Sosyal Yardımlar

İBB Sosyal Yardım Başvurusu, Başvuru Formu ve Telefon Numarası

İBB Sosyal Yardım Başvurusu, Başvuru Formu ve Telefon Numarası; SEDEP İBB‘nin yürüttüğü Sosyal Ekonomik Destek Programı’nın kısaltılmasıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi  tarafından gelir düzeyi düşük olan ve İstanbul’ da ikamet eden ailelere yapılan bir destek programıdır. Bu program dahilinde ailelere İBB Nakdi yardımlar, çocuklara kırtasiye yardımları, erzak yardımları gibi bir çok alanda sosyal yardım faaliyeti gerçekleştirilmektedir.

İBB Sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen kişiler için bu yazımızda İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Sosyal Yardım Başvuru Formu ve Telefon numarası hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

SEDEP İle Hangi Yardımlar Alınabilir ? 

SEDEP tarafına yapılacak bir başvuru sonucunda aşağıdaki yardımlar ihtiyaç sahiplerine yapılabilmektedir.

Sosyal Destek Kartı (İstanbulkart), Eşya Desteği, Tersine Göç Desteği, İstanbul Halk Süt Desteği, İstanbul Halk Ekmek Desteği, Askıda Fatura, Aile Destek Paketi, Anne Bebek Destek Paketi, Eğitim Destek Paketi, Tablet Desteği, Yeni Doğan Desteği Paketi gibi yarımlar alınabilir.

Sosyal Destek Kartı Yardımı Nedir?

İBB tarafından verilen Sosyal Destek Kartı (İstanbul Kart) gelir durumu düşük olan ailelere geçimlerini sağlayabilmek için  aylık olarak nakit yardımlarının yatırıldığı karttır. Başvuru sürecinden sonra uygun görülmüş ailelere aylık olarak bu  yardımlar otomatik olarak yatırılmaktadır.

Bu yardımları almak için ailenin gelir durumlarının hayatlarını ikame edemeyecek durumda olması ve başka gelirlerinin olmaması gerekmektedir. Başvuru sürecinin sonrasında aileler sosyal destek kartlarına online ve gerektiği durumlarda yerinde ziyaret sonrasında hak ediş sağlayabilecek ve aylık olarak yardımlarını almaya başlayabileceklerdir.

Sosyal destek kartları A101, BİM,  Şok Marketler dahil bir çok market zincirinde kullanılabilmekte ve aylık olarak  belirlenen miktar sosyal destek kartlarına yatırılmaktadır.

BAKINIZ >>> SEDEP Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Alma Şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak çeşitli sosyal yardım programları yürütmektedir. Bu programlardan yararlanmak için bazı şartlar bulunmaktadır.

Genel Şartlar

 • İstanbul’da ikamet ediyor olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Hane gelirinin asgari ücretin altında olması
 • Muhtaçlık durumunu gösteren belgeler sunmak

Ayni Yardım

Ayni yardımlar, gıda, giyim, yakacak, kırtasiye gibi temel ihtiyaç maddelerini kapsamaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

 • Hane nüfusunun 18 yaşın altındaki çocuk sayısı en az 1 olması
 • Hane gelirinin asgari ücretin altında olması
 • Muhtaçlık durumunu gösteren belgeler sunmak

Nakdi Yardım

Nakdi yardımlar, maddi desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara aylık olarak yapılmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

 • Hane gelirinin asgari ücretin altında olması
 • Muhtaçlık durumunu gösteren belgeler sunmak

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal yardım başvurusu internetten online olarak yapılmaktadır. İBB yardım başvurusu yapmak isteyen kişiler İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi üzerinden yapmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıkladıktan sonra online başvuru yapacak kişi başvuru türü ve kimlik bilgilerini girdikten sonra başvuru formunu online olarak doldurabilirler.

İBB Sosyal yardım başvurusu sonrası yapılacak inceleme ile ile uygun görülen ailelere düzenli olarak yardım yapılacaktır.

İBB Sosyal Yardım Başvuru Formu

İBB Sosyal yardım başvuru formu internetten online başvurusu yaptığınızda sizden kimlik numaranız, telefon numaranız, isim, soyisim ve doğum tarihi bilgileri istenmektedir. İBB Sosyal yardım başvuru formu doldurulduktan sonra sizden ek olarak istenen bazı evrakları belediye sosyal yardım birimine iletmeniz gereklidir.

İBB Sosyal yardım başvuru formu doldurduktan sonra SMS ile iletilen evrak detayı ve teslimat adresine size bildirecektir.

İBB Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaç ailelere bir çok sosyal yardım yapılmaktadır. Özellikle askıda fatura ile fatura borcunu ödeyemeyenler destek olan İBB anne bebek, öğrencilere burs, ulaşım desteği ve para yardımı dahil bir çok yardım hizmeti vermektedir. Askıda fatura bırakmak için Askıda Fatura Başvuru Nasıl Yapılır? yazısını okuyabilirsiniz.

 

İBB SEDEP Eşya Yardımı 

Yaşadıkları hanelerinde eşyaların oturulamaz durumda olan aileler, evlerini su basmış ya da yangın, doğal afet vb. durumlardan dolayı kullanılmaz duruma gelmiş ve maddi durumları iyi  olmayan ailelere İBB tarafından eşya yardımı  yapılabilmektedir.

Eşya yardımını almak için SEDEP programına online olarak  başvuru yapılabilir yada ALO 153 İBB hattı aranarak gerekli  müracaatlar yapılabilmektedir.

Bağışlanan eşyalar bazen eşyalarını değiştiren hayır sahibi insanların eşyaları ( Revizyon ve temizlikleri yapıldıktan sonra verilir ) Bazen de firmalarda  hibe ve yardımla verilen kullanılmamış eşyalar olarak yardım sahibinin ihtiyacına göre belirlenip verilmektedir.

İBB Tersine Göç Desteği 

İBB tarafından verilen tersine göç desteği, İstanbul sınırlarında ikamet etmekte olan ve memleketlerine, köylerine dönmek isteyen ama bunlara maddi olarak hazır olmayan aileler için uygulanır. İstanbul nüfus oranının git gide artması ve ekonomik yaşam kalitesinin düşmesinden dolayı İBB köylerine dönmek isteyen vatandaşlarına da dönüş için yardımlar yapmaktadır. Bu yardımları da SEDEP tarafından tersine göç yardımı olarak adlandırılmıştır.

İBB Halk Süt Desteği

İBB tarafından verilen halk süt desteği ihtiyacı olan ailelere  İBB tarafından üretimi ve sevkiyatları sağlanan İBB Halk sütün ulaştırılmasını amaçlayan bir programdır. Özellikle çocukların gelişiminde etin rol oynayan en değerli besin olan sütler İBB Halk Süt ekipleri sayesinde ihtiyaç sahiplerine  günlük olarak ulaştırılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çocukların süt içmesini destek için dağıtılan süt yardımına başvuruda bulunmak için İBB Süt Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

İBB Halk Ekmek Yardımı

İBB Halk ekmek İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından üretimi yapılan ve belirli besin değeri ve standartlarda üretilen ekmektir. İstanbul’da ihtiyaç sahibi ailelere İBB tarafından ücretsiz olarak hanede yaşayan insanların durumuna göre halk ekmek ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır.

İBB Halk Ekmeği yardımına ulaşmak için ALO 153 ve ya SEDEP internet sitesinden online başvuru olarak yapılabilmektedir.

İBB Askıda Fatura Yardımı

Fatura ödemek her mükellefin vazifesidir. Gelir durumu  olmayan insanların da elektrik, su, yakıt vb. temel ihtiyaçları kullanma hakkı vardır. Dar gelirli aileler özellikle kış ayalarında faturaları ödemekte çok zorluk  çekmektedir. Bu yüzden İBB tarafından askıda fatura uygulaması başlatılmıştır.

Askıda fatura uygulaması faturalarınızı askıya bırakarak hayırsever insanlar tarafından ödenmesi sureti ile yapılan bir yardımlaşma şeklidir. Askıda fatura uygulamasına fatura bırakabilmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

https://askidafatura.ibb.gov.tr/

Aile Destek Paketi 

Aile destek paketi ihtiyacı olan aileler ile yardım yapmak isteyen aileleri bir araya toplayan sosyal yardımlaşma platformudur. İBB tarafından hayata geçirilen ve geliştirilen aile destek paketi sayesinde ihtiyaç sahibi ailelere  nakit yardımı yapılmakta ve bir çok ihtiyaçları bu sayede giderilmektedir.

Aile destek paketinde 100 TL ve 250 TL paketleri ile muhtaç ailelere destek olunmaktadır.

https://askidafatura.ibb.gov.tr/aile-destek

Anne – Bebek Destek Paketi 

Anne destek paketi ile 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere 1 çocukta 150₺ , 1 den fazla çocuğu olan annelere 250₺ sosyal destek yardımı yapılabilmektedir. İhtiyacı olan aileler ile hayır sahiplerini buluşturan bu organizasyonda ister 150 TL ister 250 TL yardım yapabilirsiniz.

Yapılan yardımlar direk ihtiyaç sahibi annenin İstanbul kartına yatırılacak ve SMS ile bilgilendirilecektir.

Anne Bebek sosyal yardım organizasyonuna katılmak için aşağıdaki linkten destek olabilirsiniz.

https://askidafatura.ibb.gov.tr/anne-bebek-destek

Eğitim Destek Paketi

Eğitim destek paketi üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarını gidermek için düşünülmüş bir sosyal yardımlaşma projesidir. Öğrenimlerine devam eden öğrencilerin kısmı ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan yardımlar direk  öğrencinin İstanbul katına yatırmak sureti ile ulaştırılır.

250₺ olan yardımı yapmak için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

https://askidafatura.ibb.gov.tr/egitim-destek

Bu yardımların yanı sıra SEDEP tarafından  yeni doğan destek paketi ve okulda öğrenimlerine devam eden öğrenciler için tablet desteği de yapılabilmektedir.

SEDEP Başvuru Nasıl Yapılır? 

SEDEP yani Sosyal Ekonomik Destek Paketi başvurunu Alo 153 arayarak yada https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ adresine  girerek ister telefonunuzdan isterseniz  tablet ya da bilgisayarlarınızdan online olarak başvuru  yapabilirsiniz.

Yapılan başvurular sırası ile değerlendirmeye alınıp sonrasında iletişim kanalları ile SEDEP yardımı almaya hak kazanan ihtiyaç sahibi ailelere ulaşılmaktadır.

Yapılan başvuru olumlu bulunduğu durumlarda ailenin sosyal durumunu incelemek için SEDEP çalışanları tarafından hane tespiti ve incelemesi yapılır. Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda yardıma muhtaç  olunduğu kanaatine varıldığında sosyal yardım başlatılır ve Sosyal Destek Kartına (İstanbul Kart) aylık olarak yadımlar  yatırılmaya başlanır.

SEDEP Programına online başvuru yapmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

SEDEP Başvuru Sonucu Öğrenme 

SEDEP programına başvurdunuz ama sürecin ne durumda olduğunu merak ediyorsanız online olarak https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ adresinden müracaatınızın hangi aşamada olduğunu bilgilerinizi girerek kontrol edebilirsiniz.

Online olarak SEDEP başvuru durumunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linki  kullanabilirsiniz. 

https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama

İBB Tarafından bir çok yardım ve Sosyal Destek  uygulaması mevcuttur. Eğer ihtiyaç sahibi iseniz ve ya etrafınızda gerçekten ihtiyaç sahibi aileler var ise ALO 153 beyaz masayı arayarak ve ya ihtiyaç sahibi aileleri https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ adresine  yönlendirerek siz de ihtiyaç sahibi ailelere ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

SEDEP İBB tarafından yürütülen Sosyal Destek ve Sosyal Yardımlaşma Organizasyonudur.

SEDEP Online Giriş

SEDEP programına online olarak giriş yapabilirsiniz. SEDEP Online için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ linkini  kullanabilir, 7/24 Sedep Online hizmetlerden faydalanabilir ve SEDEP Online başvuru yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Gerekli Evraklar

İBB sosyal yardımlarından yararlanmak için başvurular, İBB Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne yapılabilmektedir. Başvurular, şahsen veya online olarak olarak internet üzerinden yapılabilmektedir. Başvurular sırasında, gerekli belgelerin eksiksiz olarak sunulması gerekmektedir.

Gerekli Belgeler

İBB sosyal yardımlarından yararlanmak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru formu
 • T.C. kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Hane gelirini gösteren belgeler (maaş bordrosu, işyeri kaşeli imzalı gelir yazısı, emekli maaşı yazısı, tapu, araç ruhsatı, kira kontratı vb.)
 • Muhtaçlık durumunu gösteren belgeler (aile ve sosyal hizmetler il müdürlüğü muhtaçlık belgesi, engelli raporu, kronik hastalık raporu vb.)

İBB Sosyal Yardım Kaç Günde Belli Olur

İBB sosyal yardım başvurularının sonuçlanma süresi, başvurunun yapıldığı tarihe, başvurunun içeriğine ve başvurunun yapıldığı birime göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak, başvurular 1-3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak, bazı durumlarda bu süre daha da uzayabilmektedir.

Ayni yardım başvuruları, nakdi yardım başvurularına göre daha hızlı sonuçlanmaktadır. Ayni yardım başvuruları genellikle 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Nakdi yardım başvuruları ise, başvurunun içeriğine göre daha uzun sürebilir. Örneğin, engelli yardımı başvuruları, diğer nakdi yardım başvurularına göre daha uzun sürmektedir.

Başvuruların sonuçlanma süresi, başvurunun yapıldığı birime göre de değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne yapılan başvurular, diğer birimlere yapılan başvurulara göre daha hızlı sonuçlanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İBB Sosyal yardım başvurusu yapmak yada başvuru durumunuzu sorgulamak için Çözüm Masası hattı numarası olan ALO 153 arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İBB Sosyal yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır? sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu 7 gün içerisinde sonuçlanıp size SMS ile bilgi verilir.

Bir Yorum

 1. Yardıma muhtaçim gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok iki çocuk annesi yım gelirim çok madurum gelirim yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu