Belediye Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Kampanyası Yardım Kartı, Gıda Yardımı, Erzak Yardımı, Doğalgaz Yardımı, Yardım Kolisi tüm detaylar yazımızda.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Sosyal yardımlar söz konusu olduğunda kendi alanında bir ilke imza atan Ankara Belediyesi, tüm yardım yönetmeliği kapsamlarını yani başvuru, değerlendirme ve sorgulama aşamalarını bütünüyle online platformlara taşıyan ilk belediye unvanına sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı aracılığıyla yapılan

Ankara Belediyesi yardım başvuruları için tamamen dijital bir sisteme geçilmiş olması ise özellikle pandemi döneminde yardım taleplerini iletmek isteyen vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır.

Ankara Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Makalede Neler Var?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından başlatılan 100 milyon TL’lik yeni destek kampanyası kapsamında pandemi döneminden kaynaklanan şekilde ekonomik zorluklara çekenlere yardımlar ulaştırılmaktadır. Süreç içerisinde işini kaybeden esnaf veya sektör çalışanlarına yapılan bu yardımlar aracılığıyla 232.351 aileye 100 milyon TL tutarında yardım ulaştırılmış bulunmakta, güncel sayılar ise yapılan başvurularla birlikte her geçen gün daha da artmaktadır. Pandemi dönemine ilişkin dikkat çeken Ankara Belediyesi sosyal yardımları kapsamında ayrıca 112.785 ailenin Başkent Kartı’na 400’er TL yatırılmış ve böylece ulaşım için 45 milyon 114 bin TL’lik yardım da yapılmış bulunmaktadır.

Yalnızca pandemi dönemine ilişkin değil, genel yaşam şartları nedeniyle de muhtaç olan ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda hem maddi yardımlar hem de gıda ve temizlik malzemeleri dağıtımı yapmaktadır. Bahsedilen yardımlarda kişilerin yaşadığı ilçeler baz alınarak bütçe belirlenmekte, ayrıca ailelerin durumuna bağlı olarak yardımlar sene içerisinde 2 ya da 3 defaya kadar yinelenebilmektedir.

Nakit yardımları haricinde ilgili Ankara Belediyesi yardım başvurusu formu ve belgelerinin teslim edilmesiyle alınabilen diğer yardımlar kısaca şu şekildedir:

 • Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından bağış olarak alınan giysiler ile eşyaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması,
 • Üreticiden satın alınan mahsulün ücretsiz dağıtımı,
 • Şehit ve gazi ailelerine, karantina sürecinde olanlara, sağlık çalışanlarına, engelliler ve 65 yaş üstünde olanlara düzenli aralıklarla gıda yardımı,
 • Sıcak yemek, çorba ve günlük ekmek dağıtımı,
 • Elver Kampanyası dahilinde yardıma muhtaç kişilerin hesabına para yatırılması,
 • Pandemiden etkilendiği düşünülen farklı meslek gruplarına market alışverişi için yardım kartı dağıtımı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları dahilinde eğitim yardımlarına yönelik çalışmalar da yer almakta, Belediye YKS 2024 başvurularını ekonomik yetersizlik nedeniyle gerçekleştiremeyen kişilerin başvuru ücretini karşılıksız olarak ödemiş bulunmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Gıda yardımlarından veya maddi destek imkanlarından faydalanmak isteyenlerin Ankara Belediye yardım başvurusu için karşılaması gereken genel şartlar şu şekildedir:

 • Ankara il sınırları içinde ikamet ediyor olmak
 • Hane gelirinin TÜİK tarafından açıklanan yoksulluk sınırını geçmiyor olması
 • Yardım başvurusu yapan kişinin adresinde yapılan inceleme sonucunda aldığı puanın komisyonca 100 veya üzeri olarak belirlenmesi
 • Kişinin yakacak yardımına başvurmuş olması halinde, adresinde doğalgaz kullanımının bulunmaması

Başvurusu yapılacak olan yardımın pandemi dönemi zorluklarından ileri gelen nedenlerden kaynaklanması halindeyse Belediye yetkilileri başvuran kişinin şu şartları karşılamasını istemektedir:

 • Hane içerisinden yalnızca bir kişinin başvuruda bulunmuş olması,
 • 65 yaş, engellilik nedenlerinden dolayı yaşlı ve hasta bakım parası almıyor olmak,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden herhangi bir yardım almamak,
 • Hane içerisinde memur, kamu çalışanı, emekli ve sigortalı çalışan ya da BAĞKUR’a bağlı olan herhangi birinin bulunmuyor olması,
 • Kişinin hayvancılıkla uğraşması veya çiftçi olması halinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklerden yararlanmaması,
 • Covid-19 nedeniyle işi kapanmış olup kısa çalışma ödeneğinden veya kredi desteklerinden yararlanmıyor olmak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlara başvuruda bulunmak ve gıda, yakacak veya destek amaçlı nakit ödemesinde talebinde bulunacak olanların tüm ailenin nüfus cüzdanları ile fotokopileri ve muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, adrese dayalı aile beyanı fişi ile Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü’ne şahsen başvurması gerekmektedir. Yetkililer kişiyi form doldurmaya yönlendirmekte ve belgelere ek olarak eksiksiz şekilde tamamlanan formun teslim edilmesi gerekmektedir.

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım talebinde bulunacak vatandaşların erişimini kolaylaştırmak amacıyla 3 olan başvuru merkezi sayısını 13’e çıkarmasıyla birlikte güncel liste şu şekilde genişlemektedir:

 • Akyurt AYM,
 • Altındağ AYM,
 • Araplar AYM,
 • Bala Gençlik Merkezi,
 • Elmadağ Gençlik Merkezi,
 • Kahramankazan AYM,
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi,
 • Kuşcağız AYM,
 • Mamak Gençlik Merkezi,
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi,
 • Yahyalar AYM,
 • Ayaş AYM,
 • Kalecik AYM.

Ankara Belediyesi yardım başvurusu 2024 senesinde devam eden şekilde online olarak da yapılabilmekte, bu amaçla vatandaşların https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr linkine tıklayarak kimlik, adres, iletişim bilgilerini belirtmesi gerekmektedir. Yapılan bu ön başvuru sonrasında SMS ile bir onay kodu alan vatandaşlar bu doğrultuda ek bir sorgulama olmaksızın gıda, yakacak, Başkent Kart gibi farklı alanlarda yardımlarını alabilmektedir. Online başvuruda bulunan vatandaşlardan ek bir belge talep edilmemekle birlikte, yapılan incelemeler neticesinde onay mesajının gelmesi maksimum 1 hafta sürmektedir.

E-Devletten Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Yaptığı sosyal yardımlar ile bir çok aileye destek sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi e-devlet yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak başvuruda bulunmanız mümkün.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İlgili başvuru formuna Belediye’ye ait resmi web sitesi linkine tıklayarak veya Mavi Masa internet sitesine giriş yaparak ulaşmak mümkün olmakta, internet kullanmayarak şahsen kuruma başvuru yapacak vatandaşlarınsa form ile birlikte kendi yardım kategorisine uygun belgeleri de sunması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru formu mutlaka doğru bir şekilde doldurulması gereklidir. Forma girilecek bilgiler incelendikten sonra yardım talebiniz incelenecektir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu >>>> https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1

Ankara Başkent Kart Başvuru Formu >>>> https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru

Ankara Büyükşehir Belediyesi alışveriş kartı başvurusu formu doldurulduktan sonra yetkililer tarafından incelenip size bilgi verilecektir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

E-Devlet sistemiyle entegre şekilde hizmet veren Ankara Belediyesi hem başvuru yapmak hem de başvuru sonucunu sorgulamak isteyen vatandaşların, bu sistem üzerinden kendisine ulaşmasını sağlamaktadır. Başvurunun onaylanmasını takiben ilk yardım dağıtımında gıda kolileri ulaştırılmakta, sürece ilişkin sorgulama içinse TC kimlik numarası ile e-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.

Belediye tarafından yapılan yardım başvurusu sorgulama işlemi hakkında merak ettiğiniz tüm soruları Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama yazımızdan okuyabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuruda bulunmayı veya başvuru süreci hakkında bilgi edinmeyi isteyenlerin Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda kolisi ve nakit yardımı için 0312) 322 11 33 numaralı telefonu, sıcak yemek yardımı içinse 0530 010 07 50 numaralı danışma hattını ya da Alo Başkent 153 numaralı hattı çevirerek yetkililere ulaşması mümkün olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım İletişim Numarası

Ek olarak ilçe bazlı yardım talep etmek ve Ankara Belediyesi Sosyal Yardımlar Şubeleri’ne ulaşmak istenmesi halinde Keçiören Şube için (0312) 322 11 33, Sincan Şube için (0312) 276 22 31, Çubuk Şube için (0312) 837 99 29,  Altındağ Şube içinse (0312) 348 44 84 telefon numaralarını çevirmek yeterli olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Gıda ve temizlik malzemesi yardımları, ‘’İyiliğin Başkenti’’ mottosunu kullanan Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımların büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Belediye, gıda anlamında her sene ortalama olarak 160 bin haneye yardımlarıyla ulaşmaktadır. Ek olarak son dönemde korona virüs salgını nedeniyle ayrı bir klasmanda değerlendirmeye alınan ve hız kazandırılan gıda kolisi yardımlarıyla iş kaybı yaşayanların temel beslenme ihtiyaçları giderilmekte, ilk etapta Altındağ merkezli yapılan dağıtım kapsamında 30 bin aileye gıda yardımı kolisi ulaştırılmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından ihtiyaç sahibi 18.000 aileye günlük 80.000 ekmek dağıtımı yapılmakta, Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapanların bu dağıtım listesine dahil olması mümkün olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için ALO 153 Mavi masa destek hattını arayabileceğiniz gibi dar gelirli vatandaşlara verilen gıda yardımı başvurusu için https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1 formunu doldurabilirsiniz.

Maddi durumu kötü, çalışmayan ve işten çıkarılan kişilere verilen gıda yardımı başvurusu yapıldıktan sonra belediye yetkilileri tarafından erzak kolisi onaylanan kişinin ev adresine teslim edilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlar üşümesin diye başlattığı yakacak yardımı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmaktadır. Çocuklar üşümesin diye başlatılan Ankara Büyükşehir doğalgaz yardımı 4 ay olacak şekilde her ay Başkent Kart hesaplarına nakit olarak yatırılacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğal gaz yardımı başvurusu formu doldurduktan sonra gerekli inceleme sonrası uygun görülen kişilere her sene yakacak yardımı düzenli olarak yapılacaktır. Kara Kış Destek paketi kapsamında sosyal yardım alan kişilere toplamda 2150 TL doğalgaz yardımı ödemesi yapılacaktır.

Ankara Doğalgaz yardımı başvurusu için https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1 linkine tıklayarak hemen başvuru oluşturabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Salgın dönemini nedeniyle 15 günlük karantina sürecinde olan kişilere bu süre zarfında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kahvaltı ve akşam yemekleri gönderilmekte, ek olarak 65 yaş üstü, engelli vatandaşlar ile sağlık çalışanlarına, yardıma ihtiyacı olanlara, salgın döneminde işsiz kalanlara da aynı şekilde iki öğün yemek desteği sunulmaktadır.

Yine gıda yardımları kapsamında yer almakla birlikte öğrencileri de desteklemeye odaklanan bir diğer Ankara Belediyesi sosyal yardım türü ise sıcak çorba dağıtımı olmakta, ODTÜ, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hacettepe ile Gazi Üniversiteleri’nin yanı sıra OSTİM Metro İstasyonu’nda da sıcak çorba dağıtım noktaları bulunmaktadır.

Hali hazırda pek çok aileye herhangi bir başvuru olmaksızın Ankaralı üreticilerden aldığı soğan ve patatesi ücretsiz şekilde dağıtarak halka gıda ve çiftçiye maddi destek sağlamakta olan Belediye, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için süt dağıtımı da yapabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Pandemi dönemine ilişkin yardımlarıyla dikkat çeken ve örnek oluşturan belediyelerden biri olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte her birine 5’er gıda kolisi dağıtmış olduğu simitçilere, ek olarak 500’er TL’lik nakit yardımı da sağlamaktadır. Ek olarak AŞTİ’de hizmet veren taksiciler için maddi yardım dahilinde belirli dönemlerde depo ve durak ücreti alınmamaktadır.

Alkol ve tütün ürünleri hariç tüm market alışverişlerinde kullanılabilen bir maddi yardım aracı olan Ankara Belediyesi Yardım Kartı ise salgın nedeniyle geçici işsizlik yaşayan vatandaşların 500 liralık alışveriş yapabilmesine olanak tanımaktadır. Bu karttan ek olarak taksici, kuaför, berber ve müzisyen gibi meslek grupları da yararlanabilmekte ayrıca yardım kartını kullanarak su faturası da ödenebilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımı Almak İstiyorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımı almak istiyorum diyorsanız yardım talebinde bulunmak için belediyenin resmi sitesi olan “https://sosyalhizmetler.ankara. bel.tr”  adresinden kimlik numarası, ad, soyad ve telefonu numaranızı girmeniz gereklidir. Yardım talebinde bulunduktan sonra gerekli inceleme sonrası belediye tarafından size yardım yapılacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı almak isteyen bir çok kişi yardım kartı talebinde bulunması gerekir. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan gıda yardımı ve para yardımı alan bir çok kişiye yardımları belediye tarafından verilen yardım kartına yatırılmaktadır.

İhtiyaç sahibi ailelerin rencide olmadan diledikleri gibi alışveriş yapmasına olanak sağlayan yardım kartı başvurusu belediyenin resmi sitesinden yada bizzat belediye başvurularak yapılmaktadır.

Ankara Başkent Kart Başvuru yapmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvuru formu doldurmanız gereklidir. Yapılan inceleme sonrası uygun görülen kişilere başkent sosyal yardım kartı teslim edilecektir. Tüm market ve bakkalda geçerli olan başkent kart ile gıda alış verişi yapma imkanınız bulunmaktadır.

Hemen Ankara başkent kart başvuru formu için https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ linke tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik süt yardımı programını başlattı. Program kapsamında, belirlenen kriterlere uygun olan ailelere her ay 10 litre süt dağıtılacak. Süt yardımından yararlanmak isteyen aileler, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinde yer alan başvuru formunu doldurarak kayıt olabilirler.

Başvuru formunda, aile bireylerinin kimlik bilgileri, gelir durumu, adres ve iletişim bilgileri istenmektedir. Başvurular, belediyenin sosyal yardım birimi tarafından değerlendirilecek ve uygun görülen ailelere süt yardımı yapılacaktır. Süt yardımı programı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projelerinden biridir ve ailelerin sağlıklı beslenmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Süt yardımı başvurusu için Ankara Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeni doğan bebekleri ve ailelerini sevindirmek için Hoş Geldin Bebek Projesi’ni hayata geçirdi. Bu proje kapsamında, Ankara’da ikamet eden ve doğum yapan ailelere, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hediye paketi verilmektedir. Hediye paketinde, bebek bezi, ıslak mendil, battaniye, zıbın, emzik, biberon, oyuncak ve kitap gibi ürünler bulunmaktadır. Ayrıca, ailelere bebek bakımı ve sağlığı ile ilgili bilgilendirici broşürler de sunulmaktadır.

Hoş Geldin Bebek Projesi’nden yararlanmak isteyen ailelerin, doğum belgesi ile birlikte en yakın Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Birimi’ne başvurmaları gerekmektedir. Başvuru süresi, doğum tarihinden itibaren 3 aydır. Başvuru yapan ailelere, hediye paketleri en kısa sürede teslim edilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu proje ile yeni doğan bebeklere ve ailelerine destek olmayı ve mutluluklarını paylaşmayı amaçlamaktadır. Hoş Geldin Bebek Projesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışının bir yansımasıdır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, maddi durumu yetersiz olan ailelere eğitim öğretim yılı için kırtasiye yardımı yapmaktadır. Bu yardım, Başkent Kart’a yüklenen nakdi olarak yapılmaktadır.

2024 eğitim öğretim yılı için kırtasiye yardımı miktarı, öğrenci başına 500 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardımdan yararlanmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekir:

 • Ankara il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak
 • Ailenin aylık geliri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen açlık ve yoksulluk sınırı altında olmak
 • Ailede ilkokul, ortaokul veya lisede okuyan en az bir çocuk bulunması

Başvuru, 153 çağrı merkezi veya online olarak yapılabilir.

153 çağrı merkezi üzerinden başvuru yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. 153’ü arayın.
 2. Sosyal Hizmetleri seçin.
 3. Kırtasiye yardımı başvurusu yapmak istediğinizi belirtin.
 4. Kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı ve cep telefonu numaranızı verin.
 5. Başvurunuz hakkında bilgi alın.

Online olarak başvuru yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesine gidin.
 2. “Sosyal Yardımlar” sayfasını açın.
 3. “Kırtasiye Yardımı Başvurusu” sekmesini tıklayın.
 4. Gerekli bilgileri girin ve başvurunuzu gönderin.

Başvurunuz değerlendirildikten sonra, uygun bulunması halinde kırtasiye yardımı almaya hak kazanırsınız. Kırtasiye yardımı, Başkent Kart’a yüklenir ve bu kartla anlaşmalı kırtasiyelerde kullanılabilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı, Ankara’da yaşayan ve eğitim masraflarını karşılamakta zorlanan öğrencilere yönelik bir sosyal destek programıdır. Bu program kapsamında, başvuru şartlarını sağlayan öğrencilere her yıl belirli bir miktar burs verilmektedir. Bursun amacı, öğrencilerin eğitimlerini aksatmadan sürdürebilmelerine ve geleceğe umutla bakabilmelerine katkı sağlamaktır.

Burs başvuruları her yıl eylül ayında alınmakta ve değerlendirme süreci ekim ayında tamamlanmaktadır. Burs almaya hak kazanan öğrenciler, kasım ayından itibaren aylık olarak burslarını almaya başlamaktadır. Burs miktarı ve süresi, öğrencinin eğitim seviyesine ve durumuna göre değişmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik “Askıda Fatura” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, hayırsever vatandaşlar, ihtiyaç sahibi vatandaşların su, elektrik, doğalgaz ve internet faturalarını ödeyebilir.

Askıda Fatura projesine katılmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesine gidin.
 2. “Sosyal Yardımlar” sayfasını açın.
 3. “Askıda Fatura” sekmesini tıklayın.
 4. Gerekli bilgileri girin ve başvurunuzu gönderin.

Başvuru yaptıktan sonra, size bir referans numarası verilecektir. Bu numara ile, ihtiyaç sahibi bir vatandaşın faturasını ödeyebilirsiniz.

Fatura ödemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesine gidin.
 2. “Sosyal Yardımlar” sayfasını açın.
 3. “Askıda Fatura” sekmesini tıklayın.
 4. Referans numaranızı girin.
 5. Ödemek istediğiniz fatura türünü ve tutarını seçin.
 6. Ödeme işleminizi tamamlayın.

Faturanız, ihtiyaç sahibi vatandaşa ödenecektir.

Askıda Fatura projesine katkıda bulunmak isteyen hayırsever vatandaşlar, projeye destek olmak için aşağıdaki adımları takip edebilirler:

 1. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesine gidin.
 2. “Sosyal Yardımlar” sayfasını açın.
 3. “Askıda Fatura” sekmesini tıklayın.
 4. “Hayırseverler İçin” bağlantısına tıklayın.
 5. Ödemek istediğiniz fatura türünü ve tutarını seçin.
 6. Ödeme işleminizi tamamlayın.

Ödeme işleminizi tamamladıktan sonra, ödemenizin ihtiyaç sahibi bir vatandaşa ödenmesi için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunun için, 153 çağrı merkezini arayarak veya online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Et Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara et yardımı yapmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyenler, aşağıdaki şartları sağlamalı ve başvuru formunu doldurmalıdır.

 • Ankara’da ikamet ediyor olmak
 • Aile bireylerinin kişi başına gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olması
 • Sosyal güvencesi olmamak veya sosyal yardım almamak
 • Başvuru formunda belirttiği adresinde oturuyor olmak

Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra, en yakın Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet birimine teslim etmeniz gerekmektedir. Başvurunuz değerlendirilecek ve uygun görülmesi halinde size et yardımı yapılacaktır. Et yardımı miktarı, aile birey sayısına göre belirlenecektir. Et yardımı, belirli aralıklarla yapılacak olup, başvuru tarihi itibarıyla geçerli olacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Paketinde Neler Var

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı almak isteyen bir çok kişi gıda yardım kolilerinde neler var merak etmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kolilerinde temel gıda ihtiyaç maddeleri bulunmaktadır. Yardım kolilerinden bulunanlar gıdalar ise uru fasulye, nohut, bulgur, pirinç, mercimek gibi bakliyatlardan ya da makarna, salça, yağ, un olarak belirtilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Alışveriş Kartı Hangi Marketlerde Geçerli

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kartı alan kişiler bu kartları diledikleri marketlerde harcama imkanı bulunmaktadır. Belediye ile market arasında yapılan anlaşma gereği sosyal yardım kartları tüm büyük alış veriş mağazalarında ve marketlerde geçerlidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan ayı itibariyle pandemi dönemi yardımlarının ikinci etabına geçilmiş bulunulmakta ve Elver Kampanyası ile daha çok ihtiyaç sahibine ulaşılmaya başlanmaktadır. https://www.ankaratekyurek.com/elver.php linkine tıklayarak 100, 200, 500, 1000 TL gibi farklı bütçelerde yardım yapan vatandaşların bu gönüllü bağışları adları gizlenmek kaydıyla yardıma muhtaç kişilere ulaştırılmaktadır. Yardımdan 1000 TL alan ihtiyaç sahibi bir daha yardım talebinde bulunamazken, kampanyadan faydalanmak isteyenlerin nakit yardımının yatırılacağı bir İBAN numarası bulunması zorunlu olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Para Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi para yardımı yapıyor mu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Para yardımı nasıl alınır sorusuna cevap vermek gerekirse belediyesi para yardımı yapmaktadır ancak para yardımı ödemeleri sosyal yardım kartı olan başkent karta yatırılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 500 tl para yardımı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi 1000 TL para yardımı daha önceleri sosyal yardım alan kişilere nakit ödenirken artık başkent kart hesabına yatırılmaktadır. Belediye tarafından yapılan para yardımı nakit olarak çekilmemektedir. Ancak dilediğiniz marketten gıda alışverişi için kullanabilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi belli aralıklarla Belediyeye başvuruda bulunan ve muhtarlıklar aracılığı ile ismi belirlenen kişilere Ramazan ayında gıda kolisi ve erzak kolisi yardımı yapmaktadır.

Ramazan ayına girmeden önce hazırlanan yardım kolileri belirlenen adrese yetkililer tarafından teslim edilmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvurusu için ALO 153 Mavi Masa hattını arayabilirsiniz.

Ankara il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlara verilen ramazan kolisi yardımı için Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardım Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Adres Değişikliği Nasıl Yapılır

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru yaparak sosyal yardım alan kişilerin evlerine teslim edilen tüm yardımları mutlaka adres bilgilerinin doğru olması sonucunda teslim edilmektedir.  Ankara il sınırları içerisinde yaşayan ve sosyal ayrdım alan kişiler adres değişikliği mutlaka ALO 153 numarasını arayarak yada Ankara Sosyal Yardımlaşma merkezlerine giderek yapabilirler.

Ankara Büyükşehir Sosyal Yardımlar Merkezi

Adres Osmanlı İş Merkezi
Yeni Etlik Caddesi No:103
Etlik-Keçiören/ANKARA
Telefon : (0312) 322 11 33
(0312) 322 45 47

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama Telefon Numarası

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım sorgulama sonucu öğrenmek yada Ankara Büyükşehir Belediyesi  yardım başvurusu sorgulamak için ilk olarak çözüm masası numarası olan ALO 153 numarasını arayabilir yada Ankara Büyükşehir Belediye sosyal yardım merkezine gidebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Ne Zaman Dağıtılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kartı, gıda yardımı ve erzak yardımı her ay belediye ekipleri tarafından dağıtılmaktadır. Erzak kolisi yardımı alan kişilere yardım kolileri Ramazan ayı öncesi ve Kurban Bayramı öncesi yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımı başvurusu onaylandıktan sonra ortalama olarak 2 hafta içerisinde yapılmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı bakiye yüklemeleri ise her ayın ilk 2 haftası içinde yatırılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve  Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

11 Yorum

 1. selam aleyküm hayırlı akşamlar ben ankaradan uazmaktayim büyükşehir belediyesinin dagitmakta olduğu uardim da her vatandasimiz aliyor ama bana gelmedi neden acaba ikitane küçük çocuğuga baktayim ne süt yardimi nede gida yardimi gelmedi yardima çok ihtiyaccim var ama bize gelmiyor sizden rica bana bir yardimci olsaniz sevinurim

 2. Yalnız yaşıyorum evim kira hiç gelirim yok market kartı istiyorum zor durmdayım

 3. Ben kizimla yasiyorum hiç biseyim yok mal mülk para maaş esyam yok komsular verdi eşya nakit yardımı istiyorum sizden utan arak sikilarak yarın edin allah rızası icin evimiz kira evlilik çağında kizim var

 4. Ben baskent karta ne zaman yukleme yapılacak öğrenmek istiyorum 4 ay oldu eşim işten çıkarıldı tek geçim kaynağımız issizlik.maas oda bitecek süresi doluyo

 5. Öncelikle kolay gelsin iyi çalışmalar ben de yardım dan yararlanmak istiyorum asgari ücret le çalışıyorum hem icra hem nafaka hem kira ödüyorum gecinmekte zorlanıyorum ve sizden ricam banada yardimci olurmusunuz teşekkürler

 6. Mrb.ben ramazan ayında ilk gıda yardımımı aldım.fakat ne kartım elime geçti nede başka bir yardım almadım.bizimle aynı anda baş vuranlar 2 yada 3 kere daha yardım aldı.bize mesaj gelmedi.gereginin yapılmasını rica ediyorum.karyiminda en kısa sürede elime geçmesini istiyorum.

 7. İyi akşamlar ben kaç defa yardım başvurusu yaptı onaylanmadı neden acaba benim 3 tane cocugum var eşimin maaşı yetmiyor cocugum 1 liseye biri orta okula gidiyor borçlarım var en küçükte 3 yaşında mümkünse bende yardım ısıtıyorum şuanda evimde covid hastası 3 kişi var karantınadayız yardım istiyorum lütfen destek olun bizlere eşim çalışmıyor

 8. Ben yardıma baş vurdum kabul edildi eve gelmişler evde yoktum ve on gün içinde geliriz dediler iki ay oldu gelmediler ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim lütfen

 9. İyi gunler ben zeynep yalçın ihtiyac sahibiym 1 buçuk yaşında kizim var gelirim yok para yardimi ve destek istiyorum ankara yasiyorum eşim birakti gitti cok yardima muhtacim sut ve bez alcak durumda deilim çalışmıyorum bana acil yardim edin yardiminizi taleb ediyom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu