Belediye Yardımları

Erzincan Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Erzincan Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Pek çok belediye gibi dijital platformların kolay erişilebilirliğinden faydalanan Erzincan Belediyesi sosyal yardımlar için online sayfalarını aktif olarak kullanmasıyla öne çıkan isimler arasındadır.

Erzincan Belediyesi yardım başvuru sürecine dahil olanlar farklı konulardaki taleplerini ileterek ihtiyaçlarını karşılayabilmekte, böylece Belediye muhtaç kişilere yardım eli uzatmakta ve önemli destekler sunmaktadır. Sizler için Erzincan Belediyesi tarafından vatandaşlara sağlanan sosyal yardımları ve bunlara nasıl başvurulacağını ele alıyoruz.

Erzincan Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Erzincan Belediyesi’nin yardıma muhtaç, yoksul, gelir seviyesi yetersiz veya düzensiz olanlar için sunduğu hem ayni hem nakdi yardımlar bulunmaktadır. Diğer belediyeler gibi geçimini sağlamakta güçlük çeken kişilere öncelikli olarak yardım eli uzatan Belediye, bu çerçevede tek veya çok seferlik yardımları kapı kapı dağıtmaktadır.

Gelir düzeyi kendisini veya bakımından sorumlu olduğu kişileri geçindirmek için yeterli olmayanlar Erzincan Belediyesi para yardımı için başvurabilmekte, bu sayede kira, fatura gibi temel giderlerini karşılayabilmektedir. Ayrıca market alışverişlerinde geçerli kuponlar da bu kapsamda sayılmakta ve yine temel ihtiyaçların karşılanmasında önemli bir yere sahip olmaktadır.

Erzincan Belediyesi erzak yardımı ise yine muhtaç durumdaki hanelerde temel yaşam standartlarına ulaşılmasında önem taşımakta, sağlıklı bir beslenme için gereken gıdalar bu yardımlar aracılığıyla koliler içerisinde ailelerin adreslerine ulaştırılmaktadır. Ayrıca Ramazan gibi belirli dönemlerde kurulan çadırlar ile günlük sıcak yemek dağıtımı için hizmet veren aşevlerinde pişen yemeklerin halka dağıtımı sağlanmaktadır.

Tüm belediyeler için geçerli olduğu üzere ihtiyaç halinde ayni yardımlarda da bulunmakta olan Erzincan Belediyesi, kıyafet, ev eşyası, kırtasiye malzemeleri, kitap, yakacak, bebek bezi ve maması, medikal cihazlar gibi ürünlerde de muhtaç durumda olanlara destek sağlamaktadır. Yalnızca maddi yardımlarla sınırlı kalmayan destek ekipleri sayesinde yaşlı, engelli, kimsesiz veya bakıma muhtaç kişilerin evine kişisel hijyenin ve ev onarımının sağlanması için de hizmet ulaştırılmaktadır.

Erzincan Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Farklı nedenlerden dolayı muhtaç durumda olan vatandaşlara yardım eli uzatan Erzincan Belediyesi yardım başvurusu yapanları değerlendirmeye almakta ve incelemeler sonucunda talep edilen yardımın verilip verilmeyeceğine ya da ne şekilde, ne süreyle verileceğine karar vermektedir. Yardıma başvurabilecek olan farklı gruplardan bazıları şu şekildedir:

 • İşsizlik veya gelir düzensizliği nedeniyle geçimini sağlayamayan, yoksul vatandaşlar,
 • Engelli veya yaşlı olup çalışması mümkün olmayan ve bakımını üstlenebilecek kimsesi olmayanlar,
 • Şehit aileleri ile gaziler ve yakınları,
 • Eğitimi devam etmekte olup maddi yetersizlikler nedeniyle öğrenim hayatı sekteye uğrayan öğrenciler,
 • Eşinden boşanmış veya eşi vefat etmiş, herhangi bir geliri olmayan kadınlar ile çocukları,
 • Yetim veya öksüz olup çalışma imkanı olmayanlar,
 • Doğal afet veya kaza sonucunda fiziksel veya maddi zarar almış olup yardıma ihtiyacı olanlar,

Kişilerin Erzincan Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapabilmesi için istenen evraklar ait oldukları başvuru adayları grubuna göre değişmektedir. Örneğin engelli bireylerden en az %60 oranında engelliliğe dair sağlık raporu alması, öğrenim bursu talep edenlerden öğrencilik belgesi sunmaları veya yoksulluk nedeniyle maddi yardım talep edenlerin işsizlik belgesi, muhtarlıktan alınan yoksulluk belgesi gibi ek belgeler alması gerekmektedir. İstenen belgeler başvuru sırasında güncel haliyle detaylandırılmakta ve yetkililer tarafından listeyle istenmektedir.

Erzincan Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru yapmak için Belediye binasını şahsen ziyaret etmeniz, yetkililer ile görüşerek form doldurmanız ve sizin özelinizde talep edilen evrakları düzenleyerek teslim etmeniz gerekmekte, ancak herkesin adrese gitmesi mümkün olmadığından Erzincan Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapmak için farklı yollar sunulmaktadır.

Erzincan Belediyesi maddi yardım başvurusu için e-devlet sistemi üzerinden kimlik numarasını ve şifreyi girerek yine form doldurulabilmekte, yetkililer formda yer alan bilgilere göre yerinde inceleme için adresinizi ziyaret etmektedir. Bu doğrultuda yardım almasına karar verilenlere e-devlet sisteminde yer alan iletişim bilgilerinden ulaşılarak haber verilmekte ve yardım ulaştırılmaktadır.

Dijital platformları aktif olarak kullanan Erzincan Belediyesi gıda yardımı başvurusu yap gibi hizmet butonları için web sitesi ile halka ulaşmakta, https://www.erzincan.bel.tr/iletisim şeklindeki linke tıklayarak hem Belediye’nin resmi sitesinde yer alan bilgileri görmek hem de görevlilerin iletişim bilgilerine ulaşarak başvuru taleplerini iletmek mümkün olmaktadır. Yine Belediye’ye ait web sitesinde yer alan Beyaz Masa sekmesi de şikayet ve önerileri kabul ederek vatandaşlara yardımcı olmakta, telefon numarası üzerinden de aynı şekilde talep iletmeniz sağlanmaktadır.

Erzincan Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Yardım başvurusunda bulunacak olanların talep ettiği yardım türüne uygun olup olmadığı yani muhtaçlık durumu hakkında hızlı bilgi edinmek için inceleme kurulu tarafından form doldurulması istenmektedir. Erzincan Belediyesi e-belediye başvurusu ile doldurulabildiği gibi Belediye binasında yetkililerden alarak da doldurulması mümkün olan bu formlarda yardım talep eden kişinin ve hanesindeki diğer vatandaşların gelir, sağlık, eğitim, yaş veya ihtiyaç durumları sorgulanmaktadır.

Erzincan Belediyesi yardım başvurusu için doldurulması zorunlu olan bu form, sonradan online sistemlerde kayıtlı olan bilgiler doğrultusunda teyit edilmekte, bu nedenle yazılan bilgiler kesinlikle güncel ve doğru olmak zorundadır.

Erzincan Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım talebinde bulunanlar için başvurunun nasıl sonuçlandığı önemli bir konu olmakta, bu amaçla yine başvuru için faydalanılan kanal kullanılabilmektedir. Örneğin telefon ile talep iletenler için yine aynı numaradan sorgulama amacıyla ulaşmak veya şahsen Belediye binasında form doldurulan birimde güncel durumu sorgulamak mümkündür. Belediye binasına giderek danışma imkanı olmayanlar içinse yetkililere bilgi@erzincan.bel.tr linkinden mail atarak süreç hakkında sorgu talebinde bulunmak bir diğer seçenek olmaktadır.

Erzincan Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Erzincan Belediyesi’ne ait web sitesinde yer alan telefon numaraları ile yetkililere ulaşmak mümkün olmakta, Erzincan Belediyesi sosyal yardım başvurusu veya başvuru sorgusu için 444 9 024 numaralı hatta tuşlamak yeterli olmaktadır.

Erzincan Belediyesi Beyaz Masa telefon numarası sorusuna cevap vermek gerekirse bir çok soruna çözüm bulan belediye ayrıca gıda yardımı, erzak yardımı ve maddi yardım beyaz masa aracılığı ile çözümlemektedir. Erzincan Belediyesi beyaz masa telefon numarası 7  gün 24 saat telefonla 444 9 024 ve 153, whatsapp ile 05539999024 numaralarında arayabilirsiniz.

Erzincan Belediyesi Gıda Yardımı

Temel ihtiyaçlardan olan sağlıklı beslenmeye ilişkin geçim sıkıntısı içinde olan veya kendine bakamayacak durumda olan vatandaşlara el uzatan Erzincan Belediyesi, bu kapsamda düzenli aralıklarla gıda kolisi dağıtımı yapmaktadır. Koliler içerisinde ay boyunca yemek pişmesi için gerekli pek çok kuru ve temel gıda alternatifi yer almakta, ayrıca evde bakıma muhtaç olanlar için günlük sıcak yemek dağıtımları yapılmaktadır.

Erzincan Belediyesi Gıda Yardımı Başvuru

Erzincan Belediyesi Ramazan ayında ve Kurban Bayramında ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı ve erzak yardımı yapmaktadır. Muhtarlıklar tarafından belirlenen yada daha önceden gıda yardımı başvurusunda bulunan kişilere verilen gıda kolisi almak için sizde https://www.erzincan.bel.tr/sikayettakip linkinde başvuru yapabilirsiniz.

Erzincan Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Erzincan Belediyesi sosyal yardım kartı düzenli olarak belediyeden yardım alan kişilere gıda kolisi vermek yerine diledikleri gibi market alış verişi yapmalarına imkan tanımaktadır. Gelir durumunuz ve maddi durumunuza bağlı olarak yardım kartına yüklenen bakiyeleri dilediğiniz markette gıda alış verişi için kullanabilirsiniz.

Hem yardım alan kişinin rencide olmaması hem de dilediği harcama yapmasına imkan tanıyan Erzincan Belediyesi yardım kartı her ay kartınıza otomatik olarak tanımlanacaktır.

Erzincan Belediyesi Süt Yardım

Belli aralıklarla süt yardımı yapan Erzincan Belediyesi süt yardımı pandemi döneminde dağıtımı durdurulmuştur. Hem çocukların gelişimini sağlamak hem de onların süt içme alışkanlığı kazanmasını için verilen süt yardımı ilerleyen dönemde tekrar başlanacaktır.

Erzincan Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Erzincan Belediyesi, yeni doğan bebeklerin ailelerine destek olmak amacıyla “Hoş Geldin Bebek” projesini hayata geçirdi. Bu proje kapsamında, yeni doğan bebeklerin ailelerine bebek bezi, mama, bez pastası, bebek losyonu, bebek şampuanı, bebek yağı, bebek battaniyesi, bebek tulumu ve biberon gibi ihtiyaç malzemeleri hediye ediliyor.

 • Annenin ve bebeğin Erzincan ilinde ikamet ediyor olması
 • Bebeğin doğumunun Erzincan il sınırları içerisinde olması
 • Bebeğin doğumunun 1 ay içerisinde başvuru yapılması

Başvurular, Erzincan Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne şahsen veya online olarak yapılabiliyor. Erzincan Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne aşağıdaki belgelerle birlikte başvuru yapılabiliyor:

 • Annenin ve bebeğin nüfus cüzdan fotokopileri
 • Doğum belgesi
 • İkametgah belgesi

Erzincan Belediyesi’nin internet sitesinde yer alan “Hoş Geldin Bebek Başvuru Formu” doldurularak online başvuru yapılabiliyor. Başvurular, bebeğin doğumundan itibaren 3 ay içerisinde yapılabiliyor.

Hoş geldin bebek içerisiğinde ise;

 • 10 paket bebek bezi (5 numara)
 • 1 kutu mama
 • 1 adet bez pastası
 • 1 adet bebek losyonu
 • 1 adet bebek şampuanı
 • 1 adet bebek yağı
 • 1 adet bebek battaniyesi
 • 1 adet bebek tulumu
 • 1 adet biberon

Erzincan Belediyesi Maddi Yardım

Asgari yaşam standartlarına sahip olmak için yeterli kazancı olmayan ailelere destek veren Erzincan Belediyesi, yapılan başvurular neticesinde kişilerin muhtaçlık durumuna ve buna bağlı olarak alması gereken nakit yardım miktarına karar vermektedir. Yardımlar duruma göre tek seferlik veya düzenli olarak yinelenen şekilde verilebilmekte, senelik olarak belirlenen bütçeler dahilinde paylaştırılmaktadır.

Erzincan Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal belediyecilik anlayışı ile dar gelirli vatandaşların yanında olan Erzincan Belediyesi gıda yardımı, erzak yardımı, kömür yardımı ve kırtasiye yardımı başta olmak üzere bir çok yardımda bulunmaktadır. Erzincan il sınırları içerisinde yaşayan halk destek olan belediyesi tüm yardım başvurularını titizlikle incelemekte ve yardıma ihtiyacı olan kişilere destek olmaktadır.

Okuyan öğrencilere kırtasiye yardımı yapan belediyesi ayrıca başarılı öğrencilere burs yardımı vermektedir.

Sizlere bu yazımızda Erzincan Belediyesi Yardım Başvurusu ve Erzincan Belediyesi Gıda Yardım ve Erzincan Belediyesi Yardım Başvuru Sorgulama hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu