Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu
A+
A-

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; İhtiyaç sahibi vatandaşların giyinme, barınma, ısınma, eğitim veya sağlık gibi temel haklarından faydalanabilmesi amacıyla düzenlenen Kütahya Belediyesi yardımları hem sosyal hem ekonomik pek çok soruna çözüm ortağı olmaktadır. Her yıl belirlenen bütçeler dahilinde binlerce aileye ulaştırılan Kütahya Belediyesi sosyal yardımları ile ayni ve maddi yardımların dağıtımı sağlanmakta, belirli şartları taşıyan herkesin Kütahya Belediyesi yardım başvurusu sürecine dahil olması mümkün olmaktadır.

Sizlere bu rehberimizde Kütahya Belediyesi’nin yardım projelerini ve bu yardımlara nasıl başvurabileceğinizi açıklıyoruz.

Kütahya Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Muhtaç durumdaki vatandaşlar için son dönemde yaygınlaşan Sosyal Kart projesiyle yardım eli uzatan Belediye, hanedeki kişi sayısına bağlı olarak karta sabit bir nakit miktarı yüklemekte, hane halkı bu nakdi alışverişlerinde kullanarak Kütahya Belediyesi para yardımı kapsamında değerlendirebilmektedir. Yalnızca sosyal kart aracılığıyla değil, direkt nakit verilmesi şeklinde de para yardımında bulunan Belediye, bunun için farklı kriterleri değerlendirerek her ay sabit bir miktar vermektedir.

Ramazan ayı başta olmak üzere sene boyunca devam eden Kütahya Belediyesi gıda yardımı kapsamında hem sıcak yemek dağıtımı yapılmakta hem de muhtaç durumda olduğu belirlenen ailelere yardım kolisi ulaştırılmaktadır.

Öğrencileri de unutmayan ve bu doğrultuda Kütahya Belediyesi sosyal yardımları kapsamında burs sağlayan Belediye görevlileri yalnızca Eylül ayında başvurulabilen öğrencilere ulaşım yardımı kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için ücretsiz veya indirimli ulaşım imkanı sağlanabilir. Kütahya Belediyesi öğrenci bursu ise nakdi eğitim desteği sağlamakta, özel durumu olan çocuklara her eğitim döneminde 50 TL hibe edilmektedir.

Yapılan ayni yardımlar ise bir hayli değişken olmakta, hayırseverler tarafından verilen ikinci el giyim eşyası, mobilya veya kitap gibi ürünler Kütahya Belediyesi sosyal yardımları kapsamında başvuru sahiplerine ulaştırılmaktadır. Gelir düzeyi düşük olan ailelere doğum sonrası bebek bezi ve maması ulaştırılabilmekte, düğün, sünnet gibi törenlerde gerekli yardımlar yapılmaktadır.

Kütahya Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kütahya Belediyesi’nin Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü birimi aracılığıyla ulaştırmakta olduğu farklı yardım kategorileri bulunmakta, fakir ve muhtaç ailelere yapılan maddi yardımlar listenin başında gelmektedir. Alınacak olan Kütahya Belediyesi sosyal yardım kategorisine bağlı olarak kişilerin karşılaması gereken kriterler ve beyan etmesi gereken belgeler değişkenlik göstermektedir. Örneğin fakirlik nedeniyle yardıma muhtaç olan ailelerin hane içindeki kişi başına düşen gelirinin 609 lirayı aşmaması gerekmekte, ek olarak muhtardan onaylı fakirlik belgesi sunulmalıdır.

Öğrencilere yapılan ulaşım yardımına başvuracak olanların ise nüfus cüzdanına ek öğrenci kayıt belgesi, ikinci sınıfı geçenler için transkript belgesini, üniversite veya lise öğrencileri için matbu başvuru formunu teslim etmesi gerekir. SGK’dan ailenin çalışmadığına dair belge alanlar, öksüzler, yetimler, şehit çocukları ve muhtar onaylı yoksulluk belgesi bulunanlar ise nakdi eğitim desteği alabilmektedir.

Dilekçe ile yetkililere ulaşan, SGK kayıtlarına göre sosyal güvencesi olmayan, taşınamaz mülkü ve aylık geliri bulunmayan kişiler evde bakım ve temizlik hizmeti için başvuruda bulunabilir. Yine geliri olmasına rağmen kendisine bakacak kimsesi olmayan ve bakıma ihtiyacı bulunan yaşlı veya engelli bireyler de Kütahya Belediyesi sosyal yardımlar kapsamında evde temizlik hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye’ye başvuruda bulunacak kişilerin şahsen ilgili birimde form doldurmak üzere binaya erişim sağlaması gerekmekte, beyan edilen bilgiler Sosyal Değerlendirme Kurulu tarafından incelendikten sonra Kütahya Belediyesi yardım kategorilerinden hangisinin uygun görüldüğü kesinleşmektedir. Binaya erişim imkanı olmayanlar adına muhtarlık veya vatandaşın yakınları da başvuru yapabilmektedir.

Online sistemler üzerinden başvuru yapmak ve yetkililerden talepte bulunmak isteyenler ise https://www.kutahya.bel.tr/sosyalyardim.asp şeklindeki linke tıklayarak Kütahya Belediyesi Yardım İşleri Müdürlüğü’ne ait form doldurma sayfasına direkt ulaşabilir. Konuya dair sorularınızı yöneltmek veya taleplerinizi alacak yetkililere ulaşmak içinse yine aynı birimin telefon numarası kullanılabilir.

Vatandaşların müdürlüğe şahsen başvurması halinde yapılan ikinci el eşya dağıtımı, tek seferlik gıda dağıtımı, sünnet veya düğün yardımı, bebek veya hasta bezi yardımı, başarılı öğrencilere verilen ödül bursları kategorilerinde ise herhangi bir kritere bakılmamakta veya ek belge talep edilmemektedir. Bahsedilen yardımları düzenli yapılacak olması halinde ise gerekecek olan ek belgeler hakkında Belediye yetkilileri bilgilendirme sağlamaktadır.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye’ye giderek yardım talebinde bulunmanız halinde kimlik bilgileri ile iletişim bilgilerinin yanı sıra gelir düzeyi, hanedeki engelli, yaşlı, hasta veya öğrencilerin sayısı, işsizlik süresi gibi pek çok bilginin sorgulandığı bir form doldurulması gerekir. Kütahya Belediyesi yardım başvuru formu doldurmanın haricinde, yapacağınız başvuru özelinde hangi belgelerin gerekli olduğu belirtilmekte ve formun yanında bu belgeleri vermeniz gerekebilmektedir.

Formda belirtilen bilgileri inceleme altına alan kurul üyeleri gerekli görmesi halinde adresinizi ziyaret ederek yaşam koşullarına ilişkin bir değerlendirmede bulunmakta, tüm bilgilerin güncel olması, sürecin olumlu ilerlemesi için kritik önem arz etmektedir.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru yapan adaylara form dahilinde belirttikleri iletişim bilgilerinde ulaşılmakta, geri dönüş zamanı yetkililerin yoğunluğuna göre 2 ila 4 hafta arasında olmaktadır. Sürecin güncel durumu hakkında bilgi almak ve Kütahya Belediyesi yardım başvuru sorgulama işlemi gerçekleştirmek isteyenler ise yine telefon numarasından, resmi web sitesinde bulunan iletişim sekmesinden veya Yardım İşleri Müdürlüğüne giderek konuya dair bilgi alabilir.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kütahya Belediyesi’ne ait ana santral numarası olan 0850 283 43 43’ü tuşlayarak ilgili birimle görüşmeyi talep etmeniz mümkündür. Ayrıca direkt olarak Kütahya Belediyesi yardım başvurusu hakkında bilgi almak için Yardım İşleri birimine ait 0 (274) 999 19 43’ü tuşlayabilir, yine Alo 153 numaralı hat ile Çözüm Masası’na bağlanabilirsiniz.

Kütahya Belediyesi Gıda Yardımı

Muhtardan onaylı fakirlik belgesi alanlar için yapılan önemli yardımlardan biri ise sıcak yemek olmakta, Ramazan ayında hız kazanan bu yardım kapsamında ihtiyaç sahipleri ücretsiz ve günlük taze yemeğe erişim sağlayabilmektedir. Ek olarak Kütahya Belediyesi yardım başvurusu veya ihbarı neticesinde yoksulluk durumu tespit edilen ailelere düzenli aralıklarla erzak kolisi gönderilmektedir.

Kütahya Belediyesi Maddi Yardım

Kütahya Belediyesi para yardımı hane içindeki her bireyin aylık gelirinin 609 liradan fazla olmaması halinde verilmekte, güncel yardım miktarı aylık 225 TL olarak belirtilmektedir. Ancak dönemsel bütçeye veya hane halkının yardıma olan ihtiyacına göre bu açıklanan değerde değişiklikler görülebilmektedir.

Hane gelirinin kişi başında 609 TL’yi aşmaması halinde yapılan bir diğer yardım ise sosyal destek kartı olabilmekte, bu kart ise alışverişlerde kullanılmaktadır. Sosyal karta yüklenen miktar hane içindeki kişi sayısına göre değişmekte, tek kişilik haneye 100, 2 kişi için 125 ve 3 kişilik hane için 150 TL yükleme yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.