İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu
A+
A-

IBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2021; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaç ve yoksul kişilere verilen İstanbulkart isimli sosyal yardım kartı sayesinde vatandaşlar; kartları ile BİM, Migros, Carrefoursa, ŞOK gibi belediye anlaşmalı marketlerden limitleri doğrultusunda alışveriş yapabiliyorlar.

Muhtaç kişilerin gıda, temizlik, kişisel bakım vb. asgari ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına ihtiyaç sahiplerine İBB tarafından verilen IBB İstanbulkart’a yoksul ve dar gelirli kişiler başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca IBB Beyaz Masa sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? Market yardım kartı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizde belediyeler tarafından yoksul ve dar gelirli vatandaşlara yani muhtaçlık sınırı altında yaşamlarını devam ettirmek zorunda olan kişilere verilen sosyal yardım kartlarında belirli miktarda bir limit bulunuyor.

Belediyeler; bütçeleri doğrultusunda sosyal yardım kartlarına belirli aralıklarla para yüklüyorlar.

Sosyal yardım kartlarına tanımlanan limitler ise belediyenin bütçesine, başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahibinin muhtaçlık durumuna, ihtiyaç sahibinin çalışıp çalışmadığına ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre değişebiliyor.

İlk seferde tüm vatandaşların İstanbulkart’larına 200 TL limit tanımlanıyor.

İhtiyaç sahipleri; sosyal yardım kartlarını BİM, Migros, Carrefoursa gibi belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerde tütün ve alkol ürünleri dışındaki diğer ürünleri satın almak adına kullanabiliyorlar.

Vatandaşlar, kartlarındaki limitleri tek seferde yani tek bir alışverişlerinde kullanabilecekleri gibi daha sonraki alışverişlerinde de kullanabiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; İBB sosyal yardım kartına bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek de başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

İstanbulkart ön başvuruları e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

E-devlet üzerinden İBB sosyal yardım kartına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Ardından Uygulamaya Git seçeneğine tıkladıktan sonra başvuru formundan başvurmak istediğiniz belediyeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi olacak şekilde işaretlemelisiniz.

Daha sonra formda gelirinize ve kişisel bilgilerinize yönelik soruları yanıtlamalı, formun altındaki sosyal yardım türleri arasından ön ödemeli sosyal yardım kartı desteği seçeneğini işaretlemelisiniz.

İstanbulkart’ın yanı sıra aynı başvuru formu üzerinden bağlı olduğunuz belediyenin diğer yardımlarını da görüntüleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuz yardımlara başvurabilirsiniz.

Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

81 ilimizde 7/24 aralıksız bir şekilde hizmet veren ALO153 Beyaz Masa hattını arayan vatandaşlar; belediyelerin çalışma alanlarına dair her türlü soru, talep, şikayet ve önerilerini yetkili kişilere iletebiliyorlar.

ALO153 Beyaz Masa hattını aramak suretiyle belediyelerin mevcut sosyal yardımlarını ve hangi sosyal yardımlardan faydalanabileceklerini öğrenebiliyorlar.

İstanbul il sınırlarında ikamet eden muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişiler; ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak, İstanbulkart ön başvurularını gerçekleştirebiliyor, başvuru için talep edilen belgeleri ve başvuru şartlarını da öğrenebiliyorlar.

Daha önce İstanbulkart’a başvuran vatandaşlar; daha sonra başvurularının son durumunu yani kabul edilip edilmediğini öğrenmek adına da ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar.

Sizler de İstanbulkart dahil belediyelerin sunduğu sosyal yardımlara dair bilgi edinmek adına dilediğiniz zaman Beyaz Masa hattını arayabilir ve yetkili kişilerden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

İstanbulkart başvurunuzun kabul edilip edilmediğini e-devlet sosyal yardım başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden yani yukarıda sizlerle paylaştığımız link üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sorgulama işlemi için ALO153 İBB Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeye gidebilir ya da belediyeye ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi İBB sosyal yardım kartına yüklenecek miktar; başvurusu onaylanan kişinin maddi durumuna, muhtaçlık seviyesine, ailesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına ve ailesindeki çalışan sayısına göre değişebiliyor.

Örneğin, herhangi bir işi ve düzenli geliri olmamasına rağmen bakmakla yükümlü kişi sayısı 5 ve üzerinde olan kişilere aylık daha fazla miktarda limit tanımlanabiliyor.

Bu bağlamda İstanbulkart sahiplerinin kartlarına aylık 300, 400, 500 TL gibi farklı rakamlar yatırılabiliyor.

Ödemeler, genellikle düzenli bir şekilde yapılmakla birlikte birkaç ay ödeme yapılmadığında daha sonra kişilerin kartlarına toplu para da yatırılabiliyor.

Vatandaşlar; bu paraları ancak anlaşmalı marketlerde post cihazlarına okutarak, kullanabiliyorlar. Yani İstanbulkart’larda yer alan limitler, hiçbir şekilde nakit paraya çevrilemiyor.

İstanbulkart Hangi Marketlerde Geçerli 2021?

İstanbulkart, yalnızca anlaşmalı marketlerde tütün ve alkol ürünleri dışındaki tüm diğer ürünler satın alınırken kullanılabiliyor.

İBB anlaşmalı olan, İstanbulkart geçerli bu marketleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Migros
 • ŞOK
 • BİM
 • Çağrı Market
 • KİM
 • Rammar
 • Happy Center
 • UCZ
 • Onur Market
 • Carrefoursa

İstanbulkart sahipleri; belediye tarafından kartlarına yardım parası olarak yüklenen limitle yukarıdaki marketlerde alışveriş yapabiliyorlar.

Marketlerin düzenledikleri kampanyalara katılmak suretiyle ek puanlar da kazanabiliyorlar.

Kazandıkları ek puanları farklı yerlerde ve mağazalarda kullanabiliyorlar.

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İBB sosyal yardım kartına başvuran ihtiyaç sahiplerinden talep edilen en önemli belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerinin çalışıp çalışmadığını gösteren SGK’dan alınması gereken belge
 • Gelir belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Kirada oturan kişiler için kira sözleşmesi
 • Engelli vatandaşlar için sağlık kurulu raporu

İstanbul il sınırlarında ikamet eden bireyler; yukarıdaki belgelerle birlikte başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Kişilerin yukarıdaki belgelere ek olarak farklı belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin; eşi vefat eden ve geliri olmayan dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İBB; yoksul, muhtaç ve dar gelirli vatandaşlarına sosyal yardım kartı dağıtıyor.

Düzenli sigortalı bir işi ve geliri olmayan muhtaç vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani asgari ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekenler de sosyal yardım kartına başvurabiliyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında olan yoksul ve dar gelirliler yani hane halkı aylık kişi başı kazancı net asgari ücretin 1/3’ünün altına denk gelenler de sosyal yardım kartı alabiliyorlar.

Sosyal yardım kartının kimlere dağıtıldığını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Sigortalı bir işi olmayan muhtaçlar
 • Eşinden boşanmış, eşi vefat etmiş veya eşinden ayrılmış gelirsiz dul kadınlar
 • Engelliler ve kronik hastalar
 • Kimsesiz ve muhtaç yaşlılar
 • Yoksul ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları
 • Doğal afetlere maruz kalan afetzedeler
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Sağlık sorunları yüzünden işgöremez halde olanlar

İşsizler ve muhtaçlar, öncelikli olarak sosyal yardım kartı alabiliyorlar.

Engelli maaşı, dul aylığı, emekli maaşı gibi aylık alan kişilere İBB sosyal yardım kartı verilmiyor.

Üzerine kayıtlı değerli menkulü ya da ev, arsa vb. gayrimenkulü olanlar, İBB sosyal yardım kartı alamıyorlar.

Bu yazımızda İBB Beyaz Masa sosyal yardım kartı başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de İstanbulkart kullanıyorsanız ya da sosyal yardım kartına başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Gönül urut dedi ki:

  Kredi borcum var ev benim değil kayın pederimin geçici olarak oturuyorum iki öğrencim var biri lise biri ilkokul eşim tek çalışıyor oğlum vardı oda evlendi bir kızımda nişanlı okuyamadı madi durumdan dolayı desteklerinizi bekliyorum