Güncel Konular

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Desteği ve Yardımı

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Desteği 2024; Ülkemizdeki muhtaç ve yoksul vatandaşlara şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, doğum parası yardımı gibi birçok yardımlar yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; yeni doğum yapan annelere maddi anlamda destek olarak, onların çocuklarının masraflarını daha kolay bir şekilde karşılayabilmelerine yardımcı oluyor.

Sigortalı bir işte çalışan ya da çalışmayan annelere yapılan doğum yardımı kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; yeni doğum yapan annelerin hesaplarına bir miktar para yatırıyor.

Çalışmayan annelerin de yararlanabileceği bu yardım sayesinde anneler; aldıkları maddi yardımı çocuklarının gıda, sağlık vb. ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca doğum yapan annelere devlet yardımı nasıl alınır? Doğum parası nedir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ev Hanımı Annelere Devlet Yardımı 2024

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailenin korunması, çocukların sağlıklı gelişiminin desteklenmesi adına yapılan doğum yardımı kapsamında annelere yeni doğan her bir çocukları için maddi yardım yapılıyor.

Tek seferli olarak yapılan bu yardımdan sigortalı bir işi ve düzenli geliri olan annelerin yanı sıra ev hanımı olan yani çalışmayan anneler de yararlanabiliyorlar. Lakin annenin çalışmadığı durumlarda mutlaka eşinin sigortalı bir işe sahip olması gerekiyor.

Annelerin bu yardımı alabilmeleri için birtakım başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekiyor.

Ev Hanımlarına yapılan yardımlar için Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu Yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca Ev Hanımları Yardım Parası ve Nakdi Yardım yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocuk Parası Nedir?

Yeni doğum yapan ev hanımlarının yararlanabileceği çocuk parası, diğer adıyla doğum yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere yapılan maddi yardımı ifade ediyor.

Anneler; ilk doğumları için doğum yardımı parasına başvurabilecekleri gibi ikinci, üçüncü ya da daha fazla sayıdaki doğumlarında da bu yardıma başvurabiliyorlar.

Doğum yardımı; yalnızca 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklar için alınabiliyor. Yani anneler, bu tarihten önce doğan çocukları için çocuk parası yardımına başvuramıyorlar.

Devlet tarafından çocuklu ailelere verile Çocuk destek bileşeni yardımı ödemesi yapılmaktadır. 1-2 çocuklu ailelere aylık 350 TL, 3 çocuklu ailelere aylık 450 TL, 4 çocuklu ailelere aylık 450 TL, 5 ve daha fazla sayıda çocuğu olan ailelere ise aylık 650 TL yardım parası verilecektir. Başvurular e-devlet üzerinden yada bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek yapılmaktadır.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışmayan ev hanımı annelere özel olan doğum parasına başvurmak isteyen anne adaylarının başvuru için talep edilen belgelerle birlikte il ya da ilçe Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Merkezi’ne gitmeleri ve burada başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Başvurular, yalnızca yeni doğum yapan anne tarafından yapılabiliyor. Yani annenin eşi dahi ‘doğum yardımı parasına’ başvuramıyor.

Anneler; doğum yardımı parasına e-devlet üzerinden ya da internette başka bir platform üzerinden başvurup başvuramayacaklarını da merak ediyorlar.

Şu an için ne yazık ki çocuk parasına e-devlet üzerinden ya da farklı bir siteden başvurulamıyor.

Annelerin gerekli belgelerle ve Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi ile birlikte başvurularını bizzat gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Başvurunuzun kabul edilebilmesi noktasında başvuru formundaki tüm sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıt vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Doğum Parası Başvuru Formu

Yukarıda sizlerle linkini paylaştığımız başvuru formunda annelere mesleklerine, aylık kazançlarına ve kişisel bilgilerine dair bazı sorular yöneltiliyor.

Doğum parası yardımı almak isteyen annelerin mutlaka formda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Başvuru sonrası başvuru sahiplerine başvuru formunda paylaşılan telefon, mail vb. iletişim bilgileri üzerinden ulaşılabiliyor.

Bu yüzden de annelerin formda güncel iletişim bilgilerini yazmaları, son derece önem arz ediyor.

Doğum Parası Başvuru Sorgulama

Doğum parası yardımına başvuran anneler; başvurularının kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden kolaylıkla sorgulayabiliyorlar.

Sorgulama işlemi TC kimlik no ve şifre ile birlikte e-devlet üzerinden dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

Başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Alternatif olarak ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilir, başvurunuza dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bu hatları arayarak, doğum parası yardımı başvuru sonucunuzun yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı diğer yardım başvuru sonuçlarınızla ilgili olarak her konuda bilgi alabilirsiniz.

Ev Hanımı Annelere Devlet Yardımı 2024 Ne Kadar?

2024 yılı için yeni doğum yapan ev hanımı yani çalışmayan annelere devlet tarafından yapılan maddi yardımın miktarı, annenin kaçıncı çocuğu için devlet yardımına başvurduğuna göre değişiklik gösteriyor.

Çalışmayan ev hanımı annelere ilk çocukları için 300, ikinci çocukları için 400, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocukları için 600 TL çocuk parası ödemesi yapılıyor.

Annenin ikiz ya da üçüz çocuk doğurması halinde devlet tarafından ödenen doğum yardımı parası da artış gösteriyor.

İkiz gebelikler söz konusu olduğunda anneye ilk çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400 TL ödeme yapılıyor.

Üçüz gebeliklerde ise anneye ilk bebeği için 300, ikinci bebeği için 400, üçüncü bebeği içinse 600 TL yardım yapılıyor.

doğum yapan annelere devlet yardımı

Çocuk Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kendisinin ya da eşinin sigortalı bir işi bulunan ve yeni doğum yapan anneler; çocuk parası yardımı olarak da adlandırılan doğum yardımı parasına başvurabiliyorlar.

Yani ev hanımlarının yanı sıra çalışan anneler de bu yardımı alabiliyorlar.

Çocuk parası başvuru şartlarını kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

  • Annenin ya da babanın TC vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması
  • Doğumun 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle gerçekleşmiş olması(Yani bu tarihten önceki doğumlar için çocuk parasına ne yazık ki başvurulamıyor)
  • Doğumun KPS yani Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kayıt edilmiş olması
  • Annenin veya eşinin doğum tarihinden önce en az 120 gün için sigorta primlerinin patronu veya eşi tarafından ödenmiş olması
  • Doğum yardımı başvurusunun doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde yapılmış olması(5 yıllık süre dolduğunda annenin çocuk parası alma hakkı zaman aşımına uğramış oluyor)

Yukarıdaki tüm şartları taşıyan kişiler; gerekli belgelerle birlikte başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Annenin başvuruya gidemeyecek halde olması ya da vefat etmesi durumunda baba; çocuk parasına başvurabiliyor.

Doğum Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler

Doğum yardımı parasına başvuran ev hanımı ya da çalışan annelerden talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Anneye ve bebeğe ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Çocuğa ait doğum belgesi ve doğum raporu
  • Başvuru dilekçesi

Doğum parası yardımı, yalnızca canlı doğum yapan annelere yapılıyor. Yani çocuğu ölü doğan anneler, ne yazık ki bu yardımdan da faydalanamıyorlar.

Doğum Parası Yardımı Nereye Yatar

Doğum parası yardımı, annenin PTT hesabına yatırılıyor. Anne dışında başka hiç kimse, bu parayı çekemiyor.

Tek seferli yapılan doğum yardımı parasını çekmek isteyen annelerin PTT şubesine giderken, yanlarında TC kimlik kartını götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

Doğum Parası Yardımı Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası yardımı, başvuru gününü takip eden bir sonraki ayın 25’ine kadar annenin PTT hesabına yatırılmış oluyor.

Örneğin, Eylül ayının 20’sinde yardıma başvuran annenin parası, Ekim ayının 25’ine kadar yatırılıyor.

Doğum Parası Başvurusu Telefon Numarası

Doğum yardımı parasına, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan diğer yardımlara, başvuru için gerekli belgelere ve hangi yardımlardan faydalanabileceğinize dair bilgi edinmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Çocuk Parası Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Kendisinin ya da eşinin sigortalı bir işi bulunan yani kendisinin ya da eşinin SSK ya da Bağkur kaydı olan anneler; çocuk parasına başvurabiliyorlar.

Yani eşi çalışan ancak kendisi çalışmayan ve yeni doğum yapan anneler de bu yardımı alabiliyorlar.

Kamu işçilerine ise çalıştıkları kamu kurumu tarafından doğum yardımı yapılıyor. Kamu kurumları tarafından yapılan doğum yardımının Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımdan daha az miktarda olması halinde ise anneler; aradaki farkı alabiliyorlar.

Bu yazımızda doğum yapan ev hanımlarına devlet desteği 2024 ne kadar? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Sizler de devletten doğum yardımı aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili olarak her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu