Engelli

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu E-Devlet Başvuru Şartları

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu E-Devlet Başvuru Şartları; Engellilere yönelik birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu yardımların amacı engelli bireyleri daha rahat bir yasam sürdürebilmesi ve bakımı için daha fazla bütçe ayırabilmesini sağlamaktır.

Engellilere yapılan yardımlardan birisi de elektrik indirimidir. Bu yardım ile engelli bireyler daha az elektrik faturası ödeyecektir. Fakat bunun için bir takım şartlar bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl binlerce engelli vatandaşa elektrik yardım desteği sağlanmıştır.

Aşağıdaki yazımızda engelli elektrik indirimi başvurundan faydalanabilme şartları,  engelli elektrik indiriminin nasıl yapılacağı gibi soruların cevaplarına erişebilirsiniz.

Engelliye Elektrik İndirimi Var Mı?

Engellilere yönelik elektrik indirimi, 2018 yılında kaldırılmıştır. Daha önce, %40 ve üzeri engel oranı olan ve engelli kimlik kartı sahibi olan kişiler, elektrik faturalarında %40 oranında indirimden yararlanabiliyordu. Ancak, 2018 yılında yapılan değişiklikle bu uygulama kaldırılmış ve yerine engelli maaşı alanlara elektrik faturalarında %15 indirim yapılması uygulaması getirilmiştir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile para yardımı alan kişilere ek olarak elektrik tüketim desteği verilecektir.

Engelli maaşı alanlar, 18 yaş altı engelli yakını maaşı alanlar ve 65 yaş aylığı alanlar, elektrik faturalarında %25 indirimden yararlanabilmektedir. Bu indirimden yararlanmak için, faturaların PTT şubelerinden ödenmesi gerekmektedir.

Engellilere yönelik elektrik indirimi uygulamasının yeniden gündeme gelmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Ancak, şu an için uygulama bulunmamaktadır.

Engelli Elektirk İndirimi Kimlere Verilir?

Engelli elektrik indirimi, engelli vatandaşların elektrik faturalarında belirli bir oranda indirim yapılmasını sağlayan bir sosyal destek programıdır. Engelli elektrik indirimi almak için bazı şartlar vardır. Bunlar:

Engelli raporunun olması. Engelli raporu, engelliliğin türünü, derecesini ve süresini belirleyen resmi bir belgedir. Engelli raporu olmayanlar engelli elektrik indirimi alamazlar.

Engellilik oranının %40 veya üzeri olması. Engellilik oranı, engelliliğin kişinin yaşam kalitesini ne kadar etkilediğini gösteren bir yüzdedir. Engellilik oranı %40’ın altında olanlar engelli elektrik indirimi alamazlar.

Elektrik abonesinin engelli veya engellinin yakını olması. Engelli elektrik indirimi, sadece engellinin kendi adına kayıtlı olan veya engellinin ikamet ettiği konutun elektrik abonesi olan yakınlarına verilir. Engelli ile aynı konutta yaşamayan veya elektrik abonesi olmayan yakınları engelli elektrik indirimi alamazlar.

Aşağıdaki kişiler engelli elektrik indirimden yararalanabilirler.

 • Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ),
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY),
 • Kronik Hastalık Yardım Programı,
 • (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK),
 • Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY),
 • Çoklu Doğum Yardım Programı,
 • Silikozis Aylığı,
 • Engelli Aylıkları,
 • Engelli Yakını Aylığı,
 • Yaşlı Aylığı

Başvuru sonucunda, engelli elektrik indirimi hakkı tanınan kişilerin elektrik faturalarında %40 ile %80 arasında değişen oranlarda indirim uygulanır. Engelli elektrik indirimi, her ay 300 kWh’ye kadar olan tüketim için geçerlidir. 300 kWh’nin üzerindeki tüketimler normal tarifeden ücretlendirilir.

Engelli Elektrik İndirimi Yüzde Kaç?

Engelli elektrik indirimi yüzde 15’tir. Engelli bireyler, belirli koşulları sağladıklarında elektrik faturalarında %15’lik bir indirimden faydalanabilirler. Bu indirim, engelli kişinin veya ailesinin aylık elektrik tüketimine uygulanır ve engelli kişinin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen engel raporuna dayanarak sağlanır. Ancak, indirim miktarı yüzde 15’tir ve bu oran üzerinde bir artış ya da değişiklik söz konusu değildir.

Engelli Elektrik İndirimi İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşların kimlik belgesi ve elektrik faturası ile PTT şubesine müracaat etmesi gerekmektedir. Uygunluğu değerlendirildikten sonra elektrik desteğinden faydalanabilirsiniz.

Engelli elektrik indirimden yararlanmak isteyen kişiler mutlaka ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım almaları yada kayıtları bulunmaları gereklidir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım almayanlar asla elektrik indiriminden yararlanamazlar.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaydınızı tamamladıktan sonra kimlik ve elektik faturanız ile beraber PTT şubelerine gittiğinizde otomatik olarak her ay belli bir oranda elektrik indirimi faturanız üzerinden yapılır.

Engelli Elektrik İndirimi Şartları Nelerdir?

Engelli elektrik indiriminden faydalanmak isteyenlerin bu yardımdan faydalanabilmesi içİn bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alanlar
 • Engelli oranı %40 ve üstü olan
 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
 • Bakıma muhtaç olan kişiler
 • Devlet veya herhangi bir kurumdan engelli maaşı alan vatandaşlar bu indirimden faydalanabilecektir.

Elektrik İndirimi Nakit Mi Verilir?

Elektrik indiriminden nakit faydalanma gibi bir şansınız yoktur. Faturanızdan hanede yaşayan kişi sayısına göre fiyat düşülecektir. Elektik faturası indirim oranı faturanız üzerinden otomatik olarak yapılır ve siz PTT şubelerinden sadece indirimli olarak öderseniz.

Elektrik indirimi geri doğru yapılmaz ve asla size nakit olarak ödenmez.

Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler

Engelli elektrik indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşlar T.C. kimlik kartını ve elektrik faturasını alarak PTT şubelerine müracaat etmelidir. PTT’ye başvuru yaptığınızda evde yaşayan kişi sayısı, engelli olan birey gibi bilgilerin hepsi gözükecektir. Bu nedenle tarafınızdan bu iki belge dışında bir belge talep edilmemektedir.

Engelli Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar 2024?

Engelli elektrik faturası indirimi hanede yaşayan kişi sayısına göre verilmektedir. Aşağıda hanede yaşayan kişi sayısına göre ne kadar elektrik desteği verildiğine erişebilirsiniz.

 • 1-2 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 75 Kwh,
 • 3 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 100 KWh,
 • 4 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 125 KWh,
 • 5 ve daha fazla kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 150 KWh tutarı kadar destek verilmektedir.

Engellilere Elektrik İndirimi Kişi Sayısı Yardım Tutarı (TL)

 • 1-2 kişi yaşayan ihtiyaç sahiplerine 130 TL,
 • 3 kişi yaşayan ihtiyaç sahiplerine 175 TL,
 • 4 kişi yaşayan ihtiyaç sahillerine 217 TL
 • 5 kişi yaşayan ihtiyaç sahiplerine 270 TL indirim uygulanmaktadır.

Hanede yaşayan kişi sayısına göre ek olarak yüzde 15 indirim uygulanır.

Güncel olarak sağlanan engelli elektrik indirim tutarı ise;

KİŞİ SAYISIYardım Tutarı (TL)%15 İndirim
1-2 kişi130,09 TL110,59 TL
3 kişi173,46 TL147,05 TL
4 kişi216,82 TL184,29 TL
5 kişi ve daha fazlası260,19 TL221,16 TL

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu E-Devlet’ten Yapılır Mı?

Engelli elektrik indirimi başvurusunu e-Devlet’ten yapma gibi bir şansınız yoktur. PTT şubelerine bizzat giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Engelli elektrik indiriminden yaralanmak için mutlaka Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı kaydınızın olması gereklidir.

E-Devlet Engelli Elektrik İndirim Başvurusu

Engelli bireyler engelli elektrik indirimden yararlanmak için Engelli olduklarını gösteren rapor ile beraber başvurularını Elektik dağıtım şirkene yapması gerekşidir. Elektirk indirim başvuru e-devlet üzerinden yapılmamaktadır.

Engelli Elektrik İndirimi Enerjisa

Enerjisa tarafından engelli vatandaşlara yönelik bir indirip uygulanıp uygulanmadığı merak edilmektedir. Enerjisa’dan gelen açıklamaya göre engellilere yönelik bir tarife bulanmamaktadır. Engelli elektrik faturası indirimi sadece devlet tarafından yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu