinden detaylı ve kapsamlı bir form doldurulmakta, bu form Bursa Belediyesi yardım başvurusu için yalnızca ön talep niteliği taşımaktadır. Ön kayıt belgeleri ilgili Şube Müdürlüğündeki sosyal çalışma görevlileri tarafından değerlendirilmekte, gerekli görülürse ikamet adresinde inceleme yapılmakta ve Sosyal İnceleme Raporu hazırlanmaktadır. Rapor, Sosyal Yardımlar Değerlendirme Komisyonu’na sunulmakta ve şartların Sosyal Yardım Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre uygun bulunması halinde başvuru yapanlar ilgili geri bildirim sağlanmaktadır.

Bursa Büyükşehir  Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Büyükşehir Belediyesi’ne ait https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru linkinde yer alan Bursa Belediyesi yardım başvuru formu yardıma ihtiyacı olan kişilerin ön talebini alma amacıyla oluşturulmuş online bir soru-cevap sistemidir. Vatandaşlar burada hem temel kişisel verilerini hem maddi gelirine ilişkin soruları yanıtlandırmakta hem de talep ettiği yardım kategorisini kendileri seçebilmektedir. Formdaki bilgilerin geçerliliğinin araştırılacağı unutulmaması ve tüm bilgiler doğrulukla yanıtlandırılmalıdır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru yapmak için web sitesinde yer alan formu kullanan vatandaşlara ön değerlendirmenin olumlu olması halinde geri dönüş yapan Belediye, yine kendi binasını şahsen ziyaret ederek Bursa Belediyesi yardım başvuru formu dolduranlara da verdiği iletişim bilgilerinden ulaşabilmektedir.

Kart16 yüklemeleri her ayın 10 ila 20. günleri arasında gerçekleşmekte, gıda kolileri bir sonraki dağıtımda adresiniz listeye eklenerek ulaştırılmakta bankalar, dağıtım ekipleri veya vakıflarla işbirliği içerisinde yürütülen bu çalışmaların yoğunluğu nedeniyle sabır gösterilmesi gerekmektedir. Yine de erişim sağlayarak süreç hakkında bilgi almak adına yetkililere https://www.bursa.bel.tr/ linkinden veya telefon numarasından ulaşılabilir.

Bursa Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye’ye ait yardım bilgilendirme hattı olan 444 16 00 numaralı telefonu arayan vatandaşların Bursa Belediyesi yardım başvuru sürecine dair sorularına cevap bulması veya direkt başvuru için yetkililere ulaşması mümkündür.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Gönüllü vatandaşlar tarafından karşılanan kuponlar aracılığıyla süt, ekmek ve yumurta alma imkanı tanınan Ekmek Sepeti Kampanyası Bursa Belediyesi gıda yardımı dendiğinde akla ilk gelen seçeneklerden olmaktadır. Bu projeye gönüllü olarak destek olmak, kendileri kupon dağıtmak veya tam tersi kupon almak isteyenler BESAŞ’ın internet sitesine giriş yapmalıdır.

İçerisinde C turşu, mandalina, portakal, limon ve nar içeren Vitamin Destek Paketi Yardımı da yine sağlıklı gıda tüketimini teşvik eden ve e-belediye sayfasından başvurusu yapılan bir diğer gıda yardımı olmakta, ek olarak Ramazan ayına özel açılan aşevlerinde günlük sıcak yemek dağıtımı yapıldığı bilinmelidir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

KART16 Sosyal Yardım Kartı, Bursa Büyükşehir Belediyesi para yardımı dendiği takdirde ilk akla gelen kanal olurken, bu karta yapılan yüklemelerle pek çok ailenin ihtiyaçlarını kendisi satın alması sağlanmaktadır. Kart için başvuruda bulunanlar adına Vakıfbank’tan kart basılması komutu verilmekte, banka tarafından ulaştırılan karta her ayın 10 ila 20. günleri arasında yükleme yapılmakta, kartta o ay ekstra bakiye kalması halinde bakiyenin bir sonraki aya aktarılması mümkün olmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı 2 farklı şekilde verilmektedir. Yılda 2 defa olmak üzere Ramazan ayında ve Kurban bayramında erzak kolisi yardımı yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi bunun haricinde her ay düzenli olarak erzak kolisi yardımı yapmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu belediyenin resmi sitesinden başvuruda bulunarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. Belediye gerekli inceleme sonrası ya size erzak kolisi verecektir yada kart15 göndererek her ay yardım almanızı sağlayacaktır.

Belediyeden düzenli olarak erzak yardımı alan kişilere Bursa Belediyesi kart16 verilerek her ay hesaplarını belirli bir tutar yatırılarak diledikleri marketten gıda alışverişini yapmasına olanak tanımaktadır.

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 

Bursa Büyükşehir Belediyesi kart16 Bursa il sınırları içerisinde yaşayan maddi durumu kötü ve her hangi bir geliri bulunmayan Bursa’da yaşayan vatandaşlara verilen yardımlardan biridir. Maddi desteğe ihtiyacı olan ailelere her hangi gıda kolisi vermek yerine kart16 hesaplarına para yatırarak hem ailelerin rencide olmasını önlüyor hem de diledikleri şekilde gıda alış verişi yapmasını sağlıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Sosyal Destek Kartı ile bir çok marketten alış veriş yapabilirsiniz. Vakıfbank ile yapılan anlaşama ile verilen Kart16 Sosyal Destek Kartı Vakıfbank pos cihazı olan tüm marketlerde geçerlidir.

Kart16 Sosyal Destek Kartı limiti Belediye tarafından yapılan inceleme sonrası maddi durumuna göre aylık 150 TL ile 400 TL arası ödeme yapılmaktadır.

Maddi durumu kötü olan, Her hangi bir geliri olmayan, İşsiz ve Hane halkı geliri asgari ücretten düşük olan kişilere verilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Başvurusu belediyenin resmi sitesi üzerinden başvurulmaktadır. Belediye tarafından verilen Kart15 başvurusunda bulunmak için sizlerde hemen bu https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linke tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Başvurusu yaparken verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Başvuru sonrası gerekli inceleme yapıldıktan sonra kart16 ev adresinize gönderilecektir.

Sizlere bu yazımızda Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu, Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda ve erzak yardım ve Bursa Büyükşehir Belediyesi maddi yardım hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Dilek Turan dedi ki:

  Bursa yenişehir de oturuyorum zor durumda yız evim kirada oturuyorum lütfen yardım edin

 2. Böyle bir mesaj geldi ama kart elime ulaşmadı napmaliyim dedi ki:

  Sayin Sibel DURAK Bursa Buyuksehir Belediye Baskanligi Sosyal Yardim Hizmetleri kapsaminda tarafiniza teslim edilen Kart16 sosyal yardim kartiniza yukleme yapilmistir . Bilgilerinize sunulur. B001

 3. Rabiya dedi ki:

  Eşim çalışmıyor 4 çocuğum var geçineniyim maddi destek istiyorum

 4. Hava Seziş dedi ki:

  Bursa arabayatagi oturuyorum zor durumdaym kiradym yardm edin lütfen

 5. Leyla dedi ki:

  Durumu iyi değil 2 öğrenci var 2 yaşında bebeğim var askeri ücret yetmiyor bebeğim bez süt almaktan zorlanıyorum lütfen desteğinizi bekliyoruz madi desteğin istiyom Allah razı için yardim edin

  1. Şengul demir dedi ki:

   Benim adim şengul demir benim 4 cocgum var benim evde tek eşim calişiyor 3 ogrencim var bana yardim icin bu meşaji yazdim yildirim vakif koyde otoriyorm kirda kaliyorm

 6. Yudum erik dedi ki:

  Merhbaa benim yeni bebegim oldu esim tek calisiyo evim kira zor geciniyoruz esim cogu zaman çalışmiyo isyerinde is sıkıntisi oldugundan cok zor durumdayim yardiminizi cok istiyorum lutfen banada yardım edin

 7. Hasret dedi ki:

  Eşim bel fıtığından ameliyatli üç cocugum var kiraciyim yeni dogum yaptim bez ve giyim başvurusu yapacaktım saygılarımla

 8. Vahide can dedi ki:

  Benim eşim çalışmıyor 3 tan çocuk var büyük oğlum hasta böbrek hastası küçük kız var gıda yardımı istiyorum noluru yardım edin

 9. Çiçek narman dedi ki:

  İyi günler ben çiçek narman ben yardım eder misiniz eşim inshatan düştü ayağı kırıldı eyer ilesmese amelyat diyolar 3 cocum var gecinemiyoruz eşim çalışmadığı için lütfen yardım edin lütfen 🙏🙏🙏