Sosyal Yardımlar

SEDEP Yardımı Başvurusu ve Sorgulama, SEDEP Başvuru Şartları

SEDEP Yardımı Başvurusu ve Sorgulama 2024; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi kişilere destek olmak amacı ile faaliyete çene SEDEP yardımı projesi Sosyal ve Ekonomik Destek Programı kısaltmasından oluşmaktadır.

SEDEP yardımı projesi ile İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlara bir çok sosyal yardımı yapılmaktadır. 2024 yılında 250 bin aileye yardım yapan SEDEP projEsi ile bu sayı her geçen gün artmaktadır.

SEDEP Yardımı Nedir?

Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) kapsamında gıda yardımı, erzak yardımı, giyecek, yakacak ve para yardımı dahil bir çok sosyal yardımın İstanbul’da yaşayan dar gelirli vatandaşlara yardımların daha hızlı ve kolay şekilde ulaştırılması için hayata geçirilmiş bir projedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın başvuruları yalnızca ALO 153 üzerinden alınmaktaydı. Artık başvurularınızı, her an her yerden cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarınızı kullanarak gerçekleştirebilir, ayrıca başvuru takibinizi yapabilirsiniz.

SEDEP Projesi İBB Nedir

SEDEP projesi İBB tarafından yapılan tüm yardımların internet üzerinden daha hızlı ve kolay şekilde başvuruda bulunma ve başvuru sorgulama işleminin yapılması için devreye alışmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yardımların başvurusu daha önceleri ALO 153 hattı üzerinden yapılırken yapılırken artık SEDEP başvuru internet üzerinden anlık yapılabilir.

SEDEP Tarından yapılan yardımlar ise;

SEDEP Sosyal Yardım Başvuru Şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu ve başvuru sorgulama sitesi olan SEDEP Başvuru şartları maddi zorluk içerisinde olan, her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan dar gelirli kişiler için uygundur. SEDEP başvuruda bulunacak kişilerin 18 yaşından büyük ve İstanbul il sınırları içerinde yaşıyor olması gereklidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi SEDEP Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

İstanbul Vakfı’nda yardım başvuru sadece ALO 153 üzerinden alınmaktaydı. Fakat İBB’nin diğer bir Sosyal ve Ekonomik Destek Programı olan (SEDEP) ile hem 153 hemde online olarak başvuruda bulunabilir, sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

SEDEP İBB YARDIMI ONLİNE BAŞVURU FORMU

SEDEP İBB Başvurusu 2024

Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) kapsamında; ayni ve nakdi sosyal destek başvurularınızı daha hızlı ve kolay yapabilmeniz için online başvuru ve başvuru takip sistemini hayata geçirdik…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın başvuruları yalnızca ALO 153 üzerinden alınmaktaydı. Artık başvurularınızı, her an her yerden cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarınızı kullanarak gerçekleştirebilir, ayrıca başvuru takibinizi yapabilirsiniz. Başvurunuzu yapmak için lütfen BAŞVURU FORMU butonuna tıklayınız.

SEDEP İBB YARDIMI ONLİNE BAŞVURU FORMU

SEDEP Yardım Başvuru Formu

SEDEP sosyal yardım başvurusunda bulunacak kişiler mutlaka internet üzerinden online olarak https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru bu link üzerinden başvuruda bulunmalı ve başvuru formunu doldurmaları gereklidir.

SEDEP Başvuru formu T.C. kimlik numarası, isim, doğum tarihi, adres bilgileri, gelir durumu, çocuk sayısı ve telefon numarası bilgilerin girilmesi gereklidir. Başvuru formunu mutlaka dikkatli okumalı ve doğru şekilde doldurmalısınız.

SEDEP İstenen Evraklar Nelerdir

SEDEP yardımı başvurusu yaptıktan sonra verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ön değerlendirme yapılır. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ön inceleme sonrası hanede yaşayan kişilerin sosyal incelemesi gerçekleştirilir. Değerlendirme adımını  geçen kişilerden maddi durumlarını gösteren belge ve bilgiler talep edilir.

Hanenizde yapılan sosyal inceleme neticesinde, hakkınızda sosyal destek kararı alınması halinde SMS ile evrak detayı ve teslimat adresi hakkında bilgilendirme yapılır. Size SMS ile bildirilen adrese istenen evrakları teslim etmeniz gereklidir.

Sosyal destek başvurusu oluşturulduktan sonra beyan edilen bilgiler neticesinde ön değerlendirme yapılır. Uygun görülürse hanenin kapsamlı sosyal incelemesi gerçekleştirilir. Sosyal inceleme sonrasında uygun görülen vatandaşlarımızdan durumlarını gösteren belgeler istenir. Değerlendirme süreci sonrasında uygun görülen vatandaşlar sosyal desteklerden faydalanır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosya yardımlarına başvuruda bulunmak için İBB Sosyal Yardım Başvurusu, Başvuru Formu ve Telefon Numarası yazısını okuyabilirsiniz.

SEDEP İletişi Telefon Numarası

Sorularınız Alo 153’ü arayabilirsiniz.

Tel: 0212 153 00 00

E-Posta: [email protected]

SEDEP Başvuru Sorgulama

İnternet üzerinden online olarak İBB sosyal yardımlarına başvuruda bulunanlar ayrıca ayını şekilde internetten online olarak başvuru sonucu hemen sorgulayabilirler. SEDEP yardımı başvuru sorgulamak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linke tıklayarak T.C. kimlik no, doğum tarihi ve isminizi girerek sorgulayabilirsiniz.

SEDEP Yardımı Ne Kadar

Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği’ne göre hizmet veren Değerlendirme Kurulu’nun uygun gördüğü tutar Sosyal Destek Kartınıza (İstanbulkart) yatırılır. Yapılan yükleme sonrasında tarafınıza mesaj yolu ile bilgilendirme sağlanır. Sosyal Destek Kartınıza (İstanbulkart) yüklemeler her ayın 1’i ve 5’i arasında yapılır.

SEDEP yardımı için İBB sosyal yardım kartına yüklenecek bakiye kişiden kişiye değişmektedir. Maddi durumunuz ve sosyal güvencenize bağlı olarak tutar değişiklik göstermektedir.

SEDEP Başvuru Yapamıyorum

SEDEP yardım başvurusu yapamıyor nedenlerinin başında sistemde yaşayan yoğunluk en büyük nedenlerden biridir. SEDEP başvuru işleminde sorun yaşayan yada başvuru yapamayan kişiler destek almak için ALO 153 numarası arayabilirler.

Başvuru yaptığınız sıra tüm bilgilerin doğru olması gereklidir yoksa bilgileriniz hatalarıdır uyarısı alabilirsiniz.

Tüm bilgileriniz doğru ve her hangi bir hata yoksa mutlaka  Alo 153 Çözüm Merkezimizden veya 0552 153 00 34 Whatsapp hattımızdan destek alabilirsiniz.

SEDEP Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

SEDEP Başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru sonrası 7 gün içerisinde ilk inceleme gerçekleşir ve sizden istenen evraklar SMS olarak size bildirilir. Evrak yükleme işlemini sonrası eviniz belediye yetkilileri tarafından ziyaret edilir.

SEDEP Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

SEDEP yardım başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu iptal etmeniz mümkün değildir. Bilgilerinizi hatalı olarak yada yanlış girdiyseniz iptal etmek yerine Çözüm Masası numarası ALO 153 numarasını arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu