Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu
A+
A-

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Vatandaşlarına zor durumda olmaları halinde pek çok alanda maddi destek sağlayan Elazığ Belediyesi yardım başvurusu süreci merak edilen belediyeler arasındadır. Herhangi bir nedenden dolayı temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamını sürdürmekte güçlük çeken vatandaşlar için bu Elazığ Belediyesi sosyal yardımları son derece önemli olmakta, rehberimizde sizler için bu güzide ilin yardımlarına ilişkin tüm bilgiler detaylandırılmaktadır.

Elazığ Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Ramazan ayı başta olmak üzere senenin farklı zamanlarında dönemsel olarak veya ihtiyaca bağlı olarak aylık şekilde gıda kolisi dağıtımı yapan Elazığ Belediyesi, muhtaç vatandaşlara destek olmak için aynı zamanda sosyal kart dağıtımından da faydalanmaktadır. İşi zarar gören servisçiler veya esnaflar gibi farklı meslek gruplarına da duruma bağlı olarak 1000 TL’ye kadar yardım veren Belediye, ilde yaşanan deprem felaketinden sonra özellikle yardımlarına hız kazandırmıştır.

Elazığ Belediyesi sosyal yardımlar çerçevesinde aşevleri ile yoksul vatandaşlara sıcak yemek dağıtmak gibi gıda ve erzak odaklı yardımlarına devam ederken bununla da sınırlı kalmamakta, dağıtılan yardım kolileri içerisinde ayrıca temizlik malzemelerine yer vermekte veya yaşlı, hasta ya da engelli olduğu için evinin hijyenini sağlayamayanlar için temizlik desteği sunmaktadır.

Engelliler için yapılan yardımlar kapsamında nakit yardımı veya bakım hizmetlerinin yanı sıra medikal cihaz gibi yardımcı ürünler de temin eden Elazığ Belediyesi sosyal yardım başvurusu onaylanan kişilere ait olduğu yardım grubuna bağlı olarak kırtasiye malzemeleri, bebek bezi ve maması, kömür vb. yakacak gibi ayni yardımlarda  da bulunmaktadır.

Elazığ Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Farklı konularda hem nakit para hem de kullanım eşyası şeklinde yardımlarda bulunan Elazığ Belediyesi yardım başvurusu kabulü ile son derece geniş bir kitleye ulaşmaktadır. Kendine bakacak maddi veya fiziksel yetileri bulunmayan muhtaç kimseler, yetimler veya öksüzler, yakını olmayan yaşlılar, gelir yetersizliği nedeniyle yaşamını zor durumda geçirenler veya işsiz kalanlar bu yardım grupları arasında öncelikli olmaktadır. Ayrıca bütçesi yeterli olmayan dul kadınlar ile çocukları da şartlı öğrenim bursuna ek yardımlar alabilmekte, şehit ve gazi aileleri, çalışamaz durumda olan zihinsel veya bedensel engelliler de yine yardımlar dağıtılarak zor durumda destek görmektedir.

Deprem döneminden sonra bu felakete bağlı olarak ev veya işi hasar gören ya da kayba uğrayan vatandaşlar, yine Elazığ Belediyesi yardımları için öncelikli kişiler arasındadır. Zor durumda olanlara her gün yemek dağıtımı yapan Belediye, bu kişiler için miktarı sonradan belirlenmek üzere nakit yardımı kapılarını açmaktadır.

Yalnızca maddi veya ayni yardımlarla sınırlı kalmayan desteğiyle ihtiyacı olan muhtaç durumdaki kişilerin evlerinde sağlık kontrolü ve bakım gibi farklı hizmetler de sunan Belediye, kimsesi olmayan yaşlı ve engelliler için onarım, tamir ve ev temizliği işlerini de düzenli aralıklarla gerçekleştirmektedir.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

En sık tercih edilen Elazığ Belediyesi yardım başvuru kanalı Belediye binasını şahsen ziyaret ederek yetkililerin verdiği formu doldurmak ve istenen belgeleri sunmaktır. Belediye vatandaşların bizzat gelmeleri halinde yardımcı olmakta, ancak erişim imkanı olmayanlar için e-devlet üzerinden de başvuru kabul etmektedir. Elazığ sınırlarında ikamet etmekte olan vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 şeklindeki linke tıklayarak e-devlet şifreleri ve TC kimlik numaraları ile sisteme giriş yapabilmekte, ‘’ Uygulamaya Git’’ sekmesine tıkladıktan sonra karşılarına çıkan formu doldurarak Elazığ Belediyesi yardım başvurusu gerçekleştirebilmektedir.

Formun doldurulmasını takiben paylaşılan bilgiler yetkili inceleme görevlileri tarafından puanlandırılmakta ve ortaya çıkan puana göre yapılacak yardım kategorisine, miktarına, süresine karar verilerek kişiler bilgilendirilmektedir. Elazığ Belediyesi yardım başvurusu yapanlar için heyet üyeleri adreste inceleme yapmakta, kişinin içinde olduğu şartları yerinde inceleyerek değerlendirmeye yön vermektedir.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İster binayı şahsen ziyaretle ister e-devlet üzerinden yardım talebinde bulunulsun, her durumda başvuru adaylarının temel kişisel bilgilerinin yanı sıra gelir, hane halkı durumu, engellik, hastalık durumu gibi bilgileri beyan etmek için form doldurmaları istenir. Formda yer alan bilgiler doğrultusunda alınacak yardıma karar verileceğinden ve bu bilgiler sonradan sistem üzerinden kontrol edileceğinden formun doğru bilgilerle doldurulması son derece önemlidir.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım için başvuruda bulunduktan sonra dar gelirli vatandaşlar için sürecin nasıl sonuçlandığı ve yardımın ne şekilde verileceği önem arz eden konuların başında gelmekte, başvuru sahiplerinin farklı yöntemlerle sorgulama gerçekleştirmesi mümkün olmaktadır.

Başvuruların sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek adına bizzat belediyeye gitmek veya belediye görevlilerini arayarak danışmak mümkündür. Başvuru gibi Elazığ Belediyesi yardım başvurusu sorgulama işlemi için de e-devlete tıklamak bir seçenek olurken, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayanlar sorgulama gerçekleştirebilir.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Tüm yardım kategorileri hakkında bilgi edinmek ve başvuru sürecine dair kişisel soruları iletmek için Belediye’ye ait telefon hattını aramak mümkün olmakta, 0424 248 47 01 numaralı telefondan yetkililere ulaşılabilmektedir. Ayrıca Vefa Destek Grubu gönüllülerine ulaşmak ve ayni ya da nakdi yardım talebinde bulunmak isteyenlerin 112, 155 ya da 156 numaralarından herhangi birini aramaları da mümkün oluyor.

Elazığ Belediyesi Gıda Yardımı

Elazığ Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere erzak yardımı ve gıda yardımı yapmaktadır. Maddi durumu kötü olan ailelere destek olan Elazığ Belediyesi tek seferlik ve düzenli olarak iki farklı şekilde yardım yapmaktadır. Özellikle çalışmayan, her hangi bir geliri olmayan kişilere gıda yardımı yapan belediye yardım başvurusundan bulunan kişilerin gerekli inceleme sonrası uygun görülmesi halinde verilmektedir. Elazığ Belediyesi gıda yardımı başvuruları belediyesi sosyal işler müdürlüğü aracılığı ile yapılmaktadır.

Elazığ Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

Elazığ Belediyesi her sene olduğu gibi ramazan ayında tek seferlik gıda yardım kolilerini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaktadır. Ramazana ayına girmeden belirlenen ailelere belediye yetkilileri tarafından erzak kolisi verilmektedir. Ramazan yarımı  muhtarlık ve belediye tarafından belirlenen kişilere gönderilmektedir.

Elazığ Belediyesi Maddi Yardım

Elazığ Belediyesi maddi yardımı ve para yardımı hayır sever işadamları aracılığı ile yapılmaktadır. Maddi durumu kötü olan kişilere yapılan yardımlar belediye öncülüğünde Elazığ’lı iş adamları tarafından her sene Kurban Bayramında ve Ramazan Ayında verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.