Belediye Yardımları

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Maddi durumları geçimini sağlamaya el vermeyenler için her türlü destekte bulunan Eskişehir Belediyesi, pek çok muhtaç vatandaşa ve hanelerine yardımlarını ulaştırmaktadır.

Vatandaşların taleplerini ve ihtiyaçlarını kendi bünyesinde hizmet veren Sosyal Destek Kurumları aracılığıyla karşılayan Eskişehir Belediyesi yardımları başvuru değerlendirmeleri neticesinde dağıtmaktadır. Her sene düzenli olarak yapılan Eskişehir Belediyesi yardım başvurusu hakkında merak edilenler ise sizler için rehberimizde yer almaktadır.

Eskişehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Yarınlara umut olabilmek için vatandaşlarıyla dayanışma içinde olan ve zor zamanlarda onlara destek olan Eskişehir Belediyesi sosyal yardımlar ile merak edilenler arasındadır. Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü aracılığıyla yardım hizmetlerini yürütmekte olan Belediye, kendi sınırlarındaki tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşmaya çalışmaktadır. İl sınırlarında ikamet etmekte olup geliri olmayan veya var olan geliri aile fertlerinin bakımı için yeterli olmayan vatandaşlar Eskişehir Belediyesi yardım başvurusu yapabilmekte, Belediye yetkilileri böylece 7’den 70’e pek çok kişinin yardımına koşabilmektedir.

Yapılan başlıca yardımlar nakit yardımları veya ihtiyaç malzemeleri ile gıda ürünleri olurken, aynı zamanda kimsesiz veya bakıma ihtiyacı olan engelli, hasta ya da yaşlı vatandaşlara evlerinde bazı destek hizmetleri sunulmaktadır. Ev onarımı, temizliği ile saç sakal tıraşı, sağlık bakımı gibi hizmetler bahsedilen bu sosyal yardımlardandır.

Maddi yetersizlik nedeniyle geçimini sağlayamayanlar için Eskişehir Belediyesi para yardımı yapılmakta, böylece kira, fatura veya alışveriş gibi gider kalemleri hafifletilmektedir. Alışverişte kullanılabilen çek ya da kupon gibi destekler de maddi olarak vatandaşların yükünü hafifletmekte, ek olarak yardım başvurusu süreci olumlu geçenlerine evlerine sıcak yemek ya da gıda kolisi dağıtımı yapılmaktadır.

Öğrenciler için kitap, kırtasiye malzemeleri, öğrenim bursu gibi hem ayni hem maddi yardımlar yapmakta olan Belediye, aynı zamanda giyim ürünleri, ev eşyası, yakacak gibi farklı ihtiyaçları da halka ulaştırmakta, özellikle çocuk bakım eşyaları ile giysi yardımları için farklı projeler yürütülmektedir. Sayılan tüm Eskişehir Belediyesi sosyal yardımları haricinde yardıma ihtiyacı olan ailelere ve çocuklarına yardım eli uzatmak için son sürat çalışan Belediye, ek olarak Es Çocuk Evi ve Giysi Destek Mağazası projeleriyle de desteklerini ulaştırmaktadır.

Eskişehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Eskişehir Belediyesi’nin verdiği farklı kategorilerdeki yardımlar için başvurması mümkün olan son derece geniş bir kitle bulunmakta, farklı nedenlerden ileri gelen şekilde mağduriyet ve yoksulluk çekenlerin Eskişehir Belediyesi sosyal yardımları ile yaşamlarını daha kolay idame ettirmesi mümkün olmaktadır.

Eskişehir Belediyesi yardım başvurusu yapabilecek kişiler şu şekilde özetlenebilir:

 • Geçim sıkıntısı çeken, kendisinin veya sorumlusu olduğu kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yoksul vatandaşlar,
 • Öğrenim hayatı maddi yetersizlik nedeniyle kesintiye uğrayan öğrenciler,
 • Şehit yakınları veya gaziler ile aileleri,
 • Muhtaç durumda olup yeni doğum yapanlar,
 • Eşi ile ayrılmış veya eşi vefat etmiş olup geliri bulunmayan kadınlar ile bunların çocukları,
 • Çalışma ve sosyal hayatına katılım gösteremeyecek düzeyde fiziksel veya zihinsel engeli bulunanlar,
 • Bakıma ihtiyacı olup kimsesi bulunmayan yaşlılar,
 • Afet, kaza, travma, hastalık, yolda kalma gibi ani durumlar nedeniyle kayba uğrayarak desteğe ihtiyaç duyanlar

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eskişehir’de ikamet etmekte olup yardım talebinde bulunmak isteyenler için yetkili birimlerle görüşmesini sağlayacak farklı kanallar bulunmaktadır. Örneğin Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne şahsen başvuru yapmak bu alternatiflerden biri olmakta, kurum tarafından yapılan yerinde incelemelere göre yardıma karar verilmektedir.

Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne gitmeden önce telefon üzerinden görüşme sağlayarak istenen belgeler veya aranan şartlar hakkında bilgi edinmek mümkün olmakta, yardıma ihtiyacı olduğu düşünülen kişiler adına yine telefonla yapılan ihbarlar kabul edilmektedir. Yine [email protected] mail adresi üzerinden taleplerinizi iletmeniz veya sürece ilişkin detayları öğrenerek başvuru taleplerini iletmek içinse https://www.eskisehir.bel.tr/ linkine tıklamanız gerekmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye yetkililerini ziyaret etmeniz halinde her belediye için geçerli olduğu üzere yardım başvurusu yaparken bir form doldurmanız istenir. Form dahilinde vatandaşlardan ve hanelerindeki diğer bireylerden bazı bilgiler istenmekte, bu bilgiler doğrultusunda muhtaçlık durumuna karar verilmekte ya da yardım şekli belirlenmektedir. Bu form ile hem kimlik bilgilerini hem de maddi imkanları, eğitim düzeyini, sağlık durumunu ve sosyal yaşam koşullarını sorgulamak mümkün olmakta, değerlendirme Eskişehir Belediyesi yardım başvuru formu üzerinden yapılacağı için bilgilerin doğru aktarılması son derece önemli olmaktadır.

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Vatandaşların form doldurduktan sonra Eskişehir Belediyesi yardım başvurusu sorgulama işlemleri için verilen telefon hatlarından ulaşması, mail adresi üzerinden bilgi talep etmesi veya direkt olarak ilgili birimin yetkilileriyle görüşmek için Belediye binasını ziyaret etmesi mümkündür.

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuru sürecine dair detaylı bilgi almak veya yapılan başvuruların durumunu öğrenmek için Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne ulaşmak gerekmekte, bu kuruma ait numara ise 0222 211 55 00 şeklinde olmaktadır. Es Çocuk Evi ve Giysi Destek Mağazası’na ulaşmak ve bilgi almak isteyenlerinse giysi destek mağazası için 0222 232 11 11 ve Es Çocuk evi için 0222 237 26 62 numaralı telefonu tuşlaması gerekmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlara başvuruda bulunmak için aşağıdaki numaraları kullanabilirsiniz.

Sosyal Yardım Birimi   :0 222 211 55 00/1374-1391
Giysi Destek Mağazası  :0 222 232 11 11
Es Çocuk Evi           :0 222 237 26 62

Eskişehir Belediyesi Gıda Yardımı

Yardımlarını sunmak için genel bir sınırlaması bulunmayan Eskişehir Belediyesi gıda kolisi dağıtımını farklı sıklıklarda gerçekleştirmektedir. Her sene en az 1 kere olmak üzere tekrarlanan yardımlar sayesinde Belediye yetkilileri halka el uzatmaktadır. “Şehir Paylaşmaktır” sloganıyla yola çıkarak özellikle Ramazan ayı başta olmak üzere senenin farklı dönemlerinde erzak dağıtan Belediye, kendilerine ulaşanlara yardımcı olmaktadır.

Eskişehir erzak yardımı başvuru formu belediyenin resmi sitesi üzerinden doldurulmaktadır. Ayrıca belediyesi sosyal hizmetler birimine başvurarak erzak yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için bizzat belediyenin sosyal yardımlaşama birimine gidebilir yada muhtarlıklar aracılığı ile gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alınan Halk market ile temel ihtiyaç maddelerini alma imkanınızı bulunabilirsiniz. Halk marketten alışveriş yapmak için belediye tarafından size verilen halk kart sahibi olmanız yeterlidir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusunda bulunmak için dilerseniz 0 222 211 55 00 / 1374-1391 numarası arayabilirsiniz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı Ramazan ayında ve kurban bayramında ihtiyaç sahibi ailelere belediye yetkilileri tarafından teslim edilmektedir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı belediye sosyal yardımlaşama birimine bizzat başvurarak alabileceğiniz belediyenin sosyal yardımı birimi iletişim numarası olan 0 222 211 55 00 numarası aramanız yeterlidir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı yılda 2 defa yapılan geçici yardımlardan biridir. Düzenli olarak erzak yardımı alan kişilere Halk Kart verilmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yaşayan kişilerin tespit edilmesi sonrası adreslerine yardım kolisi dağıtımı yapılmaktadır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi almak istiyorsanız bizzat belediye yada muhtarlıklara başvuruda bulunmanız gerekledir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi düzenli olarak sosyal yardım alan kişilere düzenli olarak dağıtılmaktadır. Eğer sizde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi almak istiyorsanız mutlaka başvuruda bulunmanız gereklidir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi süt yardımı hem çocukların gelişimini sağlamak hemde onların süt içmesini desteklemek için belediye tarafından 0-6 yaş aralığında çocuklara verilmektedir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi süt yardımı belediye başvurulması yada sosyal yardım birimi numarası olan 0 222 211 55 00 aramanız gerekledir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi süt yardımı şu an için pandemi koşullarından dolayı dağıtımı durdurulmuştur. İlerleyen dönemde dağıtımı tekrar başlanacaktır.

Eskişehir Belediyesi Maddi Yardım

Eskişehir Belediyesi’ne yardım talebinde bulunanların iş veya sağlık kayıpları nedeniyle yoksulluk içinde olması halinde Eskişehir Belediyesi para yardımı ile halkın yanında olmaktadır. Her sene belirlenen bütçe dahilinde ve yapılan başvurularda tespit edilen yoksulluk düzeyine göre farklı miktarlarda yardımlar yapan Belediye, bu yardımları sene içinde tekrarlayan şekilde veya bir seferlik olarak yapabilir. Eskişehir Belediyesi para yardımı için verilen iletişim bilgilerinden yetkililere ulaşarak merak ettiklerinizi öğrenmeniz mümkündür.

Eskişehir Belediye maddi yardım ve gıda yardımı başvurusu sonrası gerekli inceleme için sizden bazı evraklar talep etmektedir. Yardım talebinde bulunduktan sonra başvurusu onaylananlar yardımları alabilirler.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yeni doğan bebek paketi olan Eskişehir il sınırları içerisinde doğum yapan annelere hoş geldin bebek paketi vermektedir.

Yeni bebek heyecanı yaşayan ailelerin mutluluğunu paylaşmak ve bütçelerine katkı sağlamak amacıyla, bebek sahibi olan ailelerimize “hoş geldin bebek” paketi veriyoruz. 0-6 aylık bebeklere yönelik başlatılan proje kapsamında, öncelik ihtiyaç sahibi ailelere veriliyor. Sosyal belediyecilik anlayışıyla hayata geçirilen proje, yeni bebek telaşı yaşayan ailelere destek olmak amacı taşıyor.

0-6 ay bebeği olan her ailemiz, doğum belgesi veya bebeğin kimlik belgesi ile Gökmeydan Mh Ulus Cad Selin Sk.No:10 adresinde bulunan Odunpazarı Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvuru yaparak hediyesini alabilir. Detaylı bilgi almak isteyen hemşehrilerimiz,0 222 240 08 47-240 08 85 numaralı telefonu arayarak detaylı bilgi alabilir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenli olarak maddi yardım ve gıda yardımı alan kişilere erzak kolisi yada gıda paketi vermek yerine hem rencide olmalarını önlemek hem de diledikleri gibi mutfak alışverişinin yapmaları için sosyal yardım kartı verilmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartına yüklenen bakiyeleri Halk markette diledikleri gibi kullanma imkanı bulmaktadırlar. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartına başvuruların maddi durumuna gore karta yüklenen bakiyeleri her ay dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı olan Halk karta 500 TL ile 1500 TL arasında bakiye yüklenmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal belediyecilik anlayışı ile Eskişehir il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşalar destek veren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımları, Yakacak Yardımları, Ev Eşyası Yardımları, Yol Yardımları, Kırtasiye ve Okul Forması Yardımları, Sosyal Etkinliklere Destek Verilmesi, Evsiz Vatandaşların Kış Aylarında Barındırılması desteği vermektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal destek birimi tarafından verilen bu yardımlardan yararlanmak için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru formu doldurabilir yada Sosyal Yardım Birimi numarası olan  0 222 211 55 00 numarası aramanız yeterlidir.

Sizlere bu yazımızda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım başvurusu 2024, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım başvurusu sorgulama ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım başvuru formu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Merhaba iki kızım var ikisi de okula gidiyor birisi ilkokulu birisi ortaokul onların ihtiyaçlarını karsilayamiyoruz tek maaş lütfen yardım edin okul masrafları için

 2. Merhaba benim 3 çocugum var 5 4 1 yaşındalar iki oglumun mont ve bot ihtiyacı var eşim yevmiyeli işçi düşüp kaburgalarını kırdı çalışamıyor işi agır oldugu için şuan asansör işi yapamıyor
  sabıka oldugu için her hangi hafif bir işe de giremiyor
  Sosyal yardım parası alıyorum ve sosyal yardım kartı kullanıyorum 190 TL yetmiyor çocuk bezi sütü arkadaşlarım karşılıyor küçük kızım olmadan önce çalışan birisiydim çocuklar küçük oldugu için bende çalışamıyorum sabit bir işte arada merdiven temizliğine giderek geçiniyoruz çocuklarımın ihtiyaçlarını zor karşılıyorum sosyal hizmetlere gittim bir çok evrak istiyor eşimin kazası sigortası olmadıgın için her hangi bir belge vermiyor doktor borçlarımız var her ay icra memurları geliyor eşyalar kırık çogunlukla alacak bir şey bulamıyorlar

 3. Mrb adım Serpil şuan çalışmıyorum iki çocuğum var 21 yaşında oğlum evli 7 yaşında kızım var 1 sınıfa gidiyor annemle birlikte yaşıyorum hiçbir yerden gelirim yok maddi manevi ihtiyacım var hemde cokkkkkk yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu