Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu
A+
A-

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Maddi durumları geçimini sağlamaya el vermeyenler için her türlü destekte bulunan Eskişehir Belediyesi, pek çok muhtaç vatandaşa ve hanelerine yardımlarını ulaştırmaktadır.

Vatandaşların taleplerini ve ihtiyaçlarını kendi bünyesinde hizmet veren Sosyal Destek Kurumları aracılığıyla karşılayan Eskişehir Belediyesi yardımları başvuru değerlendirmeleri neticesinde dağıtmaktadır. Her sene düzenli olarak yapılan Eskişehir Belediyesi yardım başvurusu hakkında merak edilenler ise sizler için rehberimizde yer almaktadır.

Eskişehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Yarınlara umut olabilmek için vatandaşlarıyla dayanışma içinde olan ve zor zamanlarda onlara destek olan Eskişehir Belediyesi sosyal yardımlar ile merak edilenler arasındadır. Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü aracılığıyla yardım hizmetlerini yürütmekte olan Belediye, kendi sınırlarındaki tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşmaya çalışmaktadır. İl sınırlarında ikamet etmekte olup geliri olmayan veya var olan geliri aile fertlerinin bakımı için yeterli olmayan vatandaşlar Eskişehir Belediyesi yardım başvurusu yapabilmekte, Belediye yetkilileri böylece 7’den 70’e pek çok kişinin yardımına koşabilmektedir.

Yapılan başlıca yardımlar nakit yardımları veya ihtiyaç malzemeleri ile gıda ürünleri olurken, aynı zamanda kimsesiz veya bakıma ihtiyacı olan engelli, hasta ya da yaşlı vatandaşlara evlerinde bazı destek hizmetleri sunulmaktadır. Ev onarımı, temizliği ile saç sakal tıraşı, sağlık bakımı gibi hizmetler bahsedilen bu sosyal yardımlardandır.

Maddi yetersizlik nedeniyle geçimini sağlayamayanlar için Eskişehir Belediyesi para yardımı yapılmakta, böylece kira, fatura veya alışveriş gibi gider kalemleri hafifletilmektedir. Alışverişte kullanılabilen çek ya da kupon gibi destekler de maddi olarak vatandaşların yükünü hafifletmekte, ek olarak yardım başvurusu süreci olumlu geçenlerine evlerine sıcak yemek ya da gıda kolisi dağıtımı yapılmaktadır.

Öğrenciler için kitap, kırtasiye malzemeleri, öğrenim bursu gibi hem ayni hem maddi yardımlar yapmakta olan Belediye, aynı zamanda giyim ürünleri, ev eşyası, yakacak gibi farklı ihtiyaçları da halka ulaştırmakta, özellikle çocuk bakım eşyaları ile giysi yardımları için farklı projeler yürütülmektedir. Sayılan tüm Eskişehir Belediyesi sosyal yardımları haricinde yardıma ihtiyacı olan ailelere ve çocuklarına yardım eli uzatmak için son sürat çalışan Belediye, ek olarak Es Çocuk Evi ve Giysi Destek Mağazası projeleriyle de desteklerini ulaştırmaktadır.

Eskişehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Eskişehir Belediyesi’nin verdiği farklı kategorilerdeki yardımlar için başvurması mümkün olan son derece geniş bir kitle bulunmakta, farklı nedenlerden ileri gelen şekilde mağduriyet ve yoksulluk çekenlerin Eskişehir Belediyesi sosyal yardımları ile yaşamlarını daha kolay idame ettirmesi mümkün olmaktadır.

Eskişehir Belediyesi yardım başvurusu yapabilecek kişiler şu şekilde özetlenebilir:

  • Geçim sıkıntısı çeken, kendisinin veya sorumlusu olduğu kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yoksul vatandaşlar,
  • Öğrenim hayatı maddi yetersizlik nedeniyle kesintiye uğrayan öğrenciler,
  • Şehit yakınları veya gaziler ile aileleri,
  • Muhtaç durumda olup yeni doğum yapanlar,
  • Eşi ile ayrılmış veya eşi vefat etmiş olup geliri bulunmayan kadınlar ile bunların çocukları,
  • Çalışma ve sosyal hayatına katılım gösteremeyecek düzeyde fiziksel veya zihinsel engeli bulunanlar,
  • Bakıma ihtiyacı olup kimsesi bulunmayan yaşlılar,
  • Afet, kaza, travma, hastalık, yolda kalma gibi ani durumlar nedeniyle kayba uğrayarak desteğe ihtiyaç duyanlar

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eskişehir’de ikamet etmekte olup yardım talebinde bulunmak isteyenler için yetkili birimlerle görüşmesini sağlayacak farklı kanallar bulunmaktadır. Örneğin Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne şahsen başvuru yapmak bu alternatiflerden biri olmakta, kurum tarafından yapılan yerinde incelemelere göre yardıma karar verilmektedir.

Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne gitmeden önce telefon üzerinden görüşme sağlayarak istenen belgeler veya aranan şartlar hakkında bilgi edinmek mümkün olmakta, yardıma ihtiyacı olduğu düşünülen kişiler adına yine telefonla yapılan ihbarlar kabul edilmektedir. Yine info@eskisehir.bel.tr mail adresi üzerinden taleplerinizi iletmeniz veya sürece ilişkin detayları öğrenerek başvuru taleplerini iletmek içinse https://www.eskisehir.bel.tr/ linkine tıklamanız gerekmektedir.

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye yetkililerini ziyaret etmeniz halinde her belediye için geçerli olduğu üzere yardım başvurusu yaparken bir form doldurmanız istenir. Form dahilinde vatandaşlardan ve hanelerindeki diğer bireylerden bazı bilgiler istenmekte, bu bilgiler doğrultusunda muhtaçlık durumuna karar verilmekte ya da yardım şekli belirlenmektedir. Bu form ile hem kimlik bilgilerini hem de maddi imkanları, eğitim düzeyini, sağlık durumunu ve sosyal yaşam koşullarını sorgulamak mümkün olmakta, değerlendirme Eskişehir Belediyesi yardım başvuru formu üzerinden yapılacağı için bilgilerin doğru aktarılması son derece önemli olmaktadır.

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Vatandaşların form doldurduktan sonra Eskişehir Belediyesi yardım başvurusu sorgulama işlemleri için verilen telefon hatlarından ulaşması, mail adresi üzerinden bilgi talep etmesi veya direkt olarak ilgili birimin yetkilileriyle görüşmek için Belediye binasını ziyaret etmesi mümkündür.

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuru sürecine dair detaylı bilgi almak veya yapılan başvuruların durumunu öğrenmek için Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne ulaşmak gerekmekte, bu kuruma ait numara ise 0222 211 55 00 şeklinde olmaktadır. Es Çocuk Evi ve Giysi Destek Mağazası’na ulaşmak ve bilgi almak isteyenlerinse giysi destek mağazası için 0222 232 11 11 ve Es Çocuk evi için 0222 237 26 62 numaralı telefonu tuşlaması gerekmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlara başvuruda bulunmak için aşağıdaki numaraları kullanabilirsiniz.

Sosyal Yardım Birimi   :0 222 211 55 00/1374-1391
Giysi Destek Mağazası  :0 222 232 11 11
Es Çocuk Evi           :0 222 237 26 62

Eskişehir Belediyesi Gıda Yardımı

Yardımlarını sunmak için genel bir sınırlaması bulunmayan Eskişehir Belediyesi gıda kolisi dağıtımını farklı sıklıklarda gerçekleştirmektedir. Her sene en az 1 kere olmak üzere tekrarlanan yardımlar sayesinde Belediye yetkilileri halka el uzatmaktadır. “Şehir Paylaşmaktır” sloganıyla yola çıkarak özellikle Ramazan ayı başta olmak üzere senenin farklı dönemlerinde erzak dağıtan Belediye, kendilerine ulaşanlara yardımcı olmaktadır.

Eskişehir erzak yardımı başvuru formu belediyenin resmi sitesi üzerinden doldurulmaktadır. Ayrıca belediyesi sosyal hizmetler birimine başvurarak erzak yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Eskişehir Belediyesi Maddi Yardım

Eskişehir Belediyesi’ne yardım talebinde bulunanların iş veya sağlık kayıpları nedeniyle yoksulluk içinde olması halinde Eskişehir Belediyesi para yardımı ile halkın yanında olmaktadır. Her sene belirlenen bütçe dahilinde ve yapılan başvurularda tespit edilen yoksulluk düzeyine göre farklı miktarlarda yardımlar yapan Belediye, bu yardımları sene içinde tekrarlayan şekilde veya bir seferlik olarak yapabilir. Eskişehir Belediyesi para yardımı için verilen iletişim bilgilerinden yetkililere ulaşarak merak ettiklerinizi öğrenmeniz mümkündür.

Eskişehir Belediye maddi yardım ve gıda yardımı başvurusu sonrası gerekli inceleme için sizden bazı evraklar talep etmektedir. Yardım talebinde bulunduktan sonra başvurusu onaylananlar yardımları alabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.