Güncel Konular

GSS İptali Nasıl Yapılır? GSS İptal Ettirme Nereden Yapılır?

GSS İptali Nasıl Yapılır? GSS İptal Ettirme 2024; Herhangi bir kaza ve sağlık problemleri için Genel Sağlık Sigortası yaptırmak çok önemlidir. Genel Sağlık Sigortası yaptırıldığında hastanın, hastane ve bakım masrafları gibi bütün ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

Aşağıdaki yazımızda, “Genel Sağlık Sigortası iptali nasıl olur?, Genel Sağlık Sigortası iptali için gerekli şartlar neledir?, Emekli olunca GSS İptal olur mu?” gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

GSS Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

 GSS borcu sorgulama işlemi oldukça kolaydır. GSS borcu sorgulamak isteyen kişiler online olarak sorgulama yapabilecektir. Sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkine tıklamalıdır. Ardından T.C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Eğer GSS borcunuz varsa sistemde gözükecektir.

GSS İptal Ettirme Dilekçesi

GSS iptal ettirmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe verilmesi gerekmektedir. Bu dilekçe ile birlikte kimlik belgesi ile birlikte SGK’ya verilmelidir. İptal dilekçesinde neden GSS iptali yaptırmak istediğinizi açıklamanız gerekmektedir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra iptal ettirmenize engel bir durum yoksa GSS iptaliniz onaylanacaktır. GSS iptal dilekçesinde yer alan bölümler aşağıda yer almaktadır.

 • Dilekçenin üst kısmında T.C. kimlik numarası, ad, soyad, doğum tarihi gibi kişisel bilgiler yer almaktadır.
 • İkinci kısımda ise, sigorta ile ilgili bilgiler vardır. Bu kısımda GSS iptal ettirme nedenleri, ne zaman GSS girişi yapıldığına dair bilgiler yer almaktadır. Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra sigorta numarası gibi bilgiler bulunmaması durumunda ikamet ettiğiniz bölgedeki SGK müdürlüklerine giderek yardım alabilirsiniz.
 • Dilekçe hazır şablon halinde GSS iptali yaptıracak olan kişilere verilmektedir. Formda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması önemlidir.

GSS İptali İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

GSS iptali yapacak kişilerin 5510 sayılı Kanuna göre ilk olarak ailede yaşayan kişi sayısına göre hesaplanmaktadır. GSS iptali için yerine getirilmesi gereken şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • 4/A sigorta başlangıcının olması veya sigorta başlangıcı olan bir işte çalışması
 • 4/B sigortasının başlangıcının olması veya başlangıcı olan bir işte çalışması
 • 4/C sigortasının başlangıcının olması veya başlangıcı olan bir işte çalışması
 • 60 yaş maaşının bağlanması
 • 2330 sayılı Nakdi Tazminatlar Kanunu kapsamında maaş almaya başlanması
 • Harp malullüğü veya terörle mücadele nedeniyle maaş almaya hak kazanılması
 • Köy korucusu olarak çalışması
 • Köy koruculuğundan dolayı maaş alması
 • Yurt dışına ikametgahını alması
 • Herhangi bir sigortalılık statüsü nedeniyle maaş alması veya gelir elde etmesi
 • 2913 sayılı kanun kapsamında dünya sporları alanında milli sporcu olarak lisans verilmesi
 • Ölüm nedeniyle çıkış yapılması
 • Bağ-Kur emeklisi ise, baktığı veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerden sağlık yardımı almaya hak kazanması

GSS İptal Formu

GSS Borçunu iptal etmek yada silmek isteyen kişiler GSS iptal formunun çıktısını alarak iptal başvurusu yapabilirler. GSS İprali formuna ulaşmak için https://www.sgk.gov.tr/Diger/FormveDilekceler/fed1b24a-9610-4ec1-8a4c-2d51dbb6db2c/ lnike tıklayabilirsiniz.

Emekli Olunca GSS İptal Olur Mu?

“Emekli olunca GSS iptali olur mu?” sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Çalışan kişilerin çalıştığı kurum tarafından Genel Sağlık Sigortası primleri yapılmaktadır. Yaşı gelen kişiler ve belirli prim ödemesi olan kişiler emekli olur. Emekli olunca Genel Sağlık Sigortası tarafından sağlık problemi yaşayan kişilerin ihtiyaçları karşılanmaktadır. Yani emekli olunca GSS iptali gibi bir durum söz konusu değildir.

Askerlik Döneminde GSS Borcu İptali Nasıl Yapılır?

Askerlik döneminde ortaya çıkan GSS borcunun iptali için Sosyal Güvenlik Kurumu’na itiraz edilmesi gerekmektedir. İtiraz eden kişiler belirtilen dönemde askerde olduğunu kanıtlamak durumundadır. Eğer askerde ise, yapılacak olan 60/G kanunu kapsamında sigortalı olmaması gereken dönemde sigortalı olduğu ortaya çıkacaktır. Daha sonra ise,  GSS borçları iptal edilecektir.

Bunun dışında kişilerin ailesinden kaynaklı sigortalı olduğu sırada GSS borcu çıkarsa, GSS borç itirazı yapılmalıdır. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra GSS iptali gerçekleşebilir. Bu nedenden kaynaklı GSS borç itirazı yapan kişilerin ne zaman, hangi kurum tarafından, sigortaya nasıl dahil edildiği araştırılır. Eğer hata varsa GSS borcu silinir.

Yurtdışında Yaşayanlar GSS Borcunu Nasıl İptal Ettirir?

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar veya yurtdışına yeni taşınan vatandaşlar GSS primi ödememek veya GSS borcunu sildirmek için ikamet ettiği bölgedeki nüfus müdürlüklerine form vererek GSS iptali için başvuru yapmalıdır. Verdikleri form ile, yurtdışına taşındıkları tarihten itibaren zorunlu olarak GSS kapsamından çıkacaktır ve prim borcu ödemek zorunda kalmayacaktır.

Öğrenciler İçin GSS İptali Nasıl Yapılır?

Öğrenciler GSS iptalinin nasıl yapılacağını araştırmaktadır. GSS iptali yaptırmak isteyen öğrencinin ilk olarak, GSS borcuna itiraz etmesi gerekmektedir. Borç itirazı kabul edildikten sonra ise, ikinci bir dilekçe vererek GSS iptal başvurusu yapmalıdır. Kız öğrencilerde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat iptal ettirmek isteyen erkek öğrencilerde 25 yaş sınırı borcu vardır.

GSS Nereden İptal Edilir?

GSS iptal ettirmek için ilk olarak sigorta başlangıcı yapılmalıdır. Sigortası aktif olan kişilerin GSS iptali yaptırmasına gerek yoktur. Çünkü sistem tarafından otomatik olarak GSS iptal işlemi gerçekleşmektedir. Bu nedenle GSS iptal işlemleri için özel bir şey yapılmasına gerek yoktur.

GSS Prim Borcu Neden Çıkar?

Birçok kişi GSS prim borcunun olduğunu bilmemektedir ve GSS iptali yaptırmak istediğinde borcunun olduğunu öğrenmektedir. GSS borcu kişilerin aylık gelirlerinin üçte birini aşıp aşmadığına göre tespit edilmektedir. Gelir testi yapılmadığı durumlarda asgari ücretin yüzde üçü oranında GSS prim borcu yazılmaktadır. Bu nedenle birçok kişinin GSS borcu birikmektedir.

GSS İptal Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır?

GSS iptal ettirme işlemi yapılması kolay bir işlemdir. Ancak bazı durumlarda kişilere sorunlar çıkarmaktadır. Bu nedenle GSS iptal ettirme işlemi vakit alabilir. GSS borcunun birikmesinin en önemli nedenlerinden biri GSS hizmetinden faydalanan kişilerin sigortalı iş bulduğunda sigortasının yattığını düşünüp, biriken GSS primlerini unutmasıdır. Bu nedenle GSS borcu birikir. Sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişilerin bu borcu mutlaka ödemesi gerekir.

İşsizken GSS yaptırdıysanız, sigortalı iş bulduğunuzda GSS iptali otomatik olarak gerçekleşecektir. Anca bazı durumlarda sistemsel hatalar olabilir. Hata ile karşılaşan vatandaşlar ikamet ettiği bölgedeki Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’ne dilekçe vererek GSS iptali yapabilir.

GSS İptali İçin Nereye Başvurulur

Genel Sağlık Sigortası iptali için nereye başvurulur sorusuna cevap vermek gerekirse iptal işlemi başvuru yapacak kişi kimliği ile beraber  Sosyal Güvenlik Kurumu giderek ipral gerekçesini dilekçeye doldurarak teslim etmesi gereklidir. SGK’dan alınan dilekçede çalışan, çalışmayan ya da emekli seçeneklerinden uygun olan işaretlenerek SGK kurumuna teslim edilir.

GSS İptali  için mutlaka dilekçe doldurulmalı ve kişi kimliği ile beraber iptal başvuru yapmalıdır.

Sigortalı Olunca GSS İptal Olur Mu

Birçok kişinin merak ettiği “İşe başlayınca GSS iptal olur mu?” sorusuna cevap verek gerekirse sistem tarafından işe başladığınızda bazı durumlarda aylık GSS borcu işlemeye devam edebilir. Sigortalı olarak işe başladığınız tarihten itibaren GSS borcu oluşmaz ancak e-devlet üzerinden kontrol ettiğinizde boç görünüyorsa SGK giderek düzeltme yapabilirsiniz.

GSS İptal İşlemi E-Devlet Üzerinden Yapılır Mı?

Genel sağlık sigortası iptal etme e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. E-Devlet üzerinden borç sorgulama yapmanız mümkün ancak iptal işlemi için SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunmanız gereklidir. GSS iptal etmek e-devlet üzerinden yapılamaktadır ancak borcunuzun olup olmadığını sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu bu linki kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu