Maddi Yardım

Çalışmayan Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu – Nakit Para Yardımı

Çalışmayan Ev Hanımlarına Yardım- Nakit Yardımı 2024; İhtiyaç sahibi ve dar gelirli aileler için ayni ve nakdi yardımlar sunan kamu kurumları; çalışmayan ev hanımlarına yönelik nakdi yardım projeleri ile de yoksul ailelerin temel ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmelerine yardımcı oluyor.

Çalışmayan ev hanımları; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, belediyelere, kaymakamlıklara, valiliklere sosyal yardım alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Ülkemizde Kızılay, dernek ve vakıflar, ünlü iş adamları ve ünlü sanatçılar da çalışmayan, muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan ev hanımları için yardımlarda bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca çalışmayan ev hanımlarına nakdi yardım nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız. Çalışmayan ev hanımlarına yardım var mı sorusunun cevabı yazımızda.

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Yapan Kurumlar Hangileri?

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altında kalan ev hanımları; ayni ya da nakdi sosyal yardım almak için kamu kurum ve kuruluşlarına başvurabiliyorlar.

Ev hanımları, para yardımının yanı sıra gıda ve erzak yardımı, doğalgaz yardımı, elektrik faturası yardımı, giysi ve eşya yardımı vb. ayni yardımlar da alabiliyorlar.

Çalışmayan ev hanımlarına yardımlarda bulunan kurum ve kuruluşlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Belediyeler
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü

Çalışmayan ve düzenli geliri olmayan ev hanımları; yukarıdaki kurumların yanı sıra dernek ve vakıflara, ünlü iş adamlarına ve ünlü sanatçılara da yardım taleplerini iletebiliyorlar.

Kızılay da çalışmayan ev hanımları ve işsiz dul kadınlar için gıda yardımı, giysi yardımı, barınma yardımı vb. yardımlar sunuyor.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Yardım Başvuru Şartları

Düzenli bir işi ve geliri olmayan, aynı zamanda muhtaçlık sınırının altında yaşayan ev hanımları; sosyal yardımlara ve kurumların para yardımına başvurabiliyorlar.

Ev hanımlarının mutlaka TC vatandaşı olmaları da gerekiyor.

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, asgari ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ev hanımları, sosyal yardım alabiliyorlar.

Ancak çalışmayan ev hanımlarının ve diğer hane bireylerinin üzerlerine kayıtlı değerli menkul ve gayrimenkul mevcut olmaması gerekiyor.

Yani başvuru sahibinin veya aile bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici ev, arsa, tarla vb. gayrimenkul veya otomobil, kamyon vb. değerli menkul bulunması durumunda bu kişilerin başvuruları onaylanmıyor.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışmayan ev hanımları; daha önce de bahsettiğimiz gibi belediyelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına para yardımı alabilmek için başvurabiliyorlar.

Belediye Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvurusu

Ülkemizdeki birçok belediye; çalışmayan ev hanımlarına nakdi yardımda bulunuyor.

Yapılan yardım, düzenli ya da birkaç seferli olabiliyor.

Ev hanımları; belediye nakdi yardım ön başvurularını e-devlet platformu üzerinden yapabiliyorlar.

Ev hanımları, e-devlet üzerinden belediyenin ihtiyaç sahiplerine yönelik diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden belediye yardımlarına başvurmak isteyen ev hanımlarının ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Ev hanımları; bağlı oldukları yani ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediye binasına, sosyal hizmet merkez veya müdürlüklerine gidip, burada başvuru formu doldurarak da belediyenin para yardımlarına ve diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Başvuru detaylarını öğrenmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını da arayabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvurusu

Nakdi yardıma ihtiyacı olan ev hanımları; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na da para yardımı almak için başvurabiliyorlar.

Ev hanımları, kendilerinin yanı sıra çocukları için de para yardımı alabiliyorlar.

Bakanlık, yardım çalışmalarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yürüttüğünden Bakanlıktan para yardımı almak isteyenlerin bağlı oldukları vakfa giderek, burada hane kayıt başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Ön başvurular ise e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

Çalışmayan ev hanımları; Bakanlığın Aile Destek Paketi ve Çocuk Destek Bileşeni yardımlarına başvurup, düzenli nakdi yardım alabiliyorlar.

Elektrik tüketim desteği yardımı da Bakanlık tarafından yürütülmekte olan diğer önemli yardımlar arasında bulunuyor.

Kendisinin ve eşinin düzenli sigortalı işi ve düzenli geliri mevcut olmayan ev hanımları; çocukları için şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları alabilmek için vakıflara başvurabiliyorlar.

Kısacası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; çalışmayan, dar gelirli ve muhtaç ev hanımları için pek çok nakdi yardım çalışması yürütüyor.

E-devlet üzerinden Bakanlık yardımlarına başvurmak isteyen ev hanımlarının https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamaları gerekiyor.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Devlet Desteği

Çalışmayan Ev Hanımlarına devlet desteği kapsamında aylık 4000 TL para yardımı yapabılacak. Her hangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan ve çocuğu olan ev hanımları 12 ay boyunca her ay 4000 TL para yardımı alabilir.

4000 TL para yardımından yararlanmak için çocuk olma şartı bulunmaktadır. Ev hanımlarına destek olmak için bu destekten yararlanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Para Yardımı E-Devlet

Çalışmayan ev hanımlarına yardımcı olmak adına Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan, güncel nakdi yardım projelerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Çalışmayan Ev Hanımlarına Aile Destek Paketi Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yoğun ilgi gören bu yardımına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından sosyal yardım alan tüm aileler, başvurabiliyorlar.

Yardım dahilinde muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler için aylık 1500 TL ile 3500 TL arasında yardım ödemesi yapılıyor.

Bu yardıma dul kadınlar ve çalışmayan ev hanımları da muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları şartıyla başvurabiliyorlar.

Aile destek paketi hakkında detaylı bilgi için Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu yazımızı okuyabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Çocuk Destek Bileşeni Yardımı

Bakanlık tarafından çocuklu ailelere destek olmak adına başlatılan Çocuk Destek Bileşeni Yardımı kapsamında çocuklu ailelere aylık 350 TL ile 650 TL arasında yardım parası ödeniyor.

Yardım dahilinde 1-2 çocuklu aileler için aylık 350 TL; 3-4 çocuklu aileler için aylık 450 TL, 5 ve üstü sayıdaki çocuklu aileler için aylık 650 TL ödeniyor.

Çocuklu ailelere verilen destek için Çocuk Destek Bileşeni Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı

Kendisinin ve eşinin düzenli geliri ve sigortalı işi mevcut olmayan ev hanımlarının yararlanabileceği şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları ile yoksul aile çocuklarının giderlerinin bir kısmının karşılanması amaçlanıyor.

2024 yılında şartlı sağlık yardımı yani diğer adıyla aşı parası yardımı dahilinde annelere her bir çocukları için 45 TL ödeniyor.

Şartlı Eğitim Yardımı dahilinde ise

 • İlköğretime giden kız çocuklar için aylık 50 TL, ortaöğretime giden kız çocuklar için aylık 75TL;
 • Ortaöğretime giden erkek çocuklar için aylık 45TL, ortaöğretime giden kız çocuklar için aylık 55 TL

ödeniyor.

Muhtaç ailelere verilen şartlı eğitim yardımı için Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilir ayrıca Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu yazısını inceleyebilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Şartlı Gebelik ve Şartlı Doğum Yardımı

Yine kendisinin ve eşinin sigortalı işi ve düzenli geliri mevcut olmayan ev hanımlarının yararlanabileceği yardımlar arasında bulunan şartlı gebelik ve şartlı doğum yardımları ile de annelere bir miktar para yardımı yapılıyor.

Şartlı gebelik yardımı kapsamında sağlık kontrollerine aksatmadan giden anne adaylarına her ay için 45 TL ödeniyor.

Anne adayları, 9 aylık gebelik süreleri boyunca bu yardımı alabiliyorlar.

Şartlı gebelik yardımı alan anneler; doğumu hastanede gerçekleştirmeleri halinde tek seferli olan şartlı doğum yardımı da alabiliyorlar.

Şartlı doğum yardımına göre de annelere 150 TL yardım parası ödeniyor.

Doğum yapan annelere verilen bu sosyal yardım detayları için Şartlı Doğum Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını inceleyebilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Elektrik Tüketim Desteği Yardımı

Çalışmayan ve hane geliri muhtaçlık sınırının altında kalan ev hanımları; elektrik tüketim desteği yardımı da alabiliyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı olan kişiler; PTT şubelerinden elektrik faturalarını ödemeleri halinde bu yardım kapsamında faturalarını indirimli fiyatlarla ödeyebiliyorlar.

Yardım dahilinde 1-2 kişilik aileler için aylık 75 KW, 3 kişilik aileler için aylık 100 KW, 4 kişilik aileler için aylık 125 KW, 5 ve üstü kişilik aileler için aylık 150 KW elektrik tüketim desteği yardımı sunuluyor.

Elektrik yardımı başvurusu için Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu yazısını inceleyebilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı

Geçen yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan bu proje dahilinde 2024 yılında muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilerin yani ev hanımlarının da başvurabileceği bu yardıma göre ailelere aylık 1500 TL ile 3500 TL arasında nakdi yardım sunuluyor.

Muhtaç ailelere verilen doğalgaz yardımı almak ve başvuruda bulunmak için Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına ve Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi ölen, gelirsiz ve işsiz dul kadınlar için yapılan bu yardıma göre dul kadınlara aylık 1000 TL yardım parası ödeniyor.

Yardım parası; 2000 TL olacak şekilde iki ayda bir sefer hak sahibi dul kadının PTT hesabına yatırılıyor.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım başvurularının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidilerek, yapılması gerekiyor.

Eşi vefat eden kadınlara verilen para yardımı için Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Maddi Yardım Başvurusu yazısını okuyabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına SED Yardımı Nasıl Alınır

Yoksul ve dar gelirli aileler, SED yardımı dahilinde çocukları için para yardımı alabiliyorlar.

Bu yardım, genelde hakkında mahkeme tarafından bakım tedbir kararı alınmış olan, sosyal hizmetlerde ya da koruyucu aile tarafından bakılan lakin aileleri para yardımı ile desteklenmeleri halinde aileleri tarafından bakılacak durumda olan çocuklar için yapılıyor.

SED yardımı, aileleri desteklenmediği halde muhtaç ve yoksul duruma düşmesi olası olan çocuklara yönelik olarak da yapılabiliyor.

SED yardımı dahilinde 2024 yılında yapılan son güncelleme ile aylık 7603 TL ödeniyor.

SED Yardımı hakkında detaylı bilgi için SED Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? yazısını okuyabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Yardım Başvuru Formu

Çalışmayan ev hanımlarının gerek belediyeye gerekse sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına sosyal yardım almak için gittiklerinde gerekse e-devlet üzerinden gerçekleştirdikleri ön başvuruları sırasında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda çalışmayan ev hanımlarına yoksul ve muhtaç olup olmadıklarını tespit edebilmek adına birtakım sorular yöneltiliyor.

Ev hanımlarının mesleklerine, aylık gelir ve gider durumlarına, hane kazançlarına yönelik soruları yanıtlamaları gerekiyor.

Ev hanımlarına iletişim ve adres bilgilerine ilişkin sorular da yöneltiliyor.

Başvuru sonuçları, kişilerin telefonlarına SMS ile bildiriliyor.

Bu yüzden başvuru formunu dolduran ev hanımlarının formda güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Çalışmayan ve sigortası olmayan sosyal yardım başvurusu için Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz. Ayrıca Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Desteği ve Yardımı 2024 yazımızı okuyabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

Nakdi veya ayni yardım alabilmek adına kurumlara başvuran ev hanımlarının başvuruları sırasında kurumlara teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibi ev hanıma ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir veya gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Öğrenci çocuklar için öğrenci belgesi
 • Hanedeki engelli bireyler için 2024 engelli belgesi
 • Hanedeki kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Yeni doğmuş çocuklar için doğum raporu ve doğum belgesi

PTT Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Sosyal yardım paraları; başvurusu onaylanan kişilerin PTT hesaplarına yatırılıyor.

Para yardımı başvurusu onaylanan ev hanımları, para yardımlarının PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile e-devlet üzerinden takip edebiliyorlar.

Sorgulama yapmak isteyenlerin ise https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediye para yardımı ön başvurularınız için belediyenizi veya ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para yardımı ön başvurularınızı gerçekleştirmek, başvuru şartlarını öğrenmek adına ise bağlı olduğunuz vakfın yanı sıra ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Mevcut para yardımı başvuru sonuçlarınızı öğrenmek istediğinizde de yukarıdaki numaraları arayabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Destek 2024

Kısa bir süre önce Bakanlık tarafından başlatılan proje dahilinde çalışmayan ev hanımlarına 2024 yılında aylık 1500 TL ile 3000 TL arasında nakdi para yardımı yapılması planlanıyor.

Çalışmayan ev hanımları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidip, bu yardıma başvurabiliyorlar.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu

Yeni doğum yapan ev hanımları; belediyelere veya vakıflara başvurup, mama ve bez yardımı alabiliyorlar.

Belediyeler tarafından yeni doğum yapan yoksul annelere Yeni Doğan Bebek Paketi yardımı kapsamında içerisinde bebek bezi, ıslak mendil, battaniye vb. yeni doğan bebeğin çoğu ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik malzemelerin yer aldığı bir paket armağan ediliyor.

Aynı zamanda yeni doğum yapan ev hanımları; eşlerinin SSK ya da Bağkur kapsamında sigortalı bir işte çalışıyor olmaları halinde çocuk parasına yani doğum parası yardımına da başvurabiliyorlar.

Doğum parası dahilinde ilk doğumunu yapan annelere 300 TL, ikinci doğumunu yapan annelere 400 TL, üçüncü ya da daha üstü sayıdaki doğumunu yapan annelere ise 600 TL ödeniyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum parası başvuruları da e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama

Belediye yardım başvuru sonuçlarını öğrenmek isteyen ev hanımları, başvurdukları belediyeye giderek ya da belediyeyi arayarak sonuçları öğrenebilecekleri gibi sorgulama işlemi için ALO153 Beyaz Masa hattını da arayabiliyorlar.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen ev hanımlarının ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuru sonuçları da e-devlet üzerinden takip edebiliyor.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen ev hanımlarının ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi linkine tıklamaları gerekiyor.

Çalışmayan ev hanımları, Bakanlık para yardımı sonuçlarını başvurdukları vakfa giderek ya da vakfı arayarak da öğrenebiliyorlar.

ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatları aranarak da başvuru sonuçlarına dair bilgi edinebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca e-devlet ev hanımlarına yardım başvurusu nasıl yapılır? Ev hanımlarına para yardımı yapılıyor mu? vb. çalışmayan ev hanımları tarafından en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Sayın bakanlığımız üç tane oğlum var ev anımıyım çalışmıyorum maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız

 2. Ev hanımının calismiyorum iki kızın var yardım almak istiyorum ne olur bana yardım edin çok zor durumdayim

 3. Ben ev hanımıyım çalışmıyorum bir kızım var kocamda zor çalışıyor bel fıtığı tedavisi yapiyor yardım almak istiyorum ihtiyacım var lütfen

 4. Meraba eşim tek calsyor kirada kalıyoruz 2cocugum var lütfen yardım edin

 5. Bir yardım talebinde bulundum yeter artık duyun sesimi calismiyom ev hanimiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu