Yardım Kartı Başvurusu

Bursa Kart16 Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu

Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Ülkemizde muhtaç ve dar gelirli kişilere verilen sosyal yardım kartları sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar; belediyelerin anlaşmalı oldukları marketlerden gıda, temizlik ve kişisel bakım malzemesi vb. malzemeleri satın alabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa il sınırlarında ikamet eden yoksul ve muhtaç kişilerin alabilecekleri bir sosyal yardım kartı olan Kart16 sayesinde de bu kartı alan vatandaşlar; anlaşmalı marketlere giderek temel ihtiyaçlarına yönelik malzemeleri bu kartlara tanımlanan limitler dahilinde alabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım kartına başvurmayı düşünen kişilere başvurularını online platformda da gerçekleştirme imkanı sunuyor.

Bu yazımızda kısaca Kart16 Nedir? Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır? vb. bu konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kart 16 Nedir? Ne İşe Yarar?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Vakıfbank işbirliği ile hayata geçirdiği bir sosyal yardım projesi olan Kart16; başvurusu kabul edilen tüm ihtiyaç sahiplerine verilen kartı ifade ediyor.

Post cihazları tarafından okunabilen, kredi kartı ve bankamatik mantığı ile çalışan Kart16 sosyal yardım kartını sadece Bursa il sınırlarında ikamet eden muhtaçlar ve yoksullar alabiliyorlar.

Başvuruları kabul edilen kişiler; bu kartları Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu tüm marketlerde yani Bursa il sınırlarındaki toplam 17 ilçede kullanabiliyorlar.

Kart16 sosyal yardım kartına sahip olan dar gelirli ve muhtaç kişiler; bu kartla gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım ürünü vb. anlaşmalı marketlerde satışa sunulan tüm malzemeleri satın alabiliyorlar.

Lakin ihtiyaç sahiplerinin bu kartı kullanarak tütün ve alkol ürünleri satın alma hakları bulunmuyor.

Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursalı ihtiyaç sahipleri, Kart 16 sosyal destek kartına bizzat bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurarak, başvurabiliyorlar.

Sosyal yardım başvuru formunda yer alan diğer yardım türlerine de Kart16 yardım başvuruları esnasında başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, dilerlerse e-devlet şifre ve TC kimlik no bilgileri ile e-devlete girerek ve burada belediye sosyal yardım başvuru formunu doldurarak da yardım kartı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden Kart16 başvurusu yapmak isteyen Bursalıların öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Daha sonra vatandaşlar, başvuru formunda başvuracakları belediyeyi seçerek, formu doldurup, formdaki sosyal yardım türleri arasından SOSYAL DESTEK KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemek suretiyle Kart16 başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Başvurular; Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan resmi internet sitesi üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Bu başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 yardımına başvurmak için hemen https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkini tıklayabilirsiniz.

Kart 16 Başvuru Formu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 yardımına başvuran kişilerin sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form; Kart16 başvurularına özel olmadığından başvuru sahipleri, genel sosyal yardım başvuru formu dolduruyorlar.

Bu form ile Kart16 yardımının yanı sıra yakacak yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı, kira yardımı vb. belediyenin diğer yardımlarına da aynı formu doldurmak suretiyle başvurabiliyorlar.

Formda başvuru sahiplerine mesleklerine, maaşlarına, hanelerindeki çalışan kişi sayısına, sosyal güvencelerine, okula giden çocukları olup olmadığına, ailede engelli kişi bulunup bulunmadığına dair sorular yöneltiliyor.

Başvuru sahiplerinin şayet aldıkları başka bir sosyal yardım mevcutsa bu yardımlara dair de belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor.

Başvuru formunda hangi soruların yer aldığına göz atmak için https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkini tıklayabilirsiniz.

Kart16 Başvuru Sorgulama

Belediyeye giderek, belediyenin resmi internet sitesi üzerinden ya da e-devlet üzerinden Kart16’ya başvuran ihtiyaç sahipleri, daha sonra başvurularının kabul edilip edilmediğini de kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar; başvuru sonuçlarını öğrenmek için belediyeye gidebiliyor ya da belediyeye ait olan telefon numarasını arayabiliyorlar.

Vatandaşlar; 444 16 00 Bursa Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi’ni arayıp, yetkili kişilerden başvurularının son durumunu öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden de başvuru sonucu takip edilebiliyor. Kart16 başvuru sonucunu e-devlet üzerinden öğrenmek isteyen başvuru sahiplerinin https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkini tıklamaları gerekiyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen ön başvurularda ise belediye; başvuru sonucunu başvuru sahibinin formda paylaştığı hotmail ya da e-mail adresine gönderiyor.

Bazen de başvuru sahiplerini SMS yoluyla bilgilendirebiliyor.

Bu yüzden de Kart16 başvurusu yapan ihtiyaç sahiplerinin başvuru formunda güncel telefon ve mail bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde paylaşmaları gerekiyor.

Kart 16 Başvuru Sorgulama E-Devlet

kart 16 başvuru sorgulama e-devlet üzerinden nasıl yapılır sorusu başvuruda bulunan kişiler tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Kart16 sosyal yardım kartı e-devlet üzerinden ne sorgulama yapılamamaktadır. Kart 16 başvurusu belediye sosyal hizmetler birimi numarası olan 444 16 00 aranarak öğrenilir. Ayrıca başvuru sonu sms ile bildirilmektedir.

Kart 16 Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Kart16 sosyal yardım kartı; Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olanlara yani dar gelirlilere ya da yoksullara dağıtılıyor.

Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar, engelliler, çalışmasına engel teşkil eden bir hastalığı olanlar, dul kadınlar gibi toplumun maddi anlamda zorluk yaşayan kesimi, bu karttan yararlanabiliyorlar.

Kart16; işsiz ve gelirsiz muhtaç Bursalı vatandaşların yanı sıra dar gelirli ve yoksul olan yani hane halkı kişi başı düşen aylık ortalama net geliri, net asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişilere de dağıtılıyor.

Kart16 sosyal destek kartından kimlerin yararlanabileceğini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Eşi vefat etmiş, eşi cezaevine girmiş ya da eşinden ayrılmış dul kadınlar
 • Düzenli ve işi olmayan muhtaçlar
 • Dar gelirli yoksullar
 • Şiddet mağduru kadınlar
 • Engelliler
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları
 • Afetzedeler
 • Ağır bir kronik hastalığı olan kişiler
 • Ağır hastalığı yüzünden çalışamayacak halde olanlar
 • İş göremezlik raporu alan kişiler
 • Mülteciler ve sığınmacılar(TC vatandaşlığına geçmeleri halinde)

Kısacası Bursa il merkezde ve ilçelerinde ikametgahı bulunan kimsesizler, muhtaçlar, dar gelirliler yani ihtiyaç sahibi olanlar Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart 16’ya başvurabiliyorlar.

Kart 16 Başvurusu için Gerekli Belgeler

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kart16’ya başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinden muhtaçlık seviyelerini ve ekonomik durumlarının yetersiz olduğunu kanıtlamalarına yönelik olarak birtakım belgeler talep ediyor.

Bu belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibi ve ailesi için nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Başvuru sahibi çalışmıyorsa çalışmadığını gösteren ve SGK’dan alınması gereken belge
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Maaş bordrosu
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi

Başvuru sahiplerinin yukarıdaki genel belgelerin yanı sıra özel durumlarına göre ek belgeler de teslim etmeleri gerekebiliyor.

Örneğin; eşi vefat etmiş dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesini, engelli vatandaşların ya da kronik hastaların hastaneden almaları gereken sağlık kurulu raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

Kart16 Limiti Ne Kadar?

Bursa Büyükşehir Belediyesi; başvuru sahiplerinin teslim ettikleri başvuru formunu ve diğer belgeleri inceledikten sonra sosyal yardım kartı başvurusunu kabul etmeyi planladığı kişilerin ikametgah adreslerine, ailenin sosyo-ekonomik durumuna dair bir rapor hazırlamak üzere inceleme komisyonu gönderiyor.

İnceleme komisyonu tarafından teslim edilen belgeleri de inceledikten sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulu; üyelerinin salt çoğunluğu ile Kart16 dağıtacağı kişilere dair liste hazırlıyor.

İhtiyaç sahiplerinin sosyal destek kartlarına her ay düzenli olarak yardım parası yatırıyor.

Bununla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kart16’ya her ay yatıracağı limit; başvuru sahibinin aylık kazancına, muhtaçlık seviyesine, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına, ailesinde çalışan başka bireylerin olup olmadığına göre değişiyor.

Yani Kart16 limiti sabit olmamakla birlikte ihtiyaç sahiplerinin maddi durumlarına göre farklılık gösteriyor.

Belediye, ihtiyaç sahiplerinin kartına aylık 500 TL, 1000 TL, 2000 TL gibi farklı limitler tanımlayabiliyor.

Kart16 Bakiye Sorgulama

Kart16 sahiplerinin kartlarında kalan miktarı öğrenebilmeleri için bu kartın geçerli olduğu alışveriş merkezlerindeki kasiyere danışmaları gerekiyor.

Kart16; Vakıfbank anlaşmalı bir kart olduğundan ihtiyaç sahipleri, kartlarında ne kadar bir limit kaldığını Vakıfbank bayiliklerinden de sorgulayabiliyorlar.

Yukarıdaki iki yöntem dışında bakiye sorgulamanın farklı bir yolu bulunmuyor.

Yani limit sorgulama işlemi ne belediye sitesi üzerinden ne de e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

BENZER KONULAR >>>>> Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Kart16 Hangi Marketlerde Geçerli?

Kart16 sosyal yardım kartı; Bursa’nın tüm ilçelerinde yani toplam 17 ilçesinin tamamında da kullanılabiliyor.

Vakıfbank pos cihazının mevcut olduğu tüm alışveriş merkezlerinde hatta bakkallarda ve kırtasiyelerde de alışveriş yapabiliyorsunuz.

Tütün ve alkol dışındaki tüm malzemeler için bu kartı kullanabiliyorsunuz.

Yani BİM, Migros, Carrefoursa, A101, ŞOK gibi marketler zincirlerinin yanı sıra manavlarda ve daha ufak marketlerde de bu kartınızla gönlünüzce alışveriş yapabiliyorsunuz.

Kart16 Nerelerde Geçerli

Kart16 nerelerde geçerli ve kart16 nerede kullanılır sorusu kart16 sosyal yardım kartı alanların en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Kart16 geçerli olduğu marketler ise;

 • BİM
 • A101
 • ŞOK
 • Vakıfbank pos cihazı olan markerler

Mutfak ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz kart16 tekel ve elektronik ürünler hariç tüm ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.

Kart16 Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Kart16 başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı da bir an önce maddi yardıma ihtiyaç duyan, temel asgari ihtiyaçlarını bile karşılayamayan başvuru sahipleri tarafından oldukça merak ediliyor.

Kart16 başvuruları; Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ortalama 1 ay içerisinde sonuçlandırılıyor.

Bazen bu süre; başvuruların yoğunluk durumuna göre uzayabiliyor.

Başvurusu onaylanan kişiler; başvuruları kabul edildikten sonra maksimum 15 gün içerisinde kartlarını ev adreslerinden teslim alıyorlar.

Başvuru sahibi evde değilse Kart16; başvuru sahibinin aile bireylerinden birine teslim ediliyor.

İLGİZİNİ ÇEKEBİLİR >>>>> Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Kart 16 Doğalgaz Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi dar gelirli vatandaşlara her sene olduğu bu sende maddi yardımlarının doğalgaz yardımı yapacağını açıklamıştır. Bursa Kart 16 sahibi olan kişilere ‘doğalgaz faturası desteği’ kart bakiyelerine yüklenecektir.

Kart 16 doğalgaz yardımı Ocak, Şubat ve Mart ayında 200 TL olacak şekilde kartlara otomatik olarak yüklenecektir. Doğalgaz yardımı kapsamında verilen verilen 200 TL doğalgaz faturası ödemek için kullanacaktır.

Bursa Kart 16 Ayın Kaçında Yatıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı olan Kart 16 ayın kaçında yatıyor sorusu belediyeden yardım kartı alan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bursa kart 16 ayın son hastası ödenmektedir. Sosyal yardım kartına bakiye yüklendiğinde size SMS ile bilgi verilmektedir.

Vakıfbank Kart 16 Bakiye Sorgulama

Bursa ile Vakıfbank tarafından hayata geçirilen Kart 16 bakiye sorgulama işlemini Mobil bankacılık hesabı olanlar telefonundan anında öğrenebilirler. Ayrıca ATM yada Banka şubesine giderek kart 16 içerisinde olan bakiyeyi öğrenebilirsiniz.

Bursa Kart 16 İletişim Telefon Numarası

Kart 16 başvuru, Kart 16 başvuru sorgulama ve aklınıza takılan tüm sorular için Bursa kart 16 iletişim destek hattı numarası olan Telefon: Alo 153 Beyazmasa / Santral: 444 16 00 numarasını arayabilirsiniz.

Kart16 Ne Zaman Yüklenir?

Kart16; başvurusu kabul edilen kişilerin hatlarına her ayın 10 ile 20’si arasında yükleniyor.

Yani ihtiyaç sahipleri; bu tarihler arasında kartlarına yüklenen limitleri kullanmaya başlayabiliyorlar.

Başvurusu onaylanan ve Kart16 adresine teslim edilen kişilerin limitleri ise kartlarını teslim aldıktan sonra en fazla 24 saat içerisinde yükleniyor.

Kart 16 Neden Yatmadı?

Kart16 neden yatmadı ve Kart 16 yatmadı sorusu Bursa Kart 16 para yardımı alan kişiler tarafından merak edilmektedir. Kart 16 bakiyeleri her ay düzenli olarak kartları yatırılmasına karşın belli aralıklarla yapılan incelemede maddi durumunuzda ve gelirinizde değişiklik olması durumunda kesilebilir.

Kart 16 Yattı Mı Nasıl Öğrenebilirim?

Kart 16 hesabına para yattı mı yatmadı öğrenmek isteyen kişiler Kartlarını alışveriş yapmadan önce market görevlisine vererek pos cihazından öğrenebilir. Ayrıca Vakıfbank ATM’lerinden sorgulayarak öğrenebilirler.

Bu yazımızda Bursa Kart16 başvuru ve sorgulama ile ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Kart16 kullanıyorsanız ya da Kart16’ya başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

24 Yorum

 1. Benim bu ay yatmadı ne den acaba bugün ayın 19 daha yatmadı Bir bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Bursa yenişehir de oturuyorum evimkirada oturuyorum banada yardım edin kart16 market pişi istiyorum

 2. Benim de ihtiyacım var yardım başvuru yaptım Eşim iyi çalışmıyor kiramı veremiyorum ikizlerin reklamı okula giden var çocuk bezi çocuk maması No 16 kart istiyorum

  1. Eşim kanser hastası olduğundan dolayı yardım istiyorum kendim günlük yeymiyeciyim

 3. İki gün önce kart 16 için başvuru yaptım ve red geldi eşimin belli bir işi yok üç çocuğum var biri birinci sınıfa gidiyor diğer ikisi küçük ihtiyacım olduğu için başvurdum

 4. Arkadaşlar burası resmi site değildir. Bursa büyük şehir beld. İle irtibat kurun

 5. 1 yıl sonra 16 kartımı durdurdum ama maddi durumum eskisinden daha kötüydü bu kadar yüksekten sonra tekrar başvurdum ama reddedildim

 6. Benim de ihtiyacım var ama eşim çalışıyor ama yetmiyor iki tane çocuğum var büyük oğlum da yüzde otuz zihinsel engelli küçük oğlum da böbrek rahatsızlıkları var eşim sigorta li olduğu için hiç bir yardımdan faydalanamiyorum ne çocuk parasından nede çocuklarım okula gidiyor lar nede o parçasından faydalanamiyorum lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

 7. Ben sema özakgüneş 3 cocugumla birlikte yaşıyorum 3 de okuyor eşimden ayrılma derecesindeyim ayriyim madi sıkıntı cekiyorum iş bulmakta zorlanıyorum hic bir gelirim yok cocuklarimın ve evin gecimini saglamakta güclük cekiyorum bu yüzden yardım talebimin kabul edilmesini arz ediyorum teşekürler

 8. Eşim inşahatan düştu kolunda pılatın var çalışamıyor üç cocugum var yetıremıyoru kira öduyorum sizden ricam bana da yardım edin

 9. Eşim inşahatan düştu kolunda pılatın var çalışamıyor üç cocugum var yetıremıyoru kira öduyorum sizden yardım istiyorum lutfen banada yardim edin

 10. Ben başvuru yaptım ama 161942 nolu başvurum.olumlu karşılandı diye mesaj geldi.bana internetten sorgulattiğim zaman kart16.başvunuz olumsuz diyor.cevaplarsaniz.

 11. Evim kirada oturuyorum bursa yenişehir de oturuyorum kart 16 marketlerde geçenlerden lütfen yardım edin

 12. Eşimden boşandım 2 çocuğum var okula gidiyorlar evim kira yardımızı bekliyorum bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler ederim

 13. Ben hacer özçeleik 1 çocuğum var esim vefat etti kizimla beraber yaşıyorum kızım 8 yaşında eşimin emekli maaşını alıyorum ondan başka gelirim yok kiram 850 doğal gaz su faturası derken evimin v3 kizim isteklerinini alamıyorum lütfen banada yardım elinizi uzatin 16 kart yardımı istiyorum lütfen🙏🙏🙏

 14. Ben Çiçek Narman 3 çocuğum var eşimin ayağı kırık inşahatan düştü en büyük kızım kuaförde çalışıyor ayda1280 alıyor kiram 700 tl doğal gaz su faturası derken evimin ve çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılaşamıyoruz lütfen yardım edin bana 🙏🙏🙏

  1. Burası normal bir bilgilendirme sitesi buradan başvuru olmuyor buradaki yazılarınız kesinlikle görünmüyor belediye yetkilileri tarafından https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru bu adresten başvuru yapmanız gerekiyor veya bizzat Bursa büyük şehir belediyesine gidip oradaki sosyal yardım masasında form doldurarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz başka form sitelerini vs tıklayarak daha zor durumda kalmayın kişisel bilgilerinizi vererek Allah yardımcınız olsun inşallah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu