Engelli

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu E-Devlet Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

Engelli Elektrik İndirimi Şartları ve Gerekli Belgeler 2023; Engellilere yönelik birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu yardımların amacı engelli bireyleri daha rahat bir yasam sürdürebilmesi ve bakımı için daha fazla bütçe ayırabilmesini sağlamaktır.

Engellilere yapılan yardımlardan birisi de elektrik indirimidir. Bu yardım ile engelli bireyler daha az elektrik faturası ödeyecektir. Fakat bunun için bir takım şartlar bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl binlerce engelli vatandaşa elektrik yardım desteği sağlanmıştır.

Aşağıdaki yazımızda engelli elektrik indirimi başvurundan faydalanabilme şartları,  engelli elektrik indiriminin nasıl yapılacağı gibi soruların cevaplarına erişebilirsiniz.

Engelli Elektrik İndirimi İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşların kimlik belgesi ve elektrik faturası ile PTT şubesine müracaat etmesi gerekmektedir. Uygunluğu değerlendirildikten sonra elektrik desteğinden faydalanabilirsiniz.

Engelli elektrik indirimden yararlanmak isteyen kişiler mutlaka ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım almaları yada kayıtları bulunmaları gereklidir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım almayanlar asla elektrik indiriminden yararlanamazlar.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaydınızı tamamladıktan sonra kimlik ve elektik faturanız ile beraber PTT şubelerine gittiğinizde otomatik olarak her ay belli bir oranda elektrik indirimi faturanız üzerinden yapılır.

Engelli Elektrik İndirimi Şartları Nelerdir?

Engelli elektrik indiriminden faydalanmak isteyenlerin bu yardımdan faydalanabilmesi içİn bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alanlar
 • Engelli oranı %40 ve üstü olan
 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
 • Bakıma muhtaç olan kişiler
 • Devlet veya herhangi bir kurumdan engelli maaşı alan vatandaşlar bu indirimden faydalanabilecektir.

Elektrik İndirimi Nakit Mi Verilir?

Elektrik indiriminden nakit faydalanma gibi bir şansınız yoktur. Faturanızdan hanede yaşayan kişi sayısına göre fiyat düşülecektir. Elektik faturası indirim oranı faturanız üzerinden otomatik olarak yapılır ve siz PTT şubelerinden sadece indirimli olarak öderseniz.

Elektrik indirimi geri doğru yapılmaz ve asla size nakit olarak ödenmez.

Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler

Engelli elektrik indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşlar T.C. kimlik kartını ve elektrik faturasını alarak PTT şubelerine müracaat etmelidir. PTT’ye başvuru yaptığınızda evde yaşayan kişi sayısı, engelli olan birey gibi bilgilerin hepsi gözükecektir. Bu nedenle tarafınızdan bu iki belge dışında bir belge talep edilmemektedir.

Engelli Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar 2023?

Engelli elektrik faturası indirimi hanede yaşayan kişi sayısına göre verilmektedir. Aşağıda hanede yaşayan kişi sayısına göre ne kadar elektrik desteği verildiğine erişebilirsiniz.

 • 1-2 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 75 Kwh,
 • 3 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 100 KWh,
 • 4 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 125 KWh,
 • 5 ve daha fazla kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 150 KWh tutarı kadar destek verilmektedir.

Engellilere Elektrik İndirimi Kişi Sayısı Yardım Tutarı (TL)

 • 1-2 kişi yaşayan ihtiyaç sahiplerine 103 TL,
 • 3 kişi yaşayan ihtiyaç sahiplerine 137,33 TL,
 • 4 kişi yaşayan ihtiyaç sahillerine 171,67 TL
 • 5 kişi yaşayan ihtiyaç sahiplerine 206 TL indirim uygulanmaktadır.

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu E-Devlet’ten Yapılır Mı?

Engelli elektrik indirimi başvurusunu e-Devlet’ten yapma gibi bir şansınız yoktur. PTT şubelerine bizzat giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Engelli elektrik indiriminden yaralanmak için mutlaka Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı kaydınızın olması gereklidir.

Engelli Elektrik İndirimi Enerjisa

Enerjisa tarafından engelli vatandaşlara yönelik bir indirip uygulanıp uygulanmadığı merak edilmektedir. Enerjisa’dan gelen açıklamaya göre engellilere yönelik bir tarife bulanmamaktadır. Engelli elektrik faturası indirimi sadece devlet tarafından yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu