Güncel Konular

PTT Yurtiçi ve Yurtdışı Kargo Barkod Numarası Sorgulama

PTT Yurtiçi ve Yurtdışı Kargo Barkod Numarası Sorgulama 2024; PTT yurt içi ve yurt dışı kargoların takibinde vatandaşlara birçok fırsat sunmaktadır.  PTT’den kargo gönderen veya kargo bekleyen vatandaşlar farklı platformlardan sorgulama yaparak kargo takibi yapabilecektir. 

Aşağıdaki yazımızda “PTT yurt içi barkod sorgulama nasıl yapılır?, PTT yurt dışı barkod sorgulama nasıl yapılır?” gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

PTT Barkod Numarası Nedir?

PTT barkod numarası, PTT tarafından gönderdiğiniz kargoların takibini yapmanızı sağlayan 13 haneli numaradır. Bu numara mektup, kargo ve tebligat gibi gönderilerinizin nerede olduğunu öğrenmenizi sağlayacaktır.

PTT Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT barkod sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra telefon numaranıza gelen 13 haneli barkod numarasını girmelisiniz. Ardından sorgula butonuna tıklayarak kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

PTT Yurtdışı Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yurtdışından PTT aracılığı ile gelen kargolarınızı sorgulamak için https://gonderitakip.ptt.gov.tr/  linkine tıklamalısınız.vDaha sonra 13 haneli barkod numaranızı girerek, gönderilerinizin nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

PTT Barkod Numarası Olmadan Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır?

Barkod numarası olmadan kargonuzun sorgulama yapabilmeniz mümkündür. Barkod numarası olmadan kargo takibi yapmak isteyen vatandaşlar 444 17 88 numaralı iletişim hattını arayarak kargosunun durumunu öğrenebilecektir.

E-Devlet’ten PTT Barkod Numarası Öğrenilir Mi?

E-Devlet sisteminden PTT barkod sorgulama işlemi yapılması mümkündür. E-Devlet sisteminden PTT barkod sorgulaması yapmak isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Ardından arama kutucuğuna “PTT kayıtlı gönderi” yazara arama yapmalısınız. Daha sonra çıkacak olan ekranda “Barkod numarası” bölümüne 13 haneli  barkod numarasını yazmalısınız. Güvelik kodunu girdikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

PTT Barkod Numarası Hatalı Ne Yapmalıyım?

Bazen gönderi takibi yapmak isteyen vatandaşlar, barkod numarasının hatalı olması nedeniyle gönderi sorgulaması yapamamaktadır. Barkod hatalı olduğu için sorgulama yapamayan vatandaşlar, 444 17 88 numaralı iletişim hattını arayarak gönderi takibi yapabilir. Eğer barkod numarası hatalı ise, online olarak sorgulama yapılması mümkün değildir.

PTT Kargonuzun nerede olduğunu öğrenmek için PTT Kargom Nerede? Hangi Şubede? Sorgulama ve Öğrenme 2024 linkine tıklayabilirsiniz.

PTT Yurtdışı Gönderi Süresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT yurtdışı gönderi süresi sorgulamasının nasıl yapılacağı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Aşağıda PTT yurtdışı gönderi süresinin nasıl sorgulanacağı aşağıda yer almaktadır.

 • Yurtdışı gönderi süresi sorgulamak isteyen vatandaşlar, https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Gonderi/Gonderi.aspx linkine tıklamalıdır. 
 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza iki ekran çıkacaktır. 
 • Sağ tarafta yer alan ekranda “Yurtdışı Gönderi Teslim Süresi Sorgulama” seçeneğinden sorgulamalısınız. 
 • Sorgulama yapmadan önce gönderi türünü seçmelisiniz. 
 • Daha sonra gönderinizin gönderileceği ülkeyi seçmelisiniz. Ardından “Sorgula” butonuna tıklayarak gönderi sürenizi öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Gönderi Ücreti Nasıl Hesaplanır?

PTT kargo ücreti hesaplanırken farklı yöntemler kullanılmaktadır. Gönderi ücreti hesaplanırken kullanılan yöntemler aşağıda yer almaktadır.

 • Gönderi ağırlığı
 • Şubeden teslim edilip edilmediği
 • İl veya dışı teslimat yapılması
 • DESİ değeri

PTT Kargo Takip Numarası Nasıl Öğrenilir?

PTT kargo takip numarası farklı şekillerde yapılabilir. Kargo takip numarasını sorgulamak isteyen vatandaşlar aşağıda belirtilen yöntemleri kullanarak barkod numarasını öğrenebilir.

 • En yakın kargo şubesini arayarak,
 • Gönderen kişiyi veya müşteri hizmetlerini arayarak PTT gönderi takip numarası öğrenilebilmektedir.

PTT Adıma Kargo Var Mı?

Karşı taraf kargo gönderdiyse 444 17 88 PTT müşteri hizmetlerini arayarak isimden adınıza kargo olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca adınıza kargo olup olmadığını e-Devlet sisteminden ve PTT kargo internet sitesinden sorgulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu