Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
A+
A-

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; İhtiyaç sahiplerine hem para hem eşya olarak sunduğu yardımlarla destek eli uzatan Çankırı Belediyesi, gıda kolilerinden sosyal yardım marketlerine kadar pek çok şekilde yardım dağıtımı gerçekleştirebiliyor.

Özellikle yoksul ve yaşlılara yaptığı yardımlara yönelen Çankırı Belediyesi sosyal yardımları ve bu yardımlardan yararlanabilmek için gerçekleştirilen Çankırı Belediyesi yardım başvurusu hakkında tüm merak edilenleri açıklıyoruz.

Çankırı Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

İhtiyaç sahiplerine ulaşmak için Vefa Sosyal Destek grubu aracılığıyla hem nakit para hem ayni yardım kapsamına giren eşyaları dağıtan Çankırı Belediyesi, binlerce yoksul kişi ve aileye temel ihtiyaçlarını karşılamada destek olmaktadır. Belediye tarafından yapılan yardımların başında gelen gıda ve erzak dağıtımı ile hem günlük sıcak yemeğe hem de aylık kuru gıda ihtiyaçlarına ulaşan pek çok ihtiyaç sahibi aile bulunmaktadır.

Çankırı Belediyesi sosyal yardım kategorileri arasında evde bakım ve temizlik hizmetleri, şehit ve gazi ailelerine destek, yoksul ailelerin çocukları için öğrenim bursu veya yaşa göre kırtasiye malzemesi ile kitap dağıtımı, kış aylarında yakacak dağıtımı, temizlik ve hijyen malzemesi dağıtımı gibi pek çok Belediye tarafından rutin şekilde yapılan yardımlar da bulunmaktadır.

Ek olarak yenidoğan bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik bebek yardım paketleri de yine dağıtılan yardımlar arasında yer almakta, Belediye Sosyal Yardım Birimi ile yürütülen Gıda Bankası Projesi ise dar gelirli vatandaşlara yalnızca gıda değil, giyecek ve ayakkabı da ulaştırılmasını sağlamaktadır. Çankırı Belediyesi Yaşlı Koordinasyon Merkezi ve Sosyal Yardımlaşma Merkezi tarafından yardıma muhtaç olduğu tespit edilenler için Ramazan ayı boyunca ek yardımlar sağlanmakta, Merkez yetkililerinin belirlediği yüzlerce aileye rutin yardımlar haricinde gıda, ayakkabı ve giyecek temin edilebilmektedir.

Çankırı Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Belediye yönetmeliğine göre asgari ücretin üçte biri yoksulluk sınırı olarak kabul edilmekte, aylık kişi başı hane geliri bu sınırın altında kalan ve/veya SGK girişli düzenli gelire dayanan bir işi bulunmayan vatandaşlar yoksulluk dahilinde değerlendirilmektedir. Çankırı Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan vatandaşların yoksulluk nedeni değişken olabilmekte, yaşlılık, iş göremezlik, engellilik, aile içi şiddete maruz kalma, yetim olma gibi nedenler farklı yardım alanlarında değerlendirilmektedir.

Engellilik nedeniyle tıbbi cihaz vb. yardımını talep edenler heyet raporu ile %60 ve üstünde engeli bulunduğunu tasdiklemeli, yaşlılık nedeniyle yardım talep edenler ise 65 yaş üstü veya kimsesizlik nedeniyle kendi bakımını devam ettiremediğini göstermelidir.

Diğer yardım gruplarını oluşturan şiddet mağduru kadınlar, eşinden ayrılmış veya eşi vefat etmiş olup çocuklarının bakımını üstlenmekte güçlük çeken kadınlar ya da yoksulluk nedeniyle öğrenimde güçlük çeken öğrenciler yine ilişkili belgelerle Çankırı Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapabilmektedir.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaygın şekilde Çankırı Belediyesi yardım başvurusu yapmak isteyenlerin başvuru formunu doldurmak için e-devlet hesabından sistemlere giriş yaptığı görülmektedir. Adresinizden ayrılmadan başvuru yapabilme imkanı veren sisteme, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak erişilebilmekte, Uygulamaya Git butonuna tıklayarak başvuru formunda yöneltilen soruları eksiksiz ve doğru yanıt vermeniz gerekmektedir. Sayfanın en altındaki bulunan sosyal yardım seçeneklerine tıklayarak, başvurmak istediğiniz sosyal yardımları seçerek işlemi tamamlayabilmektesiniz.

İnternet erişimi veya e-devlet şifresi bulunmayanların ise muhtarlık aracılığıyla taleplerini iletmesi gerekebilmekte, imkanı varsa Çankırı Belediyesi yardım başvuru formu doldurmak için şahsen Çankırı Vefa Sosyal Destek Grubu ile iletişime geçmesi ya da Belediye binasını ziyaret ederek ilgili birime yönlendirme talep etmesi gerekmektedir.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Pek çok Belediye gibi Çankırı Belediyesi de yardım talebinde bulunan vatandaşların kimlik bilgilerine, hane halkı durumuna, iş ve gelir bilgilerine erişebilmek ve değerlendirme öncesinde ön fikir edinmek için Çankırı Belediyesi yardım başvuru formu doldurulmasını talep etmektedir. Kişinin yaş, hastalık veya engellilik gibi nedenlerden formu kendisinin dolduramayacak olması halinde muhtar veya akraba gibi ikinci bir kişinin beyanı kabul edilmekte, form için e-devlet sistemine giriş yapmak, internet erişimi söz konusu değilse yerine ziyaret ederek yetkililerden form talep edilmesi gerekmektedir.

Formdaki bilgiler sonradan yetkililer tarafından inceleneceği ve ikametgah adresinde değerlendirme yapılacağı için bilgilerin eksiksiz, güncel ve doğru olmasına dikkat edilmeli, aksi halde sürecin olumsuz yanıtla ve cezayla sonlanacağı unutulmamalıdır.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sorgulama için de tıpkı başvuruda olduğu gibi e-devlet portalını kullanabileceğiniz yardımlar, yine aynı link üzerinden takip edilebilmektedir. Alternatif bir seçenek olarak Çankırı Belediyesi yardım başvurusu sorgulama hizmetleri için Belediye’yi aramak veya ziyaret etmek mümkün olabilmektedir.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurulan sosyal yardımları sorgulamak veya süreç hakkında kişisel soruları yöneltmek için belediyeye ait 0376 212 14 00 telefon numarasını aramak mümkündür. Numara üzerinden ulaşılan yetkililerden detaylı bilgi alınabilir. Çankırı Vefa Sosyal Destek Grubu’na ulaşmak içinse 112, 155 ya da 156 hatlarından birini ayarak talepleri iletmek mümkün olabilmektedir. Yine evde bakım hizmeti talep etmek veya yaş nedeniyle alışverişlerin yapılmasını istemek için bu numaralar kullanılabilir.

Çankırı Belediyesi Gıda Yardımı

65 yaş üstü yaşlıların, engel oranı yüksek engelli bireylerin veya hastaların Çankırı belediyesi tarafından ev adreslerine kadar teslim edilen sıcak yemeklere erişimi, önemli desteklerden biri olmakta, aynı zamanda diğer yardıma ihtiyacı olan grupların günlük taze yemek için Belediye’nin aşevlerini ziyaret etmesi yeterli olmaktadır. Günlük yemek tüketimi haricinde evde yemek yapılabilmesi ve sağlıklı beslenilmesi için bir diğer önemli yardım da gıda kolileri olmakta, kolilerde yer alan kuru gıda ile aile halkının aylık beslenmesine destek olunmaktadır.

Çankırı Belediyesi Maddi Yardım

Maddi yardımların direkt olarak kira yardımı şeklinde verilmesi veya gönüllüler tarafından yapılan bağışların dağıtılması gibi farklı şekillerde ulaştırılması mümkün olurken, pek çok vatandaş için Şok, BİM, CarrefourSA gibi büyük market zincirlerinde geçerli olan sosyal karttan faydalanması da mümkün olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.