Sosyal Yardım Haberleri

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Şartları ve Saatleri

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Şartları; Çocuk Esirgeme Kurumu ya da diğer adıyla Sevgi Evleri ziyaretleri birçok kişinin detaylarını merak ettiği konulardan birisidir. Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesinde koruma altına alınan çocukların ziyaretine girmek ve onlarla vakit geçirmek mümkündür. Ancak ziyaretin nasıl ve ne zaman yapılacağı konusundaki tüm hususlar çocukların içinde bulunduğu psikolojiye göre belirlenmektedir.

Yetiştirme yurduna gitmek istiyorum diyenlerin öncelikle ziyaret sırasında dikkat edilmesi hususlar konusunda bilgi sahibi olması şarttır. Zira sergilenecek yanlış bir tutum ya da davranış çocukların psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenmelerine neden olabilmektedir.

Yazımızın devamında çocuk esirgeme kurumu ziyaret şartları hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Şartları Nelerdir?

Çocuk esirgeme kurumu ziyaret şartları, öncelikle çocukların ruh sağlığını korumak için kurum pedagogları eşliğinde oluşturulmuş olan kurallardır. Dolayısıyla da ziyaret öncesinde bu kurallar hakkında bilgi sahibi olunmalı, gerekirse mutlaka kurum pedagogu ile görüşülerek bilgilendirme yapılmalıdır. Genel olarak ziyaret şartları şöyledir;

  • İlk olarak ziyaret öncesinde mutlaka ziyarete gidilecek olan kurumun yetkili mercilerinden gerekli izinler yazılı dilekçeler ile alınmalıdır.
  • İzin sırasında mutlaka ziyaret şartları hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.
  • Ziyaret mutlaka çocukların günlük rutinlerini bozmayacak zaman dilimlerinde yapılmalıdır.

Çocuk Esirme Kurumundaki Çocuklar Dışarı Çıkarılabilir mi?

Yetiştirme yurdu kuralları gereği çocuk esirgeme kurumundaki çocuklara tüm ziyaretler kurum içerisinde yapılabilmektedir. Bu sebeple kurum içerisindeki bir çocuğu gezdirmek ya da birlikte vakit geçirmek amacıyla kurum dışına çıkarılması mümkün değildir. Zira çocuk esirgeme kurumu bünyesindeki hiçbir çocuk güvenlik sebebiyle kurum yetkilisi olmayan hiç kimseyle dışarı çıkamamaktadır.

Ziyaret sırasında kurum içerisinde bahçe ve benzeri gibi alanlarda kurum yetkililerinin gözetimi ile etkinlik yapmak ya da birlikte farklı aktiviteler yaparak vakit geçirmek mümkündür.

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaretinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkilememek ve onlara psikolojik anlamda istemeden de olsa zarar vermemek adına çocuk esirgeme kurumu ziyaretlerinde dikkat edilmesi gerekenler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ziyaret esnasında yetkililerin ısrarla dikkat edilmesi konusunda özen gösterilmesi gerektiğini vurguladığı hususlar şunlardır;

  • Ziyaret sırasında çocuklara bulundukları kurum hissettirilmeden onlara bir birey olarak yaklaşılması ve kendilerinin değerli bir birey olduğunu hissettirilmeleri gereklidir.
  • Genel kanı; özellikle toplu ve tek seferlik yapılan ziyaretlerin çocukları mutsuz ettiği yönündedir. Bu sebeple mümkünse ziyaretler düzenli olarak yapılmaya özen gösterilmelidir.
  • Çocuk esirgeme kurumu bir müze, içerisindeki çocuklar da heykel ya da tarihi eser değildir. Bu sebeple ziyaretlerde onlara rahatsız edici gözlerle bakmak yerine kendilerini değerli hissettirecek şekilde tavırlar sergilenmelidir.
  • Düzenli ve özellikle uzun süreli olarak yapılan ziyaretler kurumlardaki çocukları çok daha fazla mutlu etmektedir. Bu sebeple çocukların günlük rutinlerini etkilemeyecek zamanlarda uzun süreli ziyaret planlaması yapmak onları çok daha fazla mutlu edecektir.

Çoçuk Esirgeme Kurumuna Düzenli Ziyarete Gidilir mi?

Genel olarak çocuk esirgeme kurumlarına düzenli olarak yapılan ziyaretlerin çocukların üzerinde çok daha fazla bir olumlu etkiye neden olduğu gözlemlenmiştir. Dolayısıyla da kurum, gerekli izinlerini alan ve çocuk esirgeme kurumu ziyaret şartları konusunda hassasiyet gösteren ziyaretçilerin düzenli ziyarete gelmesine izin vermektedir.

Çocuk esirgeme kurumlarına düzenli olarak ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız ziyarete gideceğiniz kurumun şartlarına itaat etmeniz sürecin hem sizin hem de çocuklar ve kurum için daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Saatleri

Çocuk Esirgeme kurumu ziyaret saatleri hakkında bilgi vermek gerekirse Kurum randevu alınarak Haftanın 7 günü, 10:30 – 16:30 saatleri arası ziyaret edilebilir.

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Günleri

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Günleri bir çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Günleri haftanın 7 günü ziyaret edilebilir. Ancak mesai saatleri için randevu alınarak ziyaret edilmesi gereklidir.

Bir Yorum

  1. Merhaba, ben bu güzel sevgi evlerini ve kardeşlerimi ziyarete gelmek ve zama geçirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor lütfen bana
    yardımcı olurmusunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu