Yardım Kartı Başvurusu

İBB Sosyal Destek Kartı Başvurusu ve Sorgulama (İstanbulkart)

İBB Sosyal Destek Kartı Başvurusu ve Sorgulama 2024; Yaptığı yardımlar ile dar gelirli vatandaşlara yardımda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi özellikle her hangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan kişilere gıda yardımı, erzak yardımı, yakacak yardımı olmak üzere bir çok konuda yardımda bulunmaktadır.

İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan kişilere belli aralıklarla tek seferlik yada düzenli olarak sosyal yardım yapmaktadır. Düzenli olarak yardım alması uygun görülen ailelere gıda kolisi ve diğer yardımları vermek yerine bu ailelere teslim edilen İBB sosyal destek kartı ile diledikleri market yada bakkaldan gıda alış verişi yapma imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca İBB sosyal destek kartı verilen kişilere kırtasiye yardımı ve yakacak yardımı bu kart aracılığı ile yapılmaktadır.

Bir çok kişinin araştırdığı İBB sosyal yardım kartı başvuru nasıl yapılır? İBB sosyal yardım kartı başvuru sorgulama ve İBB sosyal yardım kartı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabı yazımızda.

İBB Sosyal Destek Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İBB sosyal destek kartı nedir sorusuna cevap vermek gerekse İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye İş Bankası tarafından yapılan anlaşma sonrası düzenli olarak sosyal yardım alan kişilere verilen İBB sosyal destek kartı temel gereksinimini karşılamakta zorlanan kişilere aylık belli bir tutarda bakiye yüklenen kartlardır.

Maddi durumunu, geliriniz ve sosyal durumunuza bağlı olarak aylık düzenli olarak belirlenen limitler kartınıza yüklenir. Başvuruda bulunan kişilerin başvuru şartlarını taşıması durumunda İBB sosyal yardım kartı size teslim edilir.

BİM, A101, ŞOK ve MİGROS dahil Türkiye İş Bankası Pos cihazı olan tüm market ve bakkalda kullanabileceğiniz İBB sosyal destek kartı SEDEP kapsamında İnternet üzerinden başvurusu yapılmaktadır.

İBB Sosyal Destek Kartı Yardımları Nelerdir

İBB sosyal destek kartı başvurusu onaylanan kişilerin kartların her ay yapılacak para yardımının yanında aşağıdaki yardımlardan yararlanmaları mümkün.

 • Sosyal Destek Kartı (İstanbulkart),
 • Eşya Desteği,
 • Tersine Göç Desteği,
 • İstanbul Halk Süt Desteği,
 • İstanbul Halk Ekmek Desteği,
 • Askıda Fatura,
 • Aile Destek Paketi,
 • Anne Bebek Destek Paketi,
 • Eğitim Destek Paketi,
 • Tablet Desteği,
 • Yeni Doğan Desteği Paketi.

İBB Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Dar gelirli vatandaşlar İBB sosyal destek kartı başvurusunu internetten yapmaları gerekmektedir. İBB destek kartı başvuru yapmak için SEDEP (Sosyal ve Destek Ekonomik Paketi) internet sitesi üzerinden yapmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak online ön başvuruda bulunmaları gereklidir.

İnternetten İstanbul sosyal destek kartı başvurusu yaparken iletişim bilgileri ve sizden istenen tüm bilgileri doğru girerek ön başvurunuzu tamamladıktan sonra ortalama 1 ile 2 hafta içerisinde başvurunuz değerlendirilerek size bildirilecektir.

Dilerseniz bizzat belediyenin sosyal yardımlaşma birimine gidebileceğiniz gibi ALO 153 beyaz masa hattını arayarak İstanbulkart başvurusunda bulunabilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı Başvuru Sorgulama

İBB sosyal destek kartı başvuru yaptıktan sonra belediye yetkilileri tarafından incelenerek sonucu size SMS olarak bildirilecektir. Dilerseniz başvuru durumunuzu internet üzerinden anında sizde sorgulayabilirsiniz. İBB sosyal destek kartı sorgulama için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linke tıklayarak kimlik bilgilerinizi girerek başvuru sonucunuzu anında sorgulayabilirsiniz.

İBB istanbulkart başvuru sorgulama işlemi için dilerseniz ALO 153 beyaz masa destek hattını arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı Aktifleştirme

İBB Sosyal destek kartı aktifleştirme işlemi için Alo 153 ya da 0212 444 00 93 numaraları arayabilirsiniz. Ayrıca kartınızı aktifleştirme için size SMS ile bilgi verilmektedir. Kart hakkında aklınıza takılan soruları Beyaz Masa Hattı veya 444 00 93 numaralı İBB Sosyal Hizmetler Birimi ulaşarak çözmeniz mmükün.

İBB Sosyal Destek Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır

İBB sosyal destek kartı içerisinde her ay belirli limitler dahilinde para yatırılmaktadır. Uzun süre kartını kullanmayan yada kartın içerisinde ne kadar bakiye kaldığını öğrenmek isteyen bir çok kişi İBB sosyal destek kartı kalan bakiye nasıl öğrenilir sorunun cevabını merak etmektedirler.

İBB sosyal destek kartı bakiye sorgulamak için Türkiye İş Bankası Pos cihazı olan her hangi bir market yada bakkaldan kasa görevlisine rica ederek anında öğrenebilirler.

İBB Sosyal Destek Kartı Başvuru Şartları

İBB sosyal destek kartı başvurusunda bulunmak isteyen kişiler ilk olarak İstanbul il sınırları içerisinde yaşamaları gerekmektedir. Başvuru sonrası yapılacak incelemede her hangi gayrimenkul bulunan kişilerin başvuru onaylanmayacaktır. Ayrıca hanede yaşayan kişilerin toplam hane geliri belli bir limitin altında olması şartı bulunmaktadır.

İBB sosyal destek yardım kartı özellikle yoksulluk sınırı altında yaşayan muhtaç ailelere verilmektedir. Başvuru sonra Belediye yetkilileri evinize gelip inceleme yapacaktır.

İBB Sosyal Destek Kartı Kimlere Verilir

İBB sosyal destek kartı kimlere verilir ve Kimler İstanbulkart alabilir diyorsanız İBB sosyal destek kartı ekonomik zorluk çeken kişiler verilen bir karttır. İBB sosyal yardım kartı verilecek kişiler;

 • İstanbul İl sınırları içerisinde yaşayan
 • Herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri olamayan
 • Eşi vefat etmiş ada boşanmış kişiler
 • İşini kaybeden yada işten çıkarılan
 • Hane geliri asgari ücretin üçte biri altında olan
 • Kirada yaşayan

İBB Sosyal Destek Kartı Tek Seferlik Mi?

İBB tarafından yapılan bir çok sosyal yardım çeşidi bulunmaktadır. Belediye tarafından yapılan bazı yardımlar tek seferlik olarak verilirken bazı sosyal yardımlar ise düzenli olarak yapılmaktadır. Belediye tarafından belirlenen bazı hanelere Ramazan ayında ve Kurban Bayramında yapılan gıda kolisi tek seferlik yardımlardan biridir.

İBB tarafından düzenli olarak yapılan sosyal yardımlar ise İBB sosyal destek kartı aracılığı ile düzenli olarak yapılmaktadır. İBB sosyal destek kartı yardımı tek seferlik değildir ve düzenli olarak yardım yapılmaktadır.

İBB sosyal yardımlaşma birime tarafından belirlenen ailelere düzenli olarak yardım almaları için İstanbul kart verilmektedir

İBB Sosyal Destek Kartı Bakiye Ne Zaman Yüklenir

Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği’ne göre hizmet veren Değerlendirme Kurulu’nun uygun gördüğü tutar Sosyal Destek Kartınıza (İstanbulkart) yatırılır. Sosyal destek kartınıza yükleme yapıldığında size SMS ile yükleme yapıldığına dair bilgilendirme yapılır. İBB Sosyal Destek Kartına (İstanbulkart) yüklemeler her ayın 1’i ve 5’i arasında yapılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı limiti sorgulamak için İBB Sosyal Yardım Kartı Limit ve Bakiye Öğrenme yazımızı okuyablirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı Hangi Marketlerde Geçerli

İBB tarafınddan uygun görülen ailelere verilen İBB sosyal destek kartı hangi marketlerde geçerli sorusuna cevap vermek gerekirse bu kart Türkiye İş Bankası Pos cihazı olan tüm market ve bakkallarda geçerlidir. Alış veriş yapmadan önce İş Bnakası pos cihazı olup olmadığını sormanız yeterli olacaktır.

 • A101,
 • BİM,
 • CarreffourSA,
 • Migros,
 • Happy Center,
 • Çağrı,
 • Şok,
 • Kim,
 • Onur Marketlerde,
 • Multinet Up,
 • BELTUR,
 • İBB Sosyal Tesisleri,
 • İSPARK,
 • İBB Toplu Ulaşım Araçları,
 • Türkiye İş Bankası (Türkiye’deki İş Bankası’nın anlaşmalı üye iş yerlerinde yapılan alışverişlerde temassız ödeme seçeneği),
 • İstanbul Halk Ekmek Büfelerinde ve Halk Bakkal

İBB Sosyal Destek Kartı BİM

İBB sosyal destek kartı BİM mağazalarından geçerlidir. Kartınıza yüklenen limit dahilinde BİM mağazalarında kartınızı kullanabilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı A101

İBB sosyal destek kartı A101 mağazalarında geçerlidir. A101 marketlerinden sosyal yardı kartınızı gıda ve temizlik malzemeleri almak için kullanabilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı  ŞOK

İBB sosyal destek kartı İstanbul’da bulunan ŞOK marketlerde kullanabilirsiniz. Kartınıza tanımlanan limiti dilediğiniz ŞOK markette kullanabilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı Her Ay Mı Yatıyor?

İBB sosyal destek kartı her ay yatıyor mu sorusu sosyal destek kartı sahipleri tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. İBB sosyal destek kartı içerisine yüklenen bakiye her ay yatmaktadır. Düzenli olarak yardım alması uygun görülen ailelerin kartlarına her ay yardım yatmaktadır.

İBB tarafından belli aralıklarla sosyal durumunuzda değişiklik olup olmadığı denetlenmektedir. Eğer sosyal yardım kartınıza ödeme yapılmazsa yardımınız kesilmiş olabilir.

İBB Sosyal Destek Kartı Ne Zaman Açılacak

İBB sosyal destek kartı ne zaman açılacak tam olarak belli değildir. İBB sosyal yardım kartı ne zaman açılacağı konusunda net bilgi almak için İBB beyaz masa ALO 153 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı İletişim Numarası

İBB sosyal destek kartı başvuru, başvuru sorgulama ve aklınıza takılan tüm soruları Beyaz Masa ALO 153 ve şehir dışından 0212 153 00 00 numarasını arayabilirsiniz. Çözüm Masası hattı yada 444 00 93 numarası İBB sosyal hizmetleri müdürlüğü aranarak İBB sosyal destek kartı başvurusu için iletişime geçebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama

Bir çok kişi kartlarına yüklenen miktarı merak etmektedir. İBB sosyal destek kartı limiti sorgulamak için ALO 153 beyaz masa hattını aramanız gereklidir. Kartınız ilk defa size teslim edildiğinde kartın içerisine yüklene limit size bildirilmektedir.

Kartınıza ne kadar bakiye kaldığını ve sosyal destek kartı güncel bakiyesini öğrenmek için Türkiye İş Bankası pos cihazı olan her hangi bir marketten güncel bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı Kaç Günde Gelir

İBB sosyal destek kartı başvurunuz olumlu olarak sonuçlandıktan sonra size SMS ile bilgi verilmektedir. Kart başvurusu sonrası gerekli evrakları teslim ettikten sonra kartınız 1 ile 2 hafta içerisinde size telim edilmektedir. Oldukça fazla sosyal yardım talebi başvurusu olduğundan gecikmeler yaşanabilir.

Genelde başvurular 1 hafta içerisinde tamamlanır ve kartınız 3 gün içerisinde size teslim edilir. Bu süreç genelde 2 hafta içerisinde tamamlanır.

Bir Yorum

 1. Merhaba benim yardıma ihtiyacı var eşim vefatetti hiç gelirim yok zordurumdayim Bana Maddi manevi yardımcı olursanız sevinirim artı ONBİRİNCİ AYDA Lodos Nedeniyle oturduğum Evin çatısı uçtu Afattan Halk bankasına Benim Adıma Altıbin tele yatırmış veben Oparayla Ustaparasimi vereyim malzememi alayım neyapacagimi bilmiyorum bana Maddimane vi yardımcı olursanız sevinirim artı Catimin yarısıda Risk li ben İp ler Le Bağladım iplerde Çürüdü herran sidetli Bir Rüzgar Çıkacak diye çok korkuyorum evinden yağmur suyu damlamaya Başlar malum kisgeldi vebenim Evimin tavanlarınin sıvaları düşüyor bana Maddimane vi yardımcı olursanız sevinirim saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu