Güncel Konular

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu? Ne Zaman Yatar?

Ramazan ayına sayılı günler kala emekliler bayram ikramiyesini sorgulamaya başladı. Milyonlarca emekli ve memur bu yıl bayram ikramiyesinin ne kadar olacağını öğrenmek istiyor.

Zorlu yaşam koşullarının en çok zorladığı kesim emekliler oldu. Yeni yıl zamlarının ardından bir nebze de olsa rahat nefes alacak olan emeklilerin beli, peş peşe gelen zamlarla iyice büküldü. Yeni yılla birlikte en düşük emekli aylığı 12000 TL oldu. Maaşlara ne kadar zam gelse de pahalılık karşısında savunmasız kalan vatandaşlar kara kara düşünmeye başladı. Market, kira, faturalar derken sıka sıka kemerde delik bırakmayan emekliler yeni çare arayışına girdi. Bu noktada akıllara ilk gelen bayram ikramiyeleri oldu. Ramazan ayına sayılı gün kala emeklilerin en merak ettiği madde bayram ikramiyeleri oldu. 2024 emeklilere bayram ikramiyesi son dakika mesajı az önce geldi. Emekli ikramiyesine zam ne kadar gelecek belli oldu. İşte son dakika gelişmesi..

2024 Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Olacak?

Emekliye yatırılacak olan bayram ikramiyesi en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Asgari ücrete gelen yüzde 50.51’lik zam sonrası, memurlara ve emeklilere yapılan ilave iyileştirmeler ikramiyede artış beklentisini ortaya çıkardı.

2024 yılının ilk bayram ikramiyesi için Nisan ayı sonunda ödemelerin yapılması bekleniyor. Bayram ikramiyesi zammı için 4 formül göz önüne alınıyor. Birinci formüle göre, ikramiye formüllerinden biri, enflasyon oranında artış yapılması. 2024 yılı enflasyonu yüzde 36.08 olarak gerçekleşmişti. İkramiye yıllık enflasyona göre artırılırsa, ödemeler 2500 TL’den 5000’e çıkabilecek.

emekli, bayram ikramiyesi

Emekli Bayram İkramiyesi Kaç TL

Emekli bayram ikramiyesi geçtiğimiz son Kurban Bayramı’nda bin 100 lira olarak hesaplara geçti.Kulislerde konuşulanlara göre, yıl sonunda yüzde 50 olarak duyurulan enflasyon oranının bayram ikramiyesine yansıması durumunda 2500 TL olarak ödenen ek gelir, 5000 TL miktarında ödenebilir. Bu da iki bayram ikramiyesinin toplamda 10.000 TL’ye çıkmasını sağlayabilir.

Yetim ve Dullarda Yararlanacak

Ramazan bayram ikramiyesinde yapılacak zam, vefat eden emeklilerin maaşından hak sahibi olan yakınlarına da yansıtılacak. Yetim ve dullar da zammı kendi hisseleri oranında alabilecekler.

2024 Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Bayram ikramiyesinin yatacağı tarih hakkında hükümetten net bir açıklama yapılmadı. İkramiyelerin bayramdan bir hafta evvel yani 25 Nisan’da yatması bekleniyor.

Ramazan Bayramı 10 Nisan’da başlayacak. Ramazan Bayramı ikramiyesi 10 Nisan’dan 2024’den önce hesaplara yatacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu