Maddi Yardım

Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama

Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama 2024; Ülkemizde ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlara para yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı vb. yardımlarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler vb. kurumlar; para yardımlarını genellikle başvurusu onaylanan vatandaşların Ziraat Bankası ya da PTT hesaplarına yatırıyor.

Ziraat Bankası hesabı olan vatandaşlar, yardım paralarını bankamatiklerden kolaylıkla çekebiliyorlar. Banka hesabı olmayan vatandaşların ise bizzat Ziraat Bankası şubelerine gitmeleri gerekiyor.

Bu yazımızda hesabına yardım parası yatırılan vatandaşlar için Ziraat Bankası yardım parası sorgulama işlemi nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları aydınlatmaya çalışacağız.

Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası müşterileri, hesaplarına sosyal yardım parasının başvurdukları kurum tarafından yatırılıp yatırılmadığını farklı şekillerde öğrenebiliyorlar.

Ziraat Bankası yardım parası sorgulama yöntemlerini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Mobil Bankacılık Üzerinden Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama

Ziraat Bankası müşterileri, mobil bankacılık üzerinden hesaplarına para yatırılıp yatırılmadığını diledikleri zaman kontrol edebiliyor.

Mobil bankacılık; müşterilere hesaplarına yatırılan tüm paraları 7/24 yani günün her saatinde görüntüleyebilme imkanı tanıyor.

Henüz Ziraat Mobil kullanmıyorsanız; bu uygulamayı akıllı telefonlarınıza Google Play Store ya da Apple Store üzerinden indirebilirsiniz.

Ziraat Mobil uygulaması sayesinde eft, havale vb. birçok işleminizi de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama

Ziraat Bankası müşterileri, hesaplarına yatırılan tüm paraları ve bu paraların kimler ya da hangi kurumlar tarafından yatırıldığını internet bankacılığı sayesinde de görüntüleyebiliyorlar.

İnternet bankacılığı ile yardım parası sorgulama işlemi için https://bireysel.ziraatbank.com.tr/ linkini tıklayabilirsiniz.

TC kimlik no ve şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra hesabınıza yatırılan paralara dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak, Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama

Ziraat Bankası hesabınıza kurumlar tarafından gönderilen sosyal yardım parası miktarını öğrenmek istediğinizde Müşteri Hizmetlerini arayabilir ve müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Müşteri temsilcisine bağlanmak için 0 850 222 0 000 ya da 444 00 00 telefon numaralarını arayabilirsiniz.

Tuşlamalarla zaman kaybetmemek, direk müşteri temsilcisine bağlanmak için yukarıdaki numaralardan birini aradıktan sonra telefonunuzda sırasıyla 1-0-6 tuşlamalarını yapmanızı öneriyoruz!

Şubeye Giderek Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama

Ziraat Bankası müşterisi değilseniz; yaşadığınız şehirdeki Ziraat Bankası şubesine giderek, buradaki yetkili kişilerden hesabınıza para yatırılıp yatırılmadığı ile ilgili olarak bilgi alabilirsiniz.

ATM’lerden Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama

Ziraat Bankası hesabınız varsa ATM’lerden de hesabınızdaki para miktarını kontrol edebilir, paranın hangi kurum tarafından yatırıldığını görebilirsiniz.

Ziraat Bankasına Yardım Parası Yatıran Kurumlar Hangileri?

Belediyeler, kaymakamlıklar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum, sosyal yardım ödemelerini başvurusu onaylanan kişilerin Ziraat Bankası hesabına yatırıyor.

Bazen ilk ödemeler, kişinin Ziraat Bankası hesabına sonraki ödemeler ise PTT hesabına yatırılabiliyor.

Kimi yardımlar ise ihtiyaç sahibi vatandaşların direk PTT hesabına yatırılıyor.

Bu noktada kişinin hangi sosyal yardım parasını alacağı da belirleyici oluyor.

Yani bazı yardımlar, kişinin Ziraat Bankası hesabına yatırılırken kimi yardımlar da PTT hesabına yatırılıyor.

Başvurduğunuz sosyal yardım parasının PTT mi yoksa Ziraat Bankası hesabınıza mı yatırılacağına dair öncelikle başvurduğunuz kurumdan bilgi almanızı öneriyoruz!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım ödemelerinin hangi hesabınıza yatırılacağını öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Belediye sosyal yardım parasının yatırılacağı hesaba ve paranın ne zaman yatırılacağına dair bilgi almak istediğinizde ise ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

PTT Yardım Parası Sorgulama

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bazı yardımlar, başvurusu onaylanan kişilerin PTT hesaplarına yatırılıyor.

PTT yardım parası sorgulama yöntemlerini ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

PTT Resmi Sitesi Üzerinden Yardım Parası Sorgulama

İnternet bankacılığı kullanarak, PTT resmi internet sitesi üzerinden PTT hesabınıza yatırılan tüm paraları görüntüleyebilirsiniz.

Bankacılığa dair tüm işlemleriniz için hemen https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Banka.aspx linkini tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden PTT Yardım Parası Sorgulama

Belediyelerin ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yardımlarına başvuran kişiler; e-devlet üzerinden yardım parası sorgulama işlemi gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ise sisteme giriş yaparak, hesaplarına yatırılan kurum ödemelerini görüntüleyebiliyorlar.

Sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi ufak bir ödeme karşılığında temin edebilirsiniz.

PTT Şubelerine Giderek Yardım Parası Sorgulama

TC kimlik kartınız ile birlikte size en yakın PTT şubesine giderek, burada çalışan kişilerden hesabınıza para yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilirsiniz.

Sorgulama işlemi yalnızca hak sahibi kişi tarafından yapılabileceğinden yanınızda giderken kimlik kartınızı götürmeyi asla unutmamalısınız!

PTT adınıza yatan para sorgulamak için PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

ATM’lerden Yardım Parası Sorgulama

PTT Kart sahibi olan kişiler, ATM’lerden de sorgulama yapabiliyorlar.

Aynı zamanda hesaplarına gönderilen yardım parasını anında çekebiliyorlar.

PTTBANK üzerinden Yardım Parası Sorgulama

PTTKart müşterileri, Google Play Store ya da Apple Store üzerinden akıllı telefonlarına yükleyebilecekleri PTTBANK mobil uygulaması sayesinde de sorgulama yapabiliyorlar.

Bu yazımızda Ziraat Bankası yardım parası sorgulama yöntemlerine dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

5 Yorum

    1. Nasil basvuru yapdiniz bereketli olsun ALLHIM komseyi zorda darda birakmasin

  1. Sayın yetkilim evimiz ağır hasarlı olarak görünüyor ve yıkım kararı var ve herhangi bir gelirimiz yok üç çocuğum okuyor ve masraflarını karsilayamiyoruz rica etsem Nakdi yardımı yaparmisiniz saygıyla

  2. Ben depremzedeyim allah rızası için yardımcı olun maddiye çok ihtiyacım var ailem cocuklarım aç

  3. Ev hanımıyım 3 tane çocugum var evim kira hiç bir gelirimiz yoktur evimin kirasını ődeyemiyorum kimse yardım etmiyor çok zor durumdayız lűtfen yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu