Güncel Konular

BURSA KOOP Burs Başvurusu, Başvuru Şartları ve Sorgulama

BURSA KOOP Burs Başvurusu ve Başvuru Sorgulama; Sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet veren belediyeler arasında yer alan Bursa Büyükşehir Belediyesi yapmış olduğu sosyal yardımlar, hizmetler ve desteklere ek olarak eğitim ve öğretim alanındaki çalışmalarını da genişleterek üniversite eğitimi alan lisans ve ön lisans öğrencileri için burs vermeye başlamış, BURSKOOP Bursu ve Başvuru Sorgulama işlemleri de oldukça merak edilmiştir.

BURSKOOP Bursu ve Başvuru Sorgulama

Nakdi öğrenci yardımı olarak da gruplandırılan Bursa Büyükşehir Belediyesi öğrenci bursu eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için belediye tarafından kurulmuş olan Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi (BURSKOOP) tarafından verilmektedir. Özel hukuk tüzel kişiliğine haiz bir kooperatif olan BURSKOOP, 2021 yılında kurularak ilk burs veren eğitim kooperatifi olarak burs almak isteyen öğrencilerin başvurularına yanıt vermektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulmuş BURSKOOP ile Bursalı üniversite öğrencilerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? BURSKOOP Bursu Başvurusu Sorgulama, Bursa Büyükşehir Belediyesi BURSKOOP Bursu Kimlere Verilir? BURSKOOP Bursu ve Başvuru Sorgulama işlemleri gibi en güncel konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

BURSKOOP Nedir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuş olan BURSKOOP, örgün üniversitelerin lisans ve ön lisans bölümlerinde öğrenim gören ancak maddi yetersizlik sebebi ile zorluklar yaşayan öğrencilerine karşılıksız olarak burs veren bir kooperatiftir.

BURSKOOP olarak adlandırılan “Sınırlı Sorumlu Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi” 27.10.2021 tarihinde özel hukuk tüzel kişiliğine haiz bir kooperatif olarak faaliyetlerine başlamıştır. Merkezi Osmangaz / Bursa’da bulunan bu kooperatif örgün öğretimde okuyan üniversite öğrencilerinin ekonomik zorlukları aşmalarını sağlayacak karşılıksız burs olanağı verirken eğitim gereksinimlerine katkı sağlamak ve eğitimlerini daha konforlu sürdürmelerine destek olmak amacı ile burs başvurularını almaya başlamıştır.

BURSA KOOP Burs Başvuru Şartları

Bursa Koop burs başvurusu yapmak için bazı şartları taşımanız gereklidir. Bursa Koop lise ve üniversite bursu için gerekli şartlar ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Bursa il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak,
 • Sosyoekonomik açıdan ihtiyaç sahibi olmak.
 • Bursa il sınırları içindeki örgün eğitim veren meslek liselerinde okumak
 • Kazanç getiren herhangi bir işte çalışmamak,

Bursa Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Bursları

Bursa Büyükşehir Belediyesi öğrenci bursu 2024 yılında duyurulan BURSKOOP başvuruları ile duyurulmuştur. Sosyal yardım programları içerisinde eğitim yardımı, öğrenci yardımı, kırtasiye yardımı gibi çeşitli hizmetler veren Bursa Büyükşehir Belediyesi kurmuş olduğu kooperatif ile üniversite öğrencilerinin öğrenim süresi boyunca gereksinim duyduğu ekonomik ihtiyaçlarını da desteklemektedir.

Başarılı üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteğinin kapısını açan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mart 2024 tarihi itibari ile başvuru yapan ve BURSKOOP burs alma şartlarını taşıyan öğrencilere 4 ay boyunca 500 TL burs verecektir.

2024 – 2025 yeni eğitim döneminin başlaması ile birlikte burs süreleri ise 8 ay olarak güncellenecek olup burs almak isteyen örgün üniversite öğrencilerinin başvuruları ise online olarak burs.bbbgenclikkulubu.com adresinden yapılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Burs Veriyor Mu?

Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım hizmetleri kapsamında çeşitli faaliyetler sürdürerek Bursa il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere, kişilere ve öğrencilere Kart1 Sosyal Destek Kartı, Tıbbi Malzeme Yardımı, Gıda Yardımı, Yakacak Yardımı ve Eğitim Yardımı gibi çeşitli destekler sunmaktadır.

Belediye çalışmaları içerisindeki eğitim yardımlarına ek olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kurmuş olduğu BURSKOOP ile ihtiyaç sahibi başarılı üniversite öğrencilerinin her eğitim dönemi süresince burs alması sağlanarak, eğitim dönemlerinde yaşamış olduğu ekonomik sorunların desteklenmesi sağlanmaktadır.

2024 yılında kurulan ve 2024 Mart ayı itibari ile burs başvurularını elektronik ortamda toplayan Bursa Büyükşehir Belediyesi öğrenci bursu işlemleri hakkında detaylı bilgi edinmek, öğrenciye para yardımı almak için https://www.burskoop.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi 500 TL Öğrenci Bursu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Hizmetleri içerisinde vermiş olduğu sosyal ve ekonomik hizmetlere ek olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere 500 TL eğitim yardımı yapmaktadır. Belediyenin kurmuş olduğu kooperatif ile aylık 500 TL olarak verilen öğrenci para yardımı üniversite öğrencilerini kapsamaktadır. Üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarında okuyan ihtiyaç sahibi başarılı üniversiteliler online olarak bursa başvuru yapabilmektedirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi BURSKOOP Bursu 2024

2024 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılmış olan üniversite öğrencilerine para yardımı, belediye tarafından kurulmuş BURSKOOP “Sınırlı Sorumlu Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi” aracılığı ile verilmektedir.

Örgün üniversite öğrencilerinin eğitim gereksinimlerine katkı sunmak, ekonomik zorlukları aşmalarına yardımcı olmak ve eğitimlerini daha rahat sürdürmeleri için destek olmak amacı ile verilen BURSKOOP Bursu 2024 yılında https://www.burskoop.com/ sayfası içerisindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi Burskoop Burs Başvuru Formu ile elektronik olarak toplanmaktadır.

Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi Bursa Koop Burs Başvurusu

Bursa Koop Burs Başvurusu kooperatifin resmi internet sitesinden toplanmaktadır. Sayfaya üyelik işleminin tamamlanmasının ardından başvuru formunda istenen bilgilerin girilmesi ve belgelerin e-devletten indirilerek sisteme yüklenmesinin ardından başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Başvurunun geçerli olabilmesi için bilgilerin eksiksiz girilmesi, belgelerin doğru yüklenmesi ve başvuru şartlarına uyum sağlanması gerekmektedir. Aksi halde başvuru talebi olumsuz değerlendirilmekte; geçersiz sayılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu Nasıl Yapılır 2024?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Geri Ödemesiz BURSKOOP Bursu alabilmek için başvuru şartları ve başvuru için istenen evrakların detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. Geri ödemesiz belediye bursunun alınması ve başvurunun olumlu değerlendirilmesi için önemli bir aşamadır.

Online olarak elektronik ortamda toplanan başvurular için https://basvuru.burskoop.com/ adresinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. Başvuru işleminden önce gerekli şartları taşıyan üniversite öğrencilerinin üyelik oluşturması istenmektedir. Üyelik işlemi esnasında kimlik numarası, doğum tarihi, telefon ve e-posta adresi gibi bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak girilmesine dikkat edilmelidir.

Üyelik işleminin tamamlanması ile “Bursiyer Girişi” ekranından kimlik numarası ve SMS ile gelen şifre ile giriş yapılmaktadır.

Sisteme giriş yapılmasının ardından “Bilgilerim” sekmesi içerisindeki “Başvur” sekmesi içerisinden bahar dönemi burs başvurusuna online olarak açılan sayfadan BURSKOOP Bursu ve Başvuru Sorgulama işlemleri  yapılabilmektedir.

Kişisel bilgiler, eğitim bilgileri ve aile bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulmasının ardından sisteme gerekli evrakların istenilen formatta yüklenmesi gerekmektedir. Sisteme yükleme işleminin de tamamlanması ile başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Geri Ödemesiz Burs Nasıl Alınır?

Üniversite eğitimi gören ihtiyaç sahibi Bursalı öğrenciler Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılında kurulmuş Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi aracılığı ile geri ödemesiz burs almaya hak kazanmaktadır.

Kendisi veya ailesi Bursa’da ikamet eden, örgün ön lisans ya da lisans üniversite eğitimi alan ihtiyaç sahibi öğrencilerin başvuruları https://www.burskoop.com/ sayfasında Mart ayı itibari ile ilan edilen tarihlerde alınmaya başlamıştır.

Geri ödemesiz 500 TL öğrenci bursu almak isteyen üniversiteli öğrenciler üyelik işlemlerini tamamlayarak online başvuru yapabilirler. Ayrıca 444 16 00 numaralı çağrı merkezi üzerinden başvuru süreci ve burs detayları hakkında bilgi alabilirler.

BURSKOOP Geri Ödemesiz 500 TL Burs Nasıl Alınır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından üniversite öğrencilerinin öğrenimlerini desteklemek ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kurmuş olduğu BURSKOOP ile 2024 Mart ayı itibari ile karşılıksız ve geri ödemesiz 500 TL eğitim desteği vermektedir.

Burs almak isteyen ve gerekli şartları taşıyan örgün öğretimdeki ön lisans ve lisans öğrencileri Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik Kulübü BURSKOOP resmi internet adresinde duyurulan tarihlerde online olarak başvuru yapabilirler.

Başvuru işlemi sonrasında öğrencilerin başarı durumları, engellilik durumları, sosyal güvenceleri, anne ve babalarının sağ olup olmadıkları, ailenin gelir durumu ve mülkiyet durumları göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmaktadır. Bu değerlendirme sonrasında da web sayfası içerisinde duyurulan 28 – 31.03.2024 tarihlerinde hak kazanan öğrencilere 500 TL geri ödemesiz burs ilgili banka hesaplarına yatırılmaktadır.

Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi Burs Başvurusu Nereden Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi 500 TL öğrenci yardımı bursundan yararlanabilmek için BURSKOOP resmi internet adresine giriş yaparak “Bursiyer Kayıt” formunun doldurulması gerekmektedir. Kimlik numarası, doğum tarihi, cep telefonu ve e-posta adreslerinin girilmesinin ardından SMS ile gelen şifre ile kayıt tamamlanmış olmaktadır.

Burskoop Bursiyer Kayıt Formu için linke tıklayınız. https://basvuru.burskoop.com/bursiyer/kayit

Kayıt işleminin tamamlanması ile “Başvur” sekmesinden ya da BURSKOOP Başvuru Formu ekranından online olarak öğrenci para yardımı başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru formu google chrome, microsoft edge, safari 5 ve üstü, internet explorer 8 ve üstü sürümlerde çalışmaktadır.

Burskoop Burs Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://basvuru.burskoop.com/

Bursa Büyükşehir Belediyesi BURSKOOP Burs Başvurusu için Gerekli Belgeler

Online olarak internet sitesi üzerinden toplanan burs başvurusu işlemlerinde öğrencilerin değerlendirilebilmesi ve kriterlere uyum sağlanıp sağlanmadığının tespit edilebilmesi için bir takım bilgi ve belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler e-devlet kapısı üzerinden indirilmesi gerekmektedir.

BURSKOOP Bursu Başvurusu için istenen evraklar şunlardır:

 • Yeni kayıtlı öğrenciler için ÖSYM YKS Sonuç Belgesi fotokopisi ya da karekodlu çıktısı (hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri için zorunlu)
 • Ara sınıf üniversite öğrencileri için Transkript (ikinci sınıf ve üzerindeki öğrenciler için zorunlu)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (tüm aile bireylerini gösterir) (tüm öğrenciler için zorunlu)
 • Öğrencinin Nüfus Cüzdanı Örneği
 • E-Devletten indirilmiş öğrencinin kendisi ve anne/babası üzerine düzenlenmiş İkametgah Belgesi (tüm öğrenciler için zorunludur)
 • E-Devletten indirilmiş öğrenciye ait Adli Sicil Kaydı (tüm öğrenciler için zorunludur)
 • Gelir Beyanı (tüm öğrenciler için zorunlu)
 • Çalışmayan anne/baba/eş için E-Devletten alınmış “SPAS Müstehaklık Sorgulama” ekranının barkodlu çıktısı (tüm öğrenciler için zorunlu
 • Öğrencinin engelli olma durumu varsa %40 ve üzeri Engelli raporu
 • Öğrenci milli sporcu ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alınmış Milli Sporcu Belgesi
 • Anne/babası resmi görevdeyken şehit/gazi olmuş öğrenciler için durumu gösterir belgenin noterden onaylı taratılmış hali
 • Vakıf üniversitelerinde örgün okuyan öğrenciler için %100 Burslu olduğunu gösteren belge (burslu okuyan öğrenciler için zorunlu)
 • Başka kurum veya kuruluşlardan alınan bursların ve öğrenci yardımlarının görüntülenebilmesi için E-Devletten Kredi/Burs Durum Belgesi karekodlu belge (tüm öğrenciler için zorunludur)
 • Öğrenci, anne ve babası adına ayrı ayrı E-Devletten alınmış Tapu Kayıt Belgesi
 • Öğrenci, anne ve babası adına ayrı ayrı E-Devletten alınmış Tescilli Araç Kaydı Belgesi

Yukarıda istenen belgelerin her birinin dosya formatı PDF ya da JPEG olarak düzenlenmelidir.

Burskoop Bursu Ne Kadar?

2024 yılı Mart ayı itibari ile ön başvuruların toplandığı Bursa Büyükşehir Belediyesi BURSKOOP Öğrenci Bursu aylık 500 TL olacak şekilde dönemlik 2000 TL her iki dönem için 4000 TL olarak verilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Burskoop Bursu Hangi Bankaya Yatar?

Bursa öğrenci para yardımı bursu almaya hak kazanan bursiyerlerin ödemeleri her ay başvuru işleminde verilmiş olan banka İBAN numarasına düzenli olarak yatırılmaktadır.

BURSKOOP Bursu Ne Zaman Yatacak?

İlk ödemesi bahar dönemine denk gelen BURSKOOP üniversite öğrencilerine para yardımı ödemeleri Mart – Nisan – Mayıs – Haziran aylarını kapsayan dönemlerde verilmektedir.

Her iki dönemi de kapsayan ödemelerde 8 ay boyunca bursiyerlerin başvuruda vermiş olduğu İBAN numaralarına ilgili ayın 24 ila 28 günleri arasında yatırılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi BURSKOOP Bursu Kimlere Verilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılında kurulmuş olan Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi BURSKOOP bursları üniversitelerin örgün lisans ve ön lisans programlarında okuyan kendisi veya velisi Bursa’da ikamet eden. herhangi bir geliri olmayan ihtiyaç sahibi T.C. vatandaşı öğrencilerine verilmektedir.

Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi Burs Başvuru Şartları

BURSKOOP Bursa Büyükşehir Belediyesi geri ödemesiz burs yardımı belirli şartlar ve kriterlere göre değerlendirilerek verilmektedir. Gerekli şartları taşımayan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılıp, olumsuz sonuçlanmaktadır.

BURSKOOP Bursu Başvuru Şartları ise şunlardır:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 25 yaşını aşmamış olmak
 • Üniversite öğrencisinin ya da aile/anne veya babasının Bursa il sınırlarında ikamet ediyor olması (son 6 ayda Bursa’da olduğunu belgelemesi gerekmektedir)
 • T.C. sınırları içerisindeki üniversitelerde örgün lisans veya ön lisans öğrencisi olmak
 • Özel ya da resmi kurumlarda kazanç getiren bir işte çalışmamak
 • Bulunduğu dönemde en az 100 üzerinde 50, 4 üzerinden ise 2 genel not ortalamasına sahip olmak
 • Maddi yetersizlik nedeni ile öğrenimini sürdürürken ekonomik sıkıntı çekmek ve maddi desteğe ihtiyaç duymak

Kimler BURSKOOP Bursu Alabilir? Kimler Başvurabilir?

Burskoop bursu alma şartlarını taşıyan öğrencilerin her biri online başvuru yapma hakkına sahiptir. Bununla birlikte ikinci öğretim öğrencileri ve vakıf üniversitelerinde %100 burslu olarak okuyan öğrenciler de başvuru yapma hakkına sahiptir. Ayrıca ara ve son sınıf öğrencilerinin de başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

Aynı hane içerisinde okuyan ve gerekli şartları taşıyan tüm öğrencilerin başvuruda bulunmasında herhangi bir kısıtlama yoktur. Aynı haneden birden fazla kişi Burskoop Bursu alabilir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Bursu ve diğer kurumlardan burs alan öğrenciler de başvuru yapabilirler. Herhangi bir kurumdan ya da KYK’dan burs alıyor olmak başvuru için bir engel değildir.

Kimler BURSKOOP Bursu Alamaz?

Bursa BURSKOOP Öğrenci Bursu belirli şartlar ve kriterler dahilinde öğrencilere her ay düzenli olarak verilirken; bazı öğrenciler bu para yardımından yararlanamamaktadır. Başvurusu geçersiz sayılacak ve burstan yararlanamayacak öğrenciler şunlardır:

 • Yabancı uyruklu öğrenciler
 • Sınıf ya da dönem tekrarı yapan öğrenciler
 • Normal öğrenim süresinden fazla öğrenim gören öğrenciler
 • Yüksek lisans ya da doktora öğrencileri
 • Açıköğretim ve uzaktan öğretim öğrencileri
 • Polis Akademisi, Milli Savunma Üniversitesi ve Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri
 • Yüz kızartıcı suç nedeni ile hüküm giymiş öğrenciler

başvuru yapamaz ve başvuruları olumlu değerlendirilemez.

Burskoop Burs Başvurusu Değerlendirme ve Seçim Süreci, Sonucu

BURSKOOP öğrenci para yardımı / bursu başvurusu, Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi resmi web sayfasında duyurulmaktadır.

Başvuruların toplanmasının ardından gerekli şartlar ve kriterler doğrultusunda; öğrencilerin başarı durumları, sosyal güvenceleri, engellilik durumları, ebeveynlerinin sağ olup olmadığı, ailenin ve kendisinin gelir durumu, mülkiyet durumları değerlendirilerek sıralama yapılmaktadır.

Online Başvuru Formu içerisindeki kriterlere göre seçim süreci tamamlanarak başvuruların değerlendirilmesi tamamlanmakta ve bursiyerlerin “Başvurularım” sekmesinde BURSKOOP Bursu ve Başvuru Sorgulama işlemleri duyurulmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu sorgulama işlemleri için BURSKOOP Burs Başvuru Sonuçları ekranına giriş yapılması gerekmektedir. Başvuru sahipleri https://basvuru.burskoop.com/bursiyer/giris adresini ziyaret ederek https://basvuru.burskoop.com/bursiyer/basvurularim ekranından başvuru sonuçlarını öğrenebilmektedirler.

Başvuru sonuçları tarihleri hakkında detaylı bilgi almak ve diğer işlemler için 444 16 00 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Ayrıca resmi web sayfası içerisindeki iletişim formunu kullanarak da teknik destek almak mümkündür.

BURSKOOP BURSU İletişim Formu ile burs ile ilgili bilgi almak ya da teknik destek talep etmek için linke tıklayınız. https://www.burskoop.com/iletisim

Bizzat müracaat ederek Bursa Büyükşehir Belediyesi BURSKOOP yetkililerinden bilgi almak için Merinos AKKM Kuzey Kapısı Küzey Ofisleri Kat:1 Osmangazi / Bursa adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca e-devlet e-belediye sistemi üzerinden de BURS BAŞVURUSU VE SORGULAMA işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Burskoop Bursu Hangi Hallerde Kesilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BURSKOOP öğrenci bursu almaya hak kazanan öğrencilerin periyodik olarak ödemelerini ilgili hesaplara yaparken hak sahipliğinin doğru tespit edilmesi için düzenli olarak incelemeler yapmaktadır. Bu incelemeler ve değerlendirmeler esnasında bazı durumlarda BURSKOOP bursu kesilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi BURSKOOP Bursu kesilme nedenleri şunlardır:

 • Öğrencinin başvuru sırasında doğru bilgileri beyan etmediğinin tespit edilmesi
 • Burs alan öğrencinin bursluluk dönemi içerisinde ücretli olarak çalışmaya başlaması
 • Öğrencinin üniversiteden ceza alması
 • Öğrencinin kamu düzenini bozan ya da yüz kızartıcı davranışlarda bulunduğunun tespiti
 • Öğrencinin burs alma hakkından vazgeçmesi ve bildirmesi
 • Öğrencinin bursluluk döneminde başka bir ülke vatandaşlığına geçmesi
 • Öğrencinin bursluluk döneminde askerlik hizmetine ayrılması
 • Öğrencinin üniversite ile ilişiğinin kesilmesi
 • Öğrencinin kaydını dondurması
 • Öğrencinin bir dönem içerisinde 2 aydan fazla sürekli/aralıklar ile mazeretsiz devamsızlığı, final ve bütünleme sınavlarına mazeretsiz girmemesi

halinde burs almaya hak kazanan öğrencilerin bursları kesilmektedir. Bursluluğu iptal edilen ve kesilen öğrenciler tekrar burs başvurusu yapamazlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu