Burs Başvurusu

Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Eğitim Destek Paketi Başvuru Formu, Eğitim Destek Paketi Kimlere Verilir? Eğitim Destek Paketi Başvuru Nereye Yapılır? Eğitim Destek Paketine Nasıl Başvurulur?

Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2024; Eğitim öğretim döneminin başlaması ile beraber Devlet ve Belediyeler tarafından dar gelirli ailelere eğitim desteği verilmektedir. Bu destek paketleri arasında başarıları öğrencilere burs ve kırtasiye yardımı bulunmaktadır.

Okulların açılması ile beraber maddi zorluk çeken aileler eğitim destek paketi başvurusu yaparak okula ihtiyaçlarını almaya çalışmaktadır. Eğitim destek paketi veren belediyeler arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kayseri Büyükşehir Belediyeleri bulunmaktadır.

Eğitim desteği paketi almak isteyen kişiler bulundukları Belediyelerin sosyal yardımlaşma birimine başvuruda bulunabilirler. Eğitim desteği paketi tutarı 2024 yılı için 250 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Sizlere bu yazımızda Eğitim destek paketi başvurusu nasıl yapılır? Eğitim destek paketi kimlere verilir? Eğitim destek paketi başvuru formu hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Eğitim Destek Paketi Başvuru Nasıl Yapılır?

Eğitim destek paketi başvuru nasıl yapılır ve Eğitim destek paketi başvurusu nereye yapılır sorusu bu sosyal yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin sıklıkla araştırdığı konuların başında gelmektedir.

Eğitim destek paketi başvurusu yapmak için belediyelerin sosyal yardımlaşma birimine bizzat başvuruda bulunmanız yada ALO 153 destek hattını aramanız gereklidir.

İnternetten eğitim desteği başvuru yapmak için belediyelerin resmi sitesine giriş yapabilirsiniz. İBB eğitim desteği paketi başvurusunu online olarak yapmak için https://senokudiye.ibb.istanbul/ linkine tıklayabilirsiniz.

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı için internetten başvuruda bulunmak isteyen gençler https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ linke tıklayarak başvuru işlemini gerçekleştirebilirler.

Eğitim destek paketi başvurunuzun olumlu olarak değerlendirilmesi için mutlaka sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girmeniz gereklidir. Başvuru sonrası gerekli inceleme yaparak eğitim destek paketiniz onaylanacaktır.

Eğitim Destek Paketi İçin Nereye Başvurulur?

Eğitim destek paketi için nereye başvurulur sorusuna cevap vermek gerekirse öğrencilere destek olmak adına verilen bu paketlerin başvurusu bizzat belediyelere yapılmaktadır. Belediyelerin sosyal yardımlaşma birimlerine ve hizmet noktalarına giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Eğitim destek paketi başvuru yaparken mutlaka kimliğiniz ile beraber gitmeniz ve size verilen eğitim destek paketi başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Eğitim destek paketi başvurusu nereye yapılır tam olarak bilmiyorsanız belediyelerin ALO 153 destek hattını arayarak aklınıza takılan sorular için destek alabilirsiniz.

İBB tarafından ilk ve ortaokul öğrencilerine destek vermek amacı ile başlatılan SEN OKU DİYE eğitim destek paketi hakkında detaylı bilgi için İBB Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlayan belediye İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğitim Destek Paketi Başvuru Formu

Eğitim destek paketi başvuru formu internetten doldurulurken mutlaka sizden istenen bilgileri tam ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Başvurunuzun değerlendirilmesi ve olumlu olarak sonuçlanması için eğitim destek paketi başvuru formu tam olarak doldurulması çok önemlidir.

Askıda Eğitim Destek Paketi Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlara destek olmak için başlatılan askıda fatura hizmetinin yanında başlatılan Askıda eğitim destek paketi hayır sever kişiler tarafında yapılan bağışları dar gelirli vatandaşlara ulaştırmaktadır.

Yılda bir defa ödenen bu yardımdan kişiler tek sefer 250 TL yardım almaktadır. Askında eğitim destek paketi ödemeleri İstanbulkart yardım kartlarına yüklenmekte ve yardım alan kişiye SMS ile bilgi verilmektedir.

Askıda eğitim destek paketi başvurusu ve detaylı bilgi için https://askidafatura.ibb.gov.tr/egitim-destek linkine tıklayabilirsiniz.

Eğitim Destek Paketine Kimlere Verilir?

Eğitim destek paketi kimlere verilir ve Eğitim destek paketini kimler alabilir sorusuna cevap vermek gerekirse Eğitim destek paketi almak için aşağıdaki şartları taşıyanlar alabilir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Öğrencinin kendisinin Büyükşehir İl sınırları içinde ikamet etmesi
 • Şehit çocukları, yetim ve öksüz çocukların ilköğretim veya lise öğrencisi olması
 • Maddi durumu kötü olan ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
 • Aktif öğrenci olması
 • Engelli çocukların ilköğretim/lise veya MEB onaylı özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görüyor olması
 • Öğrencinin normal öğrenim süresi içinde eğitimine devam etmesi
 • Devlet okulu veya vakıf/özel okullarda %100 burslu okuyor olması

Eğitim Destek Paketi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Eğitim destek paketi başvuru yapmak isteyen kişiler mutlaka aşağıdaki başvuru evraklarını hazırlamaları gerekmektedir.

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Sabıka kaydı
 • Nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Maaş bordosu
 • Banka hesap bilgileri

Eğitim Destek Kartı Nedir

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen eğitim destek kartı maddi zorluk içerisinde olan ailelerin çocuklarına kırtasiye malzemesi alması için verilen sosyal yardım kartıdır. Okulların açılması ile beraber veliler kendilerine verilen eğitim destek kartını İzmir’deki tüm kırtasiyelerde kullanabilirler.

Eğitim Destek Kartı, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere eğitim masraflarını karşılamaları için verilen bir ön ödemeli karttır. Kart, genellikle devlet kurumları, belediyeler veya sivil toplum kuruluşları tarafından ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılır.

Eğitim Destek Kartı ile öğrenciler, kırtasiye, kitap, giyim, yemek ve ulaşım gibi eğitim masraflarını karşılayabilirler.

Eğitim Destek Kartı Başvurusu

Eğitim destek kartı başvurusu belediyenni resmi sitesinde yada Bizİzmir Dayanışma Noktalarından yapılmaktadır. İzmir il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlar 444 40 35 numarasını arayarak eğitim destek akrtı hakkında bilgi alabilir.

Eğitim Destek Paketi Başvuru Sorgulama

Eğitim destek başvuruları eğitim dönemin başlaması ile beraber başlamaktadır. Başvuru sonucu ortalama olarak 15 ile 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Başvuru sonrası eğitim destek paketi başvuru sorgulama işlemi sonucu SMS ile size bildirilmektedir. Başvuru sonrası başvuru sonucunuzu ayrıca öğrenmek için ALO 153 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

2 Yorum

 1. İki öğrencim var geçinemiyorum eşim epilespi hastasi kiraciyim bir bebeğim var lütfen destek yardim istiyorum çocuklar okusun

 2. kaç kere basvuru yaptım geri dönüş bile saglanmadı herkes faydalanıyor ama bize gelince yardım yok.herkes yardım kartı alıyor biz alamadık bir türlü eşim tek çalışıyor evim kira 2 çocuk okula gidiyor kira 15 neden verilmiyor lütfen bilgi verin ilgilenin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu