Engelli

Engelli Maaşı Başvuru Şartları

Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir? Türkiye nüfusu içerisinde yadsınamaz düzeyde engelli nüfusu da bulunmaktadır. Dolayısıyla devletin vermiş olduğu yardım ve maaşlarda engelli bireylere de gözle görülür oranda yer verilmektedir. Bu yardımlardan birisi de engelli maaşıdır.

Engelli maaşı başvuru şartları nelerdir? Engelli maaşı neye göre verilir? ve benzeri gibi sorular engelli vatandaşlar ve aileleri tarafından oldukça merak ediliyor. Bizler de bu yazımızda engelli maaşı ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Engelli Maaşı Nedir?

1976 tarihinde 2024 sayılı kanun ile yürürlüğe giren engelli maaşı, adından da anlaşılabileceği gibi engelli bireylere verilen bir ödenektir. Kanun kapsamında açıkça belirtilen hükümlere göre muhtaçlık sınırının altında olan engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayarak yaşamlarını uygun standartlarda devam ettirebilmesi için engelli maaşı verilmektedir.

Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı alma şartları 2024 yılında da önceki yıllara benzer şekillerde düzenlenmiş ve böylece kanun kapsamında kimler engelli maaşı alabilir? sorusunun cevabı da açık şekilde verilmiştir. Engeli olan bireylerin maaş alabilesi için öncelikle engel oranı daha sonrasında ise muhtaçlık seviyesi ve hanedeki kişi sayısı gibi şartlar yer alır.

Engelli aylığı şartları genel hatlarıyla şu şekildedir;

 • %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Haneye giren kişi başı gelirin asgari ücretin üçte birinin altında olması,
 • Eğer engelli birey 18 yaşını doldurmamış ise başvuru yapacak olan yakınının vasilik belgesi,
 • Başvuru yapacak olan bireyin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul tapu kaydı bulunmaması,
 • Bireyin SGK kaydının olmaması,
 • Engelli bireyin bakmakla yükümlü olduğu kişinin olmaması,
 • Bireyin 65 yaşını doldurmamış olması,
 • Başvuru yapacak olan engelli bireyin nafaka ödeme yükümlülüğü olmaması engelli aylığı almak isteyen bireylerde aranan temel şartlardır.

Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

Engelli maaşı, Türkiye’de yaşayan ve belirli şartları karşılayan engelli vatandaşlara sağlanan bir sosyal yardım türüdür. Bu maaşa başvurabilmek için, kişinin en az %40 engel oranına sahip olması ve engeli nedeniyle sigortalı bir işte çalışamıyor olması gerekmektedir. Ayrıca, 18 yaşını doldurmuş ve 65 yaşından küçük olmak, üzerine kayıtlı değerli menkul veya gayrimenkul bulunmamak gibi kriterler de aranmaktadır.  Engelli maaşı, maddi destek sağlayarak engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır.

Engelli Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Engelli maaşı başvuruları sadece Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları kanalıyla yapılabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz şartları karşılayan 18 yaş ve üzeri engelli vatandaşlar ya da 18 yaş altındaki engelli vatandaşların resmi vasileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na giderek başvuru yapabilmektedir.

Engelli maaşı başvuru e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Ancak başvuru sonrasında vatandaşlar başvuru sonucunu e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilmektedir.

Engelli Maaşı Başvuru Evrakları Nelerdir?

Engelli aylığı başvuru işlemlerini başlatmak isteyen bireyler başvuru sırasında talep edilecek evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayarak başvuru sürecini başlatmalıdır. Başvuru sırasında bireylerden;

 • Mal bildirimi beyannamesi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Engelli raporu
 • Engelli maaşı başvuru formu
 • Muhtaçlık belgesi evrakları istenmektedir. Bu evrakların başvuru öncesinde eksiksiz şekilde hazırlanması aynı zamanda başvuru sürecinin de daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Engelli Maaşı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı başvurusu için öncelikle başvuru yapacak olan engelli bireyin ya da vasisinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gitmelidir. Şayet başvuruyu yapacak olan kişi engelli bireyin vasisi ise bu durumda mutlaka başvuru sırasında kimlik belgesi, engelli raporu ve vasilik belgesi ibraz edilmelidir.

Başvuru sırasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli maaşı başvuru formu, tüm bilgiler eksiksiz ve doğru olacak şekilde doldurulup imzalanmalıdır. Sonrasında ise yetkililer tarafından tüm başvuru bilgileri sisteme kaydedilecektir.

2024 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Yüzde 40 Engelli Raporu Maaşı Ne Kadar? sorusu maaş alacak olan engelli bireylerin merak ettiği sorulardan bir diğeridir. Engelli maaşları raporun oranına göre iki farklı şekilde düzenlenir. Bu düzenlemeye göre %40 ila %69 oranında rapora sahip olan engelli bireylere göre %70 oranı ve üzerinde raporu olan bireylerin aldığı maaş daha yüksek olur.

2024 yılında %40 ila %69 arası engelli raporu maaşı 2.797 TL olarak düzenlenirken %70 ve üzeri engelli raporu olanlar için maaş düzenlemesi 4.196 TL olarak yapılmıştır.

Yapılan sğn düzenleme ile beraber 2024 engelli maaşı ise;

 • Engel oranı %40-69 arasında olanlara aylık 2.797 TL,
 • Engel oranı %70 üstünde olanlara ise aylık 4.196 TL

Sizlere bu yazımzıda Engelli Maaşı Başvuru Şartları 2024 hakkında bilgi vermeye çalıştım. Engelli Maaşı Başvuru Şartları hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu