Engelli

Engelli ve Özürlü Yakını Hakları Nelerdir?

Yakını Hakları Hakları Nelerdir? Özürlü Yakını Hakları Nelerdir? Engelli Çocuğu Olan Hakları 2024, detayları yazımızda.

Engelli ve Özürlü Yakını Hakları Nelerdir? Doğuştan veya aniden olan kazalar sonuncunda  insanlar hayatını kendi başına idame ettiremeyecek duruma gelebilir. Bu nedenle bu durumu yaşayan engelli bireylerin yakınları onlara yardım olmak durumunda kalmaktadır. Bunun için devlet tarafından engelli yakını olan kişilere bazı haklar verilmiştir. Verilen bu haklar sayesinde engelli bireye bakan engelli yakınının mağduriyet yaşamasının önüne geçilmektedir.

Unutmayalım ki herkes bir engelli adayıdır. 1 saat sonra ne olacağını asla bilemeyiz. Bu nedenle engelli olan bireylere ve yakınlarına olan desteği esirgememeliyiz. Engelli ve özürlü insanların bakımı çok zor ve masraflıdır. Bu nedenle devletimiz bu durumda olan insanların azda olsa işini kolaylaştırmak için her zaman yanındadır.

Engelli Çocuğu Olup Çalışan Ailelerin Hakları

Engelli çocuğa sahip olan ailelere bazı haklar verilmektedir. Engelli çocuğu olan anne ve babalara hak verilmesinin nedeni ise çocuklarıyla yakından ilgilenmesi ve bu ihtiyacının hemen karşılanmasını sağlamaktır.  Engelli çocuğu olan ailelere kamu veya özel sektör fark etmeksizin aşağıdaki haklar verilmek zorundadır.

 • Evde bakım maaşı
 • Gelir vergisi indirimi
 • Nöbetten muaf olma
 • Erken emeklilik hakkı
 • İzin hakkı
 • Mazeret İzni
 • Yıllık izin
 • Refakat izni
 • Tayin hakkı

Yukarıdaki haklardan faydalanabilmesi için %70 engel durumunun olması gerekmektedir. Çalıştığınız kuruma engelli belgesini verirseniz yukarıdaki izinlerden faydalanabilirsiniz.

Engelli Yakını Bakım Aylığından Faydalanabilir mi?

Engelli bireylerin evde kişisel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla evde bakım maaşı verilmektedir. Evde bakım maaşından faydalanmak isteyen bireylerin tam teşekküllü bir hastaneden aldığı “ağır engelli raporu” olması gerekmektedir.

Ağır engelli yakını olan aileler tarafından merak edilen sorulardan biri de “Evde bakım maaşından nasıl faydalanabilirim?” sorusudur.  Evde bakım maaşından faydalanmak isteyen engelli yakını vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Eğer gerekli incelemeler sonucunda yardıma ihtiyacı olanlar tespit edilecektir. Uygun görülen vatandaşlar 2354 TL olan engelli özürlü bakım maaşından faydalanabilecektir.

Engelli Çocuğu Olan Annenin Hakları

Engelli çocucğu olan annlere devlet tarafındna bir çok hak tanınmıştır. Eğer engelli çocuğu yada yakını olan kişi bunu rapor ile belgelediğinde bir çok haktan yararlanabilir.

Engelli çocuğu annelerin hakları ise;

 • Mesaiden erken ayrılma
 • Gece vardiyesi mufiyet
 • Mesaiden muafiyet
 • Yıllık olarak mazeret izni
 • Engellli çocuğun kontrolleri için ek izin

Engelli Çocuğu Olan Babanın Hakları

Engelli çocuğu olan babanın bir çok hakları bulunmaktadır. Engelli çocucu olan babanın 4857 sayılı İş Kanunu gereği çocuğun %70 oranından engelli çocuğu bulunması halinde yıll iznine ek olarak 10 gün izin verilir.

Engelli Yakını Olanlar Gelir Vergisi İndirimi

Engelli yakını olan vatandaşlar gelir vergisi indiriminden faydalanabilmektedir. Gelir vergisi indiriminden emekli olup çalışmayan bireyler faydalanamamaktadır. Ancak emekli olup çalışan bireyler gelir vergisi indiriminden yararlanabilir.

2024 Yılında Engelli Yakını Vergi İndirimi Ne Kadar?

Delir vergisi indirimi engel derecesine göre uygulanmaktadır. 2024 yılında uygulanan gelir vergisi indirimine aşağıdan erişebilirsiniz.

 • Çalışma yetisinin en az %80’inin kaybeden 1. Derece Engelli yakını 4400,00 TL indirimden faydalanabilmektedir.
 • Çalışma yetisinin en az %60’ ını kaybeden 2. Derece Engelli yakını 2600,00 TL indirimden faydalanabilmektedir.
 • Çalışma yetisinin en az %40’ ını kaybeden 2. Derece Engelli yakını 1100,00 TL indirimden faydalanabilmektedir.

Engelli Yakını Olan Bireyler Nöbetten Muaf Olabilir Mi?

Engelli çocuğu olan memurlar Devlet Memurları Kanunu kapsamında nöbetten ve fazla mesaiden muaf olabilmektedir. Engelli yakını olan memurların gece nöbet tutmasına ve fazla mesai yapmasına gerek yoktur. Fakat bunu kuruma bildirmelisiniz.

Engelli Yakını Olan Memurların Tayin Hakkı

Engelli yakını olan memurların tayin hakkı bulunmaktadır. Tayin hakkının amacı engelli bireyi tedavi ettirmesi gerekiyorsa ve gerekli sağlık koşulları yaşadığı yerde yoksa tayin hakkından faydalanabilirler.

Engelli Yakını Refakat İzni Hakkı

Refakat izni engelli olan bireyin hayati derece bakıma muhtaç olduğu zamanlarda kullanılabilmektedir.

Devlet memurları böyle bir durum olduğunda 3 ay izin kullanabilmektedir. Eğer engelli bireyin sağlık durumunda bir iyileşme yoksa  refakat izni 3 ay daha uzatılabilmektedir.

Engelli Yakını Senelik İzin Hakkı

Eğer engelli bir yakınınız varsa senelik izin tarihiniz ve hangi tarihlerde kaç gün izin kullanacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Böylece ihtiyaç duyduğunuzda senelik izninizden de faydalanabilirsiniz.

Engelli Yakını Mazeret İzin Hakkı

Anne ya da babadan herhangi biri mazeret iznini engel durumu %70 olan ve engelli bireyin rahatsızlanması durumunda bunu bir raporla kanıtlayarak kullanabilir.

Engelli Çocuğu Olan Anneler Erken Emeklilik Hakkı

Engelli çocuğu olan anneler erken emeklilik hakkından faydalanabilmektedir. Fakat bunun için tam teşekküllü bir hastaneden “ağır engelli raporu” olduğuna dair bir rapor almanız gerekmektedir.

Engelli çocuğu olan babaların erken emeklilik gibi bir hakkı bulunmamaktadır.

Engelli İzni Kullandım Maaşım Kesilir Mi?

Eğer engelli veya özürlü bir birey yakınıysanız ve engelli birey için izin kullandıysanız maaşınızdan kesinti olmayacaktır. Maaşınızdan kesilse dahi yasal hakkınız olduğu için bu parayı talep edebilirsiniz. Eğer hala ödeme yapılmıyorsa yasal haklarınızı arayabilirsiniz.

Engelli Yakını Araç Alma Şartları

Araç alırken engelliler bazı indirimler yapılmaktadır. Bu indirimlerin temel amacı engeli bireylere kolaylık sağlamaktır. Yapılan indirimler engel derecesine göre değişmektedir. %40 ve üzeri engel durumu bulunuyorsa ve %40 ve üzeri engelli raporu ile araç alınıyorsa bu araçlar engellinin kullanabileceği araçlardır. Eğer %90 ve üzeri engelli raporu ile araç alınıyorsa yapılan indirim engelli yakınlarını kapsamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu