Güncel Konular

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu? Emekli Büyük Müjde Son Dakika

Emekliye bayram ikramiyesi ne kadar olacak? 2023 bayram ikramiyesi ne zaman yatırılacak? Milyonlarca emeklinin gözü kulağı yapılacak olan bayram ikramiyesi açıklamasında. İşte 2023 bayram ikramiyesine dair detaylar!

Ramazan ayına sayılı günler kala emekliler bayram ikramiyesini sorgulamaya başladı. Milyonlarca emekli ve memur bu yıl bayram ikramiyesinin ne kadar olacağını öğrenmek istiyor.

Zorlu yaşam koşullarının en çok zorladığı kesim emekliler oldu. Yeni yıl zamlarının ardından bir nebze de olsa rahat nefes alacak olan emeklilerin beli, peş peşe gelen zamlarla iyice büküldü. Yeni yılla birlikte en düşük emekli aylığı 2500 TL oldu. Maaşlara ne kadar zam gelse de pahalılık karşısında savunmasız kalan vatandaşlar kara kara düşünmeye başladı. Market, kira, faturalar derken sıka sıka kemerde delik bırakmayan emekliler yeni çare arayışına girdi. Bu noktada akıllara ilk gelen bayram ikramiyeleri oldu. Ramazan ayına sayılı gün kala emeklilerin en merak ettiği madde bayram ikramiyeleri oldu. 2023 emeklilere bayram ikramiyesi son dakika mesajı az önce geldi. Emekli ikramiyesine zam ne kadar gelecek belli oldu. İşte son dakika gelişmesi..

2023 Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Olacak?

Emekliye yatırılacak olan bayram ikramiyesi en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Asgari ücrete gelen yüzde 50.51’lik zam sonrası, memurlara ve emeklilere yapılan ilave iyileştirmeler ikramiyede artış beklentisini ortaya çıkardı.

2023 yılının ilk bayram ikramiyesi için Nisan ayı sonunda ödemelerin yapılması bekleniyor. Bayram ikramiyesi zammı için 4 formül göz önüne alınıyor. Birinci formüle göre, ikramiye formüllerinden biri, enflasyon oranında artış yapılması. 2021 yılı enflasyonu yüzde 36.08 olarak gerçekleşmişti. İkramiye yıllık enflasyona göre artırılırsa, ödemeler bin 100 liradan bin 496 lira 88 kuruşa çıkabilecek.

Formül üçe göre, bu yılki net asgari ücrette ise yüzde 50.51 artış gerçekleşti. Bu oran da ikramiye artışına uygulanma ihtimali var. Bu formül hayata geçirilirse, emeklilerin bayram ikramiyesi bin 655 lira 61 kuruşa çıkabilir.

Bir diğer formül ise emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramları’nda toplam 4 bin 253 lira 40 kuruş ikramiye ödenecek. Emeklilerin ikramiyesinde yıllık 2 bin 53 lira artış olmuş olacak. Bayram başına ikramiye 2 bin 126 lira 70 kuruşa çıkma ihtimali var.

emekli, bayram ikramiyesi

Emekli Bayram İkramiyesi Kaç TL

Emekli bayram ikramiyesi geçtiğimiz son Kurban Bayramı’nda bin 100 lira olarak hesaplara geçti.Kulislerde konuşulanlara göre, yıl sonunda yüzde 36.08 olarak duyurulan enflasyon oranının bayram ikramiyesine yansıması durumunda 1100 TL olarak ödenen ek gelir, 1496,88 TL miktarında ödenebilir. Bu da iki bayram ikramiyesinin toplamda 2993,76 TL’ye çıkmasını sağlayabilir.

Yetim ve Dullarda Yararlanacak

Ramazan bayram ikramiyesinde yapılacak zam, vefat eden emeklilerin maaşından hak sahibi olan yakınlarına da yansıtılacak. Yetim ve dullar da zammı kendi hisseleri oranında alabilecekler.

2023 Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Bayram ikramiyesinin yatacağı tarih hakkında hükümetten net bir açıklama yapılmadı. İkramiyelerin bayramdan bir hafta evvel yani 25 Nisan’da yatması bekleniyor.

Ramazan Bayramı 2 Mayıs’ta başlayacak. Ramazan Bayramı ikramiyesi 2 Mayıs 2023’den önce hesaplara yatacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu