Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
A+
A-

Ankara Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Sosyal yardımlar söz konusu olduğunda kendi alanında bir ilke imza atan Ankara Belediyesi, tüm yardım yönetmeliği kapsamlarını yani başvuru, değerlendirme ve sorgulama aşamalarını bütünüyle online platformlara taşıyan ilk belediye unvanına sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı aracılığıyla yapılan

Ankara Belediyesi yardım başvuruları için tamamen dijital bir sisteme geçilmiş olması ise özellikle pandemi döneminde yardım taleplerini iletmek isteyen vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır.

Ankara Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından başlatılan 100 milyon TL’lik yeni destek kampanyası kapsamında pandemi döneminden kaynaklanan şekilde ekonomik zorluklara çekenlere yardımlar ulaştırılmaktadır. Süreç içerisinde işini kaybeden esnaf veya sektör çalışanlarına yapılan bu yardımlar aracılığıyla 232.351 aileye 100 milyon TL tutarında yardım ulaştırılmış bulunmakta, güncel sayılar ise yapılan başvurularla birlikte her geçen gün daha da artmaktadır. Pandemi dönemine ilişkin dikkat çeken Ankara Belediyesi sosyal yardımları kapsamında ayrıca 112.785 ailenin Başkent Kartı’na 400’er TL yatırılmış ve böylece ulaşım için 45 milyon 114 bin TL’lik yardım da yapılmış bulunmaktadır.

Yalnızca pandemi dönemine ilişkin değil, genel yaşam şartları nedeniyle de muhtaç olan ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda hem maddi yardımlar hem de gıda ve temizlik malzemeleri dağıtımı yapmaktadır. Bahsedilen yardımlarda kişilerin yaşadığı ilçeler baz alınarak bütçe belirlenmekte, ayrıca ailelerin durumuna bağlı olarak yardımlar sene içerisinde 2 ya da 3 defaya kadar yinelenebilmektedir.

Nakit yardımları haricinde ilgili Ankara Belediyesi yardım başvurusu formu ve belgelerinin teslim edilmesiyle alınabilen diğer yardımlar kısaca şu şekildedir:

 • Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından bağış olarak alınan giysiler ile eşyaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması,
 • Üreticiden satın alınan mahsulün ücretsiz dağıtımı,
 • Şehit ve gazi ailelerine, karantina sürecinde olanlara, sağlık çalışanlarına, engelliler ve 65 yaş üstünde olanlara düzenli aralıklarla gıda yardımı,
 • Sıcak yemek, çorba ve günlük ekmek dağıtımı,
 • Elver Kampanyası dahilinde yardıma muhtaç kişilerin hesabına para yatırılması,
 • Pandemiden etkilendiği düşünülen farklı meslek gruplarına market alışverişi için yardım kartı dağıtımı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları dahilinde eğitim yardımlarına yönelik çalışmalar da yer almakta, Belediye YKS 2021 başvurularını ekonomik yetersizlik nedeniyle gerçekleştiremeyen kişilerin başvuru ücretini karşılıksız olarak ödemiş bulunmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Gıda yardımlarından veya maddi destek imkanlarından faydalanmak isteyenlerin Ankara Belediye yardım başvurusu için karşılaması gereken genel şartlar şu şekildedir:

 • Ankara il sınırları içinde ikamet ediyor olmak
 • Hane gelirinin TÜİK tarafından açıklanan yoksulluk sınırını geçmiyor olması
 • Yardım başvurusu yapan kişinin adresinde yapılan inceleme sonucunda aldığı puanın komisyonca 100 veya üzeri olarak belirlenmesi
 • Kişinin yakacak yardımına başvurmuş olması halinde, adresinde doğalgaz kullanımının bulunmaması

Başvurusu yapılacak olan yardımın pandemi dönemi zorluklarından ileri gelen nedenlerden kaynaklanması halindeyse Belediye yetkilileri başvuran kişinin şu şartları karşılamasını istemektedir:

 • Hane içerisinden yalnızca bir kişinin başvuruda bulunmuş olması,
 • 65 yaş, engellilik nedenlerinden dolayı yaşlı ve hasta bakım parası almıyor olmak,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden herhangi bir yardım almamak,
 • Hane içerisinde memur, kamu çalışanı, emekli ve sigortalı çalışan ya da BAĞKUR’a bağlı olan herhangi birinin bulunmuyor olması,
 • Kişinin hayvancılıkla uğraşması veya çiftçi olması halinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklerden yararlanmaması,
 • Covid-19 nedeniyle işi kapanmış olup kısa çalışma ödeneğinden veya kredi desteklerinden yararlanmıyor olmak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlara başvuruda bulunmak ve gıda, yakacak veya destek amaçlı nakit ödemesinde talebinde bulunacak olanların tüm ailenin nüfus cüzdanları ile fotokopileri ve muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, adrese dayalı aile beyanı fişi ile Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü’ne şahsen başvurması gerekmektedir. Yetkililer kişiyi form doldurmaya yönlendirmekte ve belgelere ek olarak eksiksiz şekilde tamamlanan formun teslim edilmesi gerekmektedir.

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım talebinde bulunacak vatandaşların erişimini kolaylaştırmak amacıyla 3 olan başvuru merkezi sayısını 13’e çıkarmasıyla birlikte güncel liste şu şekilde genişlemektedir:

 • Akyurt AYM,
 • Altındağ AYM,
 • Araplar AYM,
 • Bala Gençlik Merkezi,
 • Elmadağ Gençlik Merkezi,
 • Kahramankazan AYM,
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi,
 • Kuşcağız AYM,
 • Mamak Gençlik Merkezi,
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi,
 • Yahyalar AYM,
 • Ayaş AYM,
 • Kalecik AYM.

Ankara Belediyesi yardım başvurusu 2021 senesinde devam eden şekilde online olarak da yapılabilmekte, bu amaçla vatandaşların https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr linkine tıklayarak kimlik, adres, iletişim bilgilerini belirtmesi gerekmektedir. Yapılan bu ön başvuru sonrasında SMS ile bir onay kodu alan vatandaşlar bu doğrultuda ek bir sorgulama olmaksızın gıda, yakacak, Başkent Kart gibi farklı alanlarda yardımlarını alabilmektedir. Online başvuruda bulunan vatandaşlardan ek bir belge talep edilmemekle birlikte, yapılan incelemeler neticesinde onay mesajının gelmesi maksimum 1 hafta sürmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İlgili başvuru formuna Belediye’ye ait resmi web sitesi linkine tıklayarak veya Mavi Masa internet sitesine giriş yaparak ulaşmak mümkün olmakta, internet kullanmayarak şahsen kuruma başvuru yapacak vatandaşlarınsa form ile birlikte kendi yardım kategorisine uygun belgeleri de sunması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

E-Devlet sistemiyle entegre şekilde hizmet veren Ankara Belediyesi hem başvuru yapmak hem de başvuru sonucunu sorgulamak isteyen vatandaşların, bu sistem üzerinden kendisine ulaşmasını sağlamaktadır. Başvurunun onaylanmasını takiben ilk yardım dağıtımında gıda kolileri ulaştırılmakta, sürece ilişkin sorgulama içinse TC kimlik numarası ile e-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuruda bulunmayı veya başvuru süreci hakkında bilgi edinmeyi isteyenlerin Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda kolisi ve nakit yardımı için 0312) 322 11 33 numaralı telefonu, sıcak yemek yardımı içinse 0530 010 07 50 numaralı danışma hattını ya da Alo Başkent 153 numaralı hattı çevirerek yetkililere ulaşması mümkün olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım İletişim Numarası

Ek olarak ilçe bazlı yardım talep etmek ve Ankara Belediyesi Sosyal Yardımlar Şubeleri’ne ulaşmak istenmesi halinde Keçiören Şube için (0312) 322 11 33, Sincan Şube için (0312) 276 22 31, Çubuk Şube için (0312) 837 99 29,  Altındağ Şube içinse (0312) 348 44 84 telefon numaralarını çevirmek yeterli olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Gıda ve temizlik malzemesi yardımları, ‘’İyiliğin Başkenti’’ mottosunu kullanan Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımların büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Belediye, gıda anlamında her sene ortalama olarak 160 bin haneye yardımlarıyla ulaşmaktadır. Ek olarak son dönemde korona virüs salgını nedeniyle ayrı bir klasmanda değerlendirmeye alınan ve hız kazandırılan gıda kolisi yardımlarıyla iş kaybı yaşayanların temel beslenme ihtiyaçları giderilmekte, ilk etapta Altındağ merkezli yapılan dağıtım kapsamında 30 bin aileye gıda yardımı kolisi ulaştırılmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından ihtiyaç sahibi 18.000 aileye günlük 80.000 ekmek dağıtımı yapılmakta, Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapanların bu dağıtım listesine dahil olması mümkün olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Salgın dönemini nedeniyle 15 günlük karantina sürecinde olan kişilere bu süre zarfında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kahvaltı ve akşam yemekleri gönderilmekte, ek olarak 65 yaş üstü, engelli vatandaşlar ile sağlık çalışanlarına, yardıma ihtiyacı olanlara, salgın döneminde işsiz kalanlara da aynı şekilde iki öğün yemek desteği sunulmaktadır.

Yine gıda yardımları kapsamında yer almakla birlikte öğrencileri de desteklemeye odaklanan bir diğer Ankara Belediyesi sosyal yardım türü ise sıcak çorba dağıtımı olmakta, ODTÜ, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hacettepe ile Gazi Üniversiteleri’nin yanı sıra OSTİM Metro İstasyonu’nda da sıcak çorba dağıtım noktaları bulunmaktadır.

Hali hazırda pek çok aileye herhangi bir başvuru olmaksızın Ankaralı üreticilerden aldığı soğan ve patatesi ücretsiz şekilde dağıtarak halka gıda ve çiftçiye maddi destek sağlamakta olan Belediye, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için süt dağıtımı da yapabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Pandemi dönemine ilişkin yardımlarıyla dikkat çeken ve örnek oluşturan belediyelerden biri olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte her birine 5’er gıda kolisi dağıtmış olduğu simitçilere, ek olarak 500’er TL’lik nakit yardımı da sağlamaktadır. Ek olarak AŞTİ’de hizmet veren taksiciler için maddi yardım dahilinde belirli dönemlerde depo ve durak ücreti alınmamaktadır.

Alkol ve tütün ürünleri hariç tüm market alışverişlerinde kullanılabilen bir maddi yardım aracı olan Ankara Belediyesi Yardım Kartı ise salgın nedeniyle geçici işsizlik yaşayan vatandaşların 500 liralık alışveriş yapabilmesine olanak tanımaktadır. Bu karttan ek olarak taksici, kuaför, berber ve müzisyen gibi meslek grupları da yararlanabilmekte ayrıca yardım kartını kullanarak su faturası da ödenebilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımı Almak İstiyorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımı almak istiyorum diyorsanız yardım talebinde bulunmak için belediyenin resmi sitesi olan “https://sosyalhizmetler.ankara. bel.tr”  adresinden kimlik numarası, ad, soyad ve telefonu numaranızı girmeniz gereklidir. Yardım talebinde bulunduktan sonra gerekli inceleme sonrası belediye tarafından size yardım yapılacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı almak isteyen bir çok kişi yardım kartı talebinde bulunması gerekir. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan gıda yardımı ve para yardımı alan bir çok kişiye yardımları belediye tarafından verilen yardım kartına yatırılmaktadır.

İhtiyaç sahibi ailelerin rencide olmadan diledikleri gibi alışveriş yapmasına olanak sağlayan yardım kartı başvurusu belediyenin resmi sitesinden yada bizzat belediye başvurularak yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Paketinde Neler Var

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı almak isteyen bir çok kişi gıda yardım kolilerinde neler var merak etmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kolilerinde temel gıda ihtiyaç maddeleri bulunmaktadır. Yardım kolilerinden bulunanlar gıdalar ise uru fasulye, nohut, bulgur, pirinç, mercimek gibi bakliyatlardan ya da makarna, salça, yağ, un olarak belirtilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Alışveriş Kartı Hangi Marketlerde Geçerli

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kartı alan kişiler bu kartları diledikleri marketlerde harcama imkanı bulunmaktadır. Belediye ile market arasında yapılan anlaşma gereği sosyal yardım kartları tüm büyük alış veriş mağazalarında ve marketlerde geçerlidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan ayı itibariyle pandemi dönemi yardımlarının ikinci etabına geçilmiş bulunulmakta ve Elver Kampanyası ile daha çok ihtiyaç sahibine ulaşılmaya başlanmaktadır. https://www.ankaratekyurek.com/elver.php linkine tıklayarak 100, 200, 500, 1000 TL gibi farklı bütçelerde yardım yapan vatandaşların bu gönüllü bağışları adları gizlenmek kaydıyla yardıma muhtaç kişilere ulaştırılmaktadır. Yardımdan 1000 TL alan ihtiyaç sahibi bir daha yardım talebinde bulunamazken, kampanyadan faydalanmak isteyenlerin nakit yardımının yatırılacağı bir İBAN numarası bulunması zorunlu olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Ne Zaman Dağıtılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kartı, gıda yardımı ve erzak yardımı her ay belediye ekipleri tarafından dağıtılmaktadır. Erzak kolisi yardımı alan kişilere yardım kolileri Ramazan ayı öncesi ve Kurban Bayramı öncesi yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımı başvurusu onaylandıktan sonra ortalama olarak 2 hafta içerisinde yapılmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı bakiye yüklemeleri ise her ayın ilk 2 haftası içinde yatırılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

 1. ilhan dedi ki:

  selam aleyküm hayırlı akşamlar ben ankaradan uazmaktayim büyükşehir belediyesinin dagitmakta olduğu uardim da her vatandasimiz aliyor ama bana gelmedi neden acaba ikitane küçük çocuğuga baktayim ne süt yardimi nede gida yardimi gelmedi yardima çok ihtiyaccim var ama bize gelmiyor sizden rica bana bir yardimci olsaniz sevinurim

 2. Sevgi derinöz dedi ki:

  Yalnız yaşıyorum evim kira hiç gelirim yok market kartı istiyorum zor durmdayım