Belediye Yardımları

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Farklı kategorilerde ve farklı dallarda yardım iletme konusunda son derece başarılı ve örnek Belediyelerden biri olan Çanakkale Belediyesi sosyal yardımları ile pek çok yoksul ve yardıma muhtaç vatandaş ya da aile temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Kampanyalar dahilinde desteklenen ve geliştirilen tüm Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu kategorilerini ise sizler için bir araya getirerek gerekli bilgileri paylaşıyoruz.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Belediye’nin hem eşya hem nakit yardımlarını iletme şeklinde son derece farklı alternatifler bulunmakla birlikte, özel hak sahibi olan abonelere su bedelinin %50 si kadar indirim uygulanmasına yönelik su kullanım indirimi, bu Çanakkale Belediyesi yardımları maddelerinden biri olmaktadır.

Yaşı ilerlemiş, sağlığı nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılayamayan veya maddi yetersizlik içinde olanlar için Belediye tarafından sıcak yemek dağıtım hizmeti sunulmaktadır. Günlük olarak taze şekilde dağıtımı yapılan yemeklerle pek çok kişi sağlıklı beslenme düzenine kavuşmaktadır. Yoksulluk içerisinde olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar için yapılan bir diğer gıda yardımı da Halk Kart Uygulaması olmakta, ailelere aylık olarak gıda alışverişlerine destek vermek için uygulanan bu proje ile yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çekenlere kendi alışverişlerini yapma imkanı sunulmaktadır.

İhtiyaç sahipleri için yapılan diğer yardım çalışmaları ise sıcak yemek ve erzak dağıtımları olmakta, mahalle muhtarlıkları tarafından bildirilen ihtiyaç sahiplerine komisyonca gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yemek ulaştırılmaktadır.

Hem eğitim hem gıda yardımı kapsamına dahil edilebilecek Eğitime Destek Programı ise Çanakkale’de eğitim – öğretim faaliyetleri süren özel eğitim sınıfı öğrencilerinin okullarına veya aktivite alanlarına ulaşımları ile öğle yemeği yardımlarını kapsamaktadır. Yardımlar okular tarafından resmi olarak bildirilen engelli öğrencilere yönelik yapılmaktadır.

Yoksulluk ve israfı önlerken, yardımlaşma ve dayanışmayı arttıran bir proje olan Sosyal Market” projesi bir toplumsal dönüşüm projesi olarak sosyal destekler arasında dikkat çekmektedir. Vatandaşlar kullanılmış ancak hala kullanılabilir nitelikte olan eşyalarını bağışlamakta ve yeniden kullanılabilir hale getirilen eşyaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için Sosyal Market’e başvurulmaktadır.

Askerlik hizmetini yapmakta olup birliklerine tertip edilen Mehmetçiklerin bu vatani görevi boyunca ailelerin veya kendilerinin ihtiyaçlarının karşılanması adına ‘’Asker Paketi’’ yardım dağıtım hizmeti sunulmaktadır.

Hafta içi her gün saat 09:00 / 18:00 aralığında başvurulabilecek bir diğer yardım alanı da Çamaşır Merkezi olmakta, Çanakkale Belediyesi yardımları kapsamında bulunan çamaşırhanelerde gündelik yaşamlarında çamaşır yıkama olanağı bulunmayan kişilere evlerinde ya da kaldıkları mekanlarda yapılan tespitler neticesinde burada çamaşırını yıkama imkanı sunulmaktadır.

Eğitime Destek Programı kapsamında farklı nedenlerden dolayı eğitimde güçlük çeken üniversite öğrencilerine öğrenim dönemi boyunca karşılıksız şekilde nakdi yardım ulaştırılmaktadır. Öte yandan sosyal belediyecilikte farklı kategorilerle geniş bir çeşitlilik oluşturan Çanakkale Belediyesi kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü vatandaşlara ve yaşamı kolaylaştırılması gerekli olan engelli bireylere yardımcı olmak ve destek sunmak için “Evde Hizmet ve Bakım Projesi”ni hayata geçirmektedir. Evde Hizmet ve Bakım Projesi ile yaşlı veya engelli bireylere saç, sakal tıraşı gibi kişisel bakım konularında destek sağlanmakta, sağlıklı bir ev ortamı için temizliklerini yaparak yaşam kalitelerini yükseltmek amaçlanmaktadır. Hafta içi her gün devam eden temizlik saatleri 09.00 – 17.00 saatleri arası olurken, berber hizmetleri ise ayda bir gün Perşembe gerçekleştirilmektedir.

İl genelinde dayanışmaya olan katılımı arttırmak için geliştirilen bir diğer proje olan Kent Gönüllüleri, gönüllü kadın ve gençlerle hareket edilen bir dizi sosyal hizmet etkinliğini kapsamakta, bu kapsamda Belediye tarafından gönüllülere tahsis edilen ofiste ilgili çalışmalar yürütülmektedir. Ramazan ayı boyunca dağıtılan sıcak yemekler, taziye ziyaretleri, Altın Yıllar Yaşam Merkezi çalışmaları, Yaşlılara Evde Hizmet ve Bakım Projesi yine bahsedilen birim aracılığıyla yürütülmektedir.

Ebeveynleri ve dünyaya yeni gelmiş olan bebekleri unutmayan Belediye’nin bu alanda da farklı Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu kategorileri mevcuttur. Çanakkale sosyal yardım çeşitlerinden bir diğeri olan Hoş Geldin Bebek Paketi ise 0-6 ay aralığında doğum yapan kadınlara yönelik hazırlanan özel bir paketin dağıtımıyla gerçekleştirilmekte, böylece miniklerin ilk aylarında ihtiyaç duyacağı pek çok malzeme ve eşya temin edilebilmektedir. ‘’Bebek Bakım ve Emzirme Kabin’’ hizmeti ise kişiye özel şifre oluşturularak kabin kartı teslim edilmesine dayanan bir diğer destek olmakta, kent içerisinde bulunması gereken ebeveynler ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yanlarında olan minikler için bu şekilde destek sağlanmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Yapılacak yardım türüne göre vatandaşların dahil edildiği yardım sınıfı ve buna bağlı olarak istenen belgeler de farklılaşmaktadır. Örneğin Asker Paketi olarak ulaştırılan Çanakkale Belediyesi sosyal yardımları için askerlik sevk belgesi sunulması gerekmekte, belirtilen ikametgah adresinin sorgulaması yapılmaktadır. Bebeklere ilişkin yardım paketleri veya sosyal hizmetleri alacak kişilerinse bebeğinin nüfus kaydını tamamlamış olması istenmektedir. Üniversite öğrencilerinin ise burs desteği için maddi durum yetersizliğini KYK aracılığıyla tasdikletmesi gerekmekte, diğer nakit veya gıda yardımları içinse muhtarlık onaylı yoksulluk belgesi veya SGK işsizlik belgeleri gibi yardım türüne ilişkin belgeleri düzenlemesi istenmektedir.

Genel anlamda geçimini düşük standartlarda dahi sürdüremeyenler, yoksul ve yardıma muhtaç olduğu yetkililerce görülenler, maddi yetersizliği bulunan üniversite öğrencileri, evinde veya kişisel olarak bakım ve hijyen koşulları sağlayamayanlar, yaşlı veya engelli bireyler öncelikli Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu gruplarıdır.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Talep edilen yardıma, başvuruda bulunulacak olan kampanyaya ve ihtiyaç duyulan yardıma göre pek çok farklı kategorisi bulunan Çanakkale Belediyesi sosyal yardımları için başvuruların kabul edilme yöntemleri de birbirinden farklı olmaktadır.

Eğitime Destek Programı için başvuruda bulunarak burs almak isteyen öğrencilerin bu amaçla T.C Başbakanlık Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden taleplerini iletmesi gerekmektedir. Bebek Bakım ve Emzirme Kabin hizmeti ve Hoş Geldin Bebek Paketi içinse nüfus kaydı yapılmış olan bebeğin bilgileri ile beraber ikametgah adresinin belirtilmesi gerekmekte, bu amaçla Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile iletişime geçilmelidir. İkametgah belgesi, nüfus cüzdanı, kurumdan tahsis edilen matbu formu ile Halk Kart Uygulaması’na başvurmak mümkün olmakta, genel olarak tüm diğer yardımlarda olduğu gibi başvuru için Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne ulaşılmalıdır. Eğitime Destek projesine dahil olmak içinse okul yönetimi tarafından engelli öğrencinin yetkililere bildirilmiş olması gerekmektedir.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Yapılacak olan yardım türüne göre istenen evraklar da değişmekle birlikte, kişilerin yardıma muhtaçlık durumunu bilgileriyle ifade edebilmesi için Çanakkale Belediyesi yardım başvuru formu doldurması gerekebilmektedir. Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne şahsen erişim sağlayan vatandaşlara ilgili form burada verilebilmekte, forma erişim sağlayamayacak veya dolduramayacak kişilerin incelemeleri yetkililer tarafından adresinde yapılmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru sürecinin güncel durumunu merak edenlerin mail veya telefon numarası yoluyla ya da ilgili birimleri ziyaret ederek kendi kategorisindeki durumu öğrenmesi mümkündür. Vatandaşlar Çanakkale Belediyesi sosyal yardım başvurusu sorgulama işlemleri için ilgili telefonu arayabilmekte, ancak evde bakım, sıcak yemek dağıtımı gibi rutin hizmetlerde veya Halk Kart uygulaması gibi projelerde olumlu sonuçlanmayla birlikte yetkililer başvuru sahiplerine ulaşmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurulacak olan birime veya yardım türüne göre ulaşabileceğiniz telefon numaraları şu şekildedir:

 • Çamaşır Merkezi: 2181229
 • Sosyal Market: 2178915
 • Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü: 444 17 17

Çanakkale Belediyesi Gıda Yardımı

Günlük sıcak yemek dağıtımı, kuru gıda kolisi ve erzak dağıtımı gibi pek çok Belediye tarafından gerçekleştirilen gıda yardımlarına ek olarak engelli öğrenciler için öğle yemeği yardımında da bulunan Çanakkale Belediyesi, gönüllüler aracılığıyla Ramazan ayında ek gıda dağıtımları da yapmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Erzak Yardımı

Çanakkale Belediyesi erzak yardımı her sene Ramazan ayında ve Kurban bayramında ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Çanakkale Belediyesi erzak yardımı Mahalle muhtarlarının tarafından Belediyeye bildirilin ailelere verilmektedir. Erzak yardımı almak için ilk olarak bulunduğunuz mahalledeki muhtarlığa başvurarak erzak yarımı talebinizi iletmelisiniz. Yardım talebi belediye tarafından incelendikten sonra verilmektedir.

Çanakkale Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Çanakkale Belediye yardım kolisi Halk kart aracılığı ile yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere yardım kolisi veren belediye düzenli olarak yardımı ihtiyacı olan kişilere ise Halk kart vererek diledikleri gibi gıda alışverişi yapmasına olanak tanımaktadır.

Çanakkale Belediyesi yardım kolisi başvurusu Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü numarası olan  444 17 17 – 1125/1126 arayabilirsiniz.

Çanakkale belediyesi yardım kolisi başvurusu yaparak düzenli olarak belediyelerden yardım alınması mümkündür. Yardım kolisi şeklinde sunulan destekler halk kart ile sağlanmaktadır. Belediyeye yardım kolisi için başvuran zor durumda olan ailelere halk kartları sunularak destek olunur.

Halk kartlar anlaşmalı olunan marketlerde harcanmak üzere belirli limitleri içerir. Başvuru esnasında sunulan şartları sağlayan kişiler yardım kolisi kapsamında sunulan halk kartlardan alışveriş işlemlerinin yapılmasını sağlamaktadır.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Başvurusu

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile yoksulluk içerisinde olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken kişilere ve ailelere yönelik aylık olarak gıda alışverişlerine destek vermek amaçlı uygulanan projedir.

Halk Kart Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı
 • İkametgah adresinin Nüfus Kayıt Sisteminde Çanakkale ili merkezi veya mücavir alan sınırları içerisinde olması (İkametgah Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneği kurumumuz tarafından verilmektedir.)
 • Matbu Form (Kurumdan temin edilecektir. Aile, Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Hüseyin Akif Terzioğlu Şevkat Yuvası Vakfına, Çanakkale Belediyesi Emlak ve Çevre Temizlik Şefliğine’ne onaylatılacaktır.)

BENZER KONULAR >>>> Çanakkale Belediyesi Halk Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çanakkale Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Çanakkale belediyesi gıda yardımı başvurusu yaparak her ay düzenli olarak sunulan gıda ve erzak yardımlarından faydalanma şansı bulunur. Temel gıdaların yer aldığı koliler ve erzak paketleri düzenli olarak yardım başvurusu kabul edilen vatandaşlara verilir.

Başvuru esnasında vatandaşların dar gelirli olduğunu kanıtlamasına yönelik olarak fakirlik belgesi alması gerekir. Aynı zamanda nüfus cüzdanı, ikametgah adresi istenilen belgeler arasında yer alır. Başvuru formunu dolduran kişilerin şartları sağlamış olması halinde temel gıda ürünlerinden oluşan paketlere sahip olması mümkündür.

Çanakkale Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Çanakkale belediyesi erzak yardımı başvurusu özellikle ramazan aylarında sıklıkla yapılmaktadır. Temel gıda ürünlerinin yer aldığı erzak kolilerinde vatandaşların ihtiyaçları karşılanır. Muhtaç durumda olan vatandaşların düzenli olarak sağlanan erzakları alarak belediyenin desteklerinden yararlanma şansı bulunur.

Belediyeler erzak yardımı için başvuruda bulunan vatandaşların bazı özellikleri sağlamasını ister. Öncelikli olan gruplar ise dul olan kadınlar, şehit ve gazi aileleridir. Yaşlı ve bakıma muhtaç olan ailelerin erzak yardımlarından faydalanmak için belediyeye başvuru yapması yeterli olmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Öğrenim Yardımı

Çanakkale belediyesi öğrenim yardımı üniversite okuyan gençlere yönelik olarak sunulan yardımlar arasında yer alıyor. Çanakkale Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne iletilen talepler gerekli belgelerin sağlanmasıyla birlikte değerlendirilmeye başlanmaktadır. Başvuru için gerekli olan malzemeler ise şu şekildedir:

 • Bir tane vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh adresini gösteren belge
 • Matbu başvuru dilekçesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
 • Öğrenim belgesi
 • Öğrencilerin ailesinde çalışan kişilere yönelik olarak SGK dökümü ve maaş bordrosu

Gerekli olan belgeleri sağlayan öğrencilerden bazı şartları sağlamış olması beklenir. Öğrencilerin ailelerinin Çanakkale il sınırlarında yaşıyor olması, öğrencilerin sınıf tekrarı yapmamış olması, öğrenim süresi boyunca kayıtların dondurulmamış olması, devlet üniversitesinde öğrenim görülüyor olması sunulan bazı şartlar arasında yer alır.

Çanakkale Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Çanakkale belediyesi süt yardımı başvurusu belirli bir yaş grubunda olan çocuklara yönelik olarak yapılabilir. Süt yardımı çocukların gelişimlerinin sağlıklı ve tam olarak yapılması için düzenli olarak sunulan yardım çeşididir.

Annelerin veya babaların çocukların kimlikleri eşliğinde belediyelere giderek yardımlar hakkında olan bilgileri edinmesi mümkündür. Dar gelirli olup çocuğuna bakım esnasında eksikler sunduğu düşünen aile bireylerinin düzenli olarak süt yardımı alarak çocuk gelişimlerine katkı sunması sağlanabilir. Başvuru esnasında çocuklara ve ailelere yönelik olarak soruların yanıtlanması gereken başvuru formları bulunur.

Çanakkale Belediyesi Hoş Gedlin Bebek Yardımı Başvurusu

Çanakkale belediyesi hoş geldin bebek yardımı başvurusu yeni doğum yapmış olan ailelerin alabileceği yardımlar arasında bulunur. Belediye tarafından hoş geldin bebek teması ile ailelere düzenli bir yardım olanağı sunulur. Bebeklerin ihtiyaç duyabilecekleri temel ihtiyaçların hepsi yardım paketi kapsamında sağlanır. Belediyelere giderek bebek yardımı için başvuruda bulunulmak istendiğinin iletilmesi halinde yardımların alınması mümkün olur. Bebek yardımları için başvuruda bulunulması için kişilerin öncelikli olarak başvuru formunu doldurması gerekir.

Çanakkale belediyesi hoş geldin bebek paketi içerisind eyeni doğum yapmış bebeğin tüm ihtiyaçları bulunmaktadır. Doğumdan sonra 3 ay içerisinde Çanakkale il sınırları içinde yaşayan yaşayan herkes başvuru yapabilir.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Çanakkale belediyesi sosyal yardım başvurusu yapılması için çeşitli seçenekler bulunur. Belediyeler tarafından sunulan yardım çeşitleri vatandaşların ihtiyaç duydukları yardımı alabilmesine yönelik olarak belirlenir. Belediyeye başvuruda bulunmak için fiziki olarak belediyelere gidilebilir. Bir diğer seçenek ise belediyenin web sitesini ziyaret ederek sosyal yardımlar için başvuruda bulunmaktır.

Vatandaşların e-devlet uygulaması için şifresi bulunuyorsa başvuruları uygulama üzerinden yapma şansı bulunur. Belediyeler tarafından sunulan sosyal yardımlar çeşitli seçenekleri içerir. Temizlik malzemesi destekleri, yakacak destekleri, kira destekleri, nakdi destekler belediye tarafından sunulan paketler arasında bulunur.

Muhtaç durumda olan ailelerin çocukları için tablet desteği ve süt yardımlarını alması mümkündür. Sosyal yardımlar kapsamında sunulan engelli vatandaşlara yönelik, dul kadınlara yönelik, şehit ve gazi ailelerine yönelik çeşitli destekler bulunur. Sunulan yardım paketleri ile muhtaç durumda olan kişilerin temel ihtiyaçlarının giderilmesi hedeflenir. Düzenli olarak belediyelerden yardım alarak vatandaşların temel ihtiyaçlarını gidermesi mümkündür.

Çanakkale Belediyesi Maddi Yardım

Ailelere yapılan Çanakkale Belediyesi para yardımı Halk Kart uygulamasına dahil edilmekte, kart içerisindeki meblağ kadar alışveriş yapılabilmektedir. Ek olarak yönetmeliğe dahil edilen vatandaşlara uygulanan su faturası indirimi de bütçeye destek olmaktadır. KYK aracılığıyla öğrencilere verilen destek bursları da yine nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilen bir diğer yardım başlığıdır.

Çanakkale Belediyesi Diğer Yardımlar Nelerdir

Yapılan yardımlardan bir diğeri olan Asker Paketi ise vatani görevini yapan vatandaşların kişisel bakım ihtiyaçlarını karşılamalarında son derece uygun bir aracı olmakta, paket içerisinde diş fırçası, diş macunu, askı, yüz havlusu, iç çamaşırı, çorap, şampuan, banyo süngeri, pudra, cüzdan, ayakkabı boyası, ıslak mendil, çamaşır yıkama filesi gibi kişisel bakım ve hijyene yönelik pek çok pratik ve önemli malzeme yer almaktadır.

Başta öğrenciler olmak üzere pek çok vatandaşın hijyen ve temizlik amacıyla başvurduğu Çanakkale Belediyesi sosyal yardımları arasında yer alan Çamaşır Merkezi ise tespitler doğrultusunda günlük yaşamında çamaşır yıkama imkanının olmadığı görülen kişiler için son derece önemli bir diğer destek alanı olmaktadır.

Kent gönüllüleri tarafından yapılan sıcak yemek dağıtımı, bebek veya asker paketlerinin dağıtımı, Belediye’nin bütçesinden karşılanan su faturası indirimi gibi detaylandırılmış olan diğer yardım türleri de önemli sosyal destekler sunmaktadır. Giyim eşyası ve mobilya gibi ayni yardım türleri içinse Sosyal Market desteğine başvurulabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu