Sosyal Yardımlar

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı 2024; Güneydoğu Anadolu Bölgemizin tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan şehri olan Gaziantep’te belediye; yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşların dünyaya yeni gözlerini açan bebekleri ve 6 yaş altındaki çocukları için süt yardımı yapmaya devam ediyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi süt yardımı dahilinde ihtiyaç sahibi ve yoksul ebeveynlere 45 günde 1 sefer olacak şekilde 12 litre süt dağıtılıyor.

Tamamen hijyenik olan, herhangi bir kimyasal madde içermeyen, sağlıklı ve besleyici sütler; başvurusu kabul edilen kişilerin ev adreslerine kadar teslim ediliyor.

Bu yazımızda kısaca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi süt yardımı nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Nedir?

2019 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ‘Anneye Süt, Bebeğe Can’ projesi kapsamında Gaziantep il sınırlarında ikamet eden ve yoksulluk sınırının altında yaşayan ailelerin 6 yaşına kadar olan çocukları için süt yardımı yapılıyor.

Süt yardımı ile çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerini desteklemek, çocuğunun süt ihtiyacını karşılamakta maddi anlamda zorlanan ebeveynlere yardımcı olmak amaç ediniyor.

Anneye Süt, Bebeğe Can projesi; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile yürütülüyor.

16 Aralık 2019 tarihinde başlatılan bu proje ile 2024 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi binlerce ihtiyaç sahibi aileye ulaşmak hedefleniyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin süt yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin Büyükşehir Belediyesine bağlı olan Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bizzat gitmeleri ve burada süt yardımı başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; burada belediyenin gıda ve erzak yardımı, kömür ve odun yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı vb. diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Süt yardımı başvurusu, e-devlet platformu üzerinden yapılamıyor.

Ancak vatandaşlar; belediyenin gıda ve erzak yardımı, sosyal kart yardımı, odun ve kömür yardımı vb. diğer tüm yardımlarına e-devlet platformu üzerinden başvurabiliyorlar.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Gaziantep Hamileye Süt Yardımı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan anneye süt bebeğe can projesi kapsamında aylık 12 litre süt yardımı yapılmaktadır. Hamile anne adayları başvuru yapmaları halinde süt yardımı alabilirler.

 • Proje: Anneye Süt Bebeğe Can
 • Hedef Kitle: Hamileliğin 4. ayından itibaren doğumuna kadar olan anne adayları
 • Destek: 45 günde bir 12 litre UHT süt

Gaziantep Gebe Süt Yardımı Başvurusu

Gaziantep il sınırları içerisinde yaşayan hamile anne adayları aşağıdaki yöntemleri kullanarak süt yardımı başvurusu yapabilirler.

 • ALO 153
 • Beyaz Masa
 • 211 12 00 üzerinden 8111-14 dahili numarası
 • Aile sağlığı merkezlerinde bulunan formlar

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvuru Formu

Süt yardımı almak isteyen anne ya da babaların başvuru esnasında mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda başvuru sahibi anne ya da babaya aylık gelir ve giderlerini tespit etmeye yönelik birtakım sorular yöneltiliyor.

Başvuru sahibinin aylık kazancına, aylık hane kazancına, mesleğine ve kişisel bilgilerine yönelik olan tüm sorulara mutlaka eksiksiz bir şekilde yanıt vermesi gerekiyor.

Başvuru formu; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ayrıntılı bir şekilde incelendikten sonra ihtiyaç sahibi olanların başvuruları onaylanıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediyenin süt yardımı başvuru sonuçları; e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden öğrenilebiliyor.

Vatandaşlar; başvurdukları Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına ait olan telefon numarasını arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

ALO153 Beyaz Masa hattı aranarak da başvuru sonuçlarına dair detaylı bilgi edinebiliyorlar.

Başvuru sonucunuzu öğrenmek adına belediyeye ait olan 0342 211 12 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Kimlere Verilir?

Gaziantep il sınırlarında ikamet eden, muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar; süt yardımı alabiliyorlar.

İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar için öncelikli olarak süt yardımı yapılıyor.

Ancak sigortalı bir işi olmalarına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilerin de süt yardımı alma şansları bulunuyor.

Süt yardımından 0-6 yaş aralığında çocuğu olan tüm ebeveynler, faydalanabiliyorlar.

Her bir çocuk için süt yardımı alınabiliyor.

Yardım dâhilinde her bir çocuk için 45 günde 1 12 litre süt dağıtılıyor.

Yani ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına her gün için 1 bardak süt, ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor.

Engelliler, kronik hastalar, gelirsiz ve işsiz dul kadınlar; kısacası muhtaç olan tüm Gaziantepli vatandaşlar, süt yardımına başvurabiliyorlar.

Süt yardımı; yalnızca Gaziantep il sınırlarında ikamet eden yani ikametgahı Gaziantep’te bulunan ihtiyaç sahipleri için yapılıyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul olanlar veya hane bireyleri arasında üzerine kayıtlı değerli menkul veya gayrimenkul bulunanlar; süt yardımı ve belediyenin diğer sosyal yardımlarından faydalanamıyorlar.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Belediyenin süt yardımına ya da diğer yardımına başvuran kişilerin teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ve hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopileri
 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi veya gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Başvuru sahibinin ve hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Yeni doğan bebekler için doğum belgesi ve kimlik kartı

Süt yardımına ve belediyenin diğer sosyal yardımlarına başvuran kişilerden sağlık durumlarına ve diğer özel durumlarına göre ek belgeler istenebiliyor.

Örneğin; eşi vefat eden, düzenli geliri ve işi olmayan dul kadınlardan ölen eşlerine dair ölüm belgesi isteniyor.

Engeli ya da kronik rahatsızlığı yüzünden düzenli bir işi olmayan kişilerden ise sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

2024 engelli belgesinin ve kronik hastalar için sağlık kurulu raporunun tam teşekküllü bir hastaneden alınması gerekiyor.

Gaziantep Süt Yardımı Başvurusu İletişim

Süt yardımı başvuru detaylarını öğrenmek yani başvuru şartlarına, başvuru için sizden talep edilen belgelere ve süt yardımından yararlanıp yararlanamayacağınıza dair ayrıntılı bilgi edinebilmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Ya da belediyeye ait olan 0342 211 12 OO telefon numarasını arayabilir ve yetkililerden bilgi alabilirsiniz.

Hamile Annelere Süt Yardımı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, “Anneye Süt Bebeğe Can” projesi kapsamında, hamilelik dönemlerinin başlangıcından doğuma kadar 45 günde bir 12 litre süt desteğinden ortalama 18 bin anne adayına faydalanmaktadır.

Bu projeden faydalanmak için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Gaziantep ilinde ikamet etmek
 • Hamilelik döneminde olmak
 • İhtiyaç sahibi olmak

Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Hamilelik raporu
 • Gelir belgesi (maaş bordrosu, emekli maaşı yazısı, tarımsal gelir belgesi vb.)

Başvuru için aşağıdaki adreslere veya telefon numaralarına başvurabilirsiniz:

 • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı
 • Adres: Şehitkamil İlçesi, 75. Yıl Mahallesi, 50. Cadde, No: 12
 • Telefon: 0342 321 21 21

Başvurularınız, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından değerlendirilecek ve başvurunuzun uygun bulunması durumunda süt yardımı almaya hak kazanacaksınız.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin “Anneye Süt Bebeğe Can” projesi, anne ve bebek sağlığı için önemli bir destektir. Bu proje, annelerin hamilelik döneminde yeterli miktarda süt tüketmelerini sağlayarak, bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Gaziantep Hamilelere Süt Yardımı Başvurusu

Başvuru için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

 • ALO 153, Beyaz Masa veya 211 12 00 üzerinden 8111-14 dahili numarayı tuşlayarak başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Büyükşehir Belediyesi tarafından aile sağlığı merkezlerine bırakılan formları doldurarak da projeden yararlanılabiliyor.
 • Başvuru formu ve gerekli belgeleri Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na şahsen teslim edebilirsiniz.

Başvurularınız, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından değerlendirilecek ve başvurunuzun uygun bulunması durumunda süt yardımı almaya hak kazanacaksınız.

Başvuru formu ve gerekli belgelerin nasıl temin edileceği hakkında bilgi almak için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesini ziyaret edebilir veya ALO 153, Beyaz Masa veya 211 12 00 üzerinden 8111-14 dahili numarasını arayabilirsiniz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Diğer Yardımlar

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan en önemli sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Odun ve kömür yardımı
 • Sosyal kart yardımı
 • Elektrik yardımı
 • Doğalgaz yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için eğitim ve burs yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Bebekler için mama ve bez yardımı
 • Çocuklar için süt yardımı
 • Aşevi hizmeti
 • Engelliler için yapılan yardımlar(tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye vb.)
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar(medikal cihaz, havalı yatak vb. yardımlar)
 • 65 yaş ve üstü yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Gelirsiz ve işsiz dul kadınlar ve yetim çocukları için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar için evde bakım hizmeti

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahibi aileler için belirli aralıklarla gıda ve erzak yardımında bulunuyor.

Yardım kapsamında ailelere içerisinde makarna, bulgur, pirinç, yağ, mercimek vb. malzemelerin yer aldığı gıda kolileri yoksul ailelerin ev adreslerine kadar teslim ediliyor.

Odun ve kömür yardımı dahilinde ise Eylül sonlarında ya da Ekim ayı başlarında yoksul ailelerin ev adreslerine odun ve kömür içeren poşetler gönderiliyor.

Yapılan odun ve kömür yardımı ile ailelerin kış aylarında ısınabilmeleri sağlanmış oluyor.

Kömür sobası olmayan yoksul vatandaşlara soba yardımı da yapılabiliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli yardımlarından biri olan sosyal kart yardımı ile ihtiyaç sahiplerine içerisinde belirli miktarda yardım parasının bulunduğu sosyal yardım kartları dağıtılıyor.

Vatandaşlar; sosyal yardım kartlarını belediyenin anlaşmalı olduğu BİM, ŞOK, Migros, Carrefoursa, A101 vb. anlaşmalı marketlerde kullanarak, tütün ve alkol ürünleri dışında kalan diğer tüm ürünleri alabiliyorlar.

Sosyal yardım kartlarını marketlerdeki pos cihazlarına okutarak, alışveriş yapabiliyorlar.

Bu kartlara aylık 200 TL, 300 TL, 400 TL gibi yardım paraları yüklenebiliyor.

Yüklenen miktar; kişinin ve ailesinin muhtaçlık durumuna ve ailedeki kişi sayısına göre değişebiliyor.

Sosyal destek kartlarına 1-2 kişilik aileler için genellikle aylık 200 TL, 2-3 kişilik aileler için aylık 300 TL, 4 ve üstü kişilik aileler için aylık 400 TL yardım parası yükleniyor.

Gaziantep’te yaşayan yoksul vatandaşlar; belediyeye para yardımı almak için de başvurabiliyorlar. Yapılan para yardımı, tek seferli, birkaç seferli veya düzenli olabiliyor.

Yapılan para yardımı ve diğer sosyal yardımların miktarı ve sıklığı; belediyenin bütçesine, yardıma başvuran kişinin muhtaçlık durumuna ve başvuru sahibinin hanesindeki kişi sayısına göre de değişebiliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak, belediye yardımlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Gaziantep Belediyesi tarafından yapılan tüm yardımlar hakkında bilgi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca ramazan ayında ayında yapılan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gaziantep Süt Yardımı Ne Kadar?

Anneye Süt, Bebeğe Can projesi kapsamında 45 günde bir sefer ailelere 12 litre süt dağıtılıyor.

Yani yardım kapsamında aileler için aylık 8 litre süt dağıtılıyor.

Gaziantep Süt Yardımı Her Ay Mı Veriliyor?

Süt yardımı, her ay için değil de 45 günde bir olacak şekilde yapılıyor.

Gaziantep Süt Yardımı Nasıl Alınır?

Gaziantep süt yardımı başvuruları; Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan belediye değerlendirme kurulu tarafından detaylı bir şekilde değerlendiriliyor.

Değerlendirme esnasında ihtiyaç sahibi kişilerin teslim ettikleri başvuru formları ve belgeler; inceleniyor.

Belediye değerlendirme kurulu, gerekli gördüğü hallerde süt yardımına başvuran ebeveynlerin muhtaç olup olmadıklarıyla ilgili bilgi toplamaları ve rapor hazırlamaları adına başvuru sahiplerinin ikametgah adresine bir inceleme komisyonu yollayabiliyor.

Belediye değerlendirme kurulu; komisyonca hazırlanan raporu da değerlendirip, başvuruların olumlu veya olumsuz sonuçlarını açıklıyor.

Sonuçlar; başvuru sahiplerine SMS ile iletiliyor.

Bu yüzden süt yardımına başvuran anne ya da babaların başvuru formunda mutlaka güncel iletişim bilgilerini beyan etmeleri gerekiyor.

Başvurusu olumlu sonuçlanan kişilere sütleri 45 günde 1 sefer ev adreslerinde teslim ediliyor.

Sütler, kişilerin ev adreslerine teslim edildiğinden kişilerin formda güncel adres bilgilerini paylaşmayı da ihmal etmemeleri gerekiyor.

Süt yardımı başvuru sonuçları, başvurulan Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından ortalama 2-3 hafta içerisinde açıklanıyor.

Süt yardımı başvurularına yoğunluk olması halinde başvuru sonuçlarının açıklanması; birkaç aya kadar uzayabiliyor.

Süt yardımı alabilmek adına formda yanlış bilgiler beyan edip, muhtaç ya da yoksul olmamalarına rağmen muhtaç olduklarına dair bilgi paylaşanlar ve bir süreliğine yardım alanlar; belediye tarafından süt yardımını suistimal ettiklerinin fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin yaptırım olarak, aldıkları süt yardımını güncel faiziyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise belediye tarafından mahkemeye veriliyor.

Böylelikle süt yardımının yardıma ihtiyacı olmayanlar tarafından suistimal edilmesi önlenmiş oluyor.

Cezai yaptırım olarak, kötü niyetli kişilerden alınan paralar; tekrar ayni ya da nakdi sosyal yardımlar şeklinde gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İletişim Bilgileri

Adres:

İncilipınar Mah. Şehit Yusuf Erin Caddesi Büyükşehir Belediyesi Binası Şehitkamil/Gaziantep

Telefon:

0850 207 27 27

Fax:

+90 342 211 12 53

E-Mail:

iletisim@gaziantep.bel.tr

WhatsApp Hattı:

0342 153 00 00

Bu yazımızda Gaziantep süt yardımı başvurusu nasıl yapılır? Gaziantep süt başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? vb.konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de süt yardımı alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu