Engelli

Sınavsız ve KPSS’siz Engelli Memur İşe Alım Başvurusu ve Şartları

Sınavsız Engelli Memur İşe Alım Başvurusu ve Şartları 2024; Devlet, engelli olan özel bireylere sınavsız devlet memuru olma imkanı sunmaktadır. Sınavsız devlet memuru olmak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar; 657 sayılı devlet memuru kanunun 53’üncü maddesinde gerekli yer almaktadır.

Aşağıdaki yazımızda birçok kişi tarafından merak edilen “Sınavsız engelli memur işe alım şartları nelerdir?” sorusunun cevabı yer almaktadır.

Engelliler Nasıl Memur Olur?

Engelli vatandaşların nasıl memur olabileceği merak edilmektedir. Engelli adayların memur olabilmesi için ilk olarak engelli olduğunu belirten bir heyet raporu alması gerekmektedir. Sağlık raporunda kişinin hangi kurumda ne derece çalışabileceği gibi bilgiler yer alacaktır.

Daha sonra 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 53. maddesinde engelli çalıştırma yükümlülüğünün neler olduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Belirlenen kanuna göre kurumlar çalıştırmış oldukları, çalışan kadrolarında %3 oranında engelli bireyler çalıştırmak zorundadır. Bu oran kurumların çalıştırdığı kadro sayısına göre ayarlayıp uygulaması gerekmektedir.

Sınavsız Engelli Memur Alımı Nasıl Olur?

Sınavsız memur olma isteyen vatandaşlar, EKPSS sınavına girmeden bile memur olabilmektedir. Bunun için engelli vatandaşların Devlet Personel Daire Başkanlığı’na müracaat etmelidir. Daha sonra sınava girmeden kura sistemine dahil olabilirler. Kura belirlenen günde ve belirlenen saatte noterde yapılmaktadır.

Sınavsız engelli memur olmak için kuraya katılacak olan kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Kura ile engelli kadrosundan memur olabilmek için, tam teşekküllü bir hastaneden engel durumunuzu gösteren rapor alınmalıdır. Ayrıca eğitim durumu, en az ilköğretim mezunu olan kişiler başvuru yapabilmektedir.

Engelli Memur İş Başvuruları Nasıl Yapılır?

Engelli memur kadrosundan atanmak isteyen özel vatandaşların %40 oranında engelinin olması gerekmektedir. Bu engel oranını taşıyan vatandaşlar EKPPS’ye girerek ya da kuraya katılarak başvuru yapabilir.  Sınava giren ve kurada çıkan kişiler memur olabilir. Sınava girmeden memur olmak isteyen kişiler ise, kuraya katılarak memur olabilir.

Sınavsız Engelli Memur Alımı 2024 Başvuru

2024 yılında engelli memur alımı için ÖSYM tarafından sınav yapılmayacaktır. Adaylar, merkezi yerleştirme ile kura sistemi aracılığıyla atanacaktır. Bu sistemde, puan yerine kura çekimi ile atama yapılmaktadır.

Başvuru Süreci:

 • Başvuru Tarihleri: 6-21 Mayıs
 • Geç Başvuru Tarihleri: 4-5 Haziran
 • Başvuru Şekli: Online
 • Başvuru Adresi: ÖSYM AİS: https://ais.osym.gov.tr

Başvuru Şartları:

 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen genel şartları taşımak.
 • Engellilik oranının %40 ve üzeri olması.
 • Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun “kamu görevinde bulunmaktan yasaklılık” kararı almamış olması.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almamak.
 • Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması.

Kura Çekilişi:

 • Kura çekilişi, 2024 yılı Temmuz ayında ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir.
 • Kura sonuçları, ÖSYM’nin internet adresinde ve basın bültenlerinde ilan edilecektir.
 • Atanan adayların, atanma belgelerini alarak, kura sonuçlarının ilanından itibaren 15 gün içinde ilgili kuruma başvurmaları gerekmektedir.

Engelli Memur İşe Alım Şartları Nelerdir?

Engellilerin memur olabilmesi için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki EKPSS sınavına girerek yüksek puan aldıktan sonra başvuru yapmaktır.

Diğer yöntem ise, kura yöntemi ile boş kadroya yerleşerek engelli adaylar memur olma şansı elde edebilecektir.

Sınavsız Engelli Memur Alım Şartları Nelerdir?

Geçtiğimiz aylarda Kızılay, PTT gibi kurumlar sınavsız engelli memur alımı yapacağını duyurmuştu. Bu alımlarda başvuru yapacak olan kişilerin bazı şartları taşıması gerekmektedir. Sınavsız engelli memur alım şartları aşağıda yer almaktadır.

 • Üniversite mezunu olmak
 • MS Office programlarını kullanabilen kişiler
 • İletişim becerisi yüksek olan kişiler
 • Satın alma, idari işler gibi alanlarda fikri olan kişiler
 • Sorumluluk alabilecek kişiler

Sınavsız Engelli Memur Alımlarında Gerekli Belgeler

Sınavsız engelli memur olma şansı elde eden kişilerden çalışacağı kurumlar bazı belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgelerin listesi çalışılacak olan kuruma göre değişmektedir. Kurumlar tarafından genellikle talep edilen belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Zihinsel engelli vatandaşların mezun olduğu okulların diploma fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Sağlık raporu (Engel oranını göstermelidir.)
 • Son altı ayda çekilen vesikalık fotoğraf
 • Başvuru formu

Engelli Memur Kadrosundan Kura İle Kimler İşe Girebilir?

Devlet engelli vatandaşlara herhangi bir sınava girmeden kura ile devlet memuru olma imkanı sunmaktadır. Kura ile memur olmak isteyen engelli vatandaşların, en az ilköğretim mezunu olması gerekmektedir. İlgili yerlere başvuru yaptıktan sonra Noter huzurunda çekilen kura ile sınavsız bir şekilde memur olma imkanı elde edebilirler.

PTT Sınavsız Engelli Memur Alımı

PTT her yıl engelli memur alımı yapmaktadır. EKPPS sınavına giren ve yeterli puan alan vatandaşlar PTT’de çalışabilmektedir. Bunun için vatandaşların kura sisteminde katılması gerekmektedir.

BAKINIZ >> PTT Personel Başvurusu, Başvuru Formu ve Şartları 2024

SGK Engelli Memur Alımı

İŞKUR her yıl olduğu gibi 2024 yılında da engelliler istihdam alanı sağlamaktadır. SGK’nın engelli memur kadrosunda çalışmak isteyen vatandaşlar İŞKUR’a kaydolmalıdır. İŞKUR’a kaydolmak isteyen vatandaşlar https://www.iskur.gov.tr/ linkine tıklayarak hesap oluşturabilir. İŞKUR’a kayıt yaptırdıktan sonra açılan engelli kadrosundan SGK’da çalışma imkanı elde edebilir.

EKPPS’ye Kimler Girebilir?

EKPPS ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Sınava ortaokul, lise, lisans ve lisansüstü kişilerin ve %40 engeli olan kişilerin girebileceği bir sınavdır. Sınava girecek olan engelli bireylerin sağlık kurumları tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

EKPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

EKPSS başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar sınav başvuru tarihlerini takip etmelidir. Başvuru süreci başladığında https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Giris linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve ÖSYM şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.

ÖSYM şifreniz yoksa “e-Devlet ile Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak, T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra “Başvuru Sürecindekiler” seçeneğine tıklayarak EKPSS’yi seçmelisiniz. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak https://odeme.osym.gov.tr/ linkine tıklayarak sınav giriş ücretini ödemelisiniz.

EKPSS Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

EKPSS sınav sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşlar https://sonuc.osym.gov.tr/ linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve ÖSYM şifresi ile sisteme giriş yapabilir. ÖSYM şifresi olmayan vatandaşlar “e-Devlet İle Giriş” seçeneğine tıklamalıdır. Daha sonra T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilir.

EKPSS Sınav Ücreti Ne Kadar?

Geçtiğimiz aylarda yapılan EKPSS ücreti 170 TL’dir.  Fakat sınava başvuru yapan engelli adaylar sınav ücretinin tamamını kendisi ödemez. Yalnızca 45 TL ödeme yapar. Geri kalan 125 TL ise, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına ÖSYM’nin hesabına yatırılır.

2024 Yılında Kaç Engelli Memur Alımı Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamaya göre, 2024 yılında 5000 engelli memur ataması yapılacağını duyurmuştur. Ancak bu konu ile ilgili henüz detaylı bir açıklama yoktur. Engelli kadrosundan atama bekleyen memur adayları ilgili kanalları takip etmelidir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu