Belediye Yardımları

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında her gün yardıma muhtaç vatandaşlara ulaşmaya devam eden belediyelerden bir diğeri de Erzurum Büyükşehir Belediyesi’dir. Eğitimden sağlığa, beslenmeden giyime kadar pek çok alanda yardım faaliyetlerinde bulunan Erzurum Belediyesi yardım başvurusu kabul ederek vatandaşları değerlendirmekte ve bu doğrultuda kaynaklarını sunmaktadır.

Erzurum Belediyesi sosyal yardımları hakkında tüm merak edilen soruların yanıtları sizler için bu rehberimizde açıklanmaktadır.

Erzurum Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlar için adeta bir umut kaynağı olmaya çalışan Erzurum Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları ile zorlu yaşam şartlarıyla mücadele etmekte olanlara el uzatmaktadır. Bu amaçla dağıtılan yardımların başında gıda yardımları gelmekte, gıdalar hem koli içerisinde adrese teslim edilmekte hem de gıda kartı olarak kişilerin kendisi seçerek alması amacıyla dağıtılabilmektedir. Erzurum Büyükşehir Belediyesi gıda yardımları yemek yapmak için fiziksel veya maddi gücü olmayanlara sıcak, taze ve pişmiş olarak da dağıtılabilmekte, ayrıca ihtiyaç sahiplerine soğan patates gibi mahsuller ile ekmek dağıtımı da yapılmaktadır.

Geçim sıkıntısı içinde olanlar için sunulan Erzurum Belediyesi yardımları arasında bir diğeri de Hayır Çarşısı olmakta, bu çarşı ile öksüz, yetim, hasta veya muhtaç durumda olan aile ve çocukları için giyim eşyaları ya da ihtiyaç malzemeleri dağıtımı sağlanmaktadır. Hayır Çarşısı projesi ile gönüllü vatandaşlar tarafından ulaştırılan bağışlar ev eşyası, giysi ya da kırtasiye malzemelerine dönüştürülmekte, özellikle kış aylarında çocuklara yapılan giysi yardımlarına hız kazandırılmaktadır.

Ayni yardım kapsamına giren eşya yardımları haricinde nakit yardımında da bulunan Erzurum Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları kişilerin ihtiyacına göre son derece değişken olmakta, bakım hizmetleri de yine bu yardımlara dahil edilmektedir.

Erzurum Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kişilerin muhtaç ve yoksul olmalarının altında yatan nedenler değişken olabilmekte, kimi için işsizlik, kimi için sağlık problemleri, kimi için ileri yaş destek almayı gerektirmektedir. Bu çerçevede Erzurum Büyükşehir Belediyesi yardımları için başvuru yapabilecek vatandaşlar şu şekilde listelenebilir:

 • Hane halkı içerisindeki her birey için asgari ücreti üçte birinden daha az gelire sahip olanlar,
 • Yardıma muhtaç olup, yoksulluk belgesi ile tasdiklemiş olanlar,
 • Çalışma hayatına dahil olamayacak hastalık veya zihinsel ya da fiziksel engeli bulunanlar,
 • Gelir düzensizliği veya yetersizliği olan dul kadınlar,
 • Maddi zorluklardan dolayı öğrenime devam etmekte güçlük çeken öğrenciler,
 • Şehit aileleri ve gaziler ile aileleri,
 • Kendi bakımını gerçekleştiremeyecek durumda olan yaşlılar,
 • Doğal afet veya kazalar nedeniyle hasar gören ve muhtaç durumda olan vatandaşlar

Erzurum Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanmak için en sık tercih edilen yöntem Erzurum Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına şahsi olarak başvuruda bulunmaktır. Burada yetkililer Erzurum Belediyesi sosyal yardım başvurusu için gerekli olan belgeleri detaylandırmakta, sunduğunuz evrakları sizin için derlemekte ve inceleme için yetkililerin adresinizde ziyaret etmesini sağlamaktadır. Yapılan inceleme neticesinde uygun görülen aileler için durumlarına bağlı olarak farklı şekillerde veya miktarlarda yardım sağlanmaktadır.

Eğer Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne şahsen başvuruda bulunamayanlar içinse Erzurum Belediyesi yardım başvurusu için dijital olarak hizmet veren Beyaz Masa yardıma hazır bulunmakta, https://www.erzurum.bel.tr/BeyazMasa/7.html şeklindeki linke tıklayarak başvuru formu doldurmak ve talep iletmek mümkün olmaktadır. Yine online olarak yetkililere ulaşmak ve yardım çağrısında bulunmak için kullanılabilecek bir diğer kanal da Belediye’nin mail adresi olmakta, [email protected] adresinden mail olarak talepte bulunmanız sağlanmaktadır.

Erzurum Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Tüm belediyelerde söz konusu olduğu gibi Erzurum Belediyesi yardım başvurusu form aracılığıyla gerçekleştirilmekte, kişiler ilgili birime başvurduğunda formu buradan temin etmesi mümkün olmaktadır. Form doldurması herhangi bir nedenden mümkün olmayanlar ise muhtarlık aracılığıyla talep iletebilmekte veya ihbar ile gelen yetkililer inceleme raporu hazırlamaktadır. Erzurum Belediyesi sosyal yardımları bu formda yer alan bilgilere göre dağıtılacağından beyan edilen bilgilerin geçerli ve doğru olması ise hem sürecin olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir cezai işleme dahil olunmaması adına zorunludur.

Erzurum Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Tıpkı Erzurum Belediyesi yardımları için başvuru sırasında olduğu gibi başvuru neticesini sorgulamak için de Belediye binasını şahsen ziyaret etmek mümkündür. Yine başvuruda kullanılan mail adresleri ve telefon numaraları da başvuru sürecinin nasıl sonuçlandığını öğrenmek isteyen vatandaşlara açıktır.

Erzurum Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İhtiyaç halinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için veya yapılan başvuruları sorgulamak için 0442 344 12 18 numaralı hattı arayabilirsiniz.  Hayır Çarşısı projesi hakkında bilgi almak ve bu alanda çalışanlarla görüşme sağlamak içinse 0442 215 09 09 telefon numarasının aranması yeterlidir.

Erzurum Belediyesi Gıda Yardımı

Zor şartlar altında yaşamakta olanlar için bir umut kaynağı olmaya çalışan Erzurum Belediyesi gıda yardımları ile öne çıkmakta, dağıtılan gıda kolileri haricinde gıda kartı dağıtımı da yapılmakta, bu kartları ile 150 TL limitli olmak şartıyla gıda malzemesi alışverişi yapılmaktadır.

Erzurum Belediyesi’nin dağıttığı bu gıda kartlarıyla tüm Güvendik Market şubelerinden gıda alışverişi yapılabilmektedir. Ek olarak ihtiyaç sahiplerine verilen koliler haricinde günlük taze ekmek dağıtımı da yapılmakta, ekipler gelir düzeyi en alt seviyede olan aileler için ekmekleri adreslerine getirerek ulaştırmaktadır.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Erzurum büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ve erzak yardımı yaparken ihtiyaç sahibi ailelere daha önceleri gıda yardım kolisi verirken yapılan bazı düzenlemeler ile beraber ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardım kartı vermeye başlamıştır.

Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Sosyal İşler Şube Müdürlüğüne başvuran kişilerin ihtiyaç durumuna göre gıda yardım kartı verilmektedir. Erzurum gıda yardım kartı ile dilediğiniz marketten gıda ihtiyacınızı alabilirsiniz.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Sosyal İşler Şube Müdürlüğü olarak sosyal yoksulluğu tespit edilen ailelere belirli periyotlarda gıda kartı verilmektedir. Gıda kartları Güvendik Marketlerin tüm bayilerinde geçerlidir.

Belediyenin gıda yardım kart başvurusunda Belediyenin sosyal işler birimine yapabilirsiniz.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayında ve Kurban bayramında düzenli olarak dar gelirli vatandaşlara yardım kolisi dağıtımı yapmaktadır. Tel seferlik olarak yapılan yardım kolisi daha önceden belirlenmiş ailelerin evlerine teslim edilmektedir.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi almak isteyen dar gelirli vatandaşlar belediyenin sosyal yardımlaşma birimine bizzat başvurabilecekleri gibi muhtarlıklara müracaatta bulunabilir.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Nasıl Alınır

Erzurum Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı ile dar gelirli vatandaşların yardımına koşmaktadır. Her ay düzenli olarak erzak yardımı yapan belediyesi artık erzak kolisi dağıtımı yerine dar gelirli ailelere gıda kartı dağıtarak diledikleri marketten erzak alış verişi yapma imkanı bulmaktadır.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi gıda kartı düzenli olarak yardım alan kişilere verilmektedir. Belli dönelerde yardım alanlar ise erzak ve gıda kolisi almaya devam edecektir.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi dar gelirli vatandaşlara geçen yıl itibari ile gıda kartı dağıtımı yapmaya başlamıştır. Düzenli olarak yardım alan kişilerin hem rencide olmaması hem de diledikleri gibi alış veriş yapmasına imkan tanımaktadır.

Erzurum büyükşehir belediyesi sosyal yardım kartı maddi durumunuza göre 150 TL ile 500 TL arasından yüklenen kart bakiyelerini her ay düzenli olarak yüklenecektir. Erzurum Büyükşehir Belediyesi gıda kartı başvurusundan bulunmak için https://www.erzurum.bel.tr/BeyazMasa/7.html linkine tıklayabilirsiniz.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi süt yardımı hem çocukların gelişimi sağlamak hem de onların süt içme alışkanlıklarını kazanmaları için dağıtılmaktadır. Pandemi dolayısı ile şimdilik durdurulan süt yardımı ilerleyen dönemde tekrar başlayacaktır.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi süt yardımı 0-6 yaş aralığında çocukları olan ailelere verilmektedir.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı, yeni doğan bebeklerin ailelerine maddi destek sağlamak amacıyla başlatılan bir sosyal yardım projesidir. Bu projeden yararlanmak isteyen aileler, bebeğin doğum tarihinden itibaren 3 ay içinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinde yer alan başvuru formunu doldurarak veya belediyenin ilgili birimlerine başvurarak kayıt olabilirler. Başvuru sonrasında ev adaresinize hoş geldin bebek paketi gönderilir.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı başvurusu Erzurum il sınırları içerisinde doğum yapan üm anne adayları başvurular.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, eğitim öğretim yılı başında ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye yardımı yapmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen öğrencilerin, aşağıdaki belgelerle birlikte belediyeye başvurmaları gerekmektedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belge (maaş bordrosu, vergi levhası, sosyal yardım belgesi vb.)
 • İkametgah belgesi

Başvurular, 15 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasında belediyenin ilgili birimine yapılacaktır. Başvuru sonuçları, 30 Ekim tarihinde belediyenin web sitesinden ilan edilecektir. Yardım paketleri, 1 Kasım – 15 Kasım tarihleri arasında dağıtılacaktır.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için çalışmaktadır. Kırtasiye yardımı, bu amaçla gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinden biridir.

Erzurum Belediyesi Maddi Yardım

İşsizlik, gelir yetersizliği, sağlık durumu nedeniyle çalışamama, hane halkı için yeterli kazanca sahip olmama gibi farklı nedenlerden dolayı muhtaç durumda olanlar için Erzurum Belediyesi para yardımı yapmaktadır. Başvuru kanallarını kullanarak yaşadığı zorlukları ifade edenlere Belediye yetkililerinin yaptığı yerinde inceleme sonrasında farklı miktarlarda yardım sağlanabilmekte, hane halkının durumuna ve geçim sıkıntısının nedenine bağlı olarak farklı nakit ödemeleri yapılabilmektedir.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile Erzurum il sınırlarında yaşayan maddi durumu yetersiz, işsiz kalan ve her hangi bir geliri olmayan kişilere gıda yardımı, kömür yardımı, giyecek ve erzak ve öğrencilere kırtasiye yardımında bulunmaktadır.

Erzurum hayır çarşı ile ev eşyasından beyaz eşyaya kadar bir çok yardım yapılmaktadır. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hayır Çarşısı’nda gelir sahibi olmayan veya alt gelir grubuna sahip engelli, yetim, öksüz, maddi durumdan yoksun, hastalık sebebiyle çalışamayan ihtiyaç sahibi ailelere gıda, giyim ve eşya yardımı verilmektedir.

Sizlere bu yazımızda Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2024, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı hakkında bilgi vermeye çalıştım.

2 Yorum

 1. Ben erzurumdan 5cocugum var evimkira eşim sahip cikmiyor 3öğrencim var yardımınızı bekliyorum kirami vermemişim cocuguma bez mama alamıyorum

 2. Benimde şuan eşim okuyor calismiyor koydeyim bende doğum yapacam fakat pek biseyim yok bebeğin bı kiyafeti bile yok dogumum biraz zor geçiyor sürekli sehire gitmem gerekiyor onun için de çok para lazım imkanim yok borç edip gidiyoruz hastaneye lütfen sesimi duyun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu